Skocz do zawartości


Zdjęcie

Potrzebna porada przy uszkodzeniu kręgosłupa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

lewka
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Potrzebna porada przy uszkodzeniu kręgosłupa
Witam, zawsze zaglądałem na forum w celu porad, w których dużo się nauczyłęm, choć nie przewidziałem jednej rzeczy podczas treningu: uszkodzenia kręgosłupa. Po krótko opiszę moją sytuację:

Mam obecnie 25 lat. W grudniu poprzedniego roku mając lat 24, ćwiczyłem sobie codziennie prawie w domu na ławeczce sztanga po 65kg na ilość powtórzeń. Pompki oraz podnoszenie na drążku. Wszystko szło ładnie, przybyło mi z 27cm w bicepsie do prawie 34 cm treningiem wspomaganym kilkoma suplementami diety. 13 Grudnia wieczorem podnosząc jak zwykle 65kg na ilość powtórzeń, nie założyłem pasa usztywniającego na kręgosłup, w pewnej chwili po dość dużej ilośći powtórzeń, postanowiłem wycisnąć jescze jeden raz sztange i wygiąłem się dość mocno brzuchem do góry.

Coś mi strzeliło w plecach, ale się tym nie przejąłem, po kilku dniach wracając autem do domu, zaczęła mnie boleć lewa łydka w nodze dość bardzo mocno. Pomyślałem sobie, że wcześniej jeździłem automatem i może przy uzywaniu nogi do wciskania sprzęgła dostałem poprostu jakiś zakwasów w nodze. Niestety z dnia na dzień ból nie ustawał. Byłem u różnych lekarzy, któzy stwierdzili, że mam zapalenie łydki. Niestety po dużej ilości środków przeciwbólowych i maści ból nie ustał. Musiałem zrezygnować z pracy, ponieważ musiałęm tam dźwigać i w pewnym momencie poprostu plecy odmówiły mi posłuszeństwa.

Zgłosiłem się prywatnie w Malborku na badanie Rezonansu Magnetycznego, po którym stwierdzono u mnie uszkodzenie kręgów L3-L4 , L4-L5 , L5-S1. Okazało się, że uszkodziłem 3 dyski, z których wypłynął żel rozlewając się na nerwy lewej strony mojego ciała, powodując ból w lewej nodze. Lekarz kazał mi robić dużo ćwiczeń takich jak:
- półbrzuszki (500-1000 dziennie)
- budowanie mięśni pleców na brzuchu
- podnoszenie miednicy do góry i na dół
- przysiady na płaskiej stopie

Po 2 miesiącach bardzo mi te ćwiczenia pomogły, ból jest już mniej odczuwalny, choć nadal go odczuwam, gdy za długo stoję na lewej nodze, lub źle leżę na łóżku lub siedzę. Problemem mojego uszkodzenia kręgosłupa jest utrwata wagi z 74kg w Grudniu 2009 roku do 63kg w Listopadzie 2010. od 12 Października do 9 Listopada schudłem 1,5kg. Lekarze oznajmili, że przyczyną chudnięcia jest mój kręgosłup, ponieważ liczne badania wykazały, że jestem 100% zdrowy.

Moje pytanie do was jest takie:

Jakie ćwiczenia powinienem stosować, by złągodzić uszkodzenia jakie odniosłem, oraz jaką dietę i co jeść w jakich godzinach, abym wrócił do wagi 70-80kg, tak aby utrzymywała mój kręgosłup w pionie. Wiem, że pływanie bardzo buduję tkankę mięśniową przy takich uszkodzeniach, ale co do diety, to kompletnie niewiem jaką zastosować.

Poniżej zamieszczam opis badania rezonansowego:

Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, FSE T2 i STIR w przekrojach poprzecznych i strzałkowych w warstwach o grubości 3 mm.

Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgoslupa lędźwiowego zwłaszcza w górnym odcinku gdzie widoczna jest tendencja do ustawiebnia kyfotycznego.
Niewielkie zaoterzenia krawędzi trzonów kręgowych. Niewielkie zmiany zwyrodmnmieniowe widoczne są także w stawach międzykręgowych w postaci podchrzęstnej sklerotyzacji powierzchni stawowych i zaostrzeń brzegów powierzchni stawowych.


Niewielkie guzki Schmorla w dolnych segmentach lędźwiowych przemawiają za przebtymi zaburzeniami kostnienia.
Nieco obniżona jest tarcza międzykręgowa L3-L4, L4-L5 i L5-S1 z ich częściową dehydratacją.
Na poziomie L3-L4 widoczna jest ok. 3-4 mm szerokopodstawna tylno-pośrodkowa protruzja krążka międzykręgowego z modelowaniem worka oponowego, ze zwężeniem obu otworów międzykręgowych.
Na wysokości L4-L5 stwierdza się ok. 4-5 mm szerokopodstawna tylno-pośrodkowa z lewostronną lateralizacją protruzja krążka międzykręgowego ze znacznym modelowaniem worka oponowego, ze zwężeniem obu otworów międzykręgowych. Tylny obrys tarczy leży w bezpośrednim przyleganiu do obu korzeni nerwowych. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych nieco wpuklają się do obu otworów międzykręgowych bardziej po stronie prawej.
W segmencie L5-S1 obecna jest ok. 5.5 mm szerokopodstawna tylno-pośrodkowa z niewielką prawostronną lateralizacją protruzja krążka międzykręgowego, ze zwężeniem obu otworów międzykręgowych. Tylny obrys tarczy leży w bezpośrednim przyleganiu do obu korzeni nerwowych bardziej po stronie prawej.
Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym wynosi ok. 13 mm.


Bardzo proszę o pomoc, oraz zwracam się do osób niedoświadczonych, aby uważały na swój kręgosłup, bo wystarczy chwila nieuwagi i bezmyślności, aby załątwić sobie treningi do końca życia. Jarek
  • 0

Kancik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:południowy zachód
  • Zainteresowania:Sport, muzyka..

Napisano Ponad rok temu

Re: Potrzebna porada przy uszkodzeniu kręgosłupa
Sprawa poważna...

Proponuję jeść dużo, tak na start. Produkty bogate w węglowodany, zboża, makarony itp. tak z 3 razy dziennie (jak dasz radę po 100g). Do tego mięso i jeszcze raz mięso, jajka, nabiał.. (sery). Jak możesz kup jakiegoś gainera, węglowodany czy białko, trochę warzyw, dużo pij. Jeżeli chodzi o ćwiczenia- ciężka sprawa.. basen to powinna być podstawa, wzmacniaj mięśnie brzucha, grzbietu i nóg, ale tak w miarę delikatnie i krok po kroku..
Unikałbym martwego ciągu, zamiast tego ławeczka rzymska..
Ale to i tak wszystko konsultuj z lekarzem.
Dużo zdrowia życzę, pozdrawiam, i walcz jeśli możesz!
  • 0
"Proście, a będzie wam dane.. szukajcie, a znajdziecie"



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024