Skocz do zawartości


Zdjęcie

16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

bez wzięcia się za chabety (pod nadzorem sędziego), można w nieskończoność obrabiać sobie plecy, zjadliwie wytykać braki, tropić, co kto zawdzięcza znajomościom itd. i nigdy się takich sporów nie da przeciąć.

Jest duzo prawdy w tym co piszesz. Ale wspolzawodnictwo nie rozwiazuje tego wcale lepiej. To co sie wyrabia zeby zwyciezyc, obojetnie w jaki sporcie, nielegalny doping, nieuczciwosc, nagonka na sedziow, sedziowanie 'polityczne' itd.... Sporty takze maja swoje powane problemy, powiedzilbym ze z deszczu wpadlibysmy pod rynne.

Zasadnicza sprawa jest posiadanie odpowiedniego instruktora. Zadne wspolzawodnictwo tego nie zastapi.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

wydaje mi sie ze ta potrzeba/ ochota zalezy tak naprawde od czlowieka a nie od tego czy w systemie jest rywalizacja sportowa czy nie

Moje zdanie jest takie, ze skoro celem zawodow jest wylonic lepszego, to chyba cwiczac do zawodow, musisz wyrobic sobie taki stan umyslu, ze to udowanianie staje sie nautralne? nie mozesz walczyc powaznie o zwyciestwo bez potrzeby udowodnienia ze jestes lepszy?
W aikido, poniewaz nie ma rywalizacji, nie ma pojecia ze ktos jest lepszy a ktos gorszy....Oczywiscie jest to zalozenie idealne, w zyciu jest roznie,jak pisal Piotr, ale zalozenia maja stwozyc pewne ramy treningowe, pewne otoczenie sprzyjajace rozwojowi pewnych idei.

moze troche nieprecyzyjnie ujalem to w slowa. Jasne, celem zawodow jest wylnic lepszego ale po pierwsze dazenie do bycia lepszym dla mnie np nie jest o tyle celem samym w sobie co srodkiem dzialania*, po drugie tak jak ktos to juz ujal ta potrzeba w wiekszym lub mneijszym stopniu jest w ludziach i mozna ja realizowac w sposob "zdrowy" na przejzystych zasadach lub wciskac w inne dziedziny zycia a to juz rodzi cos zlego. hmmm odnosze wrazenie ze konfrontujesz idealy aikido z "brudami" sportu a przeciez zarowno aikido jak i sport maja i swoje idealy i brudy.



mysle ze tutaj daja ciala instruktorzy

Z pewnoscia rowniez, ale zauwaz, ze aikido ma calkiem inny cel. Ma rozwijac 'wspoczucie' dla agresora. Tymczasem, wspozawodnictwo bedzie rozwijac bezwglednosc. Bez bezwglednosci, nie sposob jest jest zwyciezac na zawodach czy nawet w walkach sparringowych.

jest to swego rodzaju fair-play aikido ale w sporcie tez jest fair-play co jest jednym z jego fundamentow!! wiec na tym poziomie roznice sa niewielkie a jak jest w zyciu... to i pewnie rozni aikidowcy nie rozwijaja w sobie w/w wspolczucia tak jak i rozni sportowcy nie graja fair
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: 16 czerwiec 2oo7 zawody aikido yoshinkan !

... Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze ludzie dojrzali cwiczac wspolzawodnictwo moga rozwinac takie cechy charakteru, ale moim zdaniem system sportowy nie sklania do tego, nie stwarza otoczenia ktore by sprzyjalo temu. Raczej, rozwija ducha zwyciezania za kazda cene, nawet za cene zdrowia wlasnego czy innego cwiczacego, omijania przepisow jak sie tylko da, i zdobywnia medali dla swojej slawy, dla slawy klubu czy tez dla reputacji instruktora. Powiedzialbym ze to sa najczestsze motywacje do cwiczenia jesli istnieje wspolzawodnictwo.

W aikido, poniewaz nie ma rywalizacji, nie ma pojecia ze ktos jest lepszy a ktos gorszy....Oczywiscie jest to zalozenie idealne, w zyciu jest roznie...

Pozwól Szczepan, że się z Tobą nie zgodzę.
Parafrazując mogę napisać: W Krav Maga, poniewaz nie ma rywalizacji, nie ma pojęcia że ktoś jest lepszy a ktoś gorszy...
Od jakiegoś czasu obserwuję scenę Krav Maga w Polsce. Oczywiście wiem, że Krav Maga to system militarny a Aikido to sztuka walki. Chciałem tylko zauważyć, że brak sportowej rywalizacji niekoniecznie pociąga za sobą brak wywyższania się jednych nad drugimi w danej SW czy systemie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024