Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uchwyt w Aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Nie porównuję międzystylowo. Spytałem czy przećwiczyłeś swój uchwyt poza dojo aikido z bardzo prostego powodu: otóż jeśli masz wyrobiony tak mocny uchwyt, jak mówisz, to nie ważne, czy to będzie aikido, judo, przeciąganie liny czy trzymanie się słupa podczas huraganu, ciężko będzie go zerwać. Nie ma tutaj nic względnego, że kciuk nie tak czy że mały palec odstaje. Albo masz ten uchwyt mocny, albo nie.


Shabu
Sprobuj zrozumiec jedna rzecz, mimo ze to ci nie przychodzi latwo: nie ma mocnego uchwytu ‘uniwersalnego’. Judo stawia inne warunki dla uchwytu niz wspinaczka po skalach. A aikido jeszcze inne.

Tutaj dyskusja dotyczy aikido, a ty, poniewaz nie masz nic do powiedzenia na temat aikido to ciagle, i to w kazdej dyskusji, wplatasz watki porownywan miedzystylowych i dlaczego judo jest the best. Ja lubie i szanuje inne SW, ale to zaczyna byc juz nudne. Jesli nadal bedziesz uporczywie takie rzeczy robil, po prostu zaczne cie ignorowac.
To jest forum aikido i skupiamy sie na dyskusji w kontekscie aikido.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Tissier wygląda na zaskoczonego. Toż to prawdziwie krawędziowa próba ataku z bańki! :)
Pozycja atakującego inspirowana postacią Golluma z hitu kinowego "Władca Pierścieni". 8)
Chyba warto naciągnąć Szczepana na opowieść, o co chodzi na tym zdjęciu.

To raczej ja bylem zaskoczony, bo bral mnie na uke czesciej niz organizatora stazu, ktory go przeciez zaprosil. :wink: :lol: C.T. ma przedramiona jak moje lydki, wiec trudno ten kontak jest utrzymac. Robilem co moglem :)
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

[ Jest to oczywiscie dosc sztuczne(bo np pozycja zaczyna byc zbyt szeroka, glowa schodzi w dol itd...), ale takie jest zalozenie tego cwiczenia.



Tzn .... :roll: takie jest zalozenie tego cwiczenia bo w tej technice ćwiczy Tisier kopiąc tzw. hiza geri :wink: i to jest i na tym polega ta krawędź :wink:
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

a ty, poniewaz nie masz nic do powiedzenia na temat aikido to ciagle, i to w kazdej dyskusji, wplatasz watki porownywan miedzystylowych i dlaczego judo jest the best.



Znaczy się ...Troll :lol: a mówił na mnie :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Znaczy się ...Troll :lol: a mówił na mnie :wink:

mod on
ty nie jestes lepszy. Co ma wspolnego z tematem twoj link? :twisted: Trzymaj sie tematu albo w ogole nie pisz.
mod off

  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Sprobuj zrozumiec jedna rzecz, mimo ze to ci nie przychodzi latwo: nie ma mocnego uchwytu ‘uniwersalnego’. Judo stawia inne warunki dla uchwytu niz wspinaczka po skalach. A aikido jeszcze inne.

Skoro już o tym wspomniałeś: znam judoków, którzy ćwiczą wspinaczkę skałkową w celu wzmocnienia uchwytu w czasie walki. Z dobrym skutkiem. Co ty na to?

Tutaj dyskusja dotyczy aikido, a ty, poniewaz nie masz nic do powiedzenia na temat aikido to ciagle, i to w kazdej dyskusji, wplatasz watki porownywan miedzystylowych i dlaczego judo jest the best. Ja lubie i szanuje inne SW, ale to zaczyna byc juz nudne.

Nudny jest twój dogmatyzm. O judoczce wspomniałem tylko dlatego, że - z tego, co mi się udało na forum wyczytać - masz takową pod ręką. Jako przykład nada się też przeciąganie liny, jak już pisałem, albo nawet ten nieszczęsny a nawalony pan Zenek z knajpy za rogiem. Nie porównuję międzystylowo, przynajmniej nie tym razem, a ty się tego uczepiłeś jak przysłowiowy rzep. Powtarzam: albo masz mocny uchwyt, albo go nie masz. Tłumaczenie, że mam, ale tylko w takiej i takiej sytuacji, jest równoznaczne z jego brakiem.

Jesli nadal bedziesz uporczywie takie rzeczy robil, po prostu zaczne cie ignorowac.

Nieeee! Tylko nie to! Co ja teraz zrobię! :lol: Nie chce mi się już z tobą dyskutować. Znowu. Przy czym za każdym razem coraz szybciej mi się odechciewa, więc się ciesz, bo już niedługo to ja zacznę ignorować ciebie i będziemy mieli święty spokój.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

mod on
ty nie jestes lepszy. Co ma wspolnego z tematem twoj link? :twisted: Trzymaj sie tematu albo w ogole nie pisz.
mod off


Szczepanie mój link ma to wpólnego z tematem, że nawiązując do ćwiczeń o których pisałeś i które wykonujesz z CT, zastanowiłem się czy bynajmniej Tisier nie wykonuje na Tobie jakiegoś Krawędziowego Aikidockiego Atemi :D

A w takiej nienaturalnej obniżonej pozycji uke, jedyne Atemi jakie narzuca mi się momentalnie na myśl to Hiza Geri. Uderzenie kolanem - Hiza Geri - którego zasada działania jest ukazana po kliknięciu w link który podałem - delikatnie insynujując prawdopodobny ciąg dalszy waszego ćwiczenia dwie sekundy po chwili uchwyconej na "Uprzejmie Prosze Mistrzu Tisier" zdjęciu

...a ty mnie od razu zjebałeś jak psa :evil:

Chyba nie stąd te nerwy, że pojawiło się twoje zdjęcie :roll:
Dla mnie to żadana rewelacja już od dawna wiem, że jesteś brzydki jak cholera 8)
...samym avatarem już straszysz jak djabli , że niby jakiś saudyjski terorysta czy cuś...

BTW Wartało by chociaż czasem liznąć czego innego niż Aikido, (chociaż pooglądać podstawowe uderzenia... kopnięcia itp jak już się światem Budo żyje ..) może wtedy byś zacyknał.



A co do teamtu...

Skoro już o tym wspomniałeś: znam judoków, którzy ćwiczą wspinaczkę skałkową w celu wzmocnienia uchwytu w czasie walki. Z dobrym skutkiem. Co ty na to?


Zgadzam się Shabu poraz kolejny ( przy czym zaznaczam i proszę by zracji tego, że się z Nim z czymś zgadzam, nie wrzucac mnie z Shabu do jednego wora :? )

Ja sam osobiście uważam, że jest to bardzo dobre ćwiczenie chyba najlepsze.
Chociaż podciąganie się na szmacie jest bardziej postępowe, to monotononość sprawia że wspinaczka jest o wiele lepszą i ciekawszą formą kształtowania uchwytu.

Przemawia za nim dodatkowo rozrywkowość, celowość no i przez to czas jaki chętniej poświęcimy na ćwiczenie w formie zabawy przecież, co skolei musi zaowocować bardziej.

Zgadzam się również z Shabu ( przy czym zaznaczam i proszę by zracji tego, że się z Nim z czymś zgadzam, nie wrzucac mnie z Shabu do jednego wora :twisted: ) że uchwyt to uchwyt jak i ktoś wypracuje mocny uchwyt to bedzie go miał bez względu i przełozy go z takim samym skutkiem na inne dyscypliny bez względu czy będzie to chwyt za kołnież, czy chwyt za ręke czy za moszne.
Sam jak tylko podlecze powybijane paluchy to wale na ściane wzmocnić stalowy uchwyt ..no i żeby mieć przedramiona jak Papay :P
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Szczepanie mój link ma to wpólnego z tematem, że nawiązując do ćwiczeń o których pisałeś i które wykonujesz z CT, zastanowiłem się czy bynajmniej Tisier nie wykonuje na Tobie jakiegoś Krawędziowego Aikidockiego Atemi :D


Twoj link wynika z nieznajomosci aikido. Ciag dalszy tej techniki to rzut przy pomocy ‘polaczenia’ ktore mozna wytworzyc dzieki mocnemu kontaktowi. Ten rzut jest dosc specjalny, bo nie ma w nim popularnie rozumianej dzwigni, ktora by zmuszala uke do upadku.
Nage wykorzystujac mocny kontakt, wytwarza nie tylko polaczenie z uke(ktore pozwala mu go przesunac), ale takze oddzialywuje na strukture miesniowo-kostna uke i dzieki temu moze go pokierowac tak, zeby upadl. Sztucznosc tego cwiczenia polega na tym, ze uke ze swojej strony stara sie utrzymac kontakt. Dlatego to nazywa sie cwiczenie a nie zabojcza technika kolanem w glowe . :P Takie cwiczenia maja za zadanie rozwiniecie pewnych 'pojedynczych' umiejetnosci, ktre to potem mozna w pewnym stopniu zastosowac w technice czy aplikacji.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
Szczepan,
Ja widze plusy i minusy tego cwiczenia ze sztucznym uchwytem:
1. Mozna wyczuc nauczyc sie jak porusza sie uke, jak sile rozklada, jak panowac nad jego srodkiem ciezkosci - bez kontaktu o wiele trudniej albo mozna sie nauczyc takiego wyczucia
i to jest na plus na poczatku
2. Bedac uke w yakim cwiczeniu wyrabia sie zly nawyk nieprawidlowego reagowania,
3. Nie wydaje mi sie zeby takie cwczenie doprowadzilo do prawdziwego 'polaczenia ' zamiast sztucznego. Takie cos uczy odruchowego postepowania z uke. Zwykly smiertelnik, a nie tresowany uke sie tak nie zachowa - a Aikido ma zadzialac na kazdym bo ma jest niezalezne od uke. Probuje sobie wyobrazic jakas kombinacje np z ikkyo z uke biegajacym ze sztucznym uchwytem w nienaturalnych dla niego pozycjach i pozniej taka sam sytuacje bez sztucznego uchwytu i jakos nie widze podobnego efektu.
Czasem sobie mysle ze w Aikido za bardzo sie skupiamy na skomplikowanych ruchach ze sztucznym uchwytem (zmierza to moim zdaniem w strone tanca) zamiast skupic sie na prostych zejsciach, blokach, i przechwytach aby nie dac czasu uke do kontrataku.
I jeszcze jedna fajna uwaga sie podziele z seminarium z Yoshigasaki- pewnie dla wielu z was to oczywiste ale dla mnie nowosc. Otoz Sensei powiedzial cos takiego, ze nalezy zapewniac ciaglosc ruchu, plynnosc bo kazde odejscie od tego, kazda przerwa , skokowa zmiana sily w technice pozwala uke na wybadanie, znalezienie slabego punktu, czy tez slabego kierunku i wykorzystanie tego do przeciwdzialania. A w plynnym ruchu uke nie ma czasu na znalezienie reakcji. Jakos tak to powiedzial. Ma dla mnie sens takie Aikido.
  • 0

budo_bono
  • Użytkownik
  • Pip
  • 35 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
Troszeczkę się nie zrozumieliśmy co prawda chodziło mi o uchwyt mocny uchwyt ale już w zaawansowanym stanie techniki. Nie chodziło mi o wykorzystanie mocnego uchwytu w początkowej fazie uchwytu tylko w momencie gdy Tori już przejmuje kontrole nad Uke trzymając go np. w uchwycie Sankyo i wtedy ta przydatność mocnego uchwytu wykorzystać.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Troszeczkę się nie zrozumieliśmy co prawda chodziło mi o uchwyt mocny uchwyt ale już w zaawansowanym stanie techniki(...) itd.

Uchwyt powinien być konkretny niezależnie czy chwyta uke czy tori, to oczywiste. Podobnie, jak oczywiste powinno być posiadanie dobrej kondycji, ogólnej sprawności fizycznej, wytrzymałości i siły. Wtedy dopiero można mówić o sensownym treningu.
Być silnym i umieć tej siły nie wykorzystywać operując techniką to co innego niż być cherlawym i głosić, że siła w Aikido nie jest potrzebna. :-)
Tak więc BoNo ćwicz grabę :wink: :lol:
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Być silnym i umieć tej siły nie wykorzystywać operując techniką to co innego niż być cherlawym i głosić, że siła w Aikido nie jest potrzebna. :-)


Hara-kiri a po co ci siła w z góry ustalonym układzie? Przecież aikido to współpraca dwojga partnerów a nie walka. Dlatego aikido jest dla wszystkich - słabych czy silnych, starych czy młodych, każdy może pobawić się w samuraja ;-)
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Hara-kiri a po co ci siła w z góry ustalonym układzie? Przecież aikido to współpraca dwojga partnerów a nie walka. Dlatego aikido jest dla wszystkich - słabych czy silnych, starych czy młodych, każdy może pobawić się w samuraja ;-)

Hi Sebol,
Wiesz, ja tam nie wnikam w co Ty się bawisz z partnerem :wink: szczególnie jak przeczytałem, że ktoś Cię gdzieś tam naoliwił i składał w parterze :wink: :lol:
U nas na treningach siła się przydaje, to i żem napisał :-)
Miłej zabawy! :lol:
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Hi Sebol,
Wiesz, ja tam nie wnikam w co Ty się bawisz z partnerem :wink: szczególnie jak przeczytałem, że ktoś Cię gdzieś tam naoliwił i składał w parterze :wink: :lol:
U nas na treningach siła się przydaje, to i żem napisał :-)
Miłej zabawy! :lol:


Ah, ale masz zbereźne myśli ;-) lepiej poćwicz nadgarstki, ramiona i siłę. Przyda Ci się bo u Was się przydają ;-)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Troszeczkę się nie zrozumieliśmy co prawda chodziło mi o uchwyt mocny uchwyt ale już w zaawansowanym stanie techniki. Nie chodziło mi o wykorzystanie mocnego uchwytu w początkowej fazie uchwytu tylko w momencie gdy Tori już przejmuje kontrole nad Uke trzymając go np. w uchwycie Sankyo i wtedy ta przydatność mocnego uchwytu wykorzystać.

Sprawne ręce są oczywiście bardzo ważne w życiu, ale akurat w aikido siła uchwytu jest jednym z mniejszych problemów.

Nie spotkałem jeszcze na macie nikogo, kto by miał za słaby uchwyt do zrobienia technik aikido. Przeciwnie, widziałem mnóstwo ludzi mających mocne ręce, a nie potrafiących tego użyć w aikido.
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Nie chodziło mi o wykorzystanie mocnego uchwytu w początkowej fazie uchwytu tylko w momencie gdy Tori już przejmuje kontrole nad Uke trzymając go np. w uchwycie Sankyo i wtedy ta przydatność mocnego uchwytu wykorzystać.


Zauważ, że w aikido partner nie będzie ci oporował, próbował wyrwać się z uchwytu kiedy założysz sankyo, tutaj jest współpraca a tych co przeszkadzają w wykonaniu ćwiczenia wyzywa się od najgorszych. Partner niejako daje ci swoje ciało i pozwala z nim pracować poprzez wykonywanie technik (jak to ładnie powiedział Hoffmann sensei ostatnio ;-) ). Co innego gdyby to była sytuacja, powiedzmy combatowa, wtedy słaby uchwyt oznaczałby momentalną ucieczkę przeciwnika z sankyo. Więc specjalne ćwiczenie uchwytu, ścisku dłoni, moim zdaniem nie jest potrzebne w aikido. Oczywiście jak zwykle mogę się mylić i za kilka miesięcy bądź lat zmienię zdanie ;-)

Ponadto wydaje mi się, że uchwyt w aikido ma bardziej na celu utrzymanie kontaktu a nie wpijanie się w nadgarstki czy kimono kolegi aż ci żyły z wysiłku na czole popękają ;-)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido
BoNo, bez odrobiny siły to nawet kupy nie zrobisz. Uchwyt i siła łapek są ważne w aikido, jak ci shihan mówi że jest inaczej to popatrz na jego łapki. Dlaczego taka ściema idzie w świat? Bo jak mistrz ma parę a uczniowie nie, to lepiej techniki wychodzą.

Obecnie mam plan podbić wagę o jakieś 10kg z jednoczesnym zbiciem 2-3% tłuszczu. Zajmuję się głównie obręczą barkową i rekami. Właśnie po to by robić mocniejszą technikę. Również po to by móc silnym uchwytem unieruchomić uke.
Dlaczego?
Pamiętać należy że nawet jeśli energia (większa jej część) do rzutu pochodzi z ruchu całego ciała nie z mięśni rąk, to ręce są jej przekaźnikiem.
Szczególnie wśród początkujących widać że nie są w stanie utrzymać uczepionego uke na końcu ręki.

Wszystko powyższe rozważam poza walorem praktycznym (czyli aikido jako zabawa). Jak myślisz o rozwoju utylitarnym w sw, to wszelkie pytanie o siłę wydaje się śmiesznym. Oczywiście że tak.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Być silnym i umieć tej siły nie wykorzystywać operując techniką ....

Właśnie dlatego podoba mi się Aikido w wykonaniu sensei Dariusza Bieńkowskiego ;)
Choć ludzie którzy z nim nie ćwiczyli nie zauwazą tego, stąd ciągnąca się za nim fama że jest taki dobry bo jest duży, a co za tym idzie silny :lol:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Troszeczkę się nie zrozumieliśmy co prawda chodziło mi o uchwyt mocny uchwyt ale już w zaawansowanym stanie techniki. Nie chodziło mi o wykorzystanie mocnego uchwytu w początkowej fazie uchwytu tylko w momencie gdy Tori już przejmuje kontrole nad Uke trzymając go np. w uchwycie Sankyo i wtedy ta przydatność mocnego uchwytu wykorzystać.

Jesli tori nie przejmie kontroli nad uke w momencie kontaktu(to poziom dla poczatkujacych) to juz jej nigdy nie przejmie. Poczatkowa faza (szeroko rozumiany moment kontaktu) jest absolutnie decydujacy. Dlatego istnieje duzo cwiczen statycznych kiedy atakujacy chwyta Nage.

Jesli ci chodzi bardziej o tori, to jego uchwyt jest taki jak uchwyt miecza - no moze oprocz duszen, choc nawet tak wykorzystuje sie pewne zasady z trzymania miecza. Niestety aby nauczyc sie trzymac miecz prawidlowo, a co za tym idzie trzymac atakujacego prawidlowo podczas techniki, nalezy cwiczyc duzo miecz pod okiem fachowca.

Cwiczenie sily jak opisuje to Randall jest moim zdaniem nieporozumieniem, wynikajacym z nieznajomosc zasad. Jesli rece sa przekaznikiem sily, to nie moga byc usztywnione - a taka sztywnosc rozwijaja cwiczenia o ktorych Randall piszesz. Shihani nie maja silnych rak rozwinietych na silowni.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uchwyt w Aikido

Obecnie mam plan podbić wagę o jakieś 10kg z jednoczesnym zbiciem 2-3% tłuszczu. Zajmuję się głównie obręczą barkową i rekami. Właśnie po to by robić mocniejszą technikę.

Dżizaskrajst, Randall! Jeszcze mocniejszą?? Już chyba tylko Franek będzie mógł stawić Ci czoła :wink: :lol:

Również po to by móc silnym uchwytem unieruchomić uke.

...i przejść do fazy wyrywania rączek jak skrzydełek musze :wink: :lol:
Żarty, mam podobny plan, no może bez podbijania wagi :wink:
Pozdrawiam :-)

PS. ale my sie, urwał nać, na zasadach nie znamy :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024