Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego karate jest nieskuteczne ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
831 odpowiedzi w tym temacie

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Walcząc z determinowanym przeciwnikiem można pożądnie oberwać. Chcesz całe żecie ćwiczyć uniki? A co jeżeli dostaniesz nawet przypadkowo mocno w kubek? Zawsze należy liczyć się z tym że jak z kimś walczysz to nawet jeżeli wygrasz to ty i tak będziesz poobijany. Chyba że to ty wybierasz przwciwników a nie oni ciebie! Wtedy faktycznie masz spore szanse.


Powiem tylko tak:

Tam gdzie walcza dwa tygrysy jeden przegrywa i umiera, a drugi jest conajmniej ciezko poraniony......

Radze sie zastanowic nad tym troche osobom, ktore naogladaly sie amerykanskich filmow i twierdza, ze napadnie ich 5, a oni sami nawet garniturku sobie nie pogniota po walce :lol: :lol: :lol: :) :)
  • 0

budo_maxximus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Myśle że nikogo nie muszę przekonywać że ćwicząc kata nie nauczysz się walczyć! Niestety niektórzy trenerzy wpajają takie głupoty młodym karateką i myślę że taki trener karate nigdy nie oberwał w dziąsło!


Nie wiem czy ma to być jakaśaluzja do mnie czy do mojego senseia. Jak tak to przeczytaj jeszcze raz post bo chyba jestes slepy.

Poza tym napisalem o kihonie a co do kata to co to jest wedłu ciebie???????

Jak chcesz wlić w full contac skoro nie masz wyćwiczonych technik? To raczej bedzie wówczas walka w stylu KickBoxing, gdzie wala byle walnąć.



Będąc juniorem byłem kilka razy Mistrzem Polski w kata indywidualnym i drużynowym. Jak dostałem po łbie na ulicy to szybko doszedłem do wniosku że ze mnie taki karateka jak z koziej dupy trąbka! Startowałem w kumite ale na początku wszystkie walki przegrywałem. Niestety to mnie dobijało. Ćwiczyłem przez 6 lat dwa razy dziennie rano i wieczorem. Do tego stopnia mnie to opetało że poszedłem do wieczorowej szkoły żeby mieć więcej czasu na trening. Rano ćwiczyłem z trenerem a wieczorem z grupą.W soboty i niedziele tez ćwiczyłem to zaowocowało zostałem Mistrzem Polski w kumite zarówno w Shotokanie jak i WKF. Kata bardzo lubię i napewno jak mi przejdzie ochota do walk lub motoryka się pogorszy a z czasem to każdego czeka wtedy bedę więcej ćwiczył kata. Zgadzam się że ćwiczenie kata poprwawia technikę. Sam jestem instruktorem od wielu lat i do kata przywiązuje wagę ale robie też wiele walk nierzadko w rękawicach bokserskich żeby ci chłopcy wiedzieli co to walka i by na ulicy nie skończyli walki tak jak ja przed wielu laty!
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Karate to jest metoda walki ale raczej samoobrany a nie ataku. A z tego co napisales wynika ze atak...

Nie wiem w którym miejscu to wyczytałaś, ale jedno ci powiem karate zostało stworzone do zabijania (w samoobronie)
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??



Radze sie zastanowic nad tym troche osobom, ktore naogladaly sie amerykanskich filmow i twierdza, ze napadnie ich 5, a oni sami nawet garniturku sobie nie pogniota po walce :lol: :lol: :lol: :) :)


Film to film życie i realia są zawsze inne!
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

]
Zgadzam się że ćwiczenie kata poprwawia technikę. Sam jestem instruktorem od wielu lat i do kata przywiązuje wagę ale robie też wiele walk nierzadko w rękawicach bokserskich żeby ci chłopcy wiedzieli co to walka i by na ulicy nie skończyli walki tak jak ja przed wielu laty!


I właśnie o to mi chodziło, by walczyć skutecznie należy poznać technikę walki,
a aby walczyć z przedsawicielami innych styli i nie zostać zupełnie zaskoczony, znać przynajmniej podstawy tego stylu.

A takie pytanko do kwestii kihonu nie uwarzasz że ćwicząc nabywamy pewnych nawyków, potem przydatnych.
  • 0

budo_ewa
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Karate to jest metoda walki ale raczej samoobrany a nie ataku. A z tego co napisales wynika ze atak...

Nie wiem w którym miejscu to wyczytałaś, ale jedno ci powiem karate zostało stworzone do zabijania (w samoobronie)


Ok. moze i doslownie nie napisales ze atak ale tak zrozumialam. NIe ma sprawy. Do samoobrony. :)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
"karate zostało stworzone do zabijania (w samoobronie)".

To nie jest nawet zabawne. Stworzone, ale troche nie wyszlo, okazalo sie, ze do tego lepiej sie nadaje nawet kawalek kija.
K_P
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Stworzone, ale troche nie wyszlo, okazalo sie, ze do tego lepiej sie nadaje nawet kawalek kija.


Zgadza się.... pod warunkiem że kij jest pod ręką. Jak go nie ma to trzeba sobie jakoś radzić, a karate zostało pomyślane jako sztuka samoobrony gołymi rękami.
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

"karate zostało stworzone do zabijania (w samoobronie)".

To nie jest nawet zabawne. Stworzone, ale troche nie wyszlo, okazalo sie, ze do tego lepiej sie nadaje nawet kawalek kija.

Kubuś do ^%$# jasnej.
Ćwiczyłeś karate ileś czasu, masz poczucie, że ten czas straciłeś i teraz to przeżywasz na forum?
Piszesz o nieskutecznym karate, którym? Co ma wspólnego nauka walki na pięści z dawnej Okinawy z tym co znamy dziś pod nazwą Shotokan, Kiokushin, Shorin-ryu?

Wracając do tematu, oczywiście, że broń daje przewagę. To może przypomnijmy sobie bójki w których braliśmy udział (od wczesnej młodości). Ile razy odbywały się one na pięści, a ile razy używana była w nich jaka kolwiek broń?
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
[quote name="A"]Piszesz o nieskutecznym karate, którym? Co ma wspólnego nauka walki na pięści z dawnej Okinawy z tym co znamy dziś pod nazwą Shotokan, Kiokushin, Shorin-ryu?

[quote]
pewnie nic :)
skoro Shotokan, Kyokushin i reszta nie maja nic wspolnego z karate, to co ma?
Szachy?
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

pewnie nic :)
skoro Shotokan, Kyokushin i reszta nie maja nic wspolnego z karate, to co ma?

Mają wspólne korzenie. Jestem przeciwny ocenianiu skuteczności dawnego karate, z początków jego powstania na podstawie tego co znamy z obecnych polskich sekcji karate.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
A, nie mam poczucia, ze stracilem czas cwiczac kiedys karate. Cwiczylem dopoki mi to sie podobalo, a jak znudzilo - przestalem. Cenie jego walory wychowawcze i role w krzwieniu kultury fizycznej. Mam bliskich znajomych w tym srodowisku i z tego srodowiska...

Ale nie moge sluchac glupot na jego temat, typu "stworzone do zabijania". Tzn. jak mozna zabic stosujac techniki karate, pytam, bo mnie opuscila wyobraznia.... Jednym tsuki w splot, czy moze wystarczy jedno mae geri, ale zadane z "nieslychana" precyzja, ale w co?

Cale szczescie roztropnie ktos zauwazyl, ze pojawilo sie jako sposob "samoobrony".
K_P
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??


pewnie nic :)
skoro Shotokan, Kyokushin i reszta nie maja nic wspolnego z karate, to co ma?

Mają wspólne korzenie. Jestem przeciwny ocenianiu skuteczności dawnego karate, z początków jego powstania na podstawie tego co znamy z obecnych polskich sekcji karate.

a jakie są różnice, bo techniki są chyba te same? No chyba, że kiedys na Okinawie ćwiczono bjj+MT
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Ale nie moge sluchac glupot na jego temat, typu "stworzone do zabijania". Tzn. jak mozna zabic stosujac techniki karate, pytam, bo mnie opuscila wyobraznia.... Jednym tsuki w splot, czy moze wystarczy jedno mae geri, ale zadane z "nieslychana" precyzja, ale w co?


No to brak ci wyobrazi :)

Ja mysle, ze dobre tsuki w krtan wystarczy.

Karate to nie tylko tsuki i keri. Kiedys bylo zupelnie inaczej. W czasach kiedy na okinawie karate sluzylo naprawde do samoobrony, bylo wszystko dozwolone... To moze wlasnie dlatego dzis tylu ludzi nie moze sie doszukuc skutecznosci w karate, bo nie wyobrazja sobie sobie ze mozna gryz, pluc, wybijac oczy, np po sporwadzeniu do parteru zlapc za glowe trzasnac nia o podloze czy jakies kamien. To wszystko raczej nie jest zbyt humanitarne.

Zapamietajcie jedno, to byly inne realia, tam albo zabili, albo sami zostali zabici, i nikt nie przejmowal sie tym czy zrobi tsuki czy skreci komus karak.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

Ale nie moge sluchac glupot na jego temat, typu "stworzone do zabijania". Tzn. jak mozna zabic stosujac techniki karate, pytam, bo mnie opuscila wyobraznia.... Jednym tsuki w splot, czy moze wystarczy jedno mae geri, ale zadane z "nieslychana" precyzja, ale w co?


No to brak ci wyobrazi :)

Ja mysle, ze dobre tsuki w krtan wystarczy.

Karate to nie tylko tsuki i keri. Kiedys bylo zupelnie inaczej. W czasach kiedy na okinawie karate sluzylo naprawde do samoobrony, bylo wszystko dozwolone... To moze wlasnie dlatego dzis tylu ludzi nie moze sie doszukuc skutecznosci w karate, bo nie wyobrazja sobie sobie ze mozna gryz, pluc, wybijac oczy, np po sporwadzeniu do parteru zlapc za glowe trzasnac nia o podloze czy jakies kamien. To wszystko raczej nie jest zbyt humanitarne.

Zapamietajcie jedno, to byly inne realia, tam albo zabili, albo sami zostali zabici, i nikt nie przejmowal sie tym czy zrobi tsuki czy skreci komus karak.


to sie nazywa combat :) się combatowcy popłaczą gdy sie dowiedzą, że są jedynymi prawdziwymi karatekami :)
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

to sie nazywa combat :) się combatowcy popłaczą gdy sie dowiedzą, że są jedynymi prawdziwymi karatekami :)


Nie o to chodzi czy combatowcy sa prawdziwymi karatekami...

A swoja droga wszelkie combaty maja swoje korzenie w roznych SW.

Chodzi o to, ze kiedys tak bylo. Kto sie wglebil w korzenie (TODE), to wie o tym. Karate bylo twarda sztuka samooborny nie wygladalo tak jak dzis. Kto chce byc skuteczny musi zostawic humanitaryzm i tyle.

Nie bede sie tu rozpisywal, bo jak juz kiedys chyba tu na forum napisalem, kto wie o co chodzi ten wie, a reszta i tak nie zrozumie tego nigdy i dalej bedzie z klepkami na oczach zapatrzona w swoj styl. Dlatego nie ma sensu tego wysniac.

Ja nie musze nikomu udowadniac, ze karate jest skuteczne. Dla mnie i dla ludzi z sekcji z ktorymi trenuje jest i to mi wystarcza.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Karate koks z calym szacunkiem, ale nawet tysiac lat temu ludzie byli na tyle madrzy, zeby opuszczac brody, nie narazajac sie na "legendarny cios" w krtan. A to co opisujesz - niestety jest nadal kultywowane tyle, ze na ulicy i nie stanowi absolutnie zadnej tajemnicy dla pierwszego lepszego zula.
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??

a jakie są różnice, bo techniki są chyba te same? No chyba, że kiedys na Okinawie ćwiczono bjj+MT

Nie jestem znawcą historii sztuk walki więc może podam linki do 2 stron opisujących historię karate:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Teksty o "śmiertelnych" technikach wkurzają mnie tak samo jak KP. Niemniej zwróć uwagę na opisywany proces uproszczenia technik, odejścia od technik "skutecznych", dodania warstwy filozoficznej, odejścia od przekazu nauczyciel-uczeń na rzecz nauczania dużych grup, wreszcie nauczania karate ramach ówczesnego WF (i dostosowania procesu treningowego do tego celu).

Nie twierdzę, że wczesne karate było lepsze od dzisiejszego MT, tylko, że jeśli były w nim jakiekolwiek wartości samoobrony to zostały one skutecznie usunięte.
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Kubuś, z całym szacunkiem dla twojej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie SW, bo na pewno są kilkakrotnie większe od moich, wydaje mi się, że wpadłeś jak wiele innych osób w pułapkę "demitologizacji" karate. To naprawdę nie jest tak, że cios karate nie może zabijać. Ippon-ken w skroń może zabić, omówione już przy takiej tematyce nihon-nukite w oczy - także. Mówisz o trzymaniu brody w dole - zawsze? W każdych okolicznościach zaciskasz brodę tak, żeby pod nią nie dało się wsadzić ręki? To równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że duszenia w SW też są skrajnie nieskuteczne... jak się nie zmieści pięśc, to przecież dobrze wytrenowany karateka potrafił także uderzyć w to miejsce nukite czy choćby hiraken, efekt niemalże ten sam. Dlaczego się tego nie uczy? No, uczy się... tylko nie w praktyce (w sensie kumite), z wiadomych względów. Z tego powodu technika ta, choćby nie wiem jak zabójcza, nie będzie skuteczna na żadnych zawodach - w konfrontacji dwóch wyszkolonych zawodników najskuteczniejsze zawsze będą te techniki, których skuteczność można było zweryfikować i poprawić na wielu sparingach z żywym przeciwnikiem. A na ulicy też przecież nikt nie uderza, żeby zabić, to nie wojna... każdy normalny człowiek mając do wyboru tsuki w szczęke albo w krtań wybierze szczękę, chyba, że naprawdę walczy o życie. Tak więc na pytanie czy karate jest obecnie "zabójczą sztuką walki" odpowiem prosto - nie jest. Skończyły się czasy, gdy mistrzem zostawało się metodą doboru naturalnego.

Co do tekstu o combatach - w tym jest dużo prawdy. Bo karate kiedyś (śmiejcie się, śmiejcie) to był właśnie combat. Z takim założeniem była tworzona ta SW. I własnie takie techniki się w nim stosowało - drapieżne, często desperackie, ale skuteczne. A teraz to całe dziedzictwo się denegeruje i sprowadza do roli symbolicznej - no cóż, nie dziwne, skoro karate przestało być właśnie "combatem" i stało się sztuką samoobrony.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego karate jest nieskuteczne ??
Zdziwiłem się...
???

To nie można zabić jednym uderzeniem???
(zwłaszcza w głowę)

... i dawniej (mówię o "dawnej" Okinawie) też nie można było? To po co powstało Karate? Czemu służyły właśnie takie techniki, pozycje itp. Po co trenowano walkę gołymi rękami, a nie wyłącznie kobudo?
To dawne karate nie służyło do walki gołymi rękami na śmierć i życie z często uzbrojonym przeciwnikiem? Karatecy nie walczyli wręcz (tylko po nocy trenowali wydumane kata?), nie zabijali samurajów??? (i vice versa)
Abstrachując od rozważań ilu ludzi jest w stanie wyćwiczyć takie umiejętności, po ilu latach treningu itp. pewnie kilku na pokolenie...


Nie traktujmy karate jako "gorszej" odmiany kickboksingu...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024