Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak zrobic kotegaeshi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
275 odpowiedzi w tym temacie

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi

do tego fakt ze atakujacy porusza sie zacznie wolniej od broniacego

Na filmie jest demonstracja techniki ( kihon ) a nie jej aplikacja. Podobnie jak na filmie z Rorionem i Roycem - demonstrują tam podstawową wersję wejścia w brazylijski klincz, które jednocześnie jest rozwiązaniem wielokrotnie stosowanym w walce.
Przecież rozróżniacie demonstrację techniki od jej aplikacji.
P.S. Pisząc: wyjdzie, miałem na myśli własne doświadczenia w sparingu zarówno z osobami zielonymi jak i ćwiczącymi MMA i BJJ.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi
...w rękawicach, oczraniaczu na zęby czyli z informacją zwrotną. I oczywiście, jak każda technika stosowana w walce, często nie wychodzi. :-)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi

Po co żyć skoro i tak wszyscy pójdziemy do piachu 8)

Dobre pytanie, bardzo dobre. Równie dobre jak "Po co nie żyć". Jeszcze nie znalazłem odpowiedzi na oba.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi

Dokładnie, dlatego cały czas forsuję, że trzeba pozbyć się z treningu układów, albo przynajmniej wprowadzić dodatkowe sytuacje w których atakujący nie spodziewa się niczego.
Wtedy i wilk będzie syty i owca cała - tori będzie miał wolne pole do popisu, uke wszak nie spodziewa się jego techniki, a uke ani się nie będzie miał jak podłożyć ani złośliwie przeciwdziałać - bo nie wie co tori zamierza zrobić.
Takie warunki stwarza właśnie sparing, w okrojonej wersji trening zadaniowy.

Zaraz zaraz, ja chyba dopiero teraz zajarzyłem, całkiem jak ten molierowski mieszczanin, co to nie wiedział, że całe życie prozą mówi... :) :) :)

Przecież to, co Ty opisujesz, że nie ma, że się nie ćwiczy etc. u nas ćwiczy się OD ZAWSZE. Jiuwaza - mówi Ci to coś...? Atak aihanmi LUB gyaku, shomen LUB yokomen, chudan LUB jodan tsuki, zadany atak - dowolna technika, dowolny atak - dowolna technika, ćwiczenia w parach, trójkach, czwórkach...? Problem polega więc na tym, że po prostu sam nie dotarłeś do takiego etapu treningu 8O , zatrzymując się w okolicach max circa 4 kyu... :twisted:

Aikido rozpatruję jako praktyk i trener, odcinam się i zawsze odcinałem od jego kulawej strony etyczno religijnej, dla mnie aikido to zawsze i tylko był worek technik. Choć owszem, pozwoliłem sobie zadać pytanie: jakie warunki musi spełnić trening aikido by realizować jego założenia techniczne. pytanie to pozwoliło mi dojść do wniosku że obecne formy nie spełniają, co z kolei prowadzi do konkluzji - nikt kto tak ćwiczy nie może mieć tych umiejętności które uważam za cel ćwiczenia, czyli shihani nic nie potrafią.
Bezpośrednie konsekwencje: nie ma sensu jeździć na staże, nie ma sensu szukać mistrzów, nie ma sensu ćwiczyć dalej tego samego.

Tak, najlepiej we własnym sosie sobie jajka ugotować. No, ale jak się już ma 4 kyu... :roll:

A fakt niewspółmiernego grania jest domeną charakterystyczną aikido.
Robimy technikę, umówiony atak, umówiona obrona. Blokuję.
Partner ma mi za złe bo przecież wiem co zrobi.
Ponawiamy, partner dokłada atemi dowodząc jak to mnie może uderzyć znienacka.
Znowu, wtf. on uderza w sposób ukryty i podstępny, a ja mam wchodzić jak ten kołek?
Znowu, ja wchodzę partenr wykonuje technikę, miała być iriminaga a on mi wchodzi na kotegaeshi (hi Voivod) i znów wtf? ja mam zadany atak, a on sobie technikę dobiera dowolnie? Właśnie przeszedł poziomu z kihonu na p. sparingowy.
Takie nierówności można mnożyć.
Najśmieszniejsza jest arguemtnacja " bo ja moge to i to, i wtedy wyjdzie, ale na treningu tak nie zrobię bo mi się uke skończą, mwahahaha".
Tyle że ja też mogę, i spodziewam się raczej że prędko się tori skończą.

Gdy próbowałem zaimplementować sposób i, powiedzmy, moc ćwiczeń z naszego podwórka w Kaliforni, to po kilku treningach nikt już nie chciał ze mną ćwiczyć, wpierw ja się musiałem przestawić, a później oni dojrzeli. A śmiać to się możesz już tylko z siebie, niestety, bo tu już wszyscy, łącznie chyba nawet z Akahige (?), płaczą boki zrywając...
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi

Przecież to, co Ty opisujesz, że nie ma, że się nie ćwiczy etc. u nas ćwiczy się OD ZAWSZE. Jiuwaza - mówi Ci to coś...? Atak aihanmi LUB gyaku, shomen LUB yokomen, chudan LUB jodan tsuki, zadany atak - dowolna technika, dowolny atak - dowolna technika, ćwiczenia w parach, trójkach, czwórkach...?

Voivod, to zupełnie różne sprawy. Przytoczony przeze mnie film z Saotome Sensei ( oyo henka ) to zaledwie wstęp do tego, o czym rozmawiamy. Tak naprawdę, to jedynie Tomiki/Shodokan aikido zajmuje się tym na wielką skalę, borykając się przy tym z całą masą problemów. Oto mała ilustracja:


  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi

Najśmieszniejsza jest arguemtnacja " bo ja moge to i to, i wtedy wyjdzie, ale na treningu tak nie zrobię bo mi się uke skończą, mwahahaha".

Ja się z taką argumentacją np. spotkałem w lokalnym klubie MMA. Zawsze trzeba się dogadać w sprawie reguł. To po prostu specyfika zabawy w walkę wręcz.

Tak naprawdę, to jedynie Tomiki/Shodokan aikido zajmuje się tym na wielką skalę, borykając się przy tym z całą masą problemów.

Aha. A ci którzy się tym zajmują na mniejszą skalę, dla zabawy, to nie istnieją. Akahige nie ruszył tyłka poza swój klub, nie widział, więc ich nie ma.

Oto mała ilustracja:

Ale co to ma w zasadzie ilustrować? Czy to ma być ten kolejny etap w hierarchii treningu wg. shihanów Saotome lub Saito? Daj jakąś tezę powiązaną z tym co widać na tych filmikach, to może ktoś podejmie temat.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi

Aha. A ci którzy się tym zajmują na mniejszą skalę, dla zabawy, to nie istnieją. Akahige nie ruszył tyłka poza swój klub, nie widział, więc ich nie ma.

Prorock, o czym Ty w ogóle mówisz? Problem skali omawiałem wiele razy nazywając "tych co zajmują się tym na mniejszą skalę" partyzantką tudzież rzeźbieniem na boku. Chodzi o to, że Tomiki aikido zajmuje się kwestią aplikacji technik na czynnie przeciwdziałającym przeciwniku, systemowo, od kilkudziesięciu lat i jest to w tym systemie widoczne we wszystkich jego aspektach, od technik podstawowych ( kihon) dobranych pod względem funkcjonalnym, poprzez metodyke treningową aż do wymagań egzaminacyjnych.

Ale co to ma w zasadzie ilustrować?

Jak nie zrozumiałeś, to przepraszam, ale ja nie umiem tego wytłumaczyć. Moja wina.
W każdym razie nie ma to ilustrować dalszego etapu w hierarchi treningu shihanów Saotome i Saito. Rozmawiając za pośrednictwem forum mogę wklejać tylko takie przykłady, jakie znajdę w sieci. Niestety nie znalazłem filmów pokazujących ów dalszy etap treningu wymienionych shihanów.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi

i najzwyklej w swiecie to irimi ura nigdy w zyciu sie nie uda

Uda się, Smailu! Pod warunkiem, że będziesz tę technikę traktował tak, jak należy traktować każdą technikę walki, czyli rozwiązanie stosowane adekwatnie do zaistniałej sytuacji ( zawsze bowiem mamy tylko częściowy wpływ na przebieg walki, reszta jest po stronie przeciwnika)...

tak Akahige, ale omawiamy konkretna prezentacje, a to sie tak nie uda jakna tej prezentacji jesli uke przestanie byc manekinem.. nie ma szans :)

]do tego fakt ze atakujacy porusza sie zacznie wolniej od broniacego

Na filmie jest demonstracja techniki ( kihon ) a nie jej aplikacja.


nie do konca, bo wg aikidockiej nomenklatury to co jest na filmie z jodan tsuki irimi nage ura to wlasnie aplikacja
albo pokaz mi inaczej zrobiona aplikacje tego czlowieka, ktora uznasz za wlasciwa...
wtedy sie ustosunkuje
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi

....

oka, mozesz ten zarzut zrobic Randalowi, nie znasz goscia nie wiesz co i ile cwiczyl, ale mnie tego nie zarzucisz :)
te wszystkie juwaza itp niewiele wnosza do aplikaci techniki z prostej przyczyny...

uke leca jak lemingi, jak zwierzyna na rzez, jak bezmyslne glaby :) :):)
jedyna ich rola jest zrobic ukemi, zeby jako tako sie kulnac i nie zrobic sobie krzywdy...

nigdy nie widzialem innego ju waza wsrod aikidokow, a uwierz mi widzialem rozne treningi w roznych grupach...

i wracajac do sedna, nie rzecz jest w aikido, ale w metodach treningowych i ludziach je praktykujacych...
samo aikido jest piekne i zajefajne...
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi

uke leca jak lemingi, jak zwierzyna na rzez, jak bezmyslne glaby :) :):)
jedyna ich rola jest zrobic ukemi, zeby jako tako sie kulnac i nie zrobic sobie krzywdy...

nigdy nie widzialem innego ju waza wsrod aikidokow, a uwierz mi widzialem rozne treningi w roznych grupach...

Musimy więc razem poćwiczyć, ja lubię atakowac soczyście i bez podkładania się przesadnego, a posturą jestem mniej więcej jak pmasz, więc będzie czym rzucać (jak dasz radę :twisted: )... :)

Na Isoyamie będziesz, a 35-leciu?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi
z przyjemnoscia z Toba pocwicze
czy bede na Isoyamie, nie wiem, nie planuje ani tak ani nie, a kiedy jest?
tylko co chcesz na Isoyamie ze mna przecwiczyc :-)
bo ja nic nie umiem z tego co On pokazuje i bedac na ostatnim stazu wcale tego nie krylem :-)
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi

Przechodzisz na naszą stronę? Przecież to jest zwykłe aikido które lubię.
Mamy chyba pierwszy sukces forumowy - powrót syna marnotrawnego na łono....

Redakcjo!
Po pierwsze, ja nigdy z żadnego łona nie odchodziłem.
Po drugie, ciągle jeszcze nie ma żadnej "naszej strony". To znaczy, jeżeli już, to jest nas na tej stronie tylko dwóch ( czyli ja i Redakcja ) z całego forum. Gdyby była, nie musiałbym się tak użerać o zupełnie elementarne sprawy.
Po trzecie, to niestety ciągle jeszcze nie jest zwykłe aikido. To jest aikido niszowe. To jest, jak mówiłem wcześniej, partyzantka, podziemie, konspiracja... :cry:


Jędruś co ty?! Tissier, Chiba, Saotome, Yamada, Osawa, Yamaguchi, Arikawa, Tada ?!większa połowa aikidockiej ludności się za nimi lub ich duchami ugania i to ma być niszowe aikido.
Dla dobra sprawy pójdę z tobą na kompromis nazwiemy to co oni robią "Zwykłe Aikido z Elementem Niszy" czyli ZAZEN :) od razu łatwiej też będzie kwestie duchowości przyszpilić. No to co zgoda? :roll: :roll:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi
:D :D :D :wink:
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi

z przyjemnoscia z Toba pocwicze
czy bede na Isoyamie, nie wiem, nie planuje ani tak ani nie, a kiedy jest?
tylko co chcesz na Isoyamie ze mna przecwiczyc :-)
bo ja nic nie umiem z tego co On pokazuje i bedac na ostatnim stazu wcale tego nie krylem :-)


Nie martw się, każdy z nas aikidoków nic nie umie. Włącznie z shihanami. Więc jest szansa że i Isoyama też. :) W kazdym razie bedziesz się czuł swojo i poprostu wygłaszczesz bujne kłaki na ręce Voivodovi :) :twisted:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi
w kazdym razie mozemy porownac bujnosc klakow :-)

z tym ze "nic nie umieja", wiesz o co Randalowi chodzilo, ale wykorzystujesz w zupelnie innym kontekscie, szkoda :D
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi
No niby coś tam wieeeem ;) Taki ze mnie troche źłośliwiec :P
Ale tak sie zgrywam bo piątek dzisiaj, w pracy siedze i głupawkę mam. :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi
Voivod, nie bij w pusty dzwon. Dajcie sobie spokój z próbą obrażenia mnie czy sprowokowania do dzikiej obrony, wasze złośliwostki są dla mnie niczym ujadanie psa za płotem. To część plusów bycia socjopatą, braku uczuć wyższych, jak mnie ładnie zdiagnozował Redakcja ;)

Poświęciłem na aikido ponad 11 lat, kilka lat prowadziłem, zdarza mi się nadal prowadzić. Jeżeli to za mało, oznacza to że aikido nie ma sensu ćwiczyć.

Sapiecie, żeby banować bo nie da się rzeczowo dyskutować, a jednocześnie samemu zamiast pisać ad rem szukacie sposobów by władować szpilę, przeinaczyć. Ludzi tak postępujących nazywa się hipokrytami.

Smail Ci ładnie opowiedział, te wszystkie aikidowe randori, juwazy, formy upodobnione do zadaniowek i różnego rodzaju inne duperele które nie jednokrotnie co żwawsi instruktorzy wprowadzają, to wyrób treningopodobny.
Możesz robić na tych "atakujących" w trójkę, piątkę czy piętnastkę. To przecież nic innego jak grupa uke która podchodzi, wykonuje zadany wymach/chwyt (atak to nie jest) i rolkę/ukemi. Potem jest zmiana, wszyscy są zadowoleni, jest harmonia i miłość. Zupełnie nie ten kierunek.

Voivod, na litość boską, przecież większość technik nie wychodzi, gdyby na aikido to faktycznie ćwiczyć, to po każdym treningu bez ochraniaczy schodziłbyś z obitą mordą.

Kawałek tego co miałem na myśli przez formę nieskodyfikowaną treningu pokazuje filmik Akahige. Typowa zadaniówka. Mamy gościa który chce zrobić jakąś technikę, mamy atakującego z zadanym atakiem.
Oczywiście ten podskakujący chłopaczek nie specjalnie chce uderzyć, słabo skraca, ale idea jest zachowana.

I jak Prorock napisał, w każdej MA jest jakaś minimalna umowa, tak jak nikt nie ciągnie balachy do złamania, tak tu nikomu nie każę napierać do zwichnięcia szczęki czy nosa.
Łapki+szczęka+może kask i można to zupełnie bezpiecznie ćwiczyć.

Moc ćwiczeń z naszego podwórka faktycznie z tego co mi wiadomo i czego doświadczyłem, jest wyższa niż analogiczne "na zachodzie", nad czym można zapłakać, bo i ile u nas jeszcze niektórzy cichcem na boczku coś starają się robić, w sposób nieusystematyzowany, taką partyzantkę, a większość to taki gay-party, to tam musiały być eunuchy same...

Redakcja, wszyscy wiemy że żaden z owych grand masterów nie pokazał nigdy aikido w walce, nie robi na trenigu form w ochraniaczach, w sparingu itp. To po co wciskasz ten kit? Żeby owieczki poklękały od nazwisk? Ja mogę jeździć i do Piździńskiego z Wólki Mniejszej, jak on będzie to potrafił zrobić a nie tylko z gracją pokazać na tresowanym uke który chce polecieć jak najładniej żeby shihan pochwalił.

Ninja, nie sprowadzaj do absurdu nic nie umienia, wiesz o co się rozchodzi. Doszliśmy do porozumienia i zawsze powtarzasz że "aikido jakie jest każdy widzi, podoba się ćwicz, jego wartość na ulice nie ma znaczenia".
No to ja zalecam zastosowanie tego. Ćwicz aikido jakie jest, będziesz pewnie robił perfekcyjne układy, płynnie, ładnie, pewnie i mocno, szybko i z mocą taką, że na zachodzie sam koncept by byłych uke Voivoda pozabijał.
Ale bez umiejętności aplikacji to jak z "Leniem" Brzechwy "To wszystko nazywa się nic".
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi
cos wiem, troche zlosliwiec :)
aikidoka chociaz na powaznie :D
zeby nie bylo ze ja tez troche zlosliwiec nie jestem :D
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi

Voivod, nie bij w pusty dzwon. Dajcie sobie spokój z próbą obrażenia mnie czy sprowokowania do dzikiej obrony, wasze złośliwostki są dla mnie niczym ujadanie psa za płotem. To część plusów bycia socjopatą, braku uczuć wyższych, jak mnie ładnie zdiagnozował Redakcja ;)

A widziałeś kiedyś pełen dzwon...? Anyway, i vice versal 8) , a do tamtych cech dodaj sobie jeszcze megalomanię i będzie git :twisted: .

Co do reszty posta, myślę, że wyczerpuje temat, a ja po wczorajszym treningu przyznaję Ci rację. Absolutnie. I we wszystkim!

EOT
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobic kotegaeshi
Widziałem, wypełnienie dzwonu nazywa się sercem, bez niego nie dzwoni. Chyba że mowa o japońskich dzwonach ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024