Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ile powinienem zrobić przerwy by zacząć kolejny cykl


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

Mejdi
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Ile powinienem zrobić przerwy by zacząć kolejny cykl

Ile powinienem zrobić przerwy by zacząć kolejny cykl


  • 0

RychuP
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 81
307
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile powinienem zrobić przerwy by zacząć kolejny cykl

Masz na myśli cykl kreatynowy ? Ile trwał Twój ostatni cykl i kiedy się skończył ?


  • 0
Jeśli Ci pomogłem swoją wypowiedzią (postem), to kliknij "strzałkę w górę na zielonym tle" przy mojej wypowiedzi, która okazała się pomocna.
Jeśli nie pomogłem bezpośrednio Tobie, ale uważasz, że moja wypowiedź może być pomocna dla innych użytkowników, to możesz postąpić podobnie.

Abetalipoproteinemia
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 5442 postów
  • Pomógł: 174
388
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:6 lat
  • Wzrost [cm]:168
  • Przysiad [kg]:82,5
  • Wyciskanie [kg]:70
  • Martwy ciąg [kg]:90
  • Waga [kg]:70

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile powinienem zrobić przerwy by zacząć kolejny cykl

Ile powinienem zrobić przerwy by zacząć kolejny cykl

 

Wszystko jest uzależnione od tego, jak długo trwały Twoje dotychczasowe cykle kreatynowe. Ja zazwyczaj robię sobie około 2 - 3 tygodni przerwy od krety, oczywiście nadal trenując i przestrzegając diety.


  • 0

Mój dziennik treningowy → NA CIELE SWYM HISTORIĘ MĄ PISZĘ


RychuP
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 81
307
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile powinienem zrobić przerwy by zacząć kolejny cykl

Jeśli chodzi o cykl kreatynowy, to uważam, że przerwa pomiędzy kolejnymi cyklami powinna trwać co najmniej tyle ile trwał cykl, tzn. jeśli stosowało się 6 tygodni, to przerwa powinna być 6 - 8 tygodni lub więcej.

Jeśli cykl trwał 8 tygodni, to przerwa 8 tygodni lub dłużej.

To tyle w kwestii stosowania cyklicznego przez okres od 4 do 8 tygodni.

 

Jeśli np. ktoś decyduje się na przyjmowanie kreatyny przez dłuższy niż 8 tygodni, to powinien przyjmować każdego dnia 0,03 g na każdy kg masy ciała, tzn. 100 kg mężczyzna powinien przyjmować 3 gramy dziennie przez okres nie krótszy niż 5 miesięcy i nie dłuższy niż 7 miesięcy.

Po tym koniecznie ze 4 tygodnie (lub trochę więcej) przerwy od kreatyny i można znowu robić cykl.


  • 0
Jeśli Ci pomogłem swoją wypowiedzią (postem), to kliknij "strzałkę w górę na zielonym tle" przy mojej wypowiedzi, która okazała się pomocna.
Jeśli nie pomogłem bezpośrednio Tobie, ale uważasz, że moja wypowiedź może być pomocna dla innych użytkowników, to możesz postąpić podobnie.

Abetalipoproteinemia
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 5442 postów
  • Pomógł: 174
388
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:6 lat
  • Wzrost [cm]:168
  • Przysiad [kg]:82,5
  • Wyciskanie [kg]:70
  • Martwy ciąg [kg]:90
  • Waga [kg]:70

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile powinienem zrobić przerwy by zacząć kolejny cykl

Jeśli chodzi o cykl kreatynowy, to uważam, że przerwa pomiędzy kolejnymi cyklami powinna trwać co najmniej tyle ile trwał cykl, tzn. jeśli stosowało się 6 tygodni, to przerwa powinna być 6 - 8 tygodni lub więcej.

Jeśli cykl trwał 8 tygodni, to przerwa 8 tygodni lub dłużej.

To tyle w kwestii stosowania cyklicznego przez okres od 4 do 8 tygodni.

 

Jeśli np. ktoś decyduje się na przyjmowanie kreatyny przez dłuższy niż 8 tygodni, to powinien przyjmować każdego dnia 0,03 g na każdy kg masy ciała, tzn. 100 kg mężczyzna powinien przyjmować 3 gramy dziennie przez okres nie krótszy niż 5 miesięcy i nie dłuższy niż 7 miesięcy.

Po tym koniecznie ze 4 tygodnie (lub trochę więcej) przerwy od kreatyny i można znowu robić cykl.

 

Ok RychuP to mam pytanie w związku z tym wpisem:

 

1) Jeżeli dawka 3 g przypada na osobę ważącą 100 kg to co sądzisz o popularnym poglądzie ładowania "uniwersalnej" dawki 5 g krety?

2) Jaki jest Twój stosunek do całorocznej suplementacji kreatyną? Coraz więcej badań potwierdza brak większych różnic pomiędzy stałą suplementacją, a cyklicznym stosowanie.

3) W niedawno czytanych badaniach (znajdę i podeślę) potwierdzono, że kreatyna wykazuje lepsze efekty przy stosowaniu po treningu aniżeli przed wysiłkiem. Sam stosuję około treningowo (przed i po, w dni wolne na czczo lub przed snem). Jakie jest Twoje zdanie?


  • 0

Mój dziennik treningowy → NA CIELE SWYM HISTORIĘ MĄ PISZĘ


RychuP
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 81
307
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile powinienem zrobić przerwy by zacząć kolejny cykl

Myślę, że po pierwsze kreatynę warto brać jak ma się co najmniej 6 miesięcy nieprzerywanego stażu treningowego - popartego przemyślanym treningiem, dobrą dietą i regeneracją.

Po drugie, to że ktoś ćwiczy już 6 miesięcy nie oznacza, że już musi brać kreatynę - jeśli jest się młodym, to lepiej poczekać z pierwszym cyklem kreatynowym aż pojawi się pierwszy masowy bądź siłowy zastój.

Poza tym wiem, że istnieją badania mówiące iż kreatyna brana przez cały rok nie szkodzi - ale to, że nie szkodzi jeszcze nie jest powodem aby stosować ją przez cały rok.

Jeśli stosuje się kreatynę przez cały rok i cały czas ona powoduje, że notujemy stały progres, to jeśli ktoś chce - ja nie zabraniam stosować przez cały rok.

Problem jednak w tym, że nie wiadomo, czy po całym roku stosowania non stop mięśnie nie wysycą się kreatyną, a co za tym idzie - nie przestanie ona działać.

Osobiście jestem zdania, że najlepiej jest stosować cyklicznie, tzn. 8 tygodni ON, 8+ tygodni OFF.

W przerwach pomiędzy cyklami kreatynowymi można brać np. beta-alaninę, która również jest substancją o działaniu ergogenicznym, wspierającą zdolności wysiłkowe.

 

Co do pory stosowania kreatyny, to Maciej Sulikowski znany na forum SFD i forum Body-Factory jako Knife podawał przed laty:

JAK BRAĆ MONOHYDRAT? 


Zwyczajnie, przez 6-8 tygodni: 

* 5 g rano (łyżeczka od herbaty), po treningu kolejne 5 g. 
* W dni nietreningowe wystarczy 5 g rano. 


Drugi wariant dawkowania: 

* 5 g przed treningiem (łyżeczka od herbaty), po tr. kolejne 5 g. 
* W dni nietreningowe wystarczy 5 g rano. 

Po 2 tygodniach suplementacji można wejść na mniejszą dzienną dawkę kreatyny 5-7 g (a nawet 3-5 g dziennie). 

Później (po zakończeniu 6-8 tygodniowego cyklu) koniecznie ~ 1.5 - 2 miesiące przerwy w braniu jakichkolwiek produktów zawierających jakąkolwiek kreatynę (im dłuższa przerwa, tym lepiej; jest to związane z nasyceniem mięśni przez kreatynę). 

UWAGA: większa dzienna ilość kreatyny wcale nie musi przełożyć się na efekty, a małe, dzienne dawki pozwalają na kilkumiesięczną, ciągłą suplementację (wtedy bierzesz 0,03 g na kilogram masy ciała - co daje dla 100 kg osoby 3 g kreatyny dziennie). 

 

Porę dawkowania samemu trzeba sobie dobrać - ja brałem zawsze RANO i PO treningu.

 

Z kolei niejaki Borys, który kiedyś był na forum magazynu MH uważany za specjalistę zalecał tak:

 

To zależy jaki masz cel ?


Monohydrat Cię ładnie napompuje wodą, ale jabłczan da lepszy optycznie mięsień.
Moim zdaniem warto zakupić jabłczan - w tym przypadku Trec CM3.
Moja uwaga jest taka, by nie zażywać w ilościach polecanych przez producenta ani tym bardziej typowych koksów.
0,03g jabłczanu kreatyny / 1kg masy ciała to rozsądne "fizjologiczne" ilości.
Gdybyś po 6-8 tygodniach nie zauważył zmian, to zwiększasz do 0,05g/1kg masy ciała.
Warto przy tym rozważyć suplementację tauryny (zwłaszcza okołotreningowo), która ułatwia kreatynie transport.
A do poprawy bilansu azotowego warto zażyć porcję BCAA 15-30min przed treningiem.

Użytkownik RychuP edytował ten post Ponad rok temu

  • 1
Jeśli Ci pomogłem swoją wypowiedzią (postem), to kliknij "strzałkę w górę na zielonym tle" przy mojej wypowiedzi, która okazała się pomocna.
Jeśli nie pomogłem bezpośrednio Tobie, ale uważasz, że moja wypowiedź może być pomocna dla innych użytkowników, to możesz postąpić podobnie.

Abetalipoproteinemia
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 5442 postów
  • Pomógł: 174
388
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:6 lat
  • Wzrost [cm]:168
  • Przysiad [kg]:82,5
  • Wyciskanie [kg]:70
  • Martwy ciąg [kg]:90
  • Waga [kg]:70

Napisano Ponad rok temu

Re: Ile powinienem zrobić przerwy by zacząć kolejny cykl

Myślę, że po pierwsze kreatynę warto brać jak ma się co najmniej 6 miesięcy nieprzerywanego stażu treningowego - popartego przemyślanym treningiem, dobrą dietą i regeneracją.

Po drugie, to że ktoś ćwiczy już 6 miesięcy nie oznacza, że już musi brać kreatynę - jeśli jest się młodym, to lepiej poczekać z pierwszym cyklem kreatynowym aż pojawi się pierwszy masowy bądź siłowy zastój.

Poza tym wiem, że istnieją badania mówiące iż kreatyna brana przez cały rok nie szkodzi - ale to, że nie szkodzi jeszcze nie jest powodem aby stosować ją przez cały rok.

Jeśli stosuje się kreatynę przez cały rok i cały czas ona powoduje, że notujemy stały progres, to jeśli ktoś chce - ja nie zabraniam stosować przez cały rok.

Problem jednak w tym, że nie wiadomo, czy po całym roku stosowania non stop mięśnie nie wysycą się kreatyną, a co za tym idzie - nie przestanie ona działać.

Osobiście jestem zdania, że najlepiej jest stosować cyklicznie, tzn. 8 tygodni ON, 8+ tygodni OFF.

W przerwach pomiędzy cyklami kreatynowymi można brać np. beta-alaninę, która również jest substancją o działaniu ergogenicznym, wspierającą zdolności wysiłkowe.

 

Co do pory stosowania kreatyny, to Maciej Sulikowski znany na forum SFD i forum Body-Factory jako Knife podawał przed laty:

 

Porę dawkowania samemu trzeba sobie dobrać - ja brałem zawsze RANO i PO treningu.

 

Z kolei niejaki Borys, który kiedyś był na forum magazynu MH uważany za specjalistę zalecał tak:

 

Wielkie dzięki! Właśnie takiego wyczerpania potrzebowałem :).


  • 0

Mój dziennik treningowy → NA CIELE SWYM HISTORIĘ MĄ PISZĘ




Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024