Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
mowie o strain i sprain, do tego do dzis mi kosc przeskakuje, ze slychac z kilku metrow. oczywiscie nie poszedlem do lekarza :roll: wiec nie wiem dokladnie co bylo, ale nie moglem podniesc kartki papieru ze stolu majac zgiety nadgarstek. patrzac na definicje z wiki, to chyba zaliczyloby sie do zwichniecia. ogolnie przez jakies dwa miesiace reka byla mocno wylaczona z uzycia, a gdzies juz po tygodniu moglem robic pompki.

ale, chyba nie dojdziemy do zadnego porozumienia, bo ja mam moja anegdote, wy macie swoje, a "plural of anecdote is not data". robienie na piastkach nie powinno zaszkodzic, wiec nie mam nic przeciwko. osobiscie uwazam, ze nie pomaga i na tym zakoncze temat z mojej strony.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

oczywiscie nie poszedlem do lekarza

Nie martw sie, mnie do dzis kciuk boli jak zginam a uszkodzilem z 3 miesiace temu. Fakt ze w UK Anglii z czyms takim szkoda czasu do lekarza i tak cie do specjalisty nie posla.
Nie jestem lekarzem ale mi sie wydaje (czytaj; mam zdanie na kazdy temat na ktory nie mam pojecia) , ze wlasnie dzieki temu ze ci miesnie stabilizowaly staw w naturalnej pozycji mogles robic pompki bez bolu.
Moj 1 trener w zyciu sztuk walki Andrzej Undro TKD mial np. operacje kolana i jak to w pl. wycieli mu tam kupe rzeczy oraz dostal diagnoze ze 0 sportu. To go oczywiscie nie powstrzymalo i mysle ze glownie dzieki temu mogl dalej cwiczyc ze miesnie stabilizujace noge nadrabialy - ale to taka zgaduj zgadula - ja jestem architekt nie lekarz.

Ja uzywam ciagle tych pompek/stania na kosciach (dosyc sporadycznie) bo nie znam innych metod a nie zawsze masz worek w okolicy, z checia bym sie dowiedzial czy nauka cos tu innego wymyslila - moze kiedys Kriss zajrzy i nas zweryfikuje:)
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
Trochę za dużo słówek typu "wzmacnia to, wzmacnia tamto" a za mało konkretów. Nie rozumiem jak można wzmocnić chrząstkę czy kość, jak biologicznie wygląda to "wzmacnianie"?
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
O Kriss sie wypowiedzial - przegapilem - strone wczesniej.
W takim razie pozostaje sluchac specjalisty :)
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

Trochę za dużo słówek typu "wzmacnia to, wzmacnia tamto" a za mało konkretów. Nie rozumiem jak można wzmocnić chrząstkę czy kość, jak biologicznie wygląda to "wzmacnianie"?


ale kosci nie wzmocnisz, chyba ze odpowiednia dieta i jakas chemia :) tu chodzi o staw osloniety jakimis tam sciegnami i miesniami :)



Novo, i po temacie...:*
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

mowie o strain i sprain, do tego do dzis mi kosc przeskakuje, ze slychac z kilku metrow. oczywiscie nie poszedlem do lekarza :roll: wiec nie wiem dokladnie co bylo, ale nie moglem podniesc kartki papieru ze stolu majac zgiety nadgarstek. patrzac na definicje z wiki, to chyba zaliczyloby sie do zwichniecia. ogolnie przez jakies dwa miesiace reka byla mocno wylaczona z uzycia, a gdzies juz po tygodniu moglem robic pompki.

ale, chyba nie dojdziemy do zadnego porozumienia, bo ja mam moja anegdote, wy macie swoje, a "plural of anecdote is not data". robienie na piastkach nie powinno zaszkodzic, wiec nie mam nic przeciwko. osobiscie uwazam, ze nie pomaga i na tym zakoncze temat z mojej strony.




Novo miałem podobnie po zwichnięciu pięści. przez trzy lata. Nadgarstek puchł mi co miesiąc że nie mogłem trzymać np kart między palcami albo palce otwierały się w dziwnym momencie. W moim przypadku na rtg nic nie wyszło a lekarze twierdził, ze to wysieki z torebki stawowej- jeden to mi nawet wyciskał nadgarstek jak pryszcz !!!
natomiast imho to jakies urwane ściegno albo blizna na ścięgnach klinowała się miedzy kostkami nadgarstka ( jest ich tam od cholery) i powodowała zapalenie


zabawne jest, ze po pół roku wyginania nadgarstka naaikido problem zniknął na zawsze :)

morał z tego moim zdaniem, że w przypadku nadgarstka kontuzja na 90 % dotyczy częsci miękkich i je nalezy wzmacniać

co do zartów ze stania, które wzmacnia stanie- tak własnie jest o ikle nie zablokujesz stawu

ostatnio cała rodziną bawimy się w stanie na piłce gimnastycznej i w tej zabawie chodzi o zapobieganie wyginaniu kolan- po kilku minutach mięsnie nad kolanami mdleją jak cholera!

ja wiem, zej ka coś nie buduje masy albo nie da się stwierdzić progresji w ciężarze to dla was nie jest ćwiczenie wzmacniające- ale pozwole się nie zgodzić z taka definicją

ale kosci nie wzmocnisz, chyba ze odpowiednia dieta i jakas chemia tu chodzi o staw osloniety jakimis tam sciegnami i miesniami


cooo?

jeżeli wzamcniasz mięśnie i ściegna to w konsekwencji też kości- oczywiście, ze tempo jest inne i zwiększy się nie tyle obwód co gęstość kości ale kości sie wzacniaja

natomiast podczas pompek raczej nie te dwie kostki na których stoimy
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
Skręcenie czy zwichnięcie polega głównie na przekroczeniu fizjologicznej granicy ruchu w stawie i uszkodzeniu struktur ograniczających ten ruch. Dlatego ciężko się odnieść bo pompka na pięści odbywa się w pozycji neutralnej stawu w której bardzo trudno jest skręcić nadgarstek bo wszystkie struktury są ustawione w pozycji pośredniej. No ale w sztukach walki często używamy nadgarstka inaczej ustawionego niż w pozycji neutralnej i to właśnie w tych pozycjach dochodzi do skręceń. Więc w tym wypadku trzeba byłoby pracować głównie nad czuciem głębokim, oraz skurczem ekscentrycznym (gdy mięsień się wydłuża) mięśnia żeby struktury miękkie nie pozwalały na przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu. Do tego czasami siła zewnętrzna jest tak duża że nawet najbardziej wydolny aparat mięśniowo-więzadłowy wspomagany przez dobrze działający układ nerwowy nie jest się jej w stanie przeciwstawić.

Dlatego według mnie pompka na pięści ma wpływ na stabilizacje nadgarstka ale na pewno nie jest najważniejszym ćwiczeniem w jego stabilizowaniu a jednym z wielu. Jednak na pierwszym miejscu ustawiłbym ćwiczenia czucia głębokiego a w ogóle to zaczołbym od barku :)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach


tylko musicie dac glosniej dzwiek.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
bałns bjacz, bałns!
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
Na karate pompki na kościach nie robi się dla stabilizacji nadgarstka tylko z głupszych powodów:

1. Ponieważ jest to "utwardzanie pięści".
2. Ponieważ to boli, a jak coś boli to "wzmacnia charakter".

Z tą stabilizacją nadgarstka to nie wiem. Czytałem o budowaniu gibkości tego stawu w przypadku treningu bokserskiego. Widziałem ćwiczenia wzmacniające mięśnie za pomocą ugięć nadgarstka z niewielką sztangietką w przypadku treningu bokserskiego. Kierunek przeciwny można rzec...
  • 0

budo_freed
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki Zachód

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
Kiedyś widziałem tak zwane pompki bokserskie. W odróżnieniu do zwykłych na pięściach wykonujesz je w rękawicach bokserskich. Ma to wzmacniać nadgarstki. Coś w tym jest bo rękawica z racji swej budowy jest mniej stabilna jeśli używamy do tego typu pompek.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

Powiedzcie Kliczce, moze nie wie o tych sztangielkach bo jedzie na kosciach:)
Kogan ja cie i twoja niechec do karate rozumiem - sam stracilem na bieganie po sniegu i krokodylki dookola sali troche lat :) ale nie wszystko co na karate robia z bazy musi byc zle:)
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
Po pierwsze: nic tutaj nie świadczy o tym, że on nadmienionych ćwiczeń nie wykonuje. Po drugie: nie jest powiedziane, że te ćwiczenia tutaj mają dodatni wpływ na jego osiągnięcia sportowe. Po trzecie: Nie chodzi o to, że ćwiczenie tego typu musi być złe, bo jest to karate. Chodzi o to, że zostało skopiowane i wprowadzone bez zrozumienia. Dowodzą tego fałszywe racjonalizacje, które przytaczałem jako przykład.

Ja mam opory przed wprowadzaniem ćwiczenia, które nie bierze się z literatury czy opracowań dot. sportu (opisany mechanizm, wpływ, zagrożenia, obciążenia, ilość serii, powtórzeń, częstotliwość ćwiczenia w cyklach, miejsce ćwiczenia w jednostce treningowej) tylko zostało podpatrzone u shihana youtube.

Plyo-pompka ma dla mnie uzasadnienie, "kości" - nie znam.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

Po drugie: nie jest powiedziane, że te ćwiczenia tutaj mają dodatni wpływ na jego osiągnięcia sportowe.

No nie jest, moze byc tak ze Kliczke szkola przyglupy ale smiem watpic.

Po trzecie: Nie chodzi o to, że ćwiczenie tego typu musi być złe, bo jest to karate.

To byl zart bardziej.

Ja mam opory przed wprowadzaniem ćwiczenia, które nie bierze się z literatury czy opracowań dot. sportu (opisany mechanizm, wpływ, zagrożenia, obciążenia, ilość serii, powtórzeń, częstotliwość ćwiczenia w cyklach, miejsce ćwiczenia w jednostce treningowej) tylko zostało podpatrzone u shihana youtube.

Po pierwsze, nikt tu chyba powaznie nie mowi o pmpmce na kosciach jako jakiejs standardowej metodzie treningowej, przypuszczalnie Kliczko tez nie spedza na nich polowy treningu.
Ja tez kocham literature naukowa/fachowa, niestety nie zawsze jest wiec mozna po prostu podpatrzec czy najlepsi cos robia - oczywiscie metoda zawodna ale lepsza niz zadna.
Ja mam zreszta wlasne doswiadczenie tutaj i uwazam, ze te pompki sie przekladaja na stabilnosc przy ciosie, wiec to co mowi Kriss albo widze u mistrza swiata boksu jest bardziej potwierdzeniem pewnego doswiadczenia
Mysle ze jakby Kliczko chcial robic plyo pompki to by nie musial stawac na kosciach, tu bym zgadywal wybicie lekkie jest wlasnie po to zeby zasymulowac przeniesienie sily przy uderzeniu.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

Trochę za dużo słówek typu "wzmacnia to, wzmacnia tamto" a za mało konkretów. Nie rozumiem jak można wzmocnić chrząstkę czy kość, jak biologicznie wygląda to "wzmacnianie"?


ale kosci nie wzmocnisz, chyba ze odpowiednia dieta i jakas chemia :) tu chodzi o staw osloniety jakimis tam sciegnami i miesniami :)



Novo, i po temacie...:*



Strzałka

Chodzi mi o normalne mechanizmy adaptacyjne działające na wskutek zwiększonego obciążenia.

Dotyczą one zarówno kości (zagęszczenie beleczek kostnych) jak i samych chrząstek.


ps. Taka przebudowa/wzmocnienie w istocie trwa całe lata. Proces jest dość powolny i dosyć łatwo o kontuzje. Dlatego pompki na "kościach" są tu idealne. Obciążenie nie jest zbyt duże a charakter ruchu jest płynny.

Jeśli chodzi o stabilizację to uważam że tylko mięśniowa. Ale tu się nie kłócę, jestem otwarty na polemikę i argumenty.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

No nie jest, moze byc tak ze Kliczke szkola przyglupy ale smiem watpic.

Też wątpię, ale na jego miejscu nieustannie robiłbym sobie jakieś jaja na pokazach, w nadziei że ktoś to podłapie.

Można i trzeba podpatrywać, ale metoda sprawdzi się, kiedy jesteś w stanie wyjaśnić lub chociaż postawić możliwą do zweryfikowania hipotezę dotyczącą ćwiczenia. Np. ja postawię taką hipotezę, że jeśli chcesz za pomocą pompek wpłynąć na jakość swojego ciosu, to powinieneś ćwiczyć pompki na jednej ręce albo ze zmianą rąk, na BOSU lub piłce lekarskiej. Oczywiście wcześniej musisz przygotować się do znoszenia takich obciążeń i tutaj można przytoczyć literaturę.

Podłączę się z pytaniem: jaki jest sens robienia pompek na palcach?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

ja postawię taką hipotezę, że jeśli chcesz za pomocą pompek wpłynąć na jakość swojego ciosu, to powinieneś ćwiczyć pompki na jednej ręce albo ze zmianą rąk, na BOSU lub piłce lekarskiej. Oczywiście wcześniej musisz przygotować się do znoszenia takich obciążeń i tutaj można przytoczyć literaturę.

Postawiłeś hipotezę, więc przytocz literaturę.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach
wzmocnia sciegna/stawy palcow? tak jak np ludzie od wspinaczki sa w stanie tak wzmocnic palce, ze moga sie podciagac na dwoch czy nawet jednym.

co do wzmacniania kosci, ja zaczalem cwiczyc ze sztanga po tym jak na super-mega-hiper skanie wyszlo, ze mam .9 sredniej gestosci badanych w moim wieku, i wyczytalem, ze trening z obciazeniem jest najskuteczniejszy w zwiekszaniu gestosci kosci.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

wzmocnia sciegna/stawy palcow? tak jak np ludzie od wspinaczki sa w stanie tak wzmocnic palce, ze moga sie podciagac na dwoch czy nawet jednym.

To ja zabłądziłem na forum dla wspinaczy czy Kliczko zmienia dyscyplinę? ;)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmocnienie nadgarstków, pompki na kościach

wzmocnia sciegna/stawy palcow? tak jak np ludzie od wspinaczki sa w stanie tak wzmocnic palce, ze moga sie podciagac na dwoch czy nawet jednym.

To ja zabłądziłem na forum dla wspinaczy czy Kliczko zmienia dyscyplinę? ;)

zrobilem tylko porownanie, ze mozna wzmocnic palce, i pewnie taki cel maja pompki na palcach.
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024