Skocz do zawartości


Zdjęcie

Calkiem fajny nowy temat


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
123 odpowiedzi w tym temacie

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat
a judocy trenujący wejścia na gumach stają się mistrzami naciągania gum
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat

Analogicznie np. bokserzy ćwiczący na przyrządach, przy ścianie lub przed lustrem stają się mistrzami walki z przyrządami, ścianami i lustrami.

To nie jest żadna analogia. Robot służy rzekomo do ćwiczenia reakcji na atak żywego przeciwnika. Tego elementu nie ma podczas treningu na workach i przed lustrami.
Co do gum wspomnianych przez Magsa - jest tak jak napisał. Judocy trenujący na gumach stają się ( tylko ) mistrzami w naciąganiu gum. Oczywiście przykład jest abstrakcyjny, bo nie ma tak durnych judoków, którzy ćwiczą wyłącznie na gumach. Należy zwrócić uwagę, że gumy służą do:
- kształtowania siły,
- kształtowania wytrzymałości siłowej,
- ćwiczeń przygotowujących do złożonej techniki walki,
- utrwalania wyuczonych wcześniej nawyków ruchowych, itd.
Ten ostatni pkt jest zresztą mocno dyskusyjny i nie wszyscy trenerzy się z nim zgodzą.
To są trudne sprawy i wymagają stosowania precyzyjnej terminologii, tzw. języka przedmiotowego. Należy np. rozróżniać pojęcia "kształtowanie" ( np. zdolności wysiłkowych) od pojęcia "nauczania" (np. nawyków ruchowych ). Bez tego robi się burdel jak kiedyś z tą siłą, energią, ciężarem, itp.
Koncepcję Gościa należy traktować całościowo. Tzn. pamiętać, że "sprzedaje" on ją jako system samoobrony do zastosowania na ulicy. Jej największą słabością jest chyba całkowite pomijanie działań drugiej strony czyli agresora - i to nie w warunkach treningowych, ale realnych. Dlatego kiedyś porównałem ją do pewnego urządzenia "latającego" z czasów pionierów lotnictwa, w którym siłę nośną miał stanowić poruszający się w pionie parasol. Dla laika wygląda uczenie i skomplikowanie, a jest do dupy, bo nie działa na skutek pominięcia podstawowego prawa dynamiki Newtona.
P.S. Oto rzeczone urządzenie:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
na 0:40 filmiku ( pozostałe też niezłe) :) :) :)
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat

a judocy trenujący wejścia na gumach stają się mistrzami naciągania gum

Kształtując przy okazji bardzo istotny odruch warunkowo-czuciowy. Nie muszę chyba podpowiadać, jaki? No, ale dla tych, co to wszystko kompletnie rozumieją - to nazywamy tutaj w Hameryce: "safe sex". :wink:
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat
Rozumiem gościu, że korzystasz z dobrodziejstw tego urządzenia i ostro na nim ćwiczysz. Napisz proszę jakie są efekty treningu na tej maszynie. Może wkleisz jakiś filmik na którym demonstrujesz uniki wyćwiczone przy użyciu tej machiny?
  • 0

budo_wice psa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat

Rozumiem gościu, że korzystasz z dobrodziejstw tego urządzenia i ostro na nim ćwiczysz. Napisz proszę jakie są efekty treningu na tej maszynie...


Nie podpuszczaj go. Bo faktycznie to zrobi. :wink: :lol:

Przypomniała mi się taka myśl Jeana Cocteau, że "dramatem naszych czasów jest to, że głupota zabrała się do myślenia". :wink: :lol:
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat

Rozumiem gościu, że korzystasz z dobrodziejstw tego urządzenia i ostro na nim ćwiczysz. Napisz proszę jakie są efekty treningu na tej maszynie. Może wkleisz jakiś filmik na którym demonstrujesz uniki wyćwiczone przy użyciu tej machiny?

Cokolwiek by powiedzieć o tej maszynie, i moim podejściu do aikido, jako sztuki pozwalającej przeciwstawić się przemocy, proszę nie oczekuj ode mnie żadnych demonstracji. Czy po nauczeniu się języka obcego, ktoś prosił Cię o jakąś demonstrację. Raczej, nie życz mi, bym kiedykolwiek musiał stosować nabyte umiejętności.

Przedstawiłem na youtube, o co w tym wszystkim chodzi, i to na czyjeś specjalne życzenie, wbrew samemu sobie. Tym, którzy chcą i potrafią z tego skorzystać, będę zawsze służył pomocą. Może właśnie powiedzenie: "Cudze chwalicie, swego nie znacie, ..." da malkontentom do myślenia.
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat

Czy po nauczeniu się języka obcego, ktoś prosił Cię o jakąś demonstrację. Raczej, nie życz mi, bym kiedykolwiek musiał stosować nabyte umiejętności.


Ehh, chyba za poważnie do tego podchodzisz ;-) Przecież nie musisz od razu zabijać? Mnie kiedyś podczas zabawy sylwestrowej poproszono o demonstrację - a raczej koledzy chcieli sprawdzić czy to co robię ma sens więc ich po kolei dusiłem i balachowałem na podłodze po kilka razy i pod rząd. Demonstracja była, nikomu nic się nie stało a sylwestra wspominamy miło do dziś ;-)

Przedstawiłem na youtube, o co w tym wszystkim chodzi, i to na czyjeś specjalne życzenie, wbrew samemu sobie. Tym, którzy chcą i potrafią z tego skorzystać, będę zawsze służył pomocą. Może właśnie powiedzenie: "Cudze chwalicie, swego nie znacie, ..." da malkontentom do myślenia.


Nie no super - ja chciałbym tylko zobaczyć czy to coś ma jakieś zastosowanie praktyczne. Dla przykładu Akahige swego czasu wkleił film z treningiem uników Żelaznego Mikea i było widać, że gość jest niezły. Chciałbym zobaczyć dowód potwierdzający sens istnienia tej maszyny i ćwiczenia na niej. Przypuszczam, że takiego materiału nie posiadasz a swoje pomysły opierasz tylko i wyłącznie na teorii i wielkich marzeniach...
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat

Przypuszczam, że takiego materiału nie posiadasz a swoje pomysły opierasz tylko i wyłącznie na teorii i wielkich marzeniach...

Ha, ... młody człowieku. Przecież ja jestem już na emeryturze. :D
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat

Ha, ... młody człowieku. Przecież ja jestem już na emeryturze. :D


A to co? Starzy nie mogą już marzyć!? Uważam, że ty akurat nieźle bujasz w obłokach ;-)
  • 0

budo_email
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 874 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat

... Taki był zresztą pomysł z tymi trąbkami, które powszechnie stosuje się tutaj w zabawie Sylwestrowej, z dodatkowym dźwiękiem, który wyeliminowałem. ..

myślę, że wyeliminowanie efektów akustycznych przystaje do efektywności ćwiczeń na tym madejowym łożu.
Bravo za inwencję, jednak tworząc takie transformersy tylko szkodzisz wizerunkowi Waszej nauki.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat

...Mnie kiedyś podczas zabawy sylwestrowej poproszono o demonstrację - a raczej koledzy chcieli sprawdzić czy to co robię ma sens więc ich po kolei dusiłem i balachowałem na podłodze po kilka razy i pod rząd...

O qrczaki. Robot Gościa i teraz jeszcze turlanie się w czasie Sylwka :) Sezon ogórkowy w pełni. Sebol dawaj filmik jak balachujesz kumpli w gajerku na środku parkietu wśród rozradowanych koleżanek :wink: :) :) :)
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat
Niestety nikt nie uwiecznił kamerą mojej bohaterskiej walki ;-) Ale kolejny sylwester tuż tuż ;-)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat
Zaproście na Sylwka Gościa. Niech przyjdzie z robotem w parze... :)
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat

Zaproście na Sylwka Gościa. Niech przyjdzie z robotem w parze... :)

Gość zamieniłby przyjacielską prezentację w mordercze starcie i powbijałby mi kolegów głowami do ziemi ;-) Ale może ty wpadniesz i pokażesz kolegom jak to się robi w aikido? :)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat
Aikido uprawiam tylko w dojo. Ale jak macie stado fajnych tancereczek, to się skuszę i wletę potańczyć :)
PS. Szczepan nam zaraz po łapkach da, za psucie tematu.
  • 0

budo_email
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 874 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat
jak gość ponownie aktywuje efekty dźwiękowe w swoim wehikule, to na sylwestra jak ulał :)
ale będzie imprezaa!
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat
Zrobiłem się ostrożny z otwieraniem nowych tematów, ale [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] wydaje się być interesująca. Może ktoś skomentuje?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat
ladne takie to itsutsu no kata...
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat

Zrobiłem się ostrożny z otwieraniem nowych tematów, ale ta informacja wydaje się być interesująca. Może ktoś skomentuje?

Goooooooościuuuu!!!! Wyłącz tego ignora w stosunku do mnie! Bo inaczej jak mam to skomentować? :cry:
Itsutsu-no-kata zaliczane jest razem z Koshiki-no-kata do form eksponujących teoretyczne i historyczne podstawy judo. To kata wywodzi się z Tenjin shin'yo ryu jujutsu i zostało tak zmodyfikowane przez Kano aby opisywać związki pomiędzy technikami judo a elementami dalekowschodniej filozofii wg. następującego schematu:
Element-Działanie-Zasada-Technika judo wykorzystująca zasadę.
Elementy to:
Ziemia-Ogień-Wiatr-Woda-Bezwład masy.
Działanie, to odpowiednio:
Bezpośrednie używanie siły-Ustępowanie przed siłą przeciwnika i wykorzystanie jej przeciwko niemu-Wykorzystanie siły odśrodkowej i dośrodkowej-Akcja i reakcja-błyskawiczne dostosowanie do sytuacji.
Zasada to odpowiednio:
Koncentracja energii i oddziaływania bezpośredniego-Reakcji i nie stawiania oporu-Wykorzystanie ruchu po torze spiralnym-Zastosowanie ruchu wahadłowego-Wykorzystanie bezwładu poruszającego się ciała.
Powyższemu odpowiadają techniki judo, odpowiednio:
Uchi mata, Seoi nage, Harai goshi - Utsuri goshi, O soto gaeshi - Hiza guruma, Ashi guruma, Te waza - Kombinacje: Ko uchi gari + tai otoshi+ uchi mata - Sutemi waza, Uchi mata geashi...

Tylko co to ma wspólnego z aikido?
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Calkiem fajny nowy temat

Tylko co to ma wspólnego z aikido?

Może to?:

...Bezpośrednie używanie siły-Ustępowanie przed siłą przeciwnika i wykorzystanie jej przeciwko niemu-Wykorzystanie siły odśrodkowej i dośrodkowej-Akcja i reakcja-błyskawiczne dostosowanie do sytuacji.
...Reakcji i nie stawiania oporu-Wykorzystanie ruchu po torze spiralnym-Zastosowanie ruchu wahadłowego-Wykorzystanie bezwładu poruszającego się ciała...


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024