Skocz do zawartości


Zdjęcie

jeszcze raz o formach.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
191 odpowiedzi w tym temacie

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

jeszcze raz o formach.
jak myslicie, do czego sluza formy? dlaczego je trenujemy? co nam daja? czy powinny byc oceniane na zawodach?
  • 0

budo_madzia111
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 493 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
osobiscie uwazam, ze cwiczenie form pomaga w uczeniu sie koncentracji, wyciszenia i skupienia. Formy przede wszystkim pomagaja doskonalic technike (walka sportowa ja wrecz psuje) i sa waznym pierwiastkiem duchowym :) (ale madrze napisalam, a tak na prawde to nie lubie form, ktore mnie nudza :( Wola walke i techniki sportowe dlatego to trenuje, a formy to przykry obowiazek do egzaminu (jak dla mnie) ale podziwiam wszystkich ktorzy robia to naprawde efektownie. Ja tak nie umiem, wiec pewnie dlatego mam takie podejscie :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
ja mam podobne podejscie- dla mnie to przykry dodatego do egzaminow, hmmm wiaze sie to z tym ze ja tak naprawde nie wiem po co sie cwiczy formy, a ciezko jest cos robic nie wiezac ze ma to sens
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Sądze że formy trenuje się bo to część tradycji stylu. Że TKD z założenia nie miało być tylko sportem i samoobroną ale też sztuką walki 8)
Co do celu to myśle że są po to żeby doskonalić technike, koordynacje itp.
A czy powinny być na zawodach? No cóż ładnie wyglądają, a z pewnością są tacy co wolą formy od sparingów to czemu nie mieli by sprawdzać się na zawodach :)
Ja tam na treningach jeszcze nie miałem nic z walk, więc nie moge mówić że to dla mnie tylko przykry dodatek, bo jak narazie to niemal wszystko co znam :? Ale jak się zaczną sparingi to z pewnością zmienie zdanie :twisted:
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
a co to jest dla ciebie sztuka wlaki? czy obecnosc form jest wymagana?
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
hmmm... ciężko odpowiedzieć na takie pytanie :?
Napewno formy nie są wymagane ale raczej są częścią większości azjatyckich sztuk walki (karate, TKD, kung-fu...).
Sztuki walki mają jakąś tradycje, filozofie itp. , a reszta jak bjj, combaty to nie sztuki walki a systemy, sporty lub style walki. Takie jest moje podejście :)

Nie uważam że formy są nieodłaczną częścią sztuki walki ale nadają jej charakter, są czymś bardzo charakterystycznym, pokazują techniki i tradycję, dlatego nie jestem im przeciwny...
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
heh charly widze ze trwoje stanowisko jest bardzo "urzedowe", formy sa bo sa... tradycja, azja bla bla bla... nie interresuje cie cel praktyki form?
...pozycje nie do walki, techniki nie do walki, ja pytam dlaczego? czy czasu poswieconego na ta gimnastyke nie mozna spozytkowac lepiej?
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

heh charly widze ze trwoje stanowisko jest bardzo "urzedowe", formy sa bo sa... tradycja, azja bla bla bla... nie interresuje cie cel praktyki form?
...pozycje nie do walki, techniki nie do walki, ja pytam dlaczego? czy czasu poswieconego na ta gimnastyke nie mozna spozytkowac lepiej?


No tak to już jest z tymi formami :)
One nie są do walki sportowej. Jak już wcześniej pisałem interesuje mnie cel praktyki form jako trenowanie tradycyjnych technik, koordynacji itp :wink:
Formy tworzą charakter stylu, a walki sportowe jakie są takie są i każdy walczy po swojemu...
A czy spożytkować ten czas inaczej? No nie wiem :roll: Czy nie wydaje ci się że TKD byłoby wtedy jedynie sportem, czymś w stylu np. kick boxingu?
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
one nie sa do walki sportowej- ok, a czy ja pisalem o walce sportowej? ja pytam do czego sa formy. koordynacje mozna trenowac o wiele efektywniej w inny sposob, co do technik tradycyjnych- ani do sportu ani na ulice- pytam wiec po co? "tak bo tak"?

a jakiz to charakter stylu tworza formy? formy wlasnie najmniej tworza charakter stylu, bo z nich NIC nie wynika.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Chodzi o to że tworzą charakter stylu w ten sposób że pokazują jak TKD wyglądało na samym początku, jak było tworzone :) Wtedy nikt nie myślał o walce sportowej (chyba :? ). To jest bardzo ważna część tradycji TKD i jego nieodzowna część. TKD to nie tylko sparingi :roll:
Po prostu trzeba przyjąć że one są częścią stylu który trenujemy, jednym się podobają innym nie. Tak to już jest ze wszystkim :wink:
A skoro jak uważasz że te techniki nie są przydatne w walce? To w takim razie po co je stworzono, przecież to są właśnie techniki TKD, to jest TKD. Przecież twórcy TKD nie wymyślili ich tylko żeby ładnie wyglądały, tworzyli je właśnie do walki :?
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Moro: ciężko będzie nam się w tym temacie dogać bo ty Moro masz takie podejście, że powinno się uczyć tylko tego co jest skuteczne i przydaje się w walce (czy tak jest?), a ja mam bardziej tradycyjne podejście, liczy się dla mnie także cała ta otoczka, tradycja, sztuka, a nie tylko skuteczność i przydatność w walkach :) Choć i tak uważam że formy też mogą się przydać i nie zostały wymyślone tylko na pokazy :wink:
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
qrcze- ale trenujesz chyba sztuke walki a nie sztuke "tradycji" czy sztuke jakastam prawda?
czasy sie zmieniaja, metody treningu sie zmieniaja... kiedys ludzie uwazali ze ziemia jest plaska, ze jest w centrum i wszystko kreci sie w okol niej, takie byly poczatki astronomii... rozumiem ze jestesmy zobowiazani do wierzenia w takie tezy bo tak uwazali tworcy astronomii, to jest tradycja :)
czy jezeli cos jest stare to jest automatycznie dobre?
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
No masz racje i właśnie dlatego ta tradycja to tylko część TKD a nie całe i nikt w walce sportowej nie używa form :) Kiedyś one były wymyślone do walki ale obecnie są tylko jako dodatek nawiązujący do tamtych czasów, ale tylko w formie pokazów :) Tak to już jest, że większość nie chce żeby TKD stało się tylko sportem i odcięło od tych tradycyjnych form. To że je ćwiczysz nie oznacza że użyjesz ich jak cię napadną na ulicy 8)
Masz racje że trenuje sztuke walki a nie sztuke "tradycji" ale nie jedynie dla samoobrony i walki sportowej. Trenuje też dla formy, kondycji itp. a w tym formy mogą się przydać. Trenuje też dlatego że mnie to fascynuje i chce czegoś więcej od sztuki walki niż tylko skuteczności...
A ponieważ narazie nie mam walk na treningach to nic innego mi nie pozostaje jak cieszyć się z nauki form :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
jezeli trenujesz dla sprawnosci to dlaczego nie trenujesz L.A./gimnastyki/plywania/gier zespolowych? sztuka wlaki charakteryzuje sie oddzialywaniem na czlowieka poprzez walke.
tymbardziej nie rozumiem- przyznajesz racje ze ziemia nie jest plaska, ale chcesz w to troche wierzyc bo tak kiedys myslano 8O
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
hehe to porównanie z ziemią mi się podobało :) Ale mylisz się ja nie chce wierzyć że ziemia jest płaska jak i nie wierze że ucząc się form wygram walke. Poprostu do nauki walki są inne ćwiczenia (sparingi, tarcze itp.) a formy w naszych czasach mają inny cel :idea:
Ale odpowiadając na twoje pytanie to trenowałem zarówno gimnastyke jak i pływanie, ale teraz trenuje TKD bo mnie to fascynuje. Interesuje mnie wszystko co jest związane ze sztukami walki (przy okazji właśnie leci K1 :wink: ) i dlatego nie chce trenować innych sportów. I nie ukrywam że kondycja i sprawność są dla mnie ważne ale chce się też nauczyć walczyć, obronić itp. Poprostu nie trenuje TKD tylko w jednym celu, ale mam wiele powodów 8)
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Moro: a tak przy okazji to powiedz mi jak ty przetrwałeś okres treningów w grupie początkującej, kiedy jeszcze nie mieliście sparingów, a dużo form :)
Wyobrażam sobie jaka jest twoja opinia o wu-shu gdzie masz tylko i wyłącznie formy 8O
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
na poczatku myslalem ze skoro formy sa to do czegos sluza, pierwsze przemyslenia przyszly bardzo szybko bo juz na jednym z pierwszych treningow trener nam powiedzial zebysmy sie tak nie napinali przy formach i nie robili takich groznych min bo i tak nie sa to trechniki z ktorych bedziemy bezposrednio kozystac- to bylo przy doskonaleniu chon-ji i pokazal nam sekwencje podobna do tej z chon-ji [blok-cios] ...zbil czyjs cios i zaznaczyl wejscie z prstym w kichawe :) oczywiscie nie bawil sie w pozycje, fale, piesci na biodrze...

a jak przetrwalem? uczylem sie kolejnych form i czekalem az ich moc mnie oswieci :wink: ...nastepnie stwierdzilem ze nie mam pojecia po co mi to wszystko. nie widze teraz zadnego sensu instnienia form w TKD, koordynacje, oddech...i costam jeszcze jak juz napisalem mozna trenowac efektywniej w inny sposob. tradycja tych form jest rzadna- powiedzmy ze 40-kilku letnia, nie biorac pod uwage licznych modyfikacji w ciagu tego czasu.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Właśnie znalazłem starą kasete gdzie miałem nagrany fajny film o TKD z National Geographic :) I tam właśnie Koreańczycy narzekali że TKD się coraz bardziej usportawia, że traci ducha taekwondo, że kadry już wcale nie ćwiczą form a jedynie sparingi. Chodziło głoównie o WTF. Mówili też że ITF w założeniu generała Choia miał być tradycyjnym TKD a nie sportem.
Tak więc jak widać świat TKD jest podzielony na zwolenników upraszczania TKD tak aby był przydatny jedynie do walki (i to głównie sportowej) i na zwolenników TKD tradycyjnego, którzy uważają że formy są integralną częścią TKD i tworzą jego charakter, itp. :idea:
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
z czego sklada sie TKD? charly- odpowiedz na to pytanie.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
widze ze dla ciebie sztuka wlaki sprowadza sie jedynie do posiadania form w swoim repertuarze.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024