Skocz do zawartości


Zdjęcie

16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

A wiec tak...
Nie wiem skad ty wytrzasnales odwage w kihonie?? Widac ze nie wiesz co to wogole jest kihon, kihon jest to 6 cwiczen podstawowych, KTORE POMOGA W CWICZENIU I DOSKONALENIU TECHNIK. A po drugie, odwaga, to cecha charakteru, niektorzy jej nie maja, i aikido w tedy im nie pomoze, "Do odwaznych swiat nalezy".

Skromnosc?? A to juz sprawa osobista...
Szczepan, cwiczyles kiedys aikido?? Jezeli nie to sie nie wypowiadaj, a jezeli juz cwiczyles, to napewno za krotko by poznac tajemnice aikido, sztuki obrony. Jest ona niezwykle skuteczna jakze brutalna na ulicy oraz na treningu.
Jezeli chce ktos podyskutowac o Aikido zapraszam na rozmowe na gg:7277556. Dzisiaj nie bede na gg przed 22 pozniewaz zawody, a pozniej ukochany Grill ^____^

masz racje, coraz wiecej tutaj gówniarzy, którzy się wypowiadają bez doświadczenia. ten cały szczepan to mnei juz od jakiegos czasu wnerwia.
pewnie z 3 miesiące pocwiczył i papla w każdym wątku. a ty ile juz czasu ćwiczysz Sztuke Obrony?
  • 0

budo_maro92
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mroźnej północy

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

A wiec tak...
Nie wiem skad ty wytrzasnales odwage w kihonie?? Widac ze nie wiesz co to wogole jest kihon, kihon jest to 6 cwiczen podstawowych, KTORE POMOGA W CWICZENIU I DOSKONALENIU TECHNIK. A po drugie, odwaga, to cecha charakteru, niektorzy jej nie maja, i aikido w tedy im nie pomoze, "Do odwaznych swiat nalezy".

Skromnosc?? A to juz sprawa osobista...
Szczepan, cwiczyles kiedys aikido?? Jezeli nie to sie nie wypowiadaj, a jezeli juz cwiczyles, to napewno za krotko by poznac tajemnice aikido, sztuki obrony. Jest ona niezwykle skuteczna jakze brutalna na ulicy oraz na treningu.

Jezeli chce ktos podyskutowac o Aikido zapraszam na rozmowe na gg:7277556. Dzisiaj nie bede na gg przed 22 pozniewaz zawody, a pozniej ukochany Grill ^____^


wez sie czlowieku nie osmieszaj bo az zal patrzec...

P.S TROLL ALERT !
  • 0

budo_maro92
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mroźnej północy

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

Czesto mozecie sie z tym spotkac w filmach, jak sie bronia...


np. w "Plebanii" ksiadz adam rozwalil pakerow dzieku Aikido :) :lol:
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

np. w "Plebanii" ksiadz adam rozwalil pakerow dzieku Aikido :) :lol:

Pamiętam, pamiętam. Że też sekciarstwo z "takim" serialem połączyli :wink: :)
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

ten cały szczepan to mnei juz od jakiegos czasu wnerwia.
pewnie z 3 miesiące pocwiczył i papla w każdym wątku.

Ja cały czas podejrzewałem, że wiedza i dywagacje Szczepana to jakaś ściema jest i pieprzenie o Szopenie. Się wydało nareszcie. No jak Ci teraz O'Modzie??? :) :) :) :wink:
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !
Zostawcie Szczepana on teraz w przebraniu walczy z niedźwiedziem :)
  • 0

budo_mistyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !
Kurka Olek, nie jestem na bieżąco, nie wiedziałem, że Szczepan ćwiczy teraz BJJ 8O :lol:
Tylko tak się zakamuflował, że nie wiem, który to on, Szczepan urąb rąbka tejemnicy, którym niedźwiedziem jesteś, bo nie wiem komu kibicować? :)
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !
ma w opisie pożeracz niedźwiedzi więc stawiam na tego co jest w otwartej gardzie i gryzie :)
  • 0

budo_mistyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

ma w opisie pożeracz niedźwiedzi więc stawiam na tego co jest w otwartej gardzie i gryzie :)


Yes, yes, yes :)
  • 0

budo_mistyk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !
Szczepan, ty gryzoniu, a gdzie się podziały twoje ideały Aikido :)
  • 0

budo_dorgan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 45 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !
Zostawmy już "Corela" w spokoju. Zostawił swój numer gg - to 14-to latek ( i to poddany niezłej indoktrynacji ). Ważne żebyś starał się samamu obserwować i wyciągać wnioski. Ucz się, słuchaj tego co czasem mówią inni ludzie, nie tylko Twój Sempai, który spewnością jest wyjątkowym człowiekiem. Wypracowuj własne poglądy a przde wszystkim okazuj szacunek osobom starszym wiekiem i stażem.

Pozdrawiam
  • 0

budo_sentiel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Savageland

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

...Ważne żebyś starał się samamu obserwować i wyciągać wnioski. Ucz się, słuchaj tego co czasem mówią inni ludzie, nie tylko Twój Sempai...
...Wypracowuj własne poglądy a przde wszystkim okazuj szacunek osobom starszym wiekiem i stażem...


Dorgan, stary ja Cię nie poznaje :) :) :) :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

Sport to rywalizacja o bycie lepszym od kogoś, BUDO to samotna droga ku doskonałości, a rywalizujemy tylko ze sobą, ze swoim słabościami, błedami itp.

nie czytalem calosci wiec bycmoze to pytanie juz padlo- twierdzisz ze w "rywalizacji o bycie lepszym od kogos" nie "rywalizuje ze soba, ze swoimi slabosciami, bledami"? czy srodkiem w dazeniu do tej doskonalosci o ktorej piszesz nie moze byc walka na macie? co ma byc tym srodkiem twoim zdaniem- a mowimy o sztukach walki (nie lubie tego terminu ale niech tam). zabijanie ludzi? bicie poklonow przed zdjeciem zmarelgo mistrza?
  • 0

budo_hatamoto
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ruda Śląska

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !
Corel to faktycznie czternastolatek, ale nie wydaje mi sie żeby był jakoś zindoktrynowany, w przeciwieństwie do innych użytkowników tego forum. Chłopak poprostu nie ma o pewnych rzeczach zielonego pojęcia. Wyraził swoje zdanie i potem starał się go bronić, chciałbym jednak zaznaczyć, że zdanie Corela na pewno nie jest spowodowane wpływem instruktora, u którego ćwiczy.

A co do Ciebie Corel: może faktycznie warto zastanowić się trochę nad tym co się pisze na forum? Celem organizowania zawodów nie była chęć udowadniania innym swojej wyższości, a jedynie dobra zabawa dla dzieci i możliwość zaprezentowania swoich umiejętności rodzicom siedzącym na widowni. Co do Szczepana, to jest to osoba, która na pewno ma wiele do powiedzenia w temacie aikido, znacznie więcej niż Ty czy ja. Ja osobiście uważam go za osobę o bardzo dużym zasobie wiedzy i mimo, że nie zawsze się z nim zgadzam i zdażyło mi się parę razy z nim polemizować, dażę go szacunkiem jako człowieka (mimo iż nie znam go osobiście) i osobę posiadającą znacznie wyższy stopień ode mnie. To samo radzę Tobie, Corel. Nawet na internetowym forum obowiązują zasady kultury i szacunku dla innych. Radziłbym Ci żebyś brał przykład ze swojego instruktora, bo takimi tekstami wyrabiasz zła opinię nam wszystkim. Przyłóż się bardziej na coedziennym treningu, a fora internetowe zostaw sobie na później. Pokaż, że rzeczywiście załugujesz na posiadany stopień, bo osoba na takim poziomie zaawansowania jak Ty powinna wyróżniać się na tle innych zarówno na tatami, jak i poza dojo. To wyjdzie na dobre zarówno Tobie jak pozostałym użytkownikom. Swój język również mógłbyś poprawić... może więcej czytać?

A co do reszty użytkowników: skoro okazalo się, że to "nieszkodliwy" czternastolatek, to może zamiast mieszac go zaraz z błotem, spróbowalibyście zwrócić mu na pewne rzeczy uwagę, żeby następnym razem takich głupot nie pisał?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

Sport to rywalizacja o bycie lepszym od kogoś, BUDO to samotna droga ku doskonałości, a rywalizujemy tylko ze sobą, ze swoim słabościami, błedami itp.

nie czytalem calosci wiec bycmoze to pytanie juz padlo- twierdzisz ze w "rywalizacji o bycie lepszym od kogos" nie "rywalizuje ze soba, ze swoimi slabosciami, bledami"? czy srodkiem w dazeniu do tej doskonalosci o ktorej piszesz nie moze byc walka na macie? co ma byc tym srodkiem twoim zdaniem- a mowimy o sztukach walki (nie lubie tego terminu ale niech tam). zabijanie ludzi? bicie poklonow przed zdjeciem zmarelgo mistrza?

Walka na macie moze byc jednym ze srodkow w dazeniu do 'doskonalosci'. Sam znam osobiscie kilku ludzi co cwicza sporty walki, ktorzy ciezka praca na macie wypracowali dosc duzy stopien 'doskonalosci'.Znacznie wyzszy niz 99% aikidokow. Jednakze ci ludzie cwicza pod okiem instruktorow, ktorzy sa w stanie przkazac zarowno wiedze dotyczaca samych technik walki, jak i wiedze dotyczaca Budo. Nie tylko robia to swiadomie ale calkowicie rozgraniczaja dwa rozne sposoby nauczania.
Bez odpowiedniego instruktora, cwiczenie samych technik walki nie jest elementem wystarczajacym.
Co do 'zabijania' oraz 'bicia poklonow' - rozumiem ze sa to pewne symbole w etykiecie aikido, ktore sloza do przekazania pewnych wartosci. Nie nalezy ich brac doslownie, do nie forma jest wazna(w sensie uklonu), ale to co za ta forma sie kryje, jakie osobiste uczucia wkladasz w taka forme. Jesli przykladowo na zawodach podajesz komus reke na zakonczenie walki ale w gruncie rzeczy nie tylko go nie szanujesz ale zyczysz mu najgorszego, to przyznasz sam, ze forma jest nie tylko bez sensu ale i falszywie przekazuje wartosci ktorych tak na prawde nie ma. Tak samo jest z uklonem w aikido.

Brak rywalizacji w aikido ulatwia wlasnie kreowanie odpowiednich odczuc. Nie gwarantuje ich w zadnym wypadku, tylko ulatwia. Bo skoro nie mam zadnej potrzeby ani ochoty zeby udowaniac wspolcwiczacemu ze on jest gorszy, to mam duze szanse aby go nie znienawidziec, przeciwnie, swiadomosc ze on mi pomaga w doskonaleniu techniki, wytwarza pewna wdziecznosc. Nie musze robic techniki za wszelka cene(czyli np za cene kontuzji, mojej czy jego), co powoduje ze wyrabiam sobie szacunek do jego ciala i do swojego ciala....itd...Nie za bardzo mam czas teraz pisac o tym wszystkim, ale moim zdaniem brak rywalizacji nie sprzyja rozwijaniu przemocy, nienawisci i pogardy dla wspolcwiczacego.
Natomiast sporty walki te uczucia moga latwo rozwijac - poptrz sie na zachowanie sie ludzi ktorzy przestali cwiczyc aikido i zaczeli np bjj czy mma. Ich sukcesy w walkach rozwinely w nich niebywala pyche, zobacz z jaka pogarda wypowiadaja sie o innych SW, juz nie mowie o aikido, gdzie w koncu instruktorzy poswiecili im mnostwo czasu i wysilku swego czasu....Chyba sie zgodzisz ze mna, ze walka na macie nie jest idealna droga do 'doskonalosci'?
  • 0

budo_firippu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 76 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:brac energie KI?

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

Aikido to nie sztuka walki, ani sport, to jest sztuka obrony.

Yhymm... Tak Corel... Bo obrona nie ma niczego wspolnego z walka... ehh :|

(...)oraz pochwalenie sie tym, co umie.

Zastanow się pozadnie co potrafisz i czy w ogole wypada się tym chwalic. :roll:

Nie wiem skad ty wytrzasnales odwage w kihonie?? Widac ze nie wiesz co to wogole jest kihon, kihon jest to 6 cwiczen podstawowych, KTORE POMOGA W CWICZENIU I DOSKONALENIU TECHNIK.


Nikt nie pisal o odwadze w kihonie. Czytaj dokladnie :!:

A po drugie, odwaga, to cecha charakteru, niektorzy jej nie maja, i aikido w tedy im nie pomoze, "Do odwaznych swiat nalezy".


(...)wykazanie sie odwaga

Owszem. Ty tej cechy nie masz. Gdzie w twoim codziennym zachowaniu odwaga? Na treningu? Na obozie aikido? :idea:

Szczepan, cwiczyles kiedys aikido??

Sprawdz to. Moglbys chociaz sprobowac dowiedziec się czegos o „rozmowcy”.

Jezeli nie to sie nie wypowiadaj, a jezeli juz cwiczyles, to napewno za krotko by poznac tajemnice aikido, sztuki obrony. Jest ona niezwykle skuteczna jakze brutalna na ulicy oraz na treningu.

Przy najblizszej okazji poprosze Cie o wytlumaczenie mi tej tajemnicy. Chociaz rade, w która strone powinienem dazyc. Brutalnosc zalezy od tego jak cwiczysz.

Zostawmy już "Corela" w spokoju. Zostawił swój numer gg - to 14-to latek ( i to poddany niezłej indoktrynacji ). Ważne żebyś starał się samamu obserwować i wyciągać wnioski. Ucz się, słuchaj tego co czasem mówią inni ludzie, nie tylko Twój Sempai, który spewnością jest wyjątkowym człowiekiem. Wypracowuj własne poglądy a przde wszystkim okazuj szacunek osobom starszym wiekiem i stażem.


Sempai Corela jest bardzo wartosciowym czlowiekiem i dalbym się napromieniowac gigantyczna dawka energii Ki, ze nie wbil mu takich pogladow do glowy. W tym wypadku jestem 100% przekonany, ze nie powinien wypracowywac swoich pogladow (widzimy co z tego wynika), a w 99% poddac się wiedzy osob starszych stopniem i stazem. :)

pozdrawiam :wink:
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

Bo skoro nie mam zadnej potrzeby ani ochoty zeby udowaniac wspolcwiczacemu ze on jest gorszy,

wydaje mi sie ze ta potrzeba/ ochota zalezy tak naprawde od czlowieka a nie od tego czy w systemie jest rywalizacja sportowa czy nie

to mam duze szanse aby go nie znienawidziec, przeciwnie, swiadomosc ze on mi pomaga w doskonaleniu techniki, wytwarza pewna wdziecznosc. Nie musze robic techniki za wszelka cene(czyli np za cene kontuzji, mojej czy jego), co powoduje ze wyrabiam sobie szacunek do jego ciala i do swojego ciala....itd

moge mowic tylko za siebie ale mysle ze nie jestem w tym podejsciu odosobniony- ja dokladnie taka wdziecznosc, swiadomosc pomocy, szacunek odczowam dzieki osobom ktore na macie daja z siebie wszystko zeby mnie pokonac (i to sa tez najlepsi kumple poza mata) porownujac to do wspinania sie na gore, jesli ktos odpuszcza to daje mi do pokonania malutki pagorek umiejetnosci nie przysparza, radosci z wdrapania sie tez nie, jesli ktos walczy z pelnym zaangazowaniem (to nie znaczy ze chce mnie posadzic na wozek) stawia przede mna duza gore... daje mi mozliwosc wdrapania sie naprawde wysoko i za to mu dziekuje.


..Nie za bardzo mam czas teraz pisac o tym wszystkim, ale moim zdaniem brak rywalizacji nie sprzyja rozwijaniu przemocy, nienawisci i pogardy dla wspolcwiczacego.
Natomiast sporty walki te uczucia moga latwo rozwijac - poptrz sie na zachowanie sie ludzi ktorzy przestali cwiczyc aikido i zaczeli np bjj czy mma. Ich sukcesy w walkach rozwinely w nich niebywala pyche, zobacz z jaka pogarda wypowiadaja sie o innych SW

mysle ze tutaj daja ciala instruktorzy

Chyba sie zgodzisz ze mna, ze walka na macie nie jest idealna droga do 'doskonalosci'?

odpowiadam szczerze: nie wiem. zbyt duzo mysli przychodzi naraz, moze keidys sie poukladaja :wink:
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

..Nie za bardzo mam czas teraz pisac o tym wszystkim, ale moim zdaniem brak rywalizacji nie sprzyja rozwijaniu przemocy, nienawisci i pogardy dla wspolcwiczacego.
Natomiast sporty walki te uczucia moga latwo rozwijac - poptrz sie na zachowanie sie ludzi ktorzy przestali cwiczyc aikido i zaczeli np bjj czy mma. Ich sukcesy w walkach rozwinely w nich niebywala pyche, zobacz z jaka pogarda wypowiadaja sie o innych SW

Odniosę się do tej wypowiedzi obrazem
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Ja jestem ten mniejszy - Żółwik. Obu kolegów, którzy mnie obili bardzo lubie.

moge mowic tylko za siebie ale mysle ze nie jestem w tym podejsciu odosobniony- ja dokladnie taka wdziecznosc, swiadomosc pomocy, szacunek odczowam dzieki osobom ktore na macie daja z siebie wszystko zeby mnie pokonac (i to sa tez najlepsi kumple poza mata)...

Podpisuję się.

Wrócę do klipów powyżej. To były sparingi MMA wewnątrz klubu. Były one full contact.
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

Nie za bardzo mam czas teraz pisac o tym wszystkim, ale moim zdaniem brak rywalizacji nie sprzyja rozwijaniu przemocy, nienawisci i pogardy dla wspolcwiczacego.
Natomiast sporty walki te uczucia moga latwo rozwijac - poptrz sie na zachowanie sie ludzi ktorzy przestali cwiczyc aikido i zaczeli np bjj czy mma. Ich sukcesy w walkach rozwinely w nich niebywala pyche, zobacz z jaka pogarda wypowiadaja sie o innych SW

zauważ jednak, że sam wyodrębniasz kategorię akurat tych osób, które porzuciły aikido na rzecz realniejszego stylu.

gdyby niezdrową pychę miał podsycać sam element rywalizacji, musiałaby się ona ujawniać tak samo i z równą siłą u osób, które od razu zaczynały od bjj/mma, bez przeszłości w stylach tradycyjnych.

więc nie jest bez znaczenia, że podkreśliłeś (moim zdaniem słusznie) właśnie kwestię "przechrzt".

tu bowiem mówimy o "rozczarowanych", a takich z reguły cechuje neoficki zapał.

innymi słowy, mechanizm, który napędza tę ich pogardę, nie ma oparcia w samej naturze stylów sportowych, lecz raczej wynika z psychologii ludzi, którzy "zmienili barwy".

a w każdym razie uczciwie byłoby wziąć oba tłumaczenia pod uwagę.


dopuszczasz się też - moim zdaniem - zbyt dużego skrótu myślowego, kiedy sugerujesz, że brak rywalizacji sportowej oznacza brak rywalizacji w ogóle.

otóż wcale tak nie jest :-) to tylko przenosi rywalizację na inne sfery. sam z lat ćwiczenia aikido pamiętam przeróżne konflikty i jadowitą zawiść (utyskiwania w stylu że "ten X nic nie umie, a ma taki a taki stopień").

i to żadne wymysły, na tym forum też podziwialiśmy przejawy takich zachowań. choćby te ataki kilku osób - przypuszczam, że nie takich znowuż nowicjuszy - na jednego z wyższych stopniem polskich mistrzów ("ten jegomość ma teraz bodaj piąty dan, choć nie wiem dlaczego. chyba za wysługę lat pracy" - wybrałem łagodniejszy cytat ;) )


rywalizacja, która nie daje się zweryfikować "w praniu" (czyli konfrontacyjnie: bo sport ma tu prostą odpowiedź - jak jesteś masta, to pokaż na zawodach lub zamknij się), wydaje mi się bardziej duszna i niezdrowa, bo nie ma naturalnego ujścia.

bez wzięcia się za chabety (pod nadzorem sędziego), można w nieskończoność obrabiać sobie plecy, zjadliwie wytykać braki, tropić, co kto zawdzięcza znajomościom itd. i nigdy się takich sporów nie da przeciąć.

nie chcę być specjalnie złośliwy, ale w dużym cudzysłowie, porównałbym to do sytuacji, którą możemy pamiętać z podstawówek.
gdzie kiedy chłopcy kiedy mieli coś do siebie, po lekcjach dawali sobie po ryju i atmosfera oczyszczała się.
w tym samym czasie dziewczynki motały coraz gęstsze sieci intryg, co Asia powiedziała Basi o Kasi a co Kasia z Asią na Basię, i tak latami bez końca (nie pamiętając nawet wcale, o co na początku chodziło) :) ;)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

wydaje mi sie ze ta potrzeba/ ochota zalezy tak naprawde od czlowieka a nie od tego czy w systemie jest rywalizacja sportowa czy nie

Moje zdanie jest takie, ze skoro celem zawodow jest wylonic lepszego, to chyba cwiczac do zawodow, musisz wyrobic sobie taki stan umyslu, ze to udowanianie staje sie nautralne? nie mozesz walczyc powaznie o zwyciestwo bez potrzeby udowodnienia ze jestes lepszy?
W aikido, poniewaz nie ma rywalizacji, nie ma pojecia ze ktos jest lepszy a ktos gorszy....Oczywiscie jest to zalozenie idealne, w zyciu jest roznie,jak pisal Piotr, ale zalozenia maja stwozyc pewne ramy treningowe, pewne otoczenie sprzyjajace rozwojowi pewnych idei.

moge mowic tylko za siebie ale mysle ze nie jestem w tym podejsciu odosobniony- ja dokladnie taka wdziecznosc, swiadomosc pomocy, szacunek odczowam dzieki osobom ktore na macie daja z siebie wszystko zeby mnie pokonac (i to sa tez najlepsi kumple poza mata) porownujac to do wspinania sie na gore, jesli ktos odpuszcza to daje mi do pokonania malutki pagorek umiejetnosci nie przysparza, radosci z wdrapania sie tez nie, jesli ktos walczy z pelnym zaangazowaniem (to nie znaczy ze chce mnie posadzic na wozek) stawia przede mna duza gore... daje mi mozliwosc wdrapania sie naprawde wysoko i za to mu dziekuje.

Wydaje mi sie ze twoje podejscie jest dosc wyjatkowe. Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze ludzie dojrzali cwiczac wspolzawodnictwo moga rozwinac takie cechy charakteru, ale moim zdaniem system sportowy nie sklania do tego, nie stwarza otoczenia ktore by sprzyjalo temu. Raczej, rozwija ducha zwyciezania za kazda cene, nawet za cene zdrowia wlasnego czy innego cwiczacego, omijania przepisow jak sie tylko da, i zdobywnia medali dla swojej slawy, dla slawy klubu czy tez dla reputacji instruktora. Powiedzialbym ze to sa najczestsze motywacje do cwiczenia jesli istnieje wspolzawodnictwo.

mysle ze tutaj daja ciala instruktorzy

Z pewnoscia rowniez, ale zauwaz, ze aikido ma calkiem inny cel. Ma rozwijac 'wspoczucie' dla agresora. Tymczasem, wspozawodnictwo bedzie rozwijac bezwglednosc. Bez bezwglednosci, nie sposob jest jest zwyciezac na zawodach czy nawet w walkach sparringowych. W aikido niejako 'troszczysz sie' o atakujacego, zeby mu zrobic jak najmniejsza krzywde. Wprowadzenie wspolzawodnictwa, calkowicie wykluczy rozwijanie podobnych postaw. Rowniez nauczenie sie zasady 'harmonii' jest tak niezwykle trudne nawet przy duzej wspolpracy atakujacego, ze jakiekolwiek zawody by to calkowicie uniemozliwily.jest wiele innych aspektow, ale moze innym razem bo naprawe musze isc spac, sorki.. :wink: :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024