Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kontuzja kolana wynik USG


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_kondi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Kontuzja kolana wynik USG
Jakies 1.5 miesiaca temu na treningu cos mi chrupnelo w prawym kolanie przy zwyklym wstawaniu. W trakcie walki jak bylem rozgrzany nie bolalo, dopiero po prysznicu i przebraniu sie zaczelo bolec.
Wybralem sie do lekarza a ten zalecil USG. OTO wynik:

"Stan po urazie 2 tyg temu.
Uksztaltowanie SRU prawidlowe
Nie stwierdzam cech wysieku z zachylku nadrzepkowym ani kaletce podkrzepkowej.
Chrzastka stawowa na klykciach kosci udowych o gladkich zarysach, jednorodna - szer 3 mm.
Cialo tluszczowe Hoffy o prawidlowej echostrukturze.
Cechy miernych zmian przeciazeniowych w przyczepie proksymalnym LCM - z warstwa plynu na poziomie przyczepow troczkow przysrodkowych rzepki na tym poziomie - cech miernego stopnia naderwania.

Troczki przysrodkowe w badaniu czynnosciowym wydolne, bez widocznych cech retrakcji.
Cechy wyraznej entezopatii przyczepu sciegna m4-glownego uda z widocznymi zwapnieniami dl do 13 mm - bez zmian obrzekowych.
Poza tym widoczne fragmenty lekotek oraz struktury aparatow wiezadlowo sciegnistego bez innych uchwytnych w USG odchylen od normy

Nie stwierdzam cech torbieli podkoloanowych.
Naczynia podkolanowe drozne."



Werdykt lekarza - koniec z tym sportem. Na moje pytania czy moge zminimalzowac jakos ryzyko jakiegos urazu zwiazanego z ta sprawa powiedzial ze NIE. pytam sie czy jakies stabilizatory na kolano kupic mowil ze to tez nie pomoze. dal mi zestaw cwiczen na noge i tyle.

Moje pytanie czy ktos mial podobny problem? Lub wie co mozna poradzic jeszcze?
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG
To chyba nie jest lekarz sportowy?
Entezopatia(wprawdzie nie w kolanie ale jakies pojęcie daje):

Urazy łokcia

Entezopatia mięśni zginaczy palców i nadgarstka (Epicondylitis)
Entezopatia to innymi słowy uraz (naciągnięcie lub naderwanie) przyczepu mięśni do kości. W tym przypadku dotyczy to najbardziej obciążanego u wspinaczy mięśnia zginacza powierzchownego palców i jego przyczepu do kłykcia bocznego kości ramiennej. Początek urazu może być nagły (np. podczas podciągania lub opuszczania się na skale) lub powolny, związany z powtarzanymi przeciążeniami. Objawy tego uszkodzenia to ból w okolicy kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, często promieniujący wzdłuż mięśnia po brzusznej stronie przedramienia, nasilający się podczas próby oporowanego zgięcia palców, a także podczas próby pełnego wyprostu w stawie łokciowym, nadgarstkowym oraz palców, a także przy odwracaniu przedramienia. Występuje także tkliwość i obrzęk okolicy nadkłykcia przyśrodkowego.

Leczenie obejmuje delikatne ćwiczenia zwiększające zakres ruchu, środki przeciwzapalne dla kontroli obrzęku (jeśli występuje), oraz specjalne ortezy odciążające przyczep mięśni zginaczy do kości ramiennej. Dodatkowo można wykorzystać zabiegi fizykalne w celu przyspieszenia gojenia się urazu.]

Długotrwała lub powtarzana dolegliwość tego typu może powodować przyspieszonym powstawaniem zmian degeneracyjnych, osłabieniem ścięgna i przyczepu, a co za tym idzie coraz częstszymi urazami aż do przerwania ścięgna lub oderwania się przyczepu mięśnia włącznie. Trzeba jednak pamiętać, iż czasem drobne nieprawidłowości w ustawieniu stawu łokciowego czy nawet kręgosłupa oraz nierównowaga w napięciu okolicznych mięśni mogą dawać bardzo podobne objawy, zwłaszcza jeśli są długotrwałe. Trochę więcej o tego typu schorzeniach i ich leczeniu w części poświęconej innym urazom.


źródło: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Ten lekarz jakiś taki nie chętny do rozmowy.
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG
Idź do innego lekarza, najprostsza sprawa, bo na forum lekarzy brak ;)
Jakoś to tragicznie z opisu tego USG nie wygląda (ale mogę się mylić ;) ) według mnie odpoczynek plus jakieś ćwiczenia na tą nogę powinny pomóc, do tego jakiś żel o działaniu przeciw zapalnym. Stabilizator chyba zbyt nie pomoże, bo jak wynika z opisu zamieszczonego wyżej to jest jakaś odmiana naderwania/nadciągnięcia, czyli zbyt duże obciążenia były dla kolana i nie wytrzymało.

Ale jak napisałem na początku idź do innego lekarza (lub jakiegoś fizjoterapeuty ).
  • 0

budo_kondi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG
to niby byl tez lekarz sportowy bo na 2 etat pracuje COMSie. Ale jakis taki bez wyrazu i nie daje pacjentom duzo nadziei

PRzepowiedzial mi ze przy zbytnim obciazaniu tego kolana (np kopniecia) moze wlasnie odczepic sie miesien od tego przyczepu i wtedy dopiero bedzie problem.

ZAlecil mi plywanie - powiedzial ze to swietnie ksztaltuje sylwetke i nie musi Pan chodzic na SW LOL 8O
doradzil zeby tez chloodzic to miejsce.

hmm moze wlasnie do fizjoterapeuty pojsc dobrego. Ile kosztuja takie zabiegi (warszawa)?


Czy ktos wie jaki wplyw na powyzszy uraz ma rozciaganie sie?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG
primo, nie rozciągaj sie teraz.
po drugiej noga musi odpocząć. Ja nie miałem tego co ty, ale dwa lata nie ćwiczylem w klubie. Noga zupełnie przestał boleć i dziś nie mam problemów, choć urazy kolan różne zdarzaja się dość czesto :(
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG
dokładnie żadnego rozciągania, przecież to jeszcze gorzej będzie wpływało niż obciążenia, a co do basenu to w sumie przy większości kontuzji zalecają basen, bo nie ma tam zbyt dużych i nagłych obciążeń, jest hydromasaż i tak dalej,
a co do tego fizjoterapeuty to ja pojęcia nie mam jak się ceny kształtują, bo jak na razie korzystam z państwowej służby zdrowia (i aż tak bardzo nie narzekam, bo jak na razie ma jakiegoś farta że trafiam do ludzi w miarę kompetentnych )
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG
Najlepiej iść do fizjoterapeuty ale nie pierwszego lepszego. Zrób dobre rozeznanie rynku i znajdź jakiegoś renomowanego fizjoterapeutę. Nie licz na to że znajdziesz takiego w państwowych placówkach. Niestety w szpitalach warunki są tak marne że wszyscy dobrzy fizjoterapeuci pouciekali do prywatnych placówek. Co do stabilizatora to warto kupić nawet taki najtańszy, bo nie chodzi o stabilizacje a o poprawę propriocepcji (czucia wewnętrznego) która przy urazach stawów zawsze ulega pogorszeniu a przylegający stabilizator może uzupełnić te braki przez dodatkowe informacje dla układu nerwowego z czucia zewnętrznego.
Btw: co do decyzji lekarza nie przejmuj się. Zauważyłem że ostatnio u lekarzy występuje tendencja do skierowywania na zabiegi/operacje bądź wykluczania z aktywności fizycznej. Tak jakby w ogóle nie wiedzieli o istnieniu czegoś takiego jak fizjoterapia.
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG
i pływanie tak ale nie żabka ;)
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG
a dlaczego nie żabką :| przecież właśnie wtedy najbardziej nogi pracują :| ale nie jest to też na tyle duży wysiłek, żeby coś się mogło stać, tak na mój gust, ale może źle myślę
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG
Ruch nogi w zabce zbyt obciaza staw kolanowy - tak uslyszalem od ortopedy. Lepiej grzebietem/kraulem.
  • 0

budo_kondi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG
Hej przypadkiem na miescie u siebie (pruszków) znalazlem centum rehabilitacji Vita.
popytalem czy zajmuja sie tego typu urazami - gosciu z ktorym rozmawialem na ten temat powiedzial ze jak najbardziej, jest wlasnie fizjoterapeuta i sam mial kiedys kontuzje kolana. (to moze sie bedzie znal i mi pomoze niz lekarz ktory gra tylko w bierki) :wink:

Dostalem cennik. Ktos moze placil za tego typu wizyty i wie czy to drogo i moze gdzies znajde taniej? Chodzi o Warszawe bo te ceny co podaje sa wlasnie z Pruszkowa.

Wizyta u specjalisty

- rehabilitacji ruchowej 70 zl
- ortopedii traumatologii 70 zl

Rehabilitacja długotrwala

- 5 wizyt 335 zl ( 1 wizyta 67zl)
- 10 wizyt 650 zl (65)
- 15 wizyt 930 zl (62)

Fizykoterapia

Masaz czesciowy 50 zl

kriosauna (od -120 C do - 150 C) czas 1-3 min =30 zl

laseroterapia 1 min 1.20 (hehe cena jak na jakies solarium)
8O



  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG
jeżeli gościu jest dobry w tym co robi warto zainwestować nawet taką kasę. Najlepiej jakbyś się dowiedział jakie ma dodatkowe kursy porobione, jeżeli nie ma żadnych to lepiej sobie go odpuścić. Co do fizykoterapii nie jest niezbędna w leczeniu takiej kontuzji.
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG

Ruch nogi w zabce zbyt obciaza staw kolanowy - tak uslyszalem od ortopedy. Lepiej grzebietem/kraulem.


true, true
  • 0

budo_cheetah
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 869 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG
Ale jak pójdziesz do rodzinnego to ta rehabilitacja bedzie refundowana i będziesz za free leczony ... Tak jest zawsze ale najpierw trzeba dostac to skeirowanie od rodzinnego lub specjalisty ale niestety sa teraz niezłe kolejki na rehabilitacje - ale lepiej iśc teraz niz później, na jesień jak wyjdą emeryci ze swoimi schorzeniami to będzie jeszce gorzej ... tak bynajmniej mówi moja kobieta - jest fizjoteraputką.

Przyznam szczerze, że gdy ja chodziłem na rehabiltacje to nie uzyskałem jakiegoś tam dużego efektu w poprawie stanu zdrowia [uraz kręgosłupa na treningu] ale tak czy siak pomogła w pewnym stopniu [dostawałem dodatkowo przed każdą rehabilitacja zastrzyk w kręgosłup :? ], ale więcej zrehabiltowałem sobie kręgosłup własnymi ćwczieniami w domu i na sali ...

Pozatym z tego co mona z tego opisu USG wyczytać to troche Cie ten lekarz nastraszył, w sumie się nie dziwie bo większość tak robi ... jak koledzy wyżej napsiali, zweryfikuj to wizyta u innego ortoepedy ... nie ma zmian obrzekowych, niewielki wysięk, mierne zmiany więc nie jest tak źle ale nie należy tego lekceważyć ...
  • 0

budo_kondi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana wynik USG
udalo sie.

zalatwilem sobie publicznie fizykoterapie. dostalem 10 zabiegow.(laser + mrozenie kolana). w tym samym dniu co sie zapisywalem mialem zabiegi. (cuda sie zdarzaja)

Kolano ogolnie czuje ze sie goi - a po zabiegach powinno sie zaczac jeszcze szybciej regenerowac

:twisted:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024