Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kilka tysięcy technik?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Kilka tysięcy technik?
Oto co znalazłem na stronie jednego z instruktorów aikido obecnych na tym forum:

"...Wśród innych sztuk walki aikido wyróżnia ogromna ilość opracowanych technik. Ich liczba wynosi blisko kilka tysięcy..."

Czy to prawda? I gdzie można znaleźć spis wszystkich?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?
wiesz zalezy jak liczyc...

i tutaj nie zgodze sie tylko z tym ze wyroznia sie tym wsrod innych SW - wszedzie jakby policzyc kombinacje to wyjdzie moze i kilka tysiecy

p.s. mam nadzieje ze to nie na mojej stronie znalazles ;)
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?
Właśnie na Twojej Smailu :wink:
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?
Technika jest tylko srodkiem do zrozumienia ruchu i zasad - jeden potrzebuje do tego kilkunastu technik inny kilku tysiecy - kiedy to zrozumie nie musi znac ani jednej
8)

Kazdy system ma tak samo moze miec kilka, moze miec kilka tysiecy - kazda osoba wykonuje ta sama technike inaczej wiec czyz to nie jest juz kolejna technika ?
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?

kazda osoba wykonuje ta sama technike inaczej wiec czyz to nie jest juz kolejna technika ?


To można te techniki w milionach liczyć :wink:
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?

To można te techniki w milionach liczyć :wink:


I stad sie bierze mnogosc technik ;)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?



To można te techniki w milionach liczyć :wink:


I stad sie bierze mnogosc technik ;)

Niestety sie nie zgadzam. Odkad skonczyly sie w Japoni wojny bo shogun zakazal, mistrzowie sztuk walki staneli przed nie lada problemem, jak tu wyzyc. Przeciez nie umieli nic innego robic tylko sie bic oraz uczyc jak sie bic.
Zwykle aby przezyc, wystarczylo umiec poslugiwac sie od biedy lukiem, lanca, pika, mieczem i nozem. No ale ile to mozna uczyc rok, dwa max trzy? I uczen odchodzil. Wiec zeby zatrzymac uczniow dluzej, zaczeto rozwijac warianty technik dajac im nowe nazwy. W ten sposob mozna bylo sprzedac duzo wiecej technik – bo w tamtych czasach placilo sie od techniki. I tak powstalo dziesiatki tysiecy technik.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?

Właśnie na Twojej Smailu :wink:


o raju :-)
musze chyba zweryfikowac czasem to co mi uczniowie pisza na stronie :-)
i ja sam kiedys pisalem :-) dzieki dzieki
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?
ta dyskusja juz sie kiedys toczyla o ile pamietam
rzecz w tym zeby na pocztku zdefiniowac technike:
czy mowimy o pojedynczej technice np kote gaeshi
czy tez o kombinacji czyli np kote gaeshi w obronie przed uchwytem za: prawa reke
za lewa reke
za kolnierz
itd
do tego kazdy z warianto rozszerzmy o kilka roznych atemi na poczatku
potem kazda wersje o kilka roznych wykonczen
i w ten sposob ilosc technik rosnie nam gwaltownie
wiec na poczatku ustalmy definicje techniki
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?

Niestety sie nie zgadzam. ....... I tak powstalo dziesiatki tysiecy technik.


To tylko ekonomiczne wytlumaczenie faktu ;)
Oczywiscie nie sposob sie z tym nie zgodzic ale nie do konca bo by nie bylo tyle osob nauczajacych i tyle technik aby powstalo dziesiatki tysiecy technik ;)
Ilosc technik za pieniadze nie powstaje nigdy tak szybko jak dla zaspokojenia ambicji ;) 8) i odrozniania sie od innych ...
  • 0

budo_gusiek:)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 642 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?
Te techniki to, tak mi się wydaje, to standardowe techniki do których dodaje się różne i różniaste wariacje tenkanów. Co wg mnie jest trochę głupie ale nie mnie to oceniać.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?
pisze z pamięci, więc nie czepiajcie się jesli o czymś zapomnę ;)

(osae-waza)
ikkyo, nikkyo, sankyo, yonkyo, gokyo, (*), hijiokimeosae
+
(nage-waza)
kotegaeshinage, shihonage, iriminage, yokoirminage(**) udekimenage, koshinage, tenchinage, uchikaitennage, sotokaitennage, jujigarami, kataguruma, aikinage, kokyu nage, (***)

x
(przestrzenie)
omote, ura (4*)

x
(czas)
katsuhayabi, irimi, furikomi

x
(pozycja)
tachiwaza, hanmihandachiwaza, suwariwaza (5*)

x
(rodzaj ataku)
gyakuhanmi, aihanmi, ryotetori, katatori, hijitori, ryokatatori, kataryotetori, munedori, eridori, ushirokubishime, katamenuchi, shomenuchi, yokomenuchi, chudantsuki, jodantsuki, maegeri (6*)

x 2
(ilość atakujących)
fotari dori (7*)

x 2
kaeshi-waza

+
(bron, pozwole sobie uprościć nazewnictwo ;) )
bokken na bokken
ja na jo (chokutsuki, kaeshitsuki, furikomitsuki)
jo na bokken
bokken na jo
techniki obrony przed atakiem bokken lub jo
techniki obrony przed próbą odebrania bokken lub jo

+
tantodori

+
aikitaiso


To by było mniej więcej tyle. Napewno co nie co mogło mi umknąć bo wczesna pora ;)
W taki ujęciu wyjdzie duża liczba ;) Jakkolwiek wiele technik może okazać się mocno awykonalnych i bezsensownych :lol:

___________________________
(*) - spotkałem się też kiedyś z rokukyo ;)
(**) - zwany też sokumenirimi, bądż też kokyuho
(***) - często te techniki mają wiele wariantów wykonania, np. kokyunage czy koshinage, tak samo osae, lub połączeń np. nikkyoirimi.
(4*) - gdzieniegdzie, dochodzi jeszcze omote w przestrzeni ura i ura w przestrzenie omote ;)
(5*) - w większości szkół suwari waza jest zwykłym przełożneim technik z tachiwaza
(6*) - część z tych ataków występuje też w wersji ushiro, np. ushirokatatetori
(7*) - sannindori i wyżej pozwolę sobie pominąć ;)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?
Poza tym czy shomen uchi ikkyo a chudan tsuki ikkyo to dwie różne techniki? Dla mnie jest to jedna technika w dwóch wariantach i uważam, że powinna być liczona pojedynczo, a nie każdy wariant jako oddzielna technika. Techniki w suwari waza również uważam za wariantowe, bo zasada działania pozostaje ta sama.

Nie mogę się tylko zdecydować, czy techniki w przestreniach omote i ura (ale fajny zwrot :) ) powinny się liczyć jako dwie, czy jako jedna. Niby skłaniam się ku opcji "wariant", ale różnice często bywają zasadnicze, zarówno w timingu, jak i w samym wykonaniu.

Koniec końców pozostaje pytanie: jeśli nawet założymy, że każdy taki wariant to odrębna technika, czyli że są ich tysiące, to co z tego? ;) Jest tu gdzieś jakiś wniosek? Bo ja nie widzę żadnego.
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?

___________________________
(*) - spotkałem się też kiedyś z rokukyo ;)


Drogi garry jakbyś wyściubiał nos poza swój internetowy świat ;) i jeździł na staże, wiedziałbyś również o nanakyo i lokyo :D :D Zachecam więc do stażowania :D juz niedługo w Koninie :D

A aikitaiso do tej listy bym nie dodawał ;) Nie wiem na jakiej podstwie
  • 0

budo_jodan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 775 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zależy od punktu odniesienia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?
zasada i efekt mogą być identyczne dla całej grupy wariantów technik. warianty te mogą się różnić w zasadzie dojściem do finału / sposobem wykończenia
zwykła balacha (juji-gateme):
- z jedną nogą pod pachą (ude-hishigi-juji-gatame)
- z obiema nogami na uke (kuzure-ude-itd)
- z przyklękiem (Shabu :wink: )
- z wyskoku w 2 podstawowych wariantach (tobi-ude-hishigi...)
- z trójkąta (sankaku-ude-hishigi...)
- z trójkąta z wyskoku :)
i pewnie jeszcze by się znalazły warianty. a zasada jest taka sama - podparcie wyprostowanego do oporu łokcia

ile odmian ma zwykły rzut przez ramię (seoi-nage) nie chce mi się nawet wyliczac - a przecież można go opisac jako jedną technikę w różnych wariantach, a można i jako grupę technik ze wspólnym mianownikiem. stąd pewnie owe x tysięcy technik.

sprawa jest imho zbyt złożona, żeby tłumaczyć ją tylko czynnikami ekonomicznymi. w różnych ryu preferowano różne wykonywanie podobnej techniki, wynikające z tradycji rodzinnych, warunków fizycznch czy upodobań mistrza szkoły, jego nieznajomości innych wariantów czy zadufania w zalety wlasnych rozwiązań itd itp
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?

Technika jest tylko srodkiem do zrozumienia ruchu i zasad - jeden potrzebuje do tego kilkunastu technik inny kilku tysiecy - kiedy to zrozumie nie musi znac ani jednej

I to jest że się wyrażę wielkie ŚĆIEMNIENIE.
BULLSHIT jak mówią za wielką wodą zjadacze hamburgerów.

Idea owszem znana i poniekąd słuszna, ale została przekręcona.

Żeby wymiatać trzeba mieć opanowane pewne ruchy, wpisane w pamięć ruchową do poziomu odruchów warunkowych. Każdy zawodnik ma jakąś ulubioną technikę, czy aspekt walki /np mocny low, szybki lewy, dobre ogoshi itp/, i wykorzystując zdolność jej skutecznej aplikacji wygrywa lub zyskuje przewagę, ustawia taktykę.

Osiąga się to poprzez powtarzanie konkretnej techniki, konkretnych ruchów będących składowymi jej aplikacji, do zajebania i od nowa. Dzięki człowiek potrafi zrobić takie ogoshi z dynamitem i wydrzeć każdego.

Innymi słowy trzeba ćwiczyć aplikacje, aż będą całkowicie zautomatyzowane.
Ćwiczenie kata, ćwiczenie kilkudziesięciu czy kilkuset technik nie da /lub da minimalne/ predyspozycje do wykorzystania "zasad" ruchu w aplikacji.
Zrozumieć można na drugim treningu - jeśli ma się czym myśleć, a nauczyciel/trener zamiast metafor i opowieści o samurajach, da konkret.
Od zrozumienia do zastosowania jest przepaść. Nawet jak się już zrozumie to trzeba mieć wypracowaną technikę.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?

- z przyklękiem (Shabu :wink: )

Już niedługo zapewne znowu będzie okazja, żebyś mi ją założył. Albo Janosik, bo on też lubi. :)
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?
Kurna shabu, jak nie lubię Twoich postów i tekstów, tak masz u mnie ogromnego plusa za cytat w podpisie :D zawsze poprawia mi humor ;)

sorki za off top :oops:
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?

................
Zrozumieć można na drugim treningu - jeśli ma się czym myśleć, a nauczyciel/trener zamiast metafor i opowieści o samurajach, da konkret.
Od zrozumienia do zastosowania jest przepaść. Nawet jak się już zrozumie to trzeba mieć wypracowaną technikę.



Widzisz wniosek jest z tego ze 100 % osob nie ma czym myslec bo nie rozumie na pierwszym treningu i wielu kolejnych nic poza zewnetrzna strona techniki nawet jesli wykonuje ja doskonale.

Jak doskonale nie masz opracowanej techniki za kazdym razem na roznych osobach wykonujesz ja roznie z roznym skutkiem - jak masz opanowana zasade co nie wykonasz bedzie technika taka jest roznica.

Zasad nie mozna nauczyc sie poprzez ksiazke tylko wlasnie poprzez technike im jest doskonalsza tym czlowiek zbliza sie do poznania zasad kwestia tego czy czlowiek pozostanie na technice czy przekroczy ta bariere 8)

Widzisz niektorzy moga sobie pozwolic uzywajac metafor wychowywac mistrzow krajowych czy miedzynarodowych na roznego rodzaju zawodach inni pozostana w sferze skutecznej techniki podajac konkrety bez metafor i opowiesci o samurajach 8)

Pewne rzeczy ktorych niewiele SW uzywa stosuje BJJ i to jest wlasciwa metoda treningowa nie wieczne stosowanie w kolko jednych technik tak a nie inaczej a poznawanie techniki w sparringu poznawanie nie tylko techniki ale ruchu - zaawansowany zawodnik tworzy wlasny ruch ktory zmienia sie w technike - system bez ograniczenia technicznego robione jest to co wychodzi kiedy sie cos wykonuje zgodnie z okreslonymi zasadami ruchu.
Kazdy z zawodnikow wykonuje to inaczej ale kazdy ma technike dostosowana do siebie i to procentuje ...

W walce nie tylko parterowej jest to trdniejsze do osiagniecia ale nie niemozliwe 8)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Kilka tysięcy technik?

Widzisz wniosek jest z tego ze 100 % osob nie ma czym myslec bo nie rozumie na pierwszym treningu i wielu kolejnych nic poza zewnetrzna strona techniki nawet jesli wykonuje ja doskonale.

Nie no przesadzasz, 100% nie, tak z 85%. Do tego dochodzi duża liczba trenerów którzy słabo tłumaczą, co finalnie daje kupę.

Jak doskonale nie masz opracowanej techniki za kazdym razem na roznych osobach wykonujesz ja roznie z roznym skutkiem - jak masz opanowana zasade co nie wykonasz bedzie technika taka jest roznica.

A to jest dokładnie ten rodzaj ściemnienia. Co będzie, jak mi nie wyjdzie też będzie technika? i że co, w odróznieniu od aplikacji doskonale opanowanej techniki tu skutek będzie zawsze ten sam? No przecież to się kupy nie klei.

Zasad nie mozna nauczyc sie poprzez ksiazke tylko wlasnie poprzez technike im jest doskonalsza tym człowiek zbliża sie do poznania zasad kwestia tego czy czlowiek pozostanie na technice czy przekroczy ta bariere 8)

Ke?
Prosty język proponuję. Owszem, moim zdaniem też nie wystarczy przeczytać podręcznika boksu by umieć prawy prosty wyprowadzić. Ale znajomość mechaniki ruchu, samego prawidłowego ruchu, celu do jakiego się dąży, ułatwia trening. Potem tylko ćwiczenia.
Jakie przekraczanie? Już nikt w takie baje nie wierzy, mamy XXI wiek, ludzie w kosmos latają.

Widzisz niektorzy moga sobie pozwolic uzywajac metafor wychowywac mistrzow krajowych czy miedzynarodowych na roznego rodzaju zawodach inni pozostana w sferze skutecznej techniki podajac konkrety bez metafor i opowiesci o samurajach 8)

Mistrzów się wychowuje na sali treningowej, dając witaminki, psychologa, dietetyka, masażystę, sztab trenerów, lekarza i ładując dużo kaski. Chciałbym zobaczyć mistrza wychowanego na metaforach, to dużo tańsze a też da się zarobić.

Pewne rzeczy ktorych niewiele SW uzywa stosuje (ciach)

A to do czego?
Nie rozumiem co ma sparing w parterze do opanowania technik? znaczy jak jest ich 20 na sali to każdy balaszke czy inne mataleo robi inaczej? (w pewnym sensie tak, wiem, ale nie o tym tu rozmawiamy, bo dojdziemy do wniosku że każda technika jest inna ze względu na odmienny stan kwantowy ).
8O
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024