Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uchwyt w Aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_bono
  • Użytkownik
  • Pip
  • 35 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Uchwyt w Aikido
Wiadomo wszem i wobec że Aikido mocno bazuje na chwytaniu przechwytywaniu i tak dalej i tak dalej.
Stąd moje pytanie czy aikidocy powinni mieć uścisk w rękach jak kowal w cęgach? No i do tego mocne nadgarstki i w zasadzie całe przedramiona. I czy np. można wzmacniać sobie uścisk w dłoniach po przez ćwiczenia tą tzw. sprężyną do wyrabiania uścisku czy to w jakimś stopniu pomoże nam Aikidokom.

Czy ktoś z was stosuje tą metodę lub robi jakieś inne dodatkowe ćwiczenia żeby podnosić sprawność i siłę rąk żeby przełożyć to na grunt Aikido.
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
A po co ci siła w aikido?
  • 0

budo_bono
  • Użytkownik
  • Pip
  • 35 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
nie mówię tutaj o sile całego ciała ( nie mówiąc o sprawności i kondycji naszego ciała które jest szalenie potrzebne przy każdej sztuce walki czy jakim kolwiek sporcie który trenujemy) tylko o sile w zasadzie samych dłoni - mocnego uścisku oraz mocnych nadgarstkach i ewentualnie mocnych przedramionach. Przy pracy sprężyną ściskającą do poprawy uścisku w dłoni nie unikniemy wzmocnienia nadgarstka i rozbudowaniu mięśni przedramion.

No więc jak - jest to przydatne w Aikido, ktoś pracuje nad poprawą mocnego uścisku i poprawieniu i wzmocnieniu nadgarstków oraz przedramion.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
W innych sztukach chwytanych mocny uchwyt się przydaje, walka o jego złapanie odgrywa sporą rolę, do tego uczy się rozmaitych sposobów jego zrywania. W aikido mocny uchwyt przyda ci się najwyżej do utrudniania życia uke i w niektórych przypadkach twojemu tori do założenia tobie lepszej dźwigni. ;)
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
Mocne ramiona i nadgarstki chyba nie są wymagane do ćwiczenia aikido. Oczywiście im mocniejsze tym lepiej ;-) W niektórych technikach jak masz wątłe stawy (jak moje) może boleć.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

... inne dodatkowe ćwiczenia żeby podnosić sprawność i siłę rąk...


Najlepszym ćwiczeniem na wzmocnienie uchwytu i przedramion jest lina.
Podciąganie się na przewieszonej przez drążek judodze też jest bardzo dobrym ćwiczeniem.
Podciąganie się na zwykłym drążku nawchytem i podchwytem również jest niezłe na chwyt i ogólno rozwojowe.
Jeśli ktoś nie da rady wciągać się po linie lub podciągac się na szmacie czy na drążku- bo jest po prostu za słaby fizycznie- proponuje zacząć od ćwiczeń izometrycznych takich jak swobodny zwis na drążku na czas.

Co do przydatności to mocny uchwyt przydaje się zawsze - no może Boxerom nie :wink: -chyba że przy większych zakupach.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Wiadomo wszem i wobec że Aikido mocno bazuje na chwytaniu przechwytywaniu

Uchwyt jest ważny w zasadzie tylko na początku nauki, bo inne ataki są po prostu trudniejsze do nauczenia.
  • 0

budo_benek1313
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
Nas sensei naumiewa, że uchwyt, czy to aihanmi czy gyaku, jest tylko przystankiem do dalszej akcji, czyli uderzenia drugą ręką, albo low-kick itp, i tak się to mniej więcej ćwiczy. Uchwyt sam w sobie nie ma większego sensu- wyobraź sobie taką akcję, że podchodzi do Ciebie ktoś na ulicy, chwyta Cię za rękę... i tak sobie stoicie, przyciągając nienawistny wzrok przechodzących moherowych beretów :D
Pod tym względem dupne ręce są po nic :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
Mocny uchwyt jest jedna z podstawowych rzeczy jaka nalezy sobie wyrobic poprzez odpowiednie cwiczenie technik. Nie jest to jednak uchwyt sztywny – przeciwnie, najmocniejszy uchwyt jest taki, ze cale cialo jest wyluzowane, ale dlon trzyma mocno. Taki uchwyt jest ciezko zerwac, a zarazem czujesz co gosciu robi jak go tak trzymasz – nawet z zamknietymi oczami. Dodatkowo taki uchwyt zapewnia dosc dobra ochrone wlasnego zdrowia – pozwala absorbowac wszelakiego rodzaju glupoty jakie moze robic nage.
Zasadnicza zaleta tego uchwytu jest fakt ze mozesz z latwoscia kotratakowac kazda technike i przechodzic z jednego kontrataku do drugiego. Ja poswiecilem na to 2 lata – przez ten czas, cala moja koncentracja czy to podczas wykonywnania technik, czy to podczas odbierania technik byla na uchwycie. Zeby trzymac tak ,jak sie trzyma miecz – czyli malym i serdecznym palcem. I nie otwierac dloni podczas calej techniki – obojetne co wyczynia nage, zamiast tego probowalem uelastycznic nadgarstek. W dodatku caly czas staralem sie atakowac centrum przeciwnika za pomoca uchwytu.

Tak ze wszelkiego rodzaju cwiczenia na zwiekszenie sztywnosci uchwytu sa w aikido przeciwskazane.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
No patrzcie państwo. Przez całe swoje aikidockie życie przeróżnej maści shihani wmawiali mi jedno, i to mi wciąż brzęczy w uszach: "Chodzi właśnie w aikido o to, by nie dać się uchwycić, uderzyć, czy nawet dotknąć. Inne buty, co twój oponent zamierza, a inne, na co mu pozwolisz." :D
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
Szczepan, a przećwiczyłeś ten chwyt ze swoją judoczką chociażby? Z ciekawości pytam.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
Idea, ktora zaklada, ze nie damy sie zlapac, uderzyc, kopnac - mnie sie widzi jako bradzo grozna dla zdrowia.
K_P
PS. To ja profan wybaczcie, teraz juz nic nie cwiczacy.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Idea, ktora zaklada, ze nie damy sie zlapac, uderzyc, kopnac - mnie sie widzi jako bradzo grozna dla zdrowia.

He. he ... a co zrobisz jak mnie złapiesz? :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

No patrzcie państwo. Przez całe swoje aikidockie życie przeróżnej maści shihani wmawiali mi jedno, i to mi wciąż brzęczy w uszach: "Chodzi właśnie w aikido o to, by nie dać się uchwycić, uderzyć, czy nawet dotknąć. Inne buty, co twój oponent zamierza, a inne, na co mu pozwolisz." :D

Pierwszy raz sie zgadzam z tym co piszesz. Jednak ten poziom nie jest dla poczatkujacych.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Szczepan, a przećwiczyłeś ten chwyt ze swoją judoczką chociażby? Z ciekawości pytam.

Nie mozna przeniesc uchwytu judockiego bezposrednio do aikido. Np w judo nie trzyma sie kciukiem, co w wypadku aikido daje zle rezultaty jak chcesz unieruchomic reke zeby nie mogla siegnac po bron.

Takze jakiekolwiek porownywania miedzystylowe nie maja wiekszego sensu.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

czy np. można wzmacniać sobie uścisk w dłoniach po przez ćwiczenia tą tzw. sprężyną do wyrabiania uścisku czy to w jakimś stopniu pomoże nam Aikidokom.
Czy ktoś z was stosuje tą metodę lub robi jakieś inne dodatkowe ćwiczenia żeby podnosić sprawność i siłę rąk żeby przełożyć to na grunt Aikido.

Hi BoNo,
Pewny uchwyt, mocne mięśnie przedramion i nie tylko, są ważne nie tylko w Aikido :wink:
Sam kiedyś używałem gumowego kółka, możesz sobie nim ćwiczyć w każdej niemal sytuacji. Kiedy idziesz, jedziesz samochodem itd. :-)
Kolega wspinacz opowiadał mi kiedyś o jakichś kulach, które podobno są bardzo dobre do ćwiczenia mięśni przedramion, ale zapomniałem jak ten przyrząd się nazywa. Dobrym ćwiczeniem jest rozwijanie i nawijanie ciężarka wiszącego na sznurku, przymocowanym do krótkiego drążka. Ręce wyciągnięte przed sobą i rozwijasz, nawijasz itd. :-)
I zoba, co znalazłem na Allegro[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] :D
Pozdrówka :-)
  • 0

budo_sojobo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 506 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

I nie otwierac dloni podczas calej techniki – obojetne co wyczynia nage, zamiast tego probowalem uelastycznic nadgarstek. W dodatku caly czas staralem sie atakowac centrum przeciwnika za pomoca uchwytu.


Dołączona grafika

pozycja ciekawa - fakt :twisted: ale w ucho mozna dostac :roll: albo i gorzej :oops:
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
Tissier wygląda na zaskoczonego. Toż to prawdziwie krawędziowa próba ataku z bańki! :)
Pozycja atakującego inspirowana postacią Golluma z hitu kinowego "Władca Pierścieni". 8)
Chyba warto naciągnąć Szczepana na opowieść, o co chodzi na tym zdjęciu.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Takze jakiekolwiek porownywania miedzystylowe nie maja wiekszego sensu.

Nie porównuję międzystylowo. Spytałem czy przećwiczyłeś swój uchwyt poza dojo aikido z bardzo prostego powodu: otóż jeśli masz wyrobiony tak mocny uchwyt, jak mówisz, to nie ważne, czy to będzie aikido, judo, przeciąganie liny czy trzymanie się słupa podczas huraganu, ciężko będzie go zerwać. Nie ma tutaj nic względnego, że kciuk nie tak czy że mały palec odstaje. Albo masz ten uchwyt mocny, albo nie.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
Co do powyzszego zdjecia: jak juz pisalem w relacji ze stazu z C.T. robilismy rozne dziwne rzeczy. M.inn. byly pewne cwiczenia, ktore wymagaly mocnego kontaktu. Taki kontakt moze wytwarzac albo uke albo nage, albo obaj. Kazdy nawet slabo wycwiczony aikidoka wie, ze tego rodzaju cwiczenia nie sa technika (obojetnie kihon czy aplikacja) i nie spelniaja wszystkich warunkow techniki.
W tym wypadku, zeby zachowac odpowiedni kontakt (pomiedzy wnetrzem wlasnej dloni i nadgarstkiem nage) uke musi nie tylko obnizyc swoja postawe, ale ‘podejsc ‘ lokciem jak najnizej. Inaczej z punktu widzenia fizjologicznego ciala, nie da sie kontaktu zachowac. Jest to oczywiscie dosc sztuczne(bo np pozycja zaczyna byc zbyt szeroka, glowa schodzi w dol itd...), ale takie jest zalozenie tego cwiczenia.

Te zdjecie doskonale wlsnie oddaje klimat jaki powinien byc mocny uchwyt 8) :P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024