Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

Też wątpię, ale na jego miejscu nieustannie robiłbym sobie jakieś jaja na pokazach, w nadziei że ktoś to podłapie.

Celny cios milordzie. Pierwszy raz zetknalem sie z pompkami na kosciach w sekcji thai/kicka we wro w wieku lat 15.
Oczywiscie moze byc tak ze trener mnie oklamywal:) (albo w sekrecie kochal karate - osu!)

Można i trzeba podpatrywać, ale metoda sprawdzi się, kiedy jesteś w stanie wyjaśnić lub chociaż postawić możliwą do zweryfikowania hipotezę dotyczącą ćwiczenia.

Ale takie hipotezy tu padly - robiac pompke na kosciach uczysz sie stabilizowac nadgarstek przy pomocy miesni przedramienia w takiej pozycji nadgarstka w jakiej potem uderzasz plus wklad Krissa na ktorym sie nie znam ale wierze ze on sie zna. Nie chodzi o sama sile miesnia ale tez o pamiec miesniowa przy przekazywaniu sily - dla mnie brzmi logicznie i mam takie same obserwacje z wlasnego doswiadczenia, poparte autorytetyem - dla mnie Kriss w tym temacie i przykladami ze swiata sportow wyczynowych- Kliczko - czego chciec wiecej?

Jedynym wiekszym dowodem bylaby jakas rzesza badan naukowych ale jabmy na to czekal to nigdy bym sie nie doczekal.

Jest taka dobra rada Tima Ferrisa - ze kazdy mezczyzna ma 100 pomyslow jak cwiczyc i jak sie odchudzac i uwaza, ze jest ekspertem. Czasem najlepiej jest wybrac 1 metode samemu i sprawdzic - mysle ze inteligentny czlowiek odrzuci tu z bazy metody na pierwszy rzut oka durne.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach



tylko musicie dac glosniej dzwiek.


Novo, może ogarnij temat/idź do specjalisty.

Nie chcę krakać ale za kilka lat być może już sobie nie poćwiczysz.



Nie masz stabilizacji mięśniowo-więzadłowej. Z każdym takim przeskoczeniem wyciera się się chrząstka stawowa. Jak się wytrze, to będziesz orcować kością po kości. Potworny ból, zero treningu i ewidentna niesprawność ręki

tfu, tfu (żeby nie zapeszyć)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
w kwietniu ide do specjalisty odnosnie odseparowanego sciegna w malym palcu, to sie o to tez spytam przy okazji. moze mi zoperuja obie rece jednoczesnie ;)
tak glosno mi przeskakuje tylko jak mam tak ulozony nadgarstek/rozprostowane palce, normalnie jak uzywam nadgarstka to tak nie jest.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

normalnie jak uzywam nadgarstka to tak nie jest.

To dobrze, bo ktos moglby wyciagnac falszywe wnioski jak prysznic bierzesz.
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

Podłączę się z pytaniem: jaki jest sens robienia pompek na palcach?


Żeby przy okazji wzmacniania mięśni biorących udział w pompkach wzmocnić też mięśnie przedramion(podobnie jak przy pompkach na pięściach), które zabezpieczają przedramie przed uszkodzeniem i stabilizują nadgarstek?

Jaki jest sens robienia pompek na dłoniach dla osoby, która nie uderza dłonią a pięścią. Przedramie i ręka muszą się uczyć odpowiedniego ułożenia w momencie wyprowadzania ciosu i musi to byc dla nich maksymalnie dobrze znana pozycja, najlepiej uczyc jej przy kazdej mozliwej okazji, czyli jesli robimy pompki i nie musimy ich robic na dloniach, to robimy je na piesciach... takie zrobienie z cwiczenia wszechstronnego jakim sa pompki, cwiczenia troche bardziej kierunkowego. Ruch nie odzwierciedla co prawda w 100% ruchu w czasie uderzenia ale juz bardziej go przypomina niz tradycyjna pompka na dloniach i z lokciami szeroko...wolisz robić inaczej tylko dlatego ze wydaje Ci sie ze na dloniach jest lepiej bo nie po karatekowemu to rob inaczej i potem szukaj magicznych sposobow na ustabilizowanie nadgarstka...
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
zeby jeszcze ludzie potrafili robic pompki...
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

Celny cios milordzie. Pierwszy raz zetknalem sie z pompkami na kosciach w sekcji thai/kicka we wro w wieku lat 15. Oczywiscie moze byc tak ze trener mnie oklamywal:) (albo w sekrecie kochal karate - osu!)

A spytałeś się go czemu te pompki służą? Może robił bo jego trener robił, bo jego trener robił, bo jego trener robił... Obaj wiemy, że znalazły by się całe grupy ćwiczeń, które stosowano w przeszłości, co okazało się mało istotne lub wręcz błędne.

wklad Krissa na ktorym sie nie znam ale wierze ze on sie zna

Ja nie wierzę tylko sprawdzam.

Jaki jest sens robienia pompek na dłoniach dla osoby, która nie uderza dłonią a pięścią (...)

Rozpędziłeś się strasznie w tej krytyce. Ja od razu się spytam: jaki jest sens wyciskania na ławie? Moim zdaniem o wiele większy niż pompek na kościach. Wystarczy otworzyć dowolny podręcznik treningu szybkościowego lub treningu sportów walki. Technika uderzania to nie jest nalot bombowy Do-17 w czasie bitwy o Anglię, więc nie bardzo widzę w jaki sposób pompka ją odzwierciedla. Do chronienia nadgarstków prędzej pasują mi ćwiczenia na worku, tarczach + stosowanie podstawowego wyposażenia takiego jak owijki bokserskie.

Temat jest fajny więc dorzucę taką ciekawostkę rodem z treningu karate:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Jakie mięśnie rozciąga pani na zdjęciu?
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

A spytałeś się go czemu te pompki służą?

powiedzialby, ze zeby sobie nadgarstka nie zlamac - wtedy ja bym musial zapytac skad to wie - i tak bysmy moze doszli nawet po lancuszku to jakiejs pradawnej metody, jakis wnioskowo adaptacji kosci, pewnie pojawilby sie artykul o wplywie pracy z wibrujacymi urzadzeniami na kosc ludzka, znalezli 3 innych ludzi co maja inna metode, 5 artykulow w pub medzie moze nawet o wibracjach i gestosci kosci, z czego czesc by to potwierdzila a czesc wcale itd. Czasem szkoda zycia.

Ja nie wierzę tylko sprawdzam.

jakbys nie cytowal wybiurczo to byc zacytowal moja wypowiedz gdzie pisze o wlasnym doswiadczeniu - sprawdzam - a reszta to potwierdza.

Natomiast jakies sprawdzenie na bazie literatury naukowej stricte nie wierze, ze moze sie udac - po moich doswiadczeniach z przewaleniem sie przez to kiedy szukalem informacji o diecie - polecam dyskusje naukowcow od China Stydy i Paleo.
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
Kogan:
odnosisz sie wybiorczo do tego co napisalem
Dla mnie wyciskanie na lawce ma male znaczenie, potwierdza to fakt ze znam ludzi co w zyciu sztangi w lapach nie trzymali a maja petarde w lapie i podejrzewam ze nie chcialbys z nimi wyjsc na mate, ja sie przez pare lat zastanawialem jak to jest ze jestem od nich fizycznie silniejszy a w porownaniu do ich uderzen moje sa pukaniem do konfesjonalu....
Pani na obydwu zdjęciach rozciąga mięśnie kulszowo goleniowe, ewentualnie lydki przy odpowiednim ustawieniu stopy, i dolny odcinek grzbietu, w drugim cwiczeniu rozniez moze rozciagac najszerszy grzbietu i skosne brzucha...ale po co pytasz?
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

Kogan:
odnosisz sie wybiorczo do tego co napisalem
Dla mnie wyciskanie na lawce ma male znaczenie, potwierdza to fakt ze znam ludzi co w zyciu sztangi w lapach nie trzymali a maja petarde w lapie i podejrzewam ze nie chcialbys z nimi wyjsc na mate, ja sie przez pare lat zastanawialem jak to jest ze jestem od nich fizycznie silniejszy a w porownaniu do ich uderzen moje sa pukaniem do konfesjonalu....
Pani na obydwu zdjęciach rozciąga mięśnie kulszowo goleniowe, ewentualnie lydki przy odpowiednim ustawieniu stopy, i dolny odcinek grzbietu, w drugim cwiczeniu rozniez moze rozciagac najszerszy grzbietu i skosne brzucha...ale po co pytasz?

Co do tego, że mięśnie klatki i ramion mają marginalny wpływ na siłę ciosu to jest pełna zgoda z mojej strony. Tylko, że nie po to się robi te ćwiczenia - konkretnie: ćwiczenia siły maksymalnej. A w karate pokutuje pogląd przeciwny: siła ciosu jest generowana przez siłę ramienia. I tak się uzasadnia robienie pompek, mimo że robiąc pompki nie rozwijasz siły maksymalnej. W treningu szybkościowym, pompka to może być... ja wiem? Ćwiczenie rozgrzewające?

Rozciąganie, którego przykład podałem w karate uchodzi, za rozciąganie bliżej nieokreślonych "pleców". Prawda jest taka, że ludzie garbią się i myślą, że się rozciągają: o żadnych kulszowych czy dwugłowych nie ma mowy. I takich kwiatków mógłbym nasadzić więcej. Np. ćwiczenia rozciągające mięśnie brzucha uważa się za rozciąganie pleców (znam lekarza, który ma takie poglądy). Albo: robi się na masę ćwiczeń rozciągających przywodziciele (jedno za drugim, jedno za drugim), a nie robi się ŻADNYCH ćwiczeń na prostowniki. A mówię na razie tylko o tym co rozciągają, bo powstaje jeszcze pytanie jak: np. pompując, gibając, przyjmując jakieś dziwaczne pozycje. Nie mają pojęcia co robią i po co ale wyglądają sportowo i boli, więc jest OK. Np. znam kolesia, który uznał, że musi się porozciągać, bo nie mógł nogi (mawachy) założyć wyżej ramienia. Zamiast kupić podręcznik o treningu mięsniowym, pompował, pompował rozciąganie, aż dostał zapalenia ścięgien. Instruktor karate, niedługo pewnie 1 dan o ile przetrzyma.

Po mojemu: do dupy z takim podejściem. Serio.

Osiągnęliśmy porozumienie?
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
Kogan:
nie wątpie że w wielu klubach tak jest, pewnie nie tylko w karate rozni geniusze sie trafiaja... ja na szczescie z takimi patologiami sie nie spotkalem a nawet jesli to tacy ludzie sa traktowani raczej jako maskotka, ktora sprawia ze jest smiesznie, niz instruktor czy wzor do nasladowania...
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
W sensie ogólnosportowym to jest rzadka patologia, w sensie karate jest to norma. Dlatego właśnie karate jest na marginesie jeśli chodzi o sporty walki.

Ja się na co dzień mierzę z takimi akcjami, gdzie goście robią po kilkadziesiąt pseudopompek (mikrougięć) na kościach w serii i równocześnie twierdzą, że siłownia spowalnia. Ci sami ludzie uważają sporty takie jak boks za prymitywne, a specjalistyczny trening sportowy za szkodliwy. Wiara w te mity jest bezkrytyczna, bo ugruntowana na subiektywnych odczuciach.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
Kogan z toba powoli jak z krolem Midasem, czego sie nie dotkniesz zamienia sie w krytyke karate :)
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
Karate jest bardzo fajne, szkoda że takie rzadkie.

Wracając do tematu: czy wzmocnione mięśnie palców w tym sensie w jakim wzmacnia się je robiąc pompki na palcach (czyli właściwie w jakim?) są istotne w sztukach walki? I czy robienie pompek na palcach rzeczywiście wzmacnia palce?

Prosty kontrprzykład: muzyk np. gitarzysta musi mieć niezwykle silne palce, ponieważ stosuje techniki, które wymagają zarówno dużej szybkości (np. legato) jak i siły (bendy tj. ciągnięcie struny). Gitarzyści mają olbrzymią liczbę ćwiczeń, która służy wzmacnianiu zasięgu, siły, szybkości palców. Pompki na palcach do nich nie należą.
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

Karate jest bardzo fajne, szkoda że takie rzadkie.

Wracając do tematu: czy wzmocnione mięśnie palców w tym sensie w jakim wzmacnia się je robiąc pompki na palcach (czyli właściwie w jakim?) są istotne w sztukach walki? I czy robienie pompek na palcach rzeczywiście wzmacnia palce?

Prosty kontrprzykład: muzyk np. gitarzysta musi mieć niezwykle silne palce, ponieważ stosuje techniki, które wymagają zarówno dużej szybkości (np. legato) jak i siły (bendy tj. ciągnięcie struny). Gitarzyści mają olbrzymią liczbę ćwiczeń, która służy wzmacnianiu zasięgu, siły, szybkości palców. Pompki na palcach do nich nie należą.


Służą wzmocnieniu mięśni przedramion... W sztukach walki to jest istotne... Juz o tym pisalem...
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
Nie wiem jak wy. Ja uważam że pompki na "kościach" są niezbędne przy uderzanych sw. Szczególnie pompki na 1 ręce.

Oddają one prawie całkowicie, strukturę uderzenia prostego.

minus jest taki, że nie uwzględniają sił reakcji podłoża.
plus jest taki, że uczy właściwie przenosić siłę poprzez nadgarstek, jednocześnie wzmacniając go. - czyli oddalając ew kontuzje.

Osławione wyciskanie na ławeczce kształtuje siłę i stabilizację nadgarstka w zupełnie innej pozycji niż uderzenie.
Budując siłę max na ławce tworzy się niekorzystna sytuacja.
Mamy zbudowaną b. dużą siłę do wyprostu, a aparat mięśniowo-więzadłowy nadgarstka nieprzygotowany do jej przeniesienia.
To tworzy kontuzje i mniej/bardziej trwałe urazy.


Dodam też że wzmacnianie/przygotowanie nadgarstka poprzez same uderzenia na łapy i worek, są niewystarczające.
To ostatnie, to jest tylko moja opinia.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
Ja nie wiem jak to jest z tą strukturą. Nie wiem jak to rozumieć. Bo jeśli dobrze rozumiem słownictwo, to mówisz tak, jakby uderzenie polegało na przepchaniu jakiegoś ciężaru, za pomocą wyizolowanych mięśni górnej części ciała, gdzie siła jest przenoszona przez nadgarstek przez całą fazę ruchu. A tak przecież nie jest.

Jeśli chodzi o ochronę przed urazem, kluczowe jest by w krytycznej fazie uderzenia nadgarstek był ustabilizowany w odpowiedniej pozycji.

Kriss wytłumacz mi czemu karatecy robią tyle przysiadów, a potem i tak mają kontuzje kolan i stawów skokowych. Na rehabie nie każą im robić więcej przysiadów tylko wyciągają piłki i równoważnie. Dlaczego?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

1. Ja nie wiem jak to jest z tą strukturą. Nie wiem jak to rozumieć. Bo jeśli dobrze rozumiem słownictwo, to mówisz tak, jakby uderzenie polegało na przepchaniu jakiegoś ciężaru, za pomocą wyizolowanych mięśni górnej części ciała, gdzie siła jest przenoszona przez nadgarstek przez całą fazę ruchu. A tak przecież nie jest.

2. Jeśli chodzi o ochronę przed urazem, kluczowe jest by w krytycznej fazie uderzenia nadgarstek był ustabilizowany w odpowiedniej pozycji.

3. Kriss wytłumacz mi czemu karatecy robią tyle przysiadów, a potem i tak mają kontuzje kolan i stawów skokowych. Na rehabie nie każą im robić więcej przysiadów tylko wyciągają piłki i równoważnie. Dlaczego?


ad 1. Cała siła, którą jest się w stanie wygenerować, jest przenoszona przez nadgarstek w momencie uderzenia w cel. Może napisz jak ty to rozumiesz.

ad 2. Masz rację, właściwa pozycja nadgarstka jest kluczowa. Do tego warto zadbać o przygotowanie nadgarstka do przenoszenia dużych obciążeń (jeden w tych el to np pompki na "kościach")

ad 3. Nie wiem jak to jest teraz na karate. Wiem natomiast, że zbyt duża ilość przysiadów jest szkodliwa. Do tego przysiady można wykonywać prawidłowo lub nie. Można je też wykonywać w niewłaściwym etapie cyklu treningowego.

ps. Za moich czasów, metody budowy cech motorycznych w karate pozostawiały wiele do życzenia. Mam nadzieję że teraz jest inaczej.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
"if squats hurt your knees, you're doing them wrong"

podobnie jak z pompkami, jeszcze nie dane mi bylo zobaczyc na treningu, czy to karate, boxu czy mma, poprawnie wykonywanych przysiadow czy pompkek :(

mysle, ze chodzi mu o to, ze uderzenia ma mimo wszystko inna mechnike niz taka pompka, i przenoszenie obciazen (bo przy pompce to na pewno nie jest "duze" obciazenie) moze wiele nie pomoc. praca na worku i oddaje lepiej mechanike, i wieksze przeciazenia.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

mysle, ze chodzi mu o to, ze uderzenia ma mimo wszystko inna mechnike niz taka pompka, i przenoszenie obciazen (bo przy pompce to na pewno nie jest "duze" obciazenie) moze wiele nie pomoc. praca na worku i oddaje lepiej mechanike, i wieksze przeciazenia.


Absolutnie się zgadzam. Praca na worku i łapach jest kluczowa.


Jak wiemy el ścięgniste są słabiej ukrwione niż mięśnie. Dlatego potrzebują więcej czasu na przebudowę.

Wspomnianą przebudowę należy robić etapowo. W tym celu trzeba skopiować strukturę ruchu.

Więc pompki są idealne. Obciążenie nie jest zbyt duże a charakter ruchu sprzyja adaptacji.


Może ktoś zna ćwiczenie naśladujące strukturą ruchu uderzenie. Takie z możliwością dobierania coraz większego obciążenia.
Jeśli ktoś zna to ja proszę o pomysły i propozycje.
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024