Skocz do zawartości


Zdjęcie

MIÓD - idealne węglowodany potreningowe ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

glutamen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

MIÓD - idealne węglowodany potreningowe ?
Zawsze się mówi o dobroczynnych i prozdrowotnych własciwosciach miodu. Ale dzis tak sie zastanawiałem jakie własciwie sa weglowodany w miodzie, czy tu poprostu sam cukier ? I w 2 róznych źrodłach wyczytałem - o ile dobrze to zrozumialem, bo tu latwo o pomyłke, potem wyjasnie - ze prawdziwy, bez zadnych dosypek, naturalny miód pod wzgledem chemicznym składa sie z glukozy oraz fruktozy. Teraz wyjasnie dlaczego łatwo o pomyłke: bo sacharoza, czyli zwykły cukier jakim słodzimy herbatę złożony jest z glukozy i fruktozy, ale jak wiemy ma własnosci zupełnie inne od glukozy i fruktozy wystepujacych osobno. Poprostu cukier to związek glukozy z fruktozą. Zauwazyłem nawet ze na niektórych napojach izotonicznych - zeby ładniej chyba wygladało - pisze syrop glukozowo-fruktozowy, a to nic innego jak sacharoza czyli zwykły cukier.
Ale jesli dobrze zrozumiałem miód składa sie z glukozy i fruktozy nie jako jednego związku, tylko oddzielnie, czyli z wolnej glukozy i wolnej fruktozy. A dzieje sie tak niby dlatego ze sacharoza przekształca się w organizmie pszczoły w cukry proste – glukozę i fruktozę.
Wynika z tego ze ktos kto nie stosuje odzywek, albo przynajmniej woli naturalne źródła węglowodanów - miód będzie idealnym węglowodanem naturalnego pochodzenia po treningu. Co wy na to ? Oczywiscie pomijając banany i ryż i inne takie. Czyli np. miód bedzie idealnym dodatkiem to własnorecznie zrobionych proteinowych koktajli potreningowych (np. mleko, jogurt, białko jaja i miód). Oczywiscie ze juz wczesniej widziałem przepisy na koktajle z miodem, ale myslałem ze ten miód to tylko jako dodatek smakowy, zamiast cukru, zeby zdrowiej było, podczas gdy miód dodany do koktajlu białkowego tworzy razem idealny gainer/bulk.

p.s. jak ktos wie cos wiecej na temat miodu, np. czy faktycznie jest tak jak ja napisalem (bo zaznaczyłem ze pewien nie jestem) ze złozony jest z glukozy i fruktozy , to niech pisze smiało. Pozdro
  • 0

Karol1418048738

    Bywalec

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Biała Podlaska

Napisano Ponad rok temu

Re: MIÓD - idealne węglowodany potreningowe ?
Ja jestem zwolennikiem naturalnych produktów, więc miód jak najbardziej poleceam

Z Wikipedi
Najliczniejszą grupę związków w miodzie stanowią węglowodany. W największej ilości monosacharydy: glukoza (~34%) i fruktoza (~39%). Istotnym czynnikiem wpływającym na smak miodu są kwasy organiczne. W największej ilości występują kwasy: glukonowy, jabłkowy i cytrynowy. Zasadniczą grupą związków decydującą o smaku i aromacie miodu są olejki eteryczne pochodzące z nektaru. Łącznie z miodu wyodrębniono ponad 50 substancji aromatycznych, wśród których znajdują się wyższe alkohole alifatyczne, aldehydy i ketony a także estry i związki polifenolowe. Barwa miodu uzależniona jest od obecności różnych barwników. Największe znaczenie maja karotenoidy, głównie β-karoten i ksantofil. Zawartość związków azotowych w miodzie jest niewielka. Spośród białek występujących w miodzie ważną rolę biologiczną spełniają enzymy. Pochodzą one głównie z gruczołów ślinowych pszczół. Do najważniejszych należy zaliczyć inwertazę, która powoduje rozpad sacharozy do glukozy i fruktozy, α-amylazę i β-amylazę, prowadzące do przemiany polisacharydów do dekstryn a następnie do cukrów prostych; oksydazę glukozy powodującą utlenianie glukozy do kwasu glukonowego. W reakcji tej powstaje nadtlenek wodoru – związek o właściwościach antyseptycznych. Ponadto miód zawiera pewne ilości mikroelementów: (potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan, kobalt i inne). W miodzie stwierdzono również występowanie substancji o charakterze hormonalnym. Ważne zadanie spełnia acetylocholina. Miód zawiera także niewielkie ilości witamin – B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy i biotynę.
  • 0

Gorthin
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MIÓD - idealne węglowodany potreningowe ?
Ja z koleji słyszałem, że miód jest bardzo bogaty w w/w ale te których trzea unikać, kiedyś na kfd.pl koleś mi tak napisał, więc nie wiem co myśleć?
  • 0

glutamen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MIÓD - idealne węglowodany potreningowe ?
jesli faktycznie miod zawiera glukoze i fruktoze to czemu unikac ? jesli jeszcze ktos cwiczy a nie uzywa suplementow tylko diete do miod bedzie idealnym weglowodanem potreningowym. Po treningu organizm potrzebuje dawki czystej energii i cala ta energia idzie na budowe miesni i uzupelnienie glikogenu a nie w fat. Jesli by ktos zarl miod lyzkami od tak, to zgodze sie ze moze to nie jest dobry pomysl. Trzeba pamietac ze jest tylko jedna dobra pora na weglowodany proste o wysokim GI - ta pora to po treningu i ewentualnie nastepnego dnia rano po nocnej glodowce.
Jedynie co to kontrowersyjna jest fruktoza, nie ma dobrych opini w swiecie nauki, ale gdyby byla jedyym weglem w miodze to mozna by sie martwic, ale jest jej mniejwiecej pol na pol z glukoza wiec luz, Pozatym i to jest najwazniejsze, to naturalne źrodło wegli a nie zadne proszki. No i wkoncu od wiekow wiadomo ze miod to zdrowie. Wiadomo tez ze sa substancje ktore w niewielkich ilosciach sa bardzo prozdrowotne a po przedawkowaniu moga szkodzic.
  • 0

Moralezz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 848 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Sport, SW

Napisano Ponad rok temu

Re: MIÓD - idealne węglowodany potreningowe ?
Ile łyżek tego miodu po treningu?
  • 0

SuplementyDiety
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: MIÓD - idealne węglowodany potreningowe ?
Miód może byc naturalnym węglowodanem potreningowym,zgodze sie. Ale zawiera bardzo dużo glukozy i komuś może zaburzyc diete. A dawka miodu-zależy od masy.
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024