Skocz do zawartości


Zdjęcie

Znowu Suchy Las, znowu Isoyama


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
160 odpowiedzi w tym temacie

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

Chcesz, by Szczepan zamknął temat? Ja, nie. :D

Alez to Cie chyba nie powstrzyma...? :twisted: :twisted: :twisted:
No juz nie daj sie prosic... :) :) :)
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

W efekcie, od pięciu już wizyt Sensei Isoyamy nie mogę się dowiedzieć na czym polega jego ogromna wiedza merytoryczna, której nie kwestionuję, a której nie ma kiedy po prostu pokazać.
I to jest strata znacznie większa niż korzyść z opowieści o podwiniętych rękawach, klękaniu na prawe kolano czy shintoistycznego klaskania na początku treningu.

No i tu się z Tobą zgadzam. Z zastrzeżeniem jednak, że ta etykieta, czy jak tam całe to misterium zwać, ważną jest. Co nie znaczy, że należy całościowo i bez realizmu ją przyjmować. Nie uważam, że klękanie najpierw na lewe kolano czy wstawanie na prawe zmniejszy moje zaangażowanie w trening (choć osobiście tak robię). I tak można by wymieniać długo.... . Jest jednak ta druga strona medalu. A ona mówi mi, że nie muszę uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez tak rygorystycznego nauczyciela... . Wolny wybór, wolna droga.
  • 0

budo_guliwer35
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama
Ja Guliwer35, polemizując z czterysta szesnastym postem Akahige oraz pisząc na życzenie w swoim drugim post-cie - Doby Wieczór.
Uważam, że jeżeli wybiórczo traktuje się pewne wypowiedzi, to również wybiórczo podchodzi się do całego spektrum jakim jest sztuka walki – w naszym przypadki AIKIDO. Wybierając to tylko co się chce, a cała reszta się nie liczy – bo po co stosować w „zachodniej – „cywilizowanej” Europie” jakieś dalekowschodnie, niezrozumiałe, wręcz „śmieszne” zasady.
Nie zgodzę się również z wypowiedzią na temat „spotkania się w pół drogi”, ponieważ, nie mam mowy o takim spotkaniu. To my wybraliśmy tą sztukę walki, a nie ona nas.
Uważam, że jeżeli już to raczej dołączamy do już idących w danym kierunku, podglądając ich bacznie, naśladując ich umiejętności, licząc na to, ze uda się nam zgłębić namiastkę wiedzy, którą oni już posiadają, bo sami nie mamy tak naprawdę nic do zaoferowania, poza tym, że psioczymy lub co gorsza wyśmiewamy się z innych, z ich zasad, umiejętności i wiedzy, w imię własnej próżności – bo co oni nas mogą nauczyć, lepiej niech się uczą do nas..



PS. Taki mały kij w mrowisko…
  • 0

budo_guliwer35
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama
.... oczywiście chodziło o DOBRY WIECZÓR..., anie Doby Wieczór...
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

Jest to zatem także test pokory i elastyczności.


Majac okazje ogladania na video twoj egzamin i porownujac z powyzszym stwierdzeniem nie widze specjalnie punktow wspolnych :lol: :lol: :lol: :lol:


No to miałem dużo szczęścia Szczepuś że to nie ty byłeś moim egzaminatorem. :lol: :oops: :lol:
ps.A tak na marginesie to chyba wspominasz mój egzamin na 3dan w 1996 roku - to kawał czasu - twoje widzenie aikido nic się nie zmieniło przez ostatnie 13 lat?
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

Nie uważam, że klękanie najpierw na lewe kolano czy wstawanie na prawe zmniejszy moje zaangażowanie w trening (choć osobiście tak robię).

Oczywiście odwrotnie - wstawanie na lewe, a klękanie na prawe kolano :) :wink:
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

Nie jest prawdą, że etykieta jest cechą wyłącznie dalekowschodnich systemów. Nie ma więc potrzeby przyjmowania czegoś z dobrodziejstwem inwentarza. .


Słuszna uwaga, że etykieta i rytuał wystepuje wszędzie nie tylko we wschodnich sztukach walki. Niestety konkluzja zupełnie nietrafiona bo wszędzie tam gdzie jest rozbudowany ceremoniał, przyjmujemy go bez sprzeciwu z całym dobrodziejstwem inwentarza wręcz z lubością, przeznaczając na to niekiedy dużo pieniążków. Vide - golf, tenis,jeździectwo itp.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

Ja Guliwer35.....Nie zgodzę się również z wypowiedzią na temat „spotkania się w pół drogi”, ponieważ, nie mam mowy o takim spotkaniu. To my wybraliśmy tą sztukę walki, a nie ona nas.


Wybralismy sie wzajemnie Guliwarze

Uważam, że jeżeli już to raczej dołączamy do już idących w danym kierunku, podglądając ich bacznie, naśladując ich umiejętności, licząc na to, ze uda się nam zgłębić namiastkę wiedzy, którą oni już posiadają, bo sami nie mamy tak naprawdę nic do zaoferowania,


to sie nie nazywa kij w mrowisko tylko zanizone poczucie wartosci, albo i kompleksy, sredniej klasy psychoterapeuta powinien sobie z tym poradzic :) :D :lol:


poza tym, że psioczymy lub co gorsza wyśmiewamy się z innych, z ich zasad, umiejętności i wiedzy, w imię własnej próżności – bo co oni nas mogą nauczyć, lepiej niech się uczą do nas..


Guliwerze, sam psioczysz :)

z jednym sie zgadzam, jesli cos zaczynamy robic to to szanujmy to,
dobrze by tez bylo gdyby nas interesowalo, dlaczego wstajemy i siadamy najpierw ta noga, a potem druga itp
jesli uwazamy cos za malo istotne, to oczywiscie mozemy to oddalic, ale w pewien sposob oddalamy sie od calosci sprawy, wiec prawdopodobnie i od jej istoty.
gdzies mozna znalesc umiar, kompromis zloty srodek, tylko trudno ustalic kiedy i gdzie mozna zaczac go szukac,
zwrocice uwage ze nie wszyscy japonscy mistrzowie sa tacy sami, nawet pod wzgledem etykiety....
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

Nie uważam, że klękanie najpierw na lewe kolano czy wstawanie na prawe zmniejszy moje zaangażowanie w trening (choć osobiście tak robię).

Oczywiście odwrotnie - wstawanie na lewe, a klękanie na prawe kolano :) :wink:

a dzie tam
mnie kiedyś uczyli na jujitsie odwrotnie. zawsze klękasz na lewe, a wstawanie zaczynasz od prawej nogi. dzięki temu masz zawsze lewe biodro w ogotowości do wyjęcia żelaza z jaszczura :)
  • 0

budo_lars
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama
Bardzo dobrze Cię uczyli na jujitsie :D
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

a dzie tam
mnie kiedyś uczyli na jujitsie odwrotnie. zawsze klękasz na lewe, a wstawanie zaczynasz od prawej nogi. dzięki temu masz zawsze lewe biodro w ogotowości do wyjęcia żelaza z jaszczura :)

No i na jujitsie to się sprawdza. W aikido wstawanie lewą nogą ( :) ) symbolizuje pokojowe zamiary. Że niby z lewym kolanem z przodu nie można wyjąc miecza. To samo z klękaniem.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama
I to jest właśnie przegięcie! Jeżeli tak wstaniesz u jakiegokolwiek innego shihana to dostaniesz opierdziel, że nie umiesz wstawać czy tam siadać. W dodatku jest to bzdura, bo miecz można wyjąć bez problemów zarówno z prawą jak i lewą nogą z przodu. W ten sposób robi się dym z tak banalnej czynności jak wstawanie i siadanie podczas gdy ludziska nie mają pojęcia o konkretnych zastosowaniach technik aikido.
Jeszcze raz podkreślam. Nie lekceważę etykiety w sztukach walki. Ale podstawowe kryterium decydujące o ich tożsamości wywodzi się z bezpośredniego starcia dwóch osób. Unikalność tej sytuacji polega na tym, że w sztukach walki podstawą są działania nakierowane na fizyczne szkodzenie przeciwnikowi ( uderzenia, rzuty, dźwignie ) i sprawianie mu bólu. Tego rodzaju działanie nie występują w golfie, jeździectwie czy tenisie. Dopiero wyodrębnienie kryterium pragmatycznego umożliwia określenie dalszych tj. utylitarnego i mentalnego. W przeciwnym razie robi się takie nie wiadomo co. :evil:
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

Unikalność tej sytuacji polega na tym, że w sztukach walki podstawą są działania nakierowane na fizyczne szkodzenie przeciwnikowi ( uderzenia, rzuty, dźwignie ) i sprawianie mu bólu. Tego rodzaju działanie nie występują w golfie, jeździectwie czy tenisie.

He, he - wyrywając z kontekstu. Unikalność tej sytuacji polega na tym, że w aikido podstawą są uniki. Im więcej się na to poświęci czasu na macie i poza matą, tym szybciej zrozumie się, że inne sztuki walki, to tylko entertainment (znaczy się, widowisko). :D
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

W rzeczywistości egzaminator niczego nie określa więc zdający nie wie, czego się spodziewać. Należy więc dla bezpieczeństwa spodziewać się najgorszego, także tego, że egzaminator może mieć "focha".

Mój osobisty pogląd na taką sytuację również wyraziłem jednozdaniowo:

Jest to ciężka patologia wychowawczo - metodyczna zwana także dalekowschodnią tradycją.

Ta "patologia" czy też "tradycja" to standard w większości dziedzin, w których premiowane jest wznoszenie się ponad przeciętność na barkach nauczycieli i po drodze przez nich wskazanej. Tak jest np. w świecie akademickim i w korporacjach zawodowych.

PS. Polecam [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama
Prorock,
Dzięki za ten wywiad bo on jest dobrą ilustracją tezy, którą tu próbuję przekazać ( o kryteriach tożsamości sztuk walki). Z własnego doświadczenia mogę jeszcze dodać, że przez długi czas nie miałem pojęcia kto ma jaki pas w moim klubie BJJ. Mimo to hierarchia jest jasna i czytelna - bardziej zaawansowani potrafią więcej i pokazują to w sparingach.

P.S. Drogi Gościu, aikido ma bardzo ubogi zasób uników. A to zdanie...

Im więcej się na to poświęci czasu na macie i poza matą, tym szybciej zrozumie się, że inne sztuki walki, to tylko entertainment (znaczy się, widowisko)

.
...pokazuje tylko jak nikłą masz wiedzę o innych sztukach walki. Poza judo oczywiście.
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

Unikalność tej sytuacji polega na tym, że w aikido podstawą są uniki. Im więcej się na to poświęci czasu na macie i poza matą, tym szybciej zrozumie się, że inne sztuki walki, to tylko entertainment (znaczy się, widowisko). :D


Dołączona grafika
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

Drogi Gościu, aikido ma bardzo ubogi zasób uników. ...

No masz babo placek! O jakim Ty zasobie uników mówisz? Jak przeciśniesz się w tłumie i nikt Cię nie potrąci, czy podobnie, uda Ci się nie być uderzonym, złapanym, czy przewróconym w randori przez, na przykład, 2 minuty - to to jest właśnie aikido. Techniki to już pestka. Nawiasem mówiąc, znowu odchodzimy od tematu. A moje pojęcie o sztukach walki? Hmm ... znaczy się, to nie jest widowisko? Wyjaśnij mi może, ale już 'na priva', za co płacimy za bilety, i przystępujemy do egzaminów. Wnioski przecież same się narzucają po tej dyskusji. :wink:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

O jakim Ty zasobie uników mówisz? Jak przeciśniesz się w tłumie i nikt Cię nie potrąci, czy podobnie, uda Ci się nie być uderzonym, złapanym, czy przewróconym w randori przez, na przykład, 2 minuty - to to jest właśnie aikido. Techniki to już pestka.

To nie jest aikido tylko Harry Potter i Zakon Feniksa. A powiedzieć, że technika to już pestka może tylko totalny ignorant. Albo Gość ze swoimi skrótami myślowymi, doprowadzającymi każdą wypowiedź do absurdu. :D
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

I to jest właśnie przegięcie! Jeżeli tak wstaniesz u jakiegokolwiek innego shihana to dostaniesz opierdziel, że nie umiesz wstawać czy tam siadać.

Jak zwykle uogolniasz... :/
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Znowu Suchy Las, znowu Isoyama

Albo Gość ze swoimi skrótami myślowymi, doprowadzającymi każdą wypowiedź do absurdu.

Zamiast skakać sobie do oczu, proponuję [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] pod rozwagę.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024