Skocz do zawartości


Zdjęcie

Metodyka - jednostka treningowa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
141 odpowiedzi w tym temacie

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa

Tylko, że ja mam wrażenie że kopnięcie osoby "zbyt" dobrze rozciągnięte nie ma takiej ... skupionej energii. Może to błędy techniczne ale tak to odczuwam.


Trochę tak faktycznie jest. Wydaje mi się jednak, że
a) technika
B) jeśli ktoś dopiero co się rozciągnął, to brak przyzwyczajenia do nowego stanu

a najprawdopodobniej

c) rozciąganie wiązało się z zaniedbywaniem innych form treningu ogólnego, jak np. wyrabiających sprężystość mięśni i siłówka
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa
Koledzy podałem argument ewolucyjny i jakoś nikt się do niego nie odniósł. Może rozwinę myśl, żeby być lepiej zrozumianym - wiele zwierząt rozciąga się statycznie przed wykonywaniem aktywności fizycznej. Jest to fakt oparty na doświadczeniu, każdy to może zaobserwować i potwierdzić. Koty może i rozciągają się w sposób najbardziej estetyczny ale z pewnością nie są jedyne. Wspomniane małpy wykonują ćwiczenia, które jako żywo przypominają te z treningów karate - nikt ich tego nie nauczył robią to spontanicznie.

Może twierdzenia o szkodliwości rozciągania statycznego są jednak nieco przesadzone? Miałem już jedną dyskusję na forum na ten temat i zapoznawszy się z literaturą nie znalazłem ani jednego dowodu na ich szkodliwość. Jeśli takie istnieją - chętnie się z nimi zapoznam. Nie chodzi o kłótnie tylko o wiedzę przecież.

Innym i słusznym pytaniem jest to czy rozciąganie dynamiczne nie służy lepiej wykształceniu siły i zasięgu technik, które są nieco bardziej kreatywne niż mechaniczne sposoby obrony spotykane w królestwie zwierząt. Np. zaawansowanych kopnięć. Tutaj jednak w mocy pozostaje sceptyczne pytanie, czy zaczynając trening od serii lekkich i niskich kopnięć z progresją siły i wysokości i dystansu, nie załatwiamy sprawy lepiej niż robiąc wyizolowane ćwiczenia.
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa

A, że oba potrzebne tez mi się tak wydaje, choć jak pisałem, czytałem w jakimś opracowaniu o czymś przeciwnym.


Pisał o tym Kurtz powołując się na:
Matveev, L. P. 1977. Osnovy sportivnoy trenirovki. Moskva: Fizkultura i Sport.

Cytaty (nie zrozumcie ich źle, Kurtz wcale nie pisał że rozciąganie statyczne jest bez sensu, więcej w jego publikacjach):

Dynamic stretches improve dynamic flexibility and static stretches improve mostly static flexibility, which is why it does not make sense to use static stretches as a warm-up for dynamic action.


Dynamic stretching by using movements similar to the task—for example, leg raises before kicking, lunges before fencing, arm and racquet swings before playing tennis, done with gradually increasing range and speed of motion—facilitates neural pathways that will be used in the task. (...) These movements of gradually increasing similarity in range and speed of motion require muscular contractions increasingly similar to those of the task (e.g., kick, fencing attack, serve). These contractions cause arterioles and capillaries in the working muscles to dilate in proportion to the force of contraction.

Static stretches do not facilitate these neural pathways, do not prepare the nervous system and blood vessels in the muscles for the dynamic task.


  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa
Jesli chodzi o rozciaganie to moim zdaniem pod sztuki walki najwazniejsze sa ruchy dynamiczne. Rozciaganie statyczne tylko takie ktore nie deformuje stawow a i to w ograniczonym zakresie.

Laser ogolnie temat rzeka. w dziale powyzej napisano na ten temat cale ksiazki a i tak pojawiaja sie ciagle nowe tematy.

Itosu

PS. szpagatu tureckiego to w ogole nie ma sensu robic
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa
jak bylem piekny i mlody to w przod robilem ,no prawie;D
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa
no to zamknijmy temat rozciągania a przejdźmy do rozgrzewki


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa

Pisał o tym Kurtz powołując się na:
Matveev, L. P. 1977. Osnovy sportivnoy trenirovki. Moskva: Fizkultura i Sport.

Cytaty (nie zrozumcie ich źle, Kurtz wcale nie pisał że rozciąganie statyczne jest bez sensu, więcej w jego publikacjach):

Dynamic stretches improve dynamic flexibility and static stretches improve mostly static flexibility, which is why it does not make sense to use static stretches as a warm-up for dynamic action.


Dynamic stretching by using movements similar to the task—for example, leg raises before kicking, lunges before fencing, arm and racquet swings before playing tennis, done with gradually increasing range and speed of motion—facilitates neural pathways that will be used in the task. (...) These movements of gradually increasing similarity in range and speed of motion require muscular contractions increasingly similar to those of the task (e.g., kick, fencing attack, serve). These contractions cause arterioles and capillaries in the working muscles to dilate in proportion to the force of contraction.

Static stretches do not facilitate these neural pathways, do not prepare the nervous system and blood vessels in the muscles for the dynamic task.


Ma to kompletny sens. Statyczne cwiczenia nie buduja dynamicznego dzialania. Cwiczenia rozciagajace nie buduja sily miesniowej i szybkosci. Wplywaja na elastycznosc miesni i ruchomosc stawow. To nie jest glowny fakto decydujacy o sile i szybkosci i skutecznosci w walce.Tym sie nie wygrywa.
Tak samo wytrzymalosc nie buduje szybkosci.

To co Mrozek-Kurz-Matveev napisali pokrywa sie z tym co pisze i robi Peter Twist - o rozgrzewce, stretchingu, strukturze treningu, itp.
Peter Twist byl przez lata conditioning coach w Vancouver Canucks, teraz robi trening kondycyjny dla wielu innych dyscyplin, chociaz wyjsciowo dalej baza jest dla niego hokej.
Kolejna rzecz - te zasady od lat stosuje w swoim treningu - to dziala lepiej niz "tradycyjny" trening karate. Dlugofalowo przynosi bardziej wymierne i trwale efekty.
" force of contraction" - ze zacytuje z tekstu, ktory Mrozek przytoczyl to jest sedno.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa

Koledzy podałem argument ewolucyjny i jakoś nikt się do niego nie odniósł. Może rozwinę myśl, żeby być lepiej zrozumianym - wiele zwierząt rozciąga się statycznie przed wykonywaniem aktywności fizycznej. Jest to fakt oparty na doświadczeniu, każdy to może zaobserwować i potwierdzić. Koty może i rozciągają się w sposób najbardziej estetyczny ale z pewnością nie są jedyne. Wspomniane małpy wykonują ćwiczenia, które jako żywo przypominają te z treningów karate - nikt ich tego nie nauczył robią to spontanicznie.


No masz rację mój pies jak już łaskawie ruchy dupę do jedzenia to najpierw się przeciąga podobnie jak ludzie po przebudzeniu. I robi to spontanicznie i bardzo elegancko jak kot.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa
Czyli co? Budzimy się, przeciągamy jak pies czy kot (zależnie od preferencji) i rozciąganie statyczne mamy załatwione. I bez kontuzji ;-)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa

jak bylem piekny i mlody to w przod robilem ,no prawie;D


szpagat wzdluzny jest okej. nie deformuje bioder. w chwili obecnej jest to moje jedyne cwiczenie statyczne rozciagajace dolna czesc ciala. jesli chcesz dobrze kopac musisz kopac. nie ma innej drogi. ja w ramgach rozgrzewki na kazdym treningu robie nastepujacy zestaw:
1. wymach prosta noga w przod: 20 powt. na kazda noge
2. wymach prosta noga w bok: powt. jak wyzej
3. wymach prosta noga do tylu: powt. jak wyzej
4. wymach prosta noga po luku od wewnatrz na zewnatrz: powt. jak wyzej

dopiero po tym zaczynam sie bawic nogami.
wg mnie od strony technicznej najwazniejszy jest luz. tego brakuje wielu karateka. proponuje na youtubie poogladac sobie highlighty prince'a naseema. technike wykonuje sie na luzie a nie jak czolgiem-ryu

Itosu
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa
jemu też luzu nie brakowało. Człowiek z czasów wyborowej. Co prawda miał przygotowanie gimnastyczne za sprawą ojca, ale luz miał.

A tu mały kompletny przykład rozgrzewki:

  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa
Jeśli chodzi o rozciąganie. Zawsze jak przesadziłem z rozciąganiem statycznym na rozgrzewce czy na początku treningu własciwego to potem nie umiałem kopać, nogi mnie nie słuchały, były słabe... Dlatego zacząłem się opieprzać przy rozciąganiu statycznym na początku treningu, ktore wystepuje prawie w każdym klubie na treningu kyokushin. Efekt jest taki że potrafie kopać wysoko, dynamicznie i generalnie jestem dobrze rozciągnięty, mimo braku warunków do tego, kiedy w klubach naciąg mają głównie dziewczyny i pojedynczy faceci, osoby majace do tego predyspozycje, ale one robily szpagat i podnosily nogi wysoko, zanim zaczely trenowac.

Dopiero po jakimś czasie dowiedziałem się że rozciąganie statyczne na początku treningu psuje koordynacje wewnątrz mięśniową. Działa to w ten sposób że rozciągając się statycznie, oszukujemy nasze receptory czucia głębokiego, one powodują że jakaś pozycja jest dla nas niewygodna, sprawia nam ból. Są zabezpieczeniem przed nadmiernym ruchem w stawach, kiedy mięsień wydaje się zbyt słaby żeby w tej pozycji utrzymać staw i zmusić kości do ruchu. Kiedy się rozciągamy statycznie, zaburzamy prace proprioreceprorów, a poza zabezpieczeniem nas przed kontuzjami, wysyłają one również sygnał o położeniu, stanie napęcia i rozciągnięcia mieśni co wpływa na odpowiednie napięcie mięśni biorących udział w ruchu abyśby mogli nim kierować na zasadzie łuku odruchowego.

To jest dla mnie powód dla którego rozciąganie statyczne zostawiam sobie na koniec treningu.
Na początku stopniowe rozciąganie dynamiczne, które zwiększa nam gibkość aktywną a nie pasywną, czyli sprawia że nie tylko mamy możliwośc wykonania ruchu w określonym zakresie ale też potrafimy to zrobić. Oczywiście przechodze od luźniejszych wymachów/kopnięc do coraz bardziej obszernych itd. Aczkolwiek nie mam problemy z tym żeby na początku treningu kopnąc na wysokośc głowy czy nawet wyżej.
Chciałem też zauważyć że powinniśmy rozciągać całe ciało, a nie tylko te mięśnie które są nam potrzebne bezpośrednio do wykonywania danych technik. Tak samo jak wzmacniamy ćwiczeniami mięsnie, niebiorące wiekszego udziału w potrzebnych nam sportowo ruchach, po to żeby zachować równowagę mięśniową i zabezpieczyć się przed kontuzjami, tak powinniśmy je też rozciągać :D

Wracając do samej rozgrzewki.
Moim zdaniem powinna przede wszystkim podnieść lekko tetno, stopniowo przygotować organizm do wzmożonej pracy. Przyspieszenie pracy układu krążenia, pobudzenie układu nerwowego, lekkie rozruszanie stawów. To ak ma wyglądać rozgrzewka to zależy od nas. Może być bardzo prosta, kilku minutowa, może się przeplatać z częścią główną i być prawie niezauwazona. Trzeba zachować zasade żeby przechodzić od rzeczy najprostszych do bardziej złożonych i żeby nie zmuszać ludzi do zbyt ostrego wysiłku zaraz na początku bo braknie im pary na dalszą część treningu.

Co do części głównej się nie wypowiadam bo to już zupełnie zależy od tego jakie mamy cele, grupe...
Mnie bardziej by interesowało to jak wszystko umieścić po kolei w kwesti całego cyklu rocznego czy jak to tam nazwać. Zaczynać od siły, wytrzymałości...? Bo z technikami to zaczynamy od latwiejszych do coraz trudniejszych i umieszczamy je przed treningiem motoryki zeby nie cwiczyc ich na zmeczeniu(chciaz czasem dobrze umiescic je po treningu wytrzymalosci, ale to juz zeby spelnic jakis szczegolny cel). Chcialbym tez poznac jakies ciekawe metody treningu koordynacji i kiedy je wrzucac w czasie treningu.

To tyle jesli chodzi o przemyslenia z mojej strony. Instruktorem ani tym bardziej trenerem nie jestem, wiec moglem napisac jakies bzdury.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa

Co do części głównej się nie wypowiadam bo to już zupełnie zależy od tego jakie mamy cele, grupe...
Mnie bardziej by interesowało to jak wszystko umieścić po kolei w kwesti całego cyklu rocznego czy jak to tam nazwać. Zaczynać od siły, wytrzymałości...? Bo z technikami to zaczynamy od latwiejszych do coraz trudniejszych i umieszczamy je przed treningiem motoryki zeby nie cwiczyc ich na zmeczeniu(chciaz czasem dobrze umiescic je po treningu wytrzymalosci, ale to juz zeby spelnic jakis szczegolny cel). Chcialbym tez poznac jakies ciekawe metody treningu koordynacji i kiedy je wrzucac w czasie treningu.


swietny post moim zdaniem. co do kolejnosci. w amatorskim sporcie czesto nie ma czasu na odzielne treningi przygotowania fizycznego i techniki. czesto sie to robi na jednym treningu. oczywiscie techniki nie trenuje sie na zmeczonych miesniach. jednak w przypadku kiedy laczy sie trening silowy z technicznym na jednej sesji to najpierw robi sie silowke.

Pozdr
Itosu
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa

To co Mrozek-Kurz-Matveev napisali pokrywa sie z tym co pisze i robi Peter Twist - o rozgrzewce, stretchingu, strukturze treningu, itp.


Dzięki za Petera Twista- nie znałem tego nazwiska, pobieżnie zapoznałem się z jego materiałami - good stuff.

Dla zainteresowanych rozciąganiem i metodyką treningu w ogóle, link z materiałami Kurtza (ostrzegam doktrynerów i nie lubiących się uczyć - jest dużo czytania :) )

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa

Jeśli chodzi o rozciąganie. Zawsze jak przesadziłem z rozciąganiem statycznym na rozgrzewce czy na początku treningu własciwego to potem nie umiałem kopać, nogi mnie nie słuchały, były słabe...

To interesujące, bo zanim zacząłem się rozciągać statycznie przed zasadniczym treningiem to miałem problemy z kopnięciami, nogi nie chciały mnie słuchać, były słabe, w dodatku mięśnie mnie szybko zaczynały boleć...

Jeszcze raz zaznaczam, że nie wykonuję na początku treningu głębokiego rozciągania na max tylko "naciągam" mięśnie. Ponieważ jednak widzę, że wiecie co mówicie, to będę wprowadzał coraz więcej elementów dynamicznych i zobaczę jakie będą efekty. A nuż progres?

ps. Aha i jeszcze jeden czynnik - co robicie przed treningiem, bo to w sumie też może mieć znaczenie czy praca siedząca, aktywna czy wręcz fizyczna...
  • 0

budo_gryllu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 79 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowa Ruda/Siechnice
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa
jeśli chodzi o rozgrzewkę to jej długość i intensywność uzależniam od warunków pogodowych. Jak jest ciepło i powietrze ma dużą wilgotność, to rozgrzewka nie powinna przekraczać 15 min. Organizm szybko się nagrzewa, więc i intensywność rozgrzewki nie musi być super duża. Jeśli jest zimno, powietrze suche, wówczas rozgrzewka może sięgać nawet do 40 min, wliczając w to ok 10 min rozciągania dynamicznego. Przy takich warunkach intensywność też powinna rosnąć stopniowo i w miarę możliwości powoli.

Drugim czynnikiem, który biorę pod uwagę podczas rozgrzewki to materiał jaki jest do przerobienia na treningu. Jeśli jest to materiał techniczny, więcej uwagi wówczas poświęcam rozciąganiu i rozgrzewce ogólnej. Jeśli są elementy walki, wtedy już sama rozgrzewka jest prowadzona w parach, a "zabawy" zawierają wiele elementów, które będą wykorzystywane później w walce- utrzymanie dystansu, bloki itp.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa
A ja spytam dlaczego na filmikach Lyoto Machidy ćwiczenia zaczynają się od rozciągania statycznego, jak to rozumieć?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa
Nijak ;)

To pewnie, zależy w dużej mierze od predyspozycji
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa

A ja spytam dlaczego na filmikach Lyoto Machidy ćwiczenia zaczynają się od rozciągania statycznego, jak to rozumieć?


wrzuc linki do filmikow
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka - jednostka treningowa
Na forum są wszystkie DVD do ściągnięcia.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024