Skocz do zawartości


Zdjęcie

chondromalancja kolana - nie jest wesolo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_vacca
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

chondromalancja kolana - nie jest wesolo
Czego unikac:
- biegania w terenie (zwlaszcza zbieganie ze wzniesien bardzo obciaza
rzepke)
- biegania w butach nie amortyzujacych wstrzasow, po twardym terenie
- cwiczen bez starannej rozgrzewki, cwiczen prowadzacych do przeprostu w
stawie (np. chybione kopniecie w pilke), kopniec w powietrze (sztuki walki),
przysiadow z obciazeniem (np. sztanga) a jezeli juz, to kat miedzy koscia
udowa a podudziem nie moze przekraczac 90 stopni a dobrze, zeby byl jeszcze
bardziej ograniczony, cwiczen powyzej 90 stopni z prostowaniem nog na
maszynie w silowni (czworoglowe) i zginaniem (dwoglowe, jezeli zginac to tez
do mniej niz kat prosty, w zadnym wypadku do dotkniecia pietami tylnej
czesci ud
czy cos w tym stylu). W ogole generalna zasada jest to, zeby nie
zginac pod obciazeniem stawu, bo wtedy nastepuje przyblizenie rzepki do
powierzchni kosci i sie niszczy chrzastka.
- unikac pracy i cwiczen na kolanach, kopniec kolanem czy w kolano, uderzen
kolanami o podloge, nawet w ochraniaczach (siatkowka), walki w parterze
obciazajacej kolana, kucania w ksiegarni przez polka z ksiazkami na kilka
minut etc.
- unikac nadmiernego rozciagania sciegien, ktore moze prowadzic do zlej
pracy kolan.
Biegania nie polecam nawet przy maksymalnie twardych jak skala miesniach, gdyz podczas biegniecia i dotkniecia stopą ziemi, rzepka wrecz uderza o staw.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: chondromalancja kolana - nie jest wesolo
Vacca Twoje problemy zdrowotne są bardzo poważne, ale może warto zebrać informacje o ograniczeniach Twojego organizmu, zapytać lekarza jak bezpiecznie uprawiać karate i wtedy spróbować poszukać sobie sekcji i trenera.

Kilka lat wstecz na lotnisku w Ostrowie Wielkopolskim został wyszkolony spadochroniarz, który ma tylko jedną sprawną nogę. Drugą ma amputowaną poniżej kolana. W sprawie dopuszczenia go do szkolenia spadochronowego musiał się wypowiedzieć Naczelny Lekarz Lotnictwa Cywilnego, który po zasięgnięciu opinii doświadczonych instruktorów spadochronowych dopuścił go do wykonywania skoków.

A jeżeli chodzi o karateków to z kolanami miał problemy mistrz kick boxingu Billy „Superfoot” Wallace. Miał skasowane jedno kolano, ale nie przeszkadzało mu to zostać mistrzem świata w full kontakcie. Dopasował karate do swoich możliwości i efekt był więcej niż zadowalający.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: chondromalancja kolana - nie jest wesolo
Ba, jakiś czas temu w Oyama Karate zdał na stopień 1 Dan zawodnik który nie miał dość sporej części jednej z rąk
  • 0

budo_sandman1976
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: chondromalancja kolana - nie jest wesolo
Vacca, czy byles u ortopedy?
Miałeś rezonans magnetyczny?
Jak z Twoją biomechaniką stawu? Czy kolano pracuje w osi, czy nie?
Czy masz lub miałeś w przeszłości płaskostopie?

Kurcze, nie chce mi się już pisac po raz wtóry tego samego, ale zanim dasz zrobić sobie atroskopię i shawing, to dowiedz się, na jakim podłożu wystąpił u Ciebie problem z kolanami.
  • 0

budo_vacca
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: chondromalancja kolana - nie jest wesolo

Vacca, czy byles u ortopedy?
Miałeś rezonans magnetyczny?
Jak z Twoją biomechaniką stawu? Czy kolano pracuje w osi, czy nie?
Czy masz lub miałeś w przeszłości płaskostopie?

Kurcze, nie chce mi się już pisac po raz wtóry tego samego, ale zanim dasz zrobić sobie atroskopię i shawing, to dowiedz się, na jakim podłożu wystąpił u Ciebie problem z kolanami.


zadnego shavingu nie robie chyba ze na brodzie, ortopeda to glab, powiedzial ze nic nie moge robic i zapisal m.in. tabletki przeciwbolowe, mnie kolano raczej nie boli, tylko pulsuje, wiec ich nie wykupilem, USG pokazalo chondromolacje I stopnia, rehabilitacje mam dopiero od 11 lipca, lykam artroblock olimpu,
napisz jak robisz techniki nozne...........
nie wiem czy ktos jest w stanie mi powiedziec na jakim podlozu, ot ostatnio duzo biegalem po betonie ;-) i tyle, kolano pracuje w osi
  • 0

budo_vacca
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: chondromalancja kolana - nie jest wesolo
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: chondromalancja kolana - nie jest wesolo

zapisal m.in. tabletki przeciwbolowe, mnie kolano raczej nie boli, tylko pulsuje, wiec ich nie wykupilem

Ciekawe, czy byś je wykupił, gdybyś wiedział, że chondromalacja wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, a "tabletki przeciwbólowe" to środek przeciwzapalny, a ich działanie przeciwbólowe to tylko efekt uboczny.
  • 0

budo_sandman1976
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: chondromalancja kolana - nie jest wesolo
Jak kopię techniki nożne...
Hmm - normalnie. ;p
Tzn chodzi mi o to, ze mając świadomość, że coś jest nie tak z kolanem, to pomimo tego, ze mnie jak na razie od dłuższego czasu nie boli kopię starając się - jakby to napisać - "nie strzelać" nogą...Na początku usilnie starałem się nie wykonywać przeprostów, a z biegiem czasu jakoś weszło mi to w nawyk.
Na początku staraj się nie prostować nogi do konca przy koncu techniki nożnej. Wiem, ze na początku wygląda to trochę nienaturalnie i jak "nie-karate", ale z czasem dojdziesz do wprawy kopiąc nogą na 99% wyprostowaną, ale nie "przeprostowaną" ( chodzi mi tu oczywiście o techniki w powietrze w kihon ).
Poza tym teraz nawet jak pokazuję innym jakies kopnięcie, zawsze proszę o tarczę pokazując technikę na niej.
Jeżeli przede mną długi kihon, wtedy szczególnie staram się zwrócić uwagę na odpowiednie rozgrzanie kolan - dużo krażeń, półprzysiadów etc.

Aaa, zapomniałem dodać, że rehabilitant pewnie poleci Ci także jazdę na rowerze na małych przełożeniach. Idealne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni wokółkolanowych nie obciążając samego kolana...Więc codziennie zasuwam do pracy na rowerze ;p
  • 0

budo_vacca
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: chondromalancja kolana - nie jest wesolo

zapisal m.in. tabletki przeciwbolowe, mnie kolano raczej nie boli, tylko pulsuje, wiec ich nie wykupilem

Ciekawe, czy byś je wykupił, gdybyś wiedział, że chondromalacja wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, a "tabletki przeciwbólowe" to środek przeciwzapalny, a ich działanie przeciwbólowe to tylko efekt uboczny.


wiem, ale one byly na tyle silne ze musialem je brac z tabletkami oslonowymi na zoladek, a to juz jak dla mnie zbyt przerazajaca perspektywa dodatkowego niszczenia watroby
  • 0

budo_vacca
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: chondromalancja kolana - nie jest wesolo

Jak kopię techniki nożne...
Hmm - normalnie. ;p
Tzn chodzi mi o to, ze mając świadomość, że coś jest nie tak z kolanem, to pomimo tego, ze mnie jak na razie od dłuższego czasu nie boli kopię starając się - jakby to napisać - "nie strzelać" nogą...Na początku usilnie starałem się nie wykonywać przeprostów, a z biegiem czasu jakoś weszło mi to w nawyk.
Na początku staraj się nie prostować nogi do konca przy koncu techniki nożnej. Wiem, ze na początku wygląda to trochę nienaturalnie i jak "nie-karate", ale z czasem dojdziesz do wprawy kopiąc nogą na 99% wyprostowaną, ale nie "przeprostowaną" ( chodzi mi tu oczywiście o techniki w powietrze w kihon ).
Poza tym teraz nawet jak pokazuję innym jakies kopnięcie, zawsze proszę o tarczę pokazując technikę na niej.
Jeżeli przede mną długi kihon, wtedy szczególnie staram się zwrócić uwagę na odpowiednie rozgrzanie kolan - dużo krażeń, półprzysiadów etc.

Aaa, zapomniałem dodać, że rehabilitant pewnie poleci Ci także jazdę na rowerze na małych przełożeniach. Idealne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni wokółkolanowych nie obciążając samego kolana...Więc codziennie zasuwam do pracy na rowerze ;p



nie probowalec dociazac nog, tzn kopac z obciazeniem zakladanym na kostke ?
  • 0

budo_vacca
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: chondromalancja kolana - nie jest wesolo

zapisal m.in. tabletki przeciwbolowe, mnie kolano raczej nie boli, tylko pulsuje, wiec ich nie wykupilem

Ciekawe, czy byś je wykupił, gdybyś wiedział, że chondromalacja wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, a "tabletki przeciwbólowe" to środek przeciwzapalny, a ich działanie przeciwbólowe to tylko efekt uboczny.


aha, ten ortopeda nawet mnie nie poinformawal po co mam brac tabletki przeciwbolowe, na moje pytanie po co mi skoro mnie kolana nie bola, ot strzelaja i czuje pulsowanie, w ogole nie raczyl sie odezwac/wytlumaczyc, chyba po tym jak mu powiedzialem ze cwicze karate uznal mnie za wariata idacego prosta droga na wozek inwalidzki, w kazdym badz razie juz z tym panem sie nie spotkam
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: chondromalancja kolana - nie jest wesolo

nie probowalec dociazac nog, tzn kopac z obciazeniem zakladanym na kostke ?

Broń Cię Boże robić coś takiego :!: :!: :!: Przecież w ten sposób dociążasz nogę i kolano jest jeszcze mocniej obciążane.
  • 0

budo_ettelen
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: chondromalancja kolana - nie jest wesolo
Tu się zgadzam, że trening z dodatkowym obciążeniem na kostki, czy też na nadgarstki jest jedną z gorszych rzeczy, jakie można zrobić własnym stawom. Szczególnie, kiedy ktoś mówi, że już go kolana bolą.
Jedną z częstych przyczyn bólów w kolanach są nieproporcjonalne ćwiczenia. Większość ludzi ćwiczy przednią grupę mięśni uda, zapominając o grupie tylnej, dlatego też siły działające na kolano nie są w równowadze. Często pomaga na bóle właśnie rozwinięcie mięśni grupy tylnej. Warto od tego zacząć.
  • 0

budo_fudo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: chondromalancja kolana - nie jest wesolo
Ettelen - jekieś doświadczenia w tym zakresie ?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024