Kiedy unikać kawy? Zanim przejdziemy do omawiania tego tematu,
musisz pamiętać o tym w jaki sposób reagujesz na kawę, jaki masz jej
metabolizm itp.
Każdy jest inny i każdy doświadcza czegoś innego podczas wypicia
filiżanki kawy.
Składniki kawy mogą zaburzać metabolizm leku lub detoksykację wątroby.
Często spotykamy się z sytuacją, gdy kawa zastępuje nasze posiłki
- nie rób tak w żadnym wypadku!
______________________________________________________
PRZEWODNIK PO KAWIE
Kawa to poważna sprawa. Pijemy około 400 milionów kubków rocznie, to najpopularniejszy narkotyk na ziemi a na pewno najbardziej akceptowany przez ludzi. Pod wieloma względami kawa jest najbardziej zbliżona do codziennego rytuału, ponieważ każdego ranka miliardy ludzi wypija ją z rana.
Omówmy korzyści płynące z wypicia filiżanki kawy
RAK PIERSI kawa z kofeiną ma działanie ochronne na ryzyko wystąpienia raka piersi po menopauzie
RAK spożycie kawy wiążę się ze zmniejszeniem raka w każdym miejscu!
RAK JELITA GRUBEGO
CUKRZYCA TYPU II zwiększenie spożycia kawy powoduje zmniejszenie ryzyka cukrzycy
POLIFENOLE występujące w kawie poprawiają funkcję śródbłonka po obciążeniu glukozą u mężczyzn. Zapobiegają hiperglikemii.
KAMIENIE ŻÓŁCIOWE kawa chroni przed kamicą żółciową
ZAPALENIA
RAK WĄTROBY
ŚMIERĆ
STRES OKSYDACYJNY kobiety pijące więcej kofeiny wykazują mniejszy stres, mniej uszkodzeń DNA i większą zdolność jej naprawy
CHOROBA PARKINSONA
RAK PROSTATY
UDAR
SZKODY SPOWODOWANE PRZEZ SŁOŃCE
Kawa poprawia funkcje poznawcze, pamięć czy nastrój.
Niezależnie od typu Twoich treningów filiżanka kawy przed treningiem może pomóc poprawić Twoją wydolność
W przeciwieństwie do popularnego przekonania, że kawa powoduje odwodnienie. Badania nie wykazują różnic.
Kawa to największe źródło polifenoli w diecie
Teraz przejdźmy do wad
KAWA I SEN Jak nam wiadomo kawa ma oczywisty związek ze snem: przeciwdziała mu. Badania wykazują, że może mieć zły wpływ na sen jeśli spożywamy ją w nieodpowiednim czasie.
KAWA I CIĄŻA Kofeina przenika przez łożysko co w konsekwencji może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka
KAWA I KORTYZOL Tego nie mogło tu zabraknąć. Kawa wywołuje wzrost poziomu kortyzolu, który zmniejsza się wraz z naszym przyzwyczajeniem do kawy. Ludzie regularnie pijący kawę prawdopodobnie nie muszą się martwić o kortyzol, ponieważ ich ciała są przyzwyczajone do dawek i pewnie nie odczytują jej jako ''stresor''.
Kawa metabolizowana jest przez enzym wątroby kodowany jako gen CYP1A2. Jeśli masz wariant CCP, CYP1A2 to jesteś powolnym metabolizatorem kofeiny, jeśli masz wariant AC jesteś umiarkowanym metabolizerem. Jeśli masz wariant AA jesteś szybkim metabolizerem kofeiny. W powolnym i średnim metabolizmie kofeina utrzymuję się dłużej we krwi i działa silniej. Szybcy metabolicy to odwrotność tych wyżej wymienionych. Badania pokazują, że wolni metabolicy moga przyjmować od 1 do 2 filiżanek kawy dziennie. Kobiety, które przyjmują środki antykoncepcyjne także mają wolniejszy metabolizm kofeiny. Nikotyna zwiększa metabolizm kofeiny, więc palacze mogą lepiej radzić sobie z większą ilością kawy.
Jak pić kawę? Nie będziemy tu rozmawiać o różnych technikach parzenia, żaden sposób nie jest najlepszy, a każdy z nas ma swoją ulubioną metodę picia kawy.
Kawa z rana, dobry pomysł? Lepiej nie! Kortyzol działa zgodnie z rytmem dobowym. Tuż przed przebudzeniem kortyzol skacze by przygotować Cię na cały dzień. Picie kawy zaraz po przebudzeniu(gdy kortyzol jest na wysokich obrotach) jest zbędne. Wtedy masz mniejszy wpływ na działanie kawy. Lepiej odczekać około godziny po przebudzeniu, by wypić pierwszą filiżankę kawy.
Pij ją wtedy, gdy jej nie potrzebujesz.. Wydaje się być to nieco sprzeczne, ale prawdziwe. Kawa działa znacznie lepiej, gdy jesteśmy wypoczęci i receptory adenozyny są czyste. Wtedy kawa napędza Cię, poprawia wydajność, optymizm i zmniejsza zmęczenie.
Użytkownik aniajlover edytował ten post Ponad rok temu