Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szybkość kopnięć- jak poprawić?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
163 odpowiedzi w tym temacie

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?

To żeby trzymać się tematu to powtórzenia kopnięć w czasie, ma sie rozumieć bez postawienia nogi na podłodze? Czy z?


noga pracuje z odbiciem od podloza, pelny ruch. podloga-tarcza-podloga, to jeden ruch.
  • 0

budo_fawin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?
Przerwy pomiędzy mae i mawashi geri to też około 10 sek?

Jako obeznanego w fizjologii zapytam jak zmierzyć tętno poprawnie? Na zajęciach WF'u w czasie zajęć czasamie liczymy ilość uderzeń np. przez 15 sek i mnożymy razy 4 (żeby było w ciągu jednej minuty) czy to dobra metoda?
Jak obliczyć tętno maksymalne?
Czytałem, że 220 minus wiek, ale to chyba nie dokładne, ze względu na różne predyspozycje fizyczne (i nie wiem z kąd się wzięło to 220).
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?

Przerwy pomiędzy mae i mawashi geri to też około 10 sek?

Jako obeznanego w fizjologii zapytam jak zmierzyć tętno poprawnie? Na zajęciach WF'u w czasie zajęć czasamie liczymy ilość uderzeń np. przez 15 sek i mnożymy razy 4 (żeby było w ciągu jednej minuty) czy to dobra metoda?
Jak obliczyć tętno maksymalne?
Czytałem, że 220 minus wiek, ale to chyba nie dokładne, ze względu na różne predyspozycje fizyczne (i nie wiem z kąd się wzięło to 220).



Najlepiej robic to w warunkach laboratoryjnych, robiac test wysilkowy do zaprzestania. Pomiar w momencie zaprzestania wysilku jest tetnem maksymalnym.
sa gabinety ktore robia takie badania, trzeba zrobic min dwa zeby cos wywnioskowac, na poczatku i na koncu okresu treningowego.
Tetno maksymalne jest indywidulana sprawa, nie ma tu zadnych formul, sa prawidlowosci, zwiazane z wiekiem, plcia, stopniem wytrenowania, ale takze, np. ilosci i jakosci przyjmowanych koksow.
Dla karate i sportow walki, wazniejsze od tetna maksymalnego jest okreslenie progu beztlenowego, ktory mozna okreslic za pomoca testu Conconi, ten test jest rowniez pomocny w okresleniu indywidualnego tetna maksymalnego. Prog przemian beztlenowych jest w okreslonym zakresie ruchomym punktem, ktory zmienia sie w zaleznosci od stopnia wytrenowania. Bez okreslenia progu beztlenowego, metody treningu bazujace na przemianach anaerobowych, sa wlasciwie treningiem na wyczucie, czyli rekreacyjno- amatorskie. Bez tego trudno mowic powaznie o profesjonalnym treningu.
O tescie Conconi mozna znalezc os zapewne w internecie. Pisze rowniez o tym w mojej ksiazce.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?

btw zawsze mnie ciekawiła jedna sprawa.róznica w wykonaniu kopnięcia okreżnego -mawashi geri przez karateków i ludzi z mt.
czym to jest spowodowane?

spowodowane jest inna technika. W Mt siła kopniecia bazuje na wykorzystaniu rozpędu po łuku, punkt przyłożenia- w ktorym odbywa się ruch jest w biodrze, a nie w kolanie jak w karate. W związku z tym siła takie kopnięcia jest dużo większa (dłuższe ramię siły). Jest wolniejsze niż szybkie majtnięcia samym kolanem jednak ma wielokrotnie większa siłę. Techniki MT wykonywane sa tak zeby ta kopniaca noga była jak najmniej widoczna (cios z ręki następnie z tej samej nogi co utrudnia zauważenie kopnięcia) - bardzo charakterystyczne dla MT.
Ta technika jest tez znacznie bezpieczniejsza dla kolan: kopanie samym podudziem (karate) przyczynia się do zniszczenia kolana, jeżeli kopiemy 'biodrem" na kolano nie ma takich przeciążeń. Prawidłowo skrecona stopa podporowa to kolejne zabezpieczenie przed uszkodzeniem stawu, kopie się oczywiście goleniem (nie wiem jak akrat z tym jest w karate) bo kostki stopy sa delikatnie i lamia się zdecydowanie szybciej.
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?

dzizus, Sally, a Ty znowu wkraczasz w butach na lodowisko..
wez sobie, otworz pierwsza z brzegu ksiazke o teorii sportu to cie oswieci, w jakich kontekstach mowi sie o szybkosci czy predkosci.


Aaa, to znaczy, że jak coś jest już w książce to jest święte i niepodważalne? Jeżeli chodziło Ci o coś innego, to skoryguj, ale jeżeli o to, to z całym szacunkiem, ale... poczytaj więcej książek ;-)
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?


dzizus, Sally, a Ty znowu wkraczasz w butach na lodowisko..
wez sobie, otworz pierwsza z brzegu ksiazke o teorii sportu to cie oswieci, w jakich kontekstach mowi sie o szybkosci czy predkosci.


Aaa, to znaczy, że jak coś jest już w książce to jest święte i niepodważalne? Jeżeli chodziło Ci o coś innego, to skoryguj, ale jeżeli o to, to z całym szacunkiem, ale... poczytaj więcej książek ;-)


Funakoshi nie mail zielonego pojecia co to jest "prog przemian beztlenowych". Nie znaczy to oczywiscie ze byl gorszy czy glupszy. Ale to tez nie znaczy, ze ja mam na ta wiedze zamknac oczy. W ksiazkach do teorii sportu sa podstawowe definicje co pomagaja nie gadac glupot i zadawac glupisch pytan jak sie je przyswoi. Jak chcesz rozmawiac sensownie o treningu szybkosci, to trzeba sobie przynajmniej przyswoic podstawowe definicje i terminy. Inaczej bedzie zgaduj-zgadula i domniemywanie "co autor mial na mysli". Kazda specjalistyczna dziedzina, a sport sie taka staje, ma swoj specyficzny i specjalistyczny jezyk.

Raczek, Sozanski, Wazny, Naglak. Na rozne sposoby mowia to samo. Znaja sie na tym o czym pisza, wiec zeby cos sensownie napisac nalezy miec przyswojony jakis kanon wiedzy, ktory jest w ich i innych ksiazkach zawarty.
Poglady ludzi sa oczywiscie bardzo ciekawe, kazdy ma wlasne, tylko, ze poglady w tej akurat dziedzinie sa najmnie wazne.
Ja sobie zdaje sprawe, ze sport w sztukach walki to jest byc moze 2 procent wszystkich cwiczacych. Ale kazdy trener sztuk walki, obojetnie czy przygotowuje zawodnikow do zawodow czy cwiczacych dla frajdy, posluguje sie sportowym zargonem - chce od cwiczacych zeby byli szybcy i silni i wytrzymali, gibkosciowo przygotowani.
Teraz jest kwestia jak to bedzie robil. Albo to bedzie robil "profesjonalnie" - czyli aplikowal konkretna wiedze teoretyczna zeby osiagnac cel, albo bedzie jak saper na polu minowym i uczyl sie na porazkach innych.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?
Wyborowa , profesjonalistą (w sztukach walki) można być tylko trenując , szkoląc się czerpiąc wiedzę z praktyki i obserwacji a nie czytając książki.
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?
Sally skąd bierzesz wiedzę na temat sposobu wykonywania kopnięć w karate?
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?
przecież ja pisze o kopnięciach w muay thai
(ale jestem zwolennikiem teorii ze dana technika ma tylko jeden poprawny wzorzec a roznice m.dz. stylowe to sa co nawyżej różne warianty błędów.)

dlatego jeżeli chodzi akurat o okrężne mt to uważam je za technikę wzorcową, od której owszem czasami występują pewne odstępstwa ale to sa wyjątki
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?
Sally kopnięcia muai thai porównujesz z kopnięciami karate. Żeby porównywać kopnięcia z różnych szkół trzeba mieć wiedzę o szczegółach technicznych dotyczących obu szkół. Stąd moje pytanie o źródło Twojej wiedzy o karateckich sposobach wykonywania kopnięć.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?


btw zawsze mnie ciekawiła jedna sprawa.róznica w wykonaniu kopnięcia okreżnego -mawashi geri przez karateków i ludzi z mt.
czym to jest spowodowane?

spowodowane jest inna technika. W Mt siła kopniecia bazuje na wykorzystaniu rozpędu po łuku, punkt przyłożenia- w ktorym odbywa się ruch jest w biodrze, a nie w kolanie jak w karate. W związku z tym siła takie kopnięcia jest dużo większa (dłuższe ramię siły). Jest wolniejsze niż szybkie majtnięcia samym kolanem jednak ma wielokrotnie większa siłę. Techniki MT wykonywane sa tak zeby ta kopniaca noga była jak najmniej widoczna (cios z ręki następnie z tej samej nogi co utrudnia zauważenie kopnięcia) - bardzo charakterystyczne dla MT.
Ta technika jest tez znacznie bezpieczniejsza dla kolan: kopanie samym podudziem (karate) przyczynia się do zniszczenia kolana, jeżeli kopiemy 'biodrem" na kolano nie ma takich przeciążeń. Prawidłowo skrecona stopa podporowa to kolejne zabezpieczenie przed uszkodzeniem stawu, kopie się oczywiście goleniem (nie wiem jak akrat z tym jest w karate) bo kostki stopy sa delikatnie i lamia się zdecydowanie szybciej.

-
niestety Moniko, tylko dlatego, że Cię lubie określe zawartość prawdy w tej wypowiedzi na 10% :D . Kopnięć po okręgu jest w karate od groma i trochę. Ja znam z 6, kwiat pewnie z 9 a Dan...Dlatego warto przyswajać sobie wiedzę, nawet z książek :wink: :D

-dla Moniki (tylko skromna część materiału)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?

Sally kopnięcia muai thai porównujesz z kopnięciami karate. Żeby porównywać kopnięcia z różnych szkół trzeba mieć wiedzę o szczegółach technicznych dotyczących obu szkół. Stąd moje pytanie o źródło Twojej wiedzy o karateckich sposobach wykonywania kopnięć.


znam karateckie kopniecia z kickboxingu- stad uważam je za blędny wariant prawidłowej techniki wystepującej w MT. Nie uznaje róznic styli w technikach.Fajnie to pokazali w tym filmiki "Anatomia Sztuk Walki" kilka banalnych ale trafnych uwag o poprawności każdej z technik,l zauważ ze wybrano jedną z każdego stylu. Bo tylko jedna de facto jest skuteczna.

Jersey daruj sobie zwroty personalne a co do nokautu na filmiku w szczękę wystarczy trafić nawet lekko, kopniecie precyzyjne na szczeke jest jednym z wyjątków od techniki z silnym wrzuceniem biodra o których pisze wyżej
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?

Wyborowa , profesjonalistą (w sztukach walki) można być tylko trenując , szkoląc się czerpiąc wiedzę z praktyki i obserwacji a nie czytając książki.


ah tak?? naprawde?? nie wiedzialem o tym. moze rzeczywiscie odstawie ksiazki na bok bo z tego co piszesz od czytania ksiazek sie glupieje, i zacznie cwiczyc ten jeden wzorzec techniki.

A tak na marginesie, jakby byl tylko jeden wzorzec techniki to Federer wygrywalby 1 pilke na 10. Czekalby na ten jeden jedyny moment zeby wzorcowo uderzyc pilke, ale zanim by sie doczekal to wczesniej by przegral.
Uderzac i kopac trzeba roznymi technikami, z kazdej pozycji. Dlatego wzorcowej techniki nie ma, sa natomiast niezliczone wariacje na temat. Wtedy repertuar sie o kolejne wzorce wzbogaca.
Ludzie, ktorzy walcza "wzorcowo" sa prostymi przeciwnikami, ktorych latwo rozszyfrowac i uziemnic. Ale to co pisze to jest po prostu inne zdanie na temat. Ja zawsze z "wzorcowymi" lubilem walczyc, nawet jak fizycznie sie lepiej ode mnie prezentowali. Z tego wzgledu, ze niczym nie mogli mnie zaskoczyc.
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?

znam karateckie kopniecia z kickboxingu- stad uważam je za blędny wariant prawidłowej techniki wystepującej w MT. Nie uznaje róznic styli w technikach.Fajnie to pokazali w tym filmiki "Anatomia Sztuk Walki" kilka banalnych ale trafnych uwag o poprawności każdej z technik,l zauważ ze wybrano jedną z każdego stylu. Bo tylko jedna de facto jest skuteczna.


Sally moim zdaniem nie zauważasz jednej ważnej okoliczności, która ma decydujący wpływ na sposób wykonywania technik nożnych w sportach walki. Wcale nie jest nią styl walki uprawiany przez zawodnika, ale formuła rywalizacji sportowej w jakiej występuje.
Inaczej będzie kopał zawodnik walczący w semi kontakcie, inaczej w light kontakcie, inaczej w full kontakcie, jeszcze inaczej w thai boxingu a jeszcze inaczej w knockdownie czy bare knuckle.
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?
na tym filmiku jest pokazane kopniecie z Muai thay i jak dla mnie to jednak sie noga zgina w kolanie i specjalnie nie widze różnicy pomiedzy sposobem kopania który mnie uczono na karate .
Chyba że filmik jest błędny poprosił bym o filmik z poprawnym wykonaniem kopniecia nie używając kolana.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?

Inaczej będzie kopał zawodnik walczący w semi kontakcie, inaczej w light kontakcie, inaczej w full kontakcie, jeszcze inaczej w thai boxingu a jeszcze inaczej w knockdownie czy bare knuckle.

tak, do pewnego stopnia, natomiast wydaje mi się ze nie analizujemy tutaj semi kontaktu (który zresztą uważam za parodie SW podobnie jak dziwny twór: light contact). Pisząc o walce i skuteczności technik mamy na myśli przecież właśnie ich skuteczność, czyli siłę, szybkość (odpowiedni moment) i celność. Nie ma technik przy wyłączeniu jednego z tych aspektów (np siły jak w semi) to powoduje zniekształcenie ruchu i taka forma staje sie nie poprawna.
W karate rywalizacja (z tego co widzę) ma charaker fullcontact (bez uderzen rekami na głowę) dlatego nie dyskutujemy o uderzeniach, bo te w związku z tym sa podobne jak w TKD , gdzie mimo tego że teoretycznie sa dozwolone to sa kompletnie niepoprawne) ale o kopnieciach, ktorych kopie sie tyle co w MT i w bardzo podobny sposób- bo jest nawet lowkick (nie ma tylko kolan ale to akurat nie jest zbyt istotne). Więc akurat w tym przypadku formuła rywalizacji nie ma wpływu na technikę.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?

Nie ma technik przy wyłączeniu jednego z tych aspektów (np siły jak w semi)

-na Placu Czerwonym w Moskwie rozdają rowery, mówili w Radiu Erewań

kto nie był, ten nie wie :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

-pozdrawiam (semi-contactowiec)Jersey :D
  • 0

budo_fawin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?
Pomijam dyskusję o różnicy kopnięć w karate i MT, która ma się nijak do poprawy szybkości kopnięć i jeśli to nikomu nie przeszkadza to prosiłbym przenieść do osobnego wątku...


(...)przemianach anaerobowych(...)


W googlach jest wszystko ale nie ma (albo nie potrafię znaleźć) czym są przemiany anaerobowe?
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?

kto nie był, ten nie wie :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

-pozdrawiam (semi-contactowiec)Jersey :D


Jersey to co wkleiłeś to nie jest semi kontakt.
Tu widzę ciosy na głowę bez rękawic ??
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Szybkość kopnięć- jak poprawić?

Pomijam dyskusję o różnicy kopnięć w karate i MT, która ma się nijak do poprawy szybkości kopnięć i jeśli to nikomu nie przeszkadza to prosiłbym przenieść do osobnego wątku...


(...)przemianach anaerobowych(...)


W googlach jest wszystko ale nie ma (albo nie potrafię znaleźć) czym są przemiany anaerobowe?


hasło: przemian anaerobowych

3 pierwsze linki:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024