Chudniemy!!
Napisano Ponad rok temu
Krok pierwszy- oblicamy zapotrzebowanie kaloryczne organizmu:
Dla mężczyzn:
1. Mnożymy wagę x 24 godziny = podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (BMR)
2. BMR x współczynnik aktywności = dzienne zapotrzebowanie kaloryczne
Dla kobiety:
1. Mnożymy wagę x 24 godziny = podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (BMR)
2. BMR x 0,9 = poprawiony BMR dla kobiet
3. poprawiony BMR x współczynnik aktywności = dzienne zapotrzebowanie kaloryczne
Współczynnik aktywności:
-Bardzo aktywny = 1.4 - 1.5 (Codzienne intensywne ćwiczenia + praca fizyczna przez większa cześć dnia)
-Aktywny = 1.3 1.4 (Codzienne intensywne ćwiczenia + praca 'na nogach')
-Średnio Aktywny = 1.1 - 1.2 (Ćwiczenia 3 razy/tydzień + praca siedząca)
-Nisko Aktywny = 1 (brak ćwiczeń + praca siedząca)
Jesli robimy redukcje od zapotrzebowania odejmujemy stopniowo kalorie, proponuje zaczac od 300kcl do 600kcl(dla opornych)
żródło: SDF by Ellis
Bialko na poziomie 2g na kilo masy ciala, tluszcze ok 0,5g na kg masy ciala, reste kalori uzupelniamy weglami
Krok drugi- ukladamy trening:
Przy redukcji konieczne jest robic trening areobowy(moga byc sw), polecane sa aeroby(bieg, rower...) rano przed sniadaniem po ok 30 minut, w porze po obiadowej polecam Hiit(w sumie 2 treningi areobowe dziennie po ok 30 minut):
Kiedy intensywność ćwiczeń wzrasta, proporcja tłuszczy wykorzystanych jako substrat energetyczny zmniejsza się, podczas gdy proporcja węglowodanów wzrasta. Wskaźnik kwasów tłuszczowych pochodzących z komórek tłuszczowych także zmniejsza się wraz ze wzrostem intensywności ćwiczeń. To prowadzi do powszechnej rekomendacji, że niska-, średnia- intensywność i długi czas trwania ćwiczeń wytrzymałościowych są najbardziej korzystne dla utraty tłuszczu. To przekonanie nie bierze pod uwagę tego co się dzieje podczas potreningowego okresu "zdrowienia" (regeneracji); całkowity dzienny wydatek energii jest ważniejszy dla utraty tłuszczu niż przeważające paliwo wykorzystane podczas ćwiczeń. Jest to poparte przez badanie pokazujące nieznaczną różnice w traceniu tkanki tłuszczowej pomiędzy wysoką i niską intensywnością submaxymalną; ciągłe ćwiczenie, kiedy całkowity energetyczny wydatek na sesje ćwiczeń jest uważany za podobny. Badania Hicksona dalej popierają zdanie, że przeważające paliwo użyte podczas ćwiczeń nie gra roli w utracie tłuszczu; szczury biorące udział w wysoko intensywnym treningu sprinterskim osiągnęły znaczną redukcję tkanki tłuszczowej, pomimo faktu iż trening sprinterski opiera sie na ww jako źródle paliwa.
Niektóre badania sugerują, że wysoka intensywność ćwiczeń jest bardziej korzystna dla utraty tkanki tłuszczowej niż niska i średnia intensywność ćwiczeń. Pacheco Sanchez i inni zaobserwowali wyraźniejszą utratę tłuszczu u szczurów, które ćwiczyły z wysoką intensywnością w porównaniu ze szczurami ćwiczącymi z niską intensywnością, pomimo iż obie grupy wykonały równorzędną pracę. Bryner zaobserwował znaczną stratę tkanki tłuszczowej w grupie, która ćwiczyła z wysoką intensywnością- 80- 90% maxymalnego tętna, podczas gdy nieznaczne zmiany w tkance tłuszczowej, zostały zaobserwowane u grupy z niską intensywnością, która ćwiczyła w tempie 60-70% maxymalnego tętna; istniała nieznaczna różnica w całkowitej wykonanej pracy pomiędzy obiema grupami. Zaobserwowano, że osoby które regularnie biorą udział w wysoko intensywnych ćwiczeniach mają mniej grubych fałd skórnych i mniejszy stosunek obwodu pasa do bioder (WHRs waist-to-hip-ratios) niż osoby, które uczestniczyły w ćwiczeniach o mniejszej intensywności. Po analizie kowalencyjnej wykonanej w celu zlikwidowania efektu całkowitego wydatku energetycznego na fałdy skórne i WHRs, znaczna różnica pozostała pomiędzy ludźmi, którzy wykorzystywali wysoką intensywność ćwiczeń, a ludźmi, którzy wykorzystywali niższą intensywność ćwiczeń.
Tremblay i inni wykorzystali bardziej godne uwagi badania, które pokazują, że wysoko-intensywne ćwiczenie, specjalnie przerywane, ponad maxymalne ćwiczenie, jest najbardziej optymalne dla utraty tłuszczu. Badani brali udział albo w wytrzymałościowym programie treningowym (ET) przez 20 tygodni, albo w wysoko-intensywnym przerywanym treningu (HIIT) przez 15 tygodni. Średni koszt energetyczny (zużycie energii) treningu ET wynosił 120,4 MJ, podczas gdy treningu HIIT 57.9 MJ. Spadek podskórnych fałdów tłuszczowych był większy w grupie HIIT niż w grupie ET pomimo dramatycznie niższego kosztu energetycznego na treningu HIIT. Zmniejszenie fałd skórnych w grupie HIIT było 9 razy większe niż w grupie ET.
Kilka wyjaśnień większej utraty tłuszczu osiągniętej dzięki HIIT. Po pierwsze, olbrzymia grupa dowodów pokazuje, że wysoko-intensywne treningi, zwłaszcza przerywane przynoszą w efekcie znacznie większe potreningowe wydatki energetyczne i spalanie (wykorzystanie) tłuszczu niż nisko-, albo średnio- intensywne treningi. Inne badania pokazały znacznie podniesione stężenie wolnych kwasów tłuszczowych (FFA) we krwi albo wzrost spalania (wykorzystania) tłuszczy podczas regeneracji po treningu (który był formą HIITa).
Rasmussen zauważył, że wyższa intensywnosć ćwiczeń skończyła się większym osłabieniem karboksylazy acetyl-CoA (ACC), które prowadziło do większej oksydacji FFA po treningu ponieważ ACC jest inhibitorem oksydacji FFA. Tremblay i inni odkryli, że HIIT znacznie bardziej zwiększa aktywność mięśniowej dehydrogenezy 3-hydrokoacyl- koenzym A (wyznacznik aktywności betta oksydacji) niż ET. Ostatecznie większość z badań odkrywa, że wysoko-intensywny trening powstrzymuje apetyt bardziej niż niższa intensywność i redukuje intensywne spożycie tłuszczy nasyconych.
Ogólnie, dowody wskazują na to, że HIIT jest najbardziej efektywną metodą utraty tłuszczu. Jakkolwiek, HIIT niesie ze sobą większe ryzyko kontuzji i przetrenowania, oraz jest fizycznie i psychologicznie wymagający, niska i średnia intensywność stosowana ciągle podczas ćwiczeń jest najlepszym wyborem dla osób, które są nieumotywowane albo mają przeciwwskazania do intensywnych ćwiczeń.
Żródło: SDF by Kermit
Zalecany jest takze trening silowy, moim zdaniem wystarczy 3 razy w tygodniu(1 raz kazda grupa), trening silowy nie w dniu Hiit(bardzo wazne)
Podsumowujac: w dni bez silki rano zwykle aeroby i po poludni Hiit, w dni z silka rano aeroby, po poludniu silka
Krok trzeci- suplementacja:
Nie przypadkowo jako ostatnia, poniewaz nie jest konieczna przy redukcji lecz bardzo pomocna(nie zastapi napewno wplywow dobrzej diety i treningu).
Do wyboru mamy szereg wielu supelmentow, przedstawie kilka w ekspresowym skrocie:
Bcaa- antykatabolik, pomoze uniknac spadkow masy miesniowej
Fat burner- na rynku jest ich od groma, powoduja przyspieszona utrate tkanki tluszczowej zawieraja min.: L-karnityne, cla, hca, gren tea
Termo fat burner- jak wyzej , podwyzszaja jednak dodatkowo termogeneze organizmu co daje dodatkowy wplyw na utrate tluszczu, wzorowane sa na oppularnym polaczeniu ECA(efedryna, kofeina, aspiryna)
nie bede uwzgledanil osobno L- karnityny, hca itd itd. poniewaz obecnie nie oplaca sie ich kupowac osobno
czekam na dodatkowe uwagi i poprawki
Napisano Ponad rok temu
I zapraszam do dyskusji.
P.S. Temat został stworzony po to aby nie było 1000 różnych tematów na temat chudnięcia diet i tym podobnych. Macie pytania lub jakieś super sposoby na schudnięcie proszę tutaj (najpierw czytamy potem pytamy ).
Pozdrawia wszystkich wasz moderator validator
jerz
Napisano Ponad rok temu
Przy redukcji konieczne jest robic trening areobowy(moga byc sw), polecane sa aeroby(bieg, rower...) rano przed sniadaniem po ok 30 minut, w porze po obiadowej polecam Hiit(w sumie 2 treningi areobowe dziennie po ok 30 minut):[/b]
AEROBY NIE SĄ OPTYMALNYMI ĆWICZENIAMI DLA UTRATY TKANKI TŁUSZCZOWEJ
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
I ja bym nie zaliczal sw do aerobow :wink:
Napisano Ponad rok temu
no zgadza sie sw to nie sa aeroby w pelnym znaczeniu tego slowa..jednak jet to podobny wysilek(z reszta nie wiem do konca bo nie trenuje )
Napisano Ponad rok temu
przyznam się, że zbaraniałem kiedy przeczytałem te słowa i podany link. Szok porównywalny z tym, jakiego doswiadczyłem z górą 20 lat temu, gdy powiedzieli mi, że nie ma św. Mikołaja.AEROBY NIE SĄ OPTYMALNYMI ĆWICZENIAMI DLA UTRATY TKANKI TŁUSZCZOWEJ
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Aeroby sa sposobem na zrzucenie sadelka; nie sa jednak optymalna metoda.
Napisano Ponad rok temu
mozna jeszcze dodac, ze badania inne wskazuja na zwiazek pomiedzy iloscia spozywana iloscia wapnia i spalanym tluszczem (dane z ksiazki ABS Diet Divida Zinczenko, redaktora Mens Health, na podst badan Szkoly Medycznej Harvardu. ale bez dokladnych danych.). jednym slowem: szklanka mleka albo kawalek bialego sera lub jogurt to podstawa.
Napisano Ponad rok temu
czytalem juz tego linka dosc dawno...i nie biore nic do siebie...dlatego aeroby proponuje rano bo wtedy powoduja one max. spalanie tkanki tluszczowej, potem po poludniu proponuje interwaly trening silowy tez uwzglednilem(chyba nie uwaznie przeczytales to co napisalem;))...S.O.S bardzo fajnie, ze zalozyles ten topik, wiec nie bierz krytyki do siebie. Wydaje mi sie jednak, ze linka, ktorego podalem nie przeczytales badz nie zrozumiales.
Aeroby sa sposobem na zrzucenie sadelka; nie sa jednak optymalna metoda.
aeroby rano sa potrzebne do celu zzucenia sadla co potwierdza nawet Radek Słodkiewicz(ostatnio na innym forum), nie wolno sie zamykac tylko w kregu silowni, badz samych aerobow czy interwalow...laczmy wszystko razem(moje zdanie)
Napisano Ponad rok temu
Indeks glikemiczny (IG) to lista produktów uszeregowanych ze względu na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Oblicza się go dzieląc poziom glukozy we krwi po przeprowadzeniu testu żywnościowego z udziałem 50 gram węglowodanów, przez poziom glukozy uzyskany po spożyciu danego produktu. Na przykład indeks glikemiczny wynoszący 70 oznacza, że po spożyciu 50 gram danego produktu, poziom glukozy wzrośnie o 70 procent, tak jak po spożyciu 50 gram czystej glukozy. Indeks glikemiczny żywności nie może być ustalony na podstawie jej składu lub wskaźników wchodzących w jej skład węglowodanów. Aby go wyznaczyć, należy podać konkretny produkt, konkretnej osobie. Podaje się dany produkt grupie osób a następnie przez dwie godziny, co 15 minut pobiera im krew i bada się poziom cukru. W ten sposób uzyskuje się przeciętną wartość IG. Stwierdzono, że wartość średnia jest powtarzalna, a badania wykonane w różnych grupach ochotników dają zbliżone wyniki. Wyniki uzyskiwane u osób chorych na cukrzycę są porównywalne z wynikami uzyskanymi u osób zdrowych. Im wyższa wartość IG danego produktu, tym wyższy poziom cukru we krwi, po spożyciu tego produktu. Zjedzenie węglowodanu o wysokim IG doprowadza do gwałtownego skoku poziomu cukru wywołującego w odpowiedzi duży wyrzut insuliny. Poziom cukru szybko ulega obniżeniu i podobnie do wahadła, które znacznie wychyliło się w jedną stronę i musi to podobnie uczynić w przeciwną - poziom cukru nie spada do wartości wyjściowej lecz znacznie niższej, źle już tolerowanej przez organizm a nazywanej hipoglikemią. Poza różnymi niemiłymi doznaniami - objawem hipoglikemii jest głód. Chęć jego zaspokojenia jest powodem niekontrolowanego pojadania. Produkty o wysokim IG sprzyjają tyciu w dwojaki sposób: wywołują głód, co sprzyja częstszemu jedzeniu i działają anabolicznie dzięki powodowaniu dużych skoków poziomu insuliny. Insulina reguluje poziom cukru ale też powoduje aktywacje procesów przyswajania, składowania określanych mianem anabolizmu, co w praktyce przekłada się na tycie. Insulina aktywuje procesy neolipogenezy - tworzenia tłuszczy - głównie z dostarczanych węglowodanów. W tej też formie następuje składowanie. Ponadto insulina ułatwia deponowanie tłuszczy krążących w surowicy krwi do komórek tłuszczowych. Jest więc ona tzw. hormonem anabolicznym.
Wysoki poziom insuliny sprzyja tyciu. Ów wysoki poziom związany jest zaś z konsumpcją pewnej grupy węglowodanów, które w sposób gwałtowny i znaczny podnoszą chwilowy poziom glukozy w surowicy krwi, czyli innymi słowy, mają tzw. wysoki indeks glikemiczny (wyższy lub równy 70). Natomiast spożycie produktu o niskim indeksie glikemicznym powoduje powolny i relatywnie niewielki wzrost poziomu cukru i co za tym idzie - niewielki wyrzut insuliny. Produkty takie nie są więc sprzymierzeńcem tycia. Warto pamiętać, że przetwarzanie produktów żywnościowych (obróbka termiczna, czas obróbki termicznej) podwyższa ich indeks glikemiczny.
Niski Indeks Glikemiczny = 55 lub mniej
Średni Indeks Glikemiczny = 56-69
Wysoki Indeks Glikemiczny = 70 lub więcej
tabela przykładowych potraw i ich indeksów
Ananas 59
Arbuz 75
Banan 59
Banany dojrzałe 72
Baton Mars 65
Baton Twix 44
Biszkopt 46
Brzoskwinie 29
Brzoskwinie z puszki w syropie 52
Budyń 43
Buraki 65
Cebula 15
Chipsy 90
Chleb - Pieczywo francuskie 95
Chleb biały 95
Chleb pełnoziarnisty żytni 58
Chleb pszenny 85
Chleb pumpernikiel 40
Chleb żytni na zakwasie 55
Chrupki kukurydziane 63
Chrupki pszenne 70
Ciasto francuskie 59
Coca Cola 63
Cukier rafinowany 68
Czekolada biała 44
Czekolada gorzka 22
Czekolada mleczna 49
Czereśnie 22
Czosnek 15
Daktyle suszone 103
Dynia 75
Fanta 68
Fasola biała 40
Fasola biała, ugotowana 33
Fasola czarna 30
Fasola płaskostrąkowa 46
Fasola szparagowa 71
Figi suszone 35
Fruktoza 20
Frytki 95
Glukoza 100
Grejpfrut 25
Groch gotowany 22
Groszek zielony 45
Groszek zielony z puszki 61
Gruszki 42
Herbatniki 57
Jabłka 38
Jabłka suszone 29
Jogurt owocowy 36
Jogurt 0% tłuszczu 27
Jogurt czysty bez cukru 15
Jogurt naturalny 36
Kasza gryczana ugotowana 54
Kasza jaglana, ugotowana 71
Kasza manna 58
Kiełki fasoli Mung 25
Kiwi 52
Kleik ryżowy 90
Knedle ziemniaczane 52
Kukurydza słodka 53
Kukurydza z puszki 55
Kus kus gotowany 65
Laktoza 46
Lody z pełnego mleka 61
Maltoza 110
Makaron 65
Mango 55
Marchewka długo gotowana 85
Marchewka świeża 30
Mąka kukurydziana 70
Melon 65
Miód 87
Mleko odtłuszczone 32
Mleko pełne 3% tłuszczu 27
Mleko słodzone, zagęszczone 61
Mleko zsiadłe 32
Morele suszone 30
Morele świeże 15
Nutella 33
Orzechy 22
Orzeszki ziemne, solone, prażone 14
Otręby owsiane 55
Płatki kukurydziane 84
Płatki owsiane błyskawiczne 85
Płatki ryżowe 80
Pomarańcza 44
Pomidory 15
Popcorn 72
Proso 70
Rodzynki 64
Ryba 38
Ryż Basmati gotowany 60
Ryż biały gotowany 70
Ryż brązowy (naturalny) gotowany 55
Ryż długoziarnisty gotowany 56
Rzepa 72
Soczewica z puszki 44
Soczewica zielona gotowana 30
Soja 14
Soja z puszki 18
Sok ananasowy 46
Sok grejfrutowy 48
Sok jabłkowy 40
Sok pomarańczowy 52
Sok pomidorowy bez cukru 38
Sok z marchwi świeży 43
Śliwki 30
Truskawki 40
Winogrona 46
Wiśnie 25
Ziarna całe pszenicy 41
Ziarna całe żyta 34
Ziarno jęczmienia 25
Ziarno kukurydzy 69
Ziemniaki gotowane 95
Ziemniaki młode 57
Ziemniaki pieczone 85
Ziemniaki puree 90
jak ktoś ma indeks glikemiczny dla piwa to podajcie
PZDR
Napisano Ponad rok temu
8ONutella 33
kiedy to przecież zawiera końską dawkę białego, rafinowanego cukru , znaczy sacharozy... Chyba producent co nieco zalobbował :wink:
i zwróćcie uwagę - im bardziej przetworzona żywność (zarówno przez obróbkę termiczną jak i mechaniczne rozdrabnianie), tym wyższy indeks, więc najlepiej zacząć odżywiać się jak nasi praprzodkowie
Napisano Ponad rok temu
Ja rozumiem akohol etylowy, którego nawet nie trzeba trawić, bo po prostu się wchłania zmieniając na glukozę w sprinterskim tempie, ale żeby aż tak? :roll: zwłaszcza, że browar to w ok 85 % woda...
edit-
a z reszta nieważne, piszący na tym forum to z sportowcy i alkoholu z założenia nie tykają
Napisano Ponad rok temu
110? Pewnie skorzystałeś z googlarki i zacytowałeś drugi od góry wynik wyszukiwania...
Ja rozumiem akohol etylowy, którego nawet nie trzeba trawić, bo po prostu się wchłania zmieniając na glukozę w sprinterskim tempie, ale żeby aż tak? :roll: zwłaszcza, że browar to w ok 85 % woda...
edit-
a z reszta nieważne, piszący na tym forum to z sportowcy i alkoholu z założenia nie tykają
nie wazne ze z woda alkohol to alkohol...woda sie tez nie trawi... wiec jest to calkiem mozliwe
Napisano Ponad rok temu
zobacz:
- jabłka 38
- sok jabłkowy 40
no soczek wchłonie się szybciej.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
A dieta jest niezbędna jak chcesz schudnąć. Najlepiej NŻT :wink:
Napisano Ponad rok temu
dwa - u gory jest przylepiony temat "chudniemy"
trzy - interwaly lub nawet sprinty sa lepsze na chudniecie niz dlugie dystanse.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Kompedium wiedzy-silownia
- Ponad rok temu
-
Aminokwasy, a zbieranie sie gazów ;|
- Ponad rok temu
-
Smacznie i zdrowo czyli przepisy
- Ponad rok temu
-
Gazelle FreeStyle?
- Ponad rok temu
-
Kalkulator zywieniowy + tabelka
- Ponad rok temu
-
Ciekawe tematy
- Ponad rok temu
-
Kontuzja mięśni grzbietu!
- Ponad rok temu
-
Dieta a masa ciała
- Ponad rok temu
-
Suplementacja w MA
- Ponad rok temu
-
Dane
- Ponad rok temu