Skocz do zawartości


Zdjęcie

ukemi - przeróżne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

ukemi - przeróżne
Wiem, że temat bedzie węższą wersją topiku z filmami, ale chyba warto.
proponuje rozważania na temat fikuśnych przewrotów z podwórka aikido i okolicy...

klasyczne i poważne:





na długo (to chyba nie aikido):
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

na wysoko:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

i wyjątkowo durne..:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne
Jeżeli poważnie ustosunkować się do załączonych filmów to tylko "na długo (to chyba nie aikido)" oraz "i wyjątkowo durne ..." mają jakiś sens. Pozostałe, to przysłowiowa "aikidowska lipa". Co do pierwszego wspomnianego filmu, to myślę, że i dzisiaj mógłbym przeskoczyć 10 osób (jeszcze z judo). W drugim filmie zwrócić właśnie radzę uwagę na skakanie po dachach i stosowanie ukemi aby wyhamować impakt. Niestety, w załączonym instruktażu (prawda, że z dużym poczuciem humoru) powtarza się powszechny błąd, to znaczy, ugięcie w łokciu ręki prowadzącej.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne

powtarza się powszechny błąd, to znaczy, ugięcie w łokciu ręki prowadzącej.

Bez ugięcia można sobie staw rozpierdzielić. jak uważasz inaczej zeskocz sobie z "kiosku ruchu" vel budki telefonicznej na sztywne nogi. Efekt ten sam, kolana do wymiany. Ugięcie jest do amortyzacji.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne
Randall, zacznij czytać i rozumieć. A przed tym obejrzyj film, który bywa dołączony.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne
Obejrzałem wcześniej.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne
w wielu szkołach i systemach przewrót jest tematem wielu ćwiczeń i kombinacji. dla mnie osobiscie była to wspaniała zabawa - kombinacje z jedną , bez rąk, łączenia przewrotów z ćwiczeniami gimnastycznymi. trudno to nawet nazwać .
w przerwie stażu z D. Rubenem w spodku widziałem jak dzieciaki kombinowały wariackie wersje tamtejszego przewrotu do tyłu z przejściem na stanie na głowie i obrót na niej - jakby ktoś z tego światka mógł to opisać albo skręcić by było fajnie.
mysmy ze swojej strony kombinowali z przewrotem z biegu po ścianie. wyjątkowo durne - ale zabawy po pachy
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne
Już dawno się zorientowałem, że popularność aikido w zasadzie bierze się z przewrotów. Poświęciłem nawet temu temat na jednym z forów pt. "wyrolowanie samych siebie". Tytuł trochę dwuznaczny, ale oddaje sedno sprawy.

Tak, to może dziwne spostrzeżenie ale najlepiej to właśnie widać, jak zauważył pmasz, w grupach dzieci i młodzieży. Mają po prostu z tym zabawę i o to właśnie chodzi. Są także wyniki prac naukowych na temat zbawiennych skutków tego rodzaju aktywności na układ krążenia i układ oddechowy. Szybciej też wytwarzają się endorfiny.

Nie należy jednak mylić "rolek" z ukemi. W tych ostatnich chodzi o odruchowe ułożenie ciała tak, by nastąpiła amortyzacja upadku. W większości wypadków powtarzanie technik aikido daje czas na "złożenie" się do rolki, co już nie kwalifikuje jej do ukemi. O zgrozo, w wiekszości dojo na świecie nie ćwiczy się "twardych" padów bo są jakoby niebezpiecze. To idiotyczne podejście ma swoje skutki w przypadku praktyki koshi-nage i juji-nage. Zdarzają się kontuzje.

Już na marginesie, Randall, Shawnee słusznie zwrócił Ci uwagę. Zacznij czytać i rozumieć. Oczywiście, że ręka przy zempo-ukemi powinna być ugięta. Po jej "łuku" powinno przetoczyć się ciało. W żadnym jednak wypadku nie może być załamana w łokciu. To powoduje upadek na bark i niejednokrotnie długotrwałą kontuzję. Podobnie zresztą z ushiro-ukemi.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne

w wielu szkołach i systemach przewrót jest tematem wielu ćwiczeń i kombinacji. dla mnie osobiscie była to wspaniała zabawa - kombinacje z jedną , bez rąk, łączenia przewrotów z ćwiczeniami gimnastycznymi. trudno to nawet nazwać .
w przerwie stażu z D. Rubenem w spodku widziałem jak dzieciaki kombinowały wariackie wersje tamtejszego przewrotu do tyłu z przejściem na stanie na głowie i obrót na niej - jakby ktoś z tego światka mógł to opisać albo skręcić by było fajnie.
mysmy ze swojej strony kombinowali z przewrotem z biegu po ścianie. wyjątkowo durne - ale zabawy po pachy

To prawda ze zabawa wysmienita, tylko z aikido to nie ma nic wspolnego :P
  • 0

budo_yoshi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne
Oj Szczepan, żebyś Ty wiedział co my tu w Polsce robimy na treningach aikido...zwłaszcza z dziećmi...to byś dopiero wyrywał sobie resztko O'Włosów z głowy....
no nie Pmasz?:)))
Yoshi
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne
ba...
nawet uchideshi O'senseia w czasie wolnym rzucali w psy shurikenami i skakali przez 10 osób. jeśli oderwiemy od treningu przyjemność poznawanie możliwości ciała - to co zostanie... zresztą ja mówie o czasie poza zajęciami.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne
Ale zgadzasz sie ze mna, ze nauka padania, czy tez szerzej ujmujac ukemi rozumianego jako odbieranie techniki, wypacza ta technike?
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne
nie wiem czy dobrze rozumiem... jeśli punktem wyjścia jest sytuacje w ktorej atakujacy nie zna swojej roli/przewrotu itd to oczywiscie że wypacza.
tyle, że rola ukemi jest jasna - forma nie jest odzwierciedleniem realnej sytuacji - bo ona nie jest przewidywalna i powtarzalna - a co najważniejsze "niezdrowa" dla ciała. wywalony poczatkujący wali dupskiem w mate albo obija nadgarstki - to jest naturalne - ale nieszczególnie powtarzalne. uczy sie przewrotu bo chce móc ćwiczyc kilka/kilkanaście lat z kością ogonowa w jednym kawałku. w tym momencie technika przestaje byc naturalna a staje sie sekwencją wyuczonej akcji i reakcji.
o to ci chodzi?
jesli tak - to każda forma przyjecia techniki ją wypacza.
ukemi jest działem treningu zostawiajacym w obrębie pracy indywidualnej możliwość "zabawy z ciałem" i oto mi chodziło w tym topiku.
oczywiscie ze nikt nie bedzie w zyciu uzywał wysokich padów z kote geashi - bo naturalnie jest sobie po prostu urwać nadgarstek. skakanie przez 44 osoby tez sie nie przyda najpewniej przy technice - ale jesli jest sie młodym to wdł mnie warto sie tą forma bawić.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne

Ale zgadzasz sie ze mna, ze nauka padania, czy tez szerzej ujmujac ukemi rozumianego jako odbieranie techniki, wypacza ta technike?

Podczas nauki, ukemi powinno wykonywać się z momencie utraty równowagi (wywołanego np. poprzez wychylenie przed nim). Dlatego też dużym błędem jest kiedy pochylamy się przed wykonaniem ukemi, by ułożyć ciało do przewrotu (np. by położyć dłoń przy stopie). Ukemi robisz do przodu a nie pod siebie, wtedy nie ma tego efektu wypaczenia o kt. piszesz Szczepan.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne

.
oczywiscie ze nikt nie bedzie w zyciu uzywał wysokich padów z kote geashi - bo naturalnie jest sobie po prostu urwać nadgarstek.

Pozwolę się niezgodzić. W ujęciu pracy UKE jak najabardziej się przydaje ;) . Osobiście przewrót do kotegaeshi uratował mi życie (by je ratować musiałem wykonać tenże pad na asfalt i krawężnik mniejwięcej z wysokosci 170 cm). Przez te kilkanaście lat treningów zdarzało się zaliczyć w życiu parę razy raz glebę na różne sposoby, umiejętność układania ciała w takich sytuacjach jest nieoceniona ;)
  • 0

budo_horror vacui
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Warszawy. I nie wstydzę się tego.

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne

Przez te kilkanaście lat treningów zdarzało się zaliczyć w życiu parę razy raz glebę na różne sposoby, umiejętność układania ciała w takich sytuacjach jest nieoceniona ;)


Popieram. Jako aikidoka jestem leszczem ale ćwiczyłem ukemi wcześniej przez ładnych parę lat do porzygania. Tak, że teraz robienie aikidockich padów mimo wielu lat przerwy w treningach sprawia mi spory problem. Dwa razy przy wykonywaniu orła z roweru podczas zderzenia z umiarkowaną prędkością z ruchomym durnym obiektem, odruchowe ukemi uratowalo mi życie. Sory za zdania nadmiernie złożone :-/
Aikido czy jak to tam zwał JEST skuteczne :-)
Podrawiam.
hv
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne

Aikido czy jak to tam zwał JEST skuteczne :-)

Uuuuuuuuu...Czy mógłbyś, przewspaniały O'Modzie, w mądrości i władzy swej, w sposób jasny, wyraźny i zdecydowany zabronić używania słowa na S? To wszystko to jest bezczelna prowokacja i złośliwość, aby nas, biednych adeptów aikido, pognębić okrutnie. :) :P :wink:
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne

Ale zgadzasz sie ze mna, ze nauka padania, czy tez szerzej ujmujac ukemi rozumianego jako odbieranie techniki, wypacza ta technike?


Jeśli ktoś rozumie przez odbieranie techniki pomaganie wykonującemu w jej wykonaniu po przez np przedwczesny samowolny skok przy rzucie- to na pewno jest to powodem wypaczania technik. Bo jak się ktoś ma pożądnie, skutecznie nauczyć jeśli nie jest wstanie wypracować(pomimo znajomości zasad i podstaw) sposóbu wykonania bo uke w zasadzie wykonuje za niego.

Pozornie niewinne "przerysowane" Ukemi niestety niesie ze soba poważną szkode dla
SW. Uczący sie wobec przesadnej pomcy Uke w krótkim czasie porzuca poszukiwania "sposobu" bo w pewnym momencie zaciera się w jego postrzeganiu różnica między faktyczną umiejętnością wykonania na kimś np rzutu a podstawowym treningiem mającym tylko ukazać podstawowe zasady.

W konsekwencji powyższego postępującego procederu obserwujemy na przestrzeni czasu zanik niezbednych dla sensownej całości, elemntów techniki, czyniąc skuteczną technike pseudotechnicznym bublem któremu (tak jak już wielkrotnie pisałem) brakuje do mozliwości nazwania "techniką" 80% elementów.
-Co zreszta co raz więcej osób zauważa w swoich klubach,sekcjach u swoich nauczycieli i przez to u samych siebie etc.
-Co zkolei wymusza u "nauczycieli", wobec nieznajomości przyczyn degradacji, potrzebe dorobienia i postawienia Sztuką Walki nowych, często wyssanych z palca oblicz i kuriozalnych celów ich uprawiania.

I ..Tak!.. niestety świat SW podupada coraz bardziej a w zasadzie juz niemal całkowicie wyraźnie upadł.
(...i stąd też wszytkie kontrowersje związane ze skutecznością, czy ze stopniami Dan itp.Ludzie zdają sobie sprawe że "powinno a nie jest")

Oczywiście nie sposób zacząć nauki bez współpracy ze strony współ ćwiczącego.
Jednakże ta współpraca powinna się ograniczać jedynie do nie przeszkadzania w próbach wykonania
(... i to tez w zasadzie tylko w pierwszym stadium nauki)
Bo już w drugim 20% opór Uke powinien się pojawić lecząc uczącego się Adepta z eufori wywołanej opanowaniem podstaw i kopiąc go w dupę mobilizując do poszukiwań i dalszego rozwoju. I tak procenty oporu winny rosnąć aż do walki i faktycznego pełnego opanowania techniki.

Nauka ukemi powinna zaś ograniczyc się do nauki umiejętności potencjalnego przyjęcia pełnej techniki w sposób który przyjmującemu pozwoli wyjśc z opresji (jak nie cało) to chociaż z minimalnym uszczerbkiem.
Co nie jest łatwe i co nawet zawodowcą nie zawsze się udaje i co widać w 0.28sek filmu.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne

.........

Niezależnie od tego czy się zgadzam z powyższym, czy nie, mam pytanie: skopiowałeś gdzieś tekst, czy sam go wymyśliłeś? Pytam, ponieważ w przeciwieństwie do doskonałej większości Twoich poprzednich wypowiedzi, tę czyta się całkiem przyjemnie....

Pozdrawiam.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne
ja sie poddaje...
myślałem ze to bedzie topik wymiany pomysłów na ćwiczenia pomocnicze do nauki ukemi. a skonczyło sie jak zawsze.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ukemi - przeróżne

.........

Niezależnie od tego czy się zgadzam z powyższym, czy nie, mam pytanie: skopiowałeś gdzieś tekst, czy sam go wymyśliłeś? Pytam, ponieważ w przeciwieństwie do doskonałej większości Twoich poprzednich wypowiedzi, tę czyta się całkiem przyjemnie....

Pozdrawiam.


Ciesze się, że przypadły Ci do gustu moje luźne przemyślenia , ale....

Nie kopjuje tekstów :!: i wypraszam sobie :evil: .
Jeśli zarzucasz mi plagiat znajdź oryginał :twisted:

Jeśli kiedykolwiek coś skopiowałem bo mi się nie chciało ubierać w słowa to jakąś suchą definicje.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024