Skocz do zawartości


Zdjęcie

Psychika wojownika... s*posoby na koncentrację...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Psychika wojownika... s*posoby na koncentrację...
Znowu mamy spokój na forum, a więc cos może nie do końca związane ze karate ale z walką jak najbardziej...

Rugbyści z Nowej Zelandii wykonują taniec wojowników przed meczem, a wygląda to tak:



[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

To coś na wzór tańca z MT, tyle że wykonany na wysokim poziomie adrenaliny.

Zobaczcie jaką oni maja determinację w oczach?

Co w takim momencie mogą czuć przeciwnicy?

Czy nie daje cos takiego jakiegoś rodzaju przewagi psychologicznej?

I teraz pytanie do startujących w zawodach:
Jak się koncentrujecie przed walką?
Czy wyzwolenie takiego poziomu adrenaliny może być korzystne?
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: Psychika wojownika... s*posoby na koncentrację...
"Wkurzanie się" przed walką uważam za błędne. Starcie to poważna sprawa i trzeba brać ją "na zimno", bez zbytnich emocji. Jak walczę, nie myślę o tym jaki to jestem zły, tylko robię swoje, bez sztucznie powiększonej agresji.
Ale zauważyłem, że do takiej metody trzeba wielkiego opanowania, a nie wszyscy wyrobili w sobie/otrzymali od natury tę umiejętność.
Pozdrawiam!
  • 0

budo_cichociemny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Psychika wojownika... s*posoby na koncentrację...
Przed walką najlepiej jest się wyciszyć i gdy przyjdzie czas robić swoje najlepiej jak potrafimy. Trzeba być pewnym swoich umiejętności i jednocześnie spokojnym. Nie wolno lekceważyć przeciwnika, ale też w żadnym wypadku nie wolno się go bać.

-A tak poza tematem. Czy jest może na forum ktoś startujący (Kyokushin) na Południówce w Sanoku 11 marca?
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Psychika wojownika... s*posoby na koncentrację...

Przed walką najlepiej jest się wyciszyć i gdy przyjdzie czas robić swoje najlepiej jak potrafimy. Trzeba być pewnym swoich umiejętności i jednocześnie spokojnym. Nie wolno lekceważyć przeciwnika, ale też w żadnym wypadku nie wolno się go bać.


CichoCiemny przepraszam że cytuję akurat z Ciebie, nie chodzi o to , że to Ty napisałeś, ale to jest tzw.: ogólna zasada zachowania a jak jest naprawdę?
W szatni przed walką podnosicie poziom adrenalizny poprzez na krzyk, czy zwyczajnie wyłączacie się i przechodzicie przez coś jak medytacja, może jakies kata, a może pomagacie sobie chwilą swojej a może swoistej modlitwy (może to niej jest zbyt trendi ale wielu z was jest pewnie religijna bez wskazywania rodzaj religii)?
  • 0

budo_cichociemny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Psychika wojownika... s*posoby na koncentrację...
Mi osobiście kata nie pomaga w najmniejszym stopniu, szczerze mówiąc wykonuje je tylko wtedy kiedy już muszę. Myślę, że każdy zawodnik ma swój sposób na koncentracje przed walką i uczy się go poprzez częsty start w zawodach. Jednym pomaga taki sposób wyzwalania adrenaliny, innym nie. Każdy musi odnaleźć to co jest najlepsze dla niego samego, bo nie ma jednej recepty dla każdego. Mi osobiście najlepiej pomaga koncentracja w samotności i całkowitym wyciszeniu, potem kiedy wychodzę na mate mówie sobie : Mam robić tylko to co na treningach, czyli dać z siebie wszystko... I pomaga :-)
  • 0

budo_kasia s
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Psychika wojownika... s*posoby na koncentrację...
Adrenalina i ogolny poziom pobudzenia powinny byc adekwatne do zadania, przed walka naturalny i adaptacyjny jest ich wzrost, sa jednak na tym polu dosc duze roznice indywidualne, wazne, zeby znac swoj sposob reahgowania i potrafic zastosowac kroki optymalizujace ten poziom, jeden potrzebuje relakscaji, odwrocenia uwagi od walki, czyli stresora, np przez koncentracje na kata, innemu potrzebne jest pobudzenie przez krzyki w szatni itd :wink: takie tance przezd walka moga byc tzw. rytualami, wielu sportowcow ma wlasne, specyficzne zachowania, ktore pomagaja "wskoczyc"na wlasciwy tryb, dobrze jest gdy sa zwiazane z wlasnym cialem, mozna je wykonac w kazdym miejscu i czasie, niewlasciwe jest poleganie na zewnetrznych atrybutach, typu szczesliwe kimono itd.walki sa o tyle ciekawe, ze jest to uniwersalny rytual, a nie specyficzny dla jednostki, jak to zazwyczaj w sorcie bywa, ale sw maja to do sibie w stosounku do innych dyscyplin, ze sa silnie stradycjonalizowane
  • 0

budo_partyzant
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1872 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Zachodnia

Napisano Ponad rok temu

Re: Psychika wojownika... s*posoby na koncentrację...
By zachować spokój w walce (uważam, że to najlepsza postawa w tym wypadku), należy:

- Starać się zachowywać spokój i opanowanie w każdej sytuacji życiowej.
- DUŻO SPAROWAĆ!

Moim zdaniem tyle :)

A co do tańców w rugby...
Bardzo dobra sprawa! Musi to wspaniale jednoczyć członków drużyny w jeden, potężny organizm :) Przypomina to nieco stosowane przez Celtów przed bitwą znieważanie i straszenie wroga ;)
  • 0

budo_cichociemny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Psychika wojownika... s*posoby na koncentrację...
Dużo sparować to podstawa...
pozdr
  • 0

budo_udar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Psychika wojownika... s*posoby na koncentrację...
Najlepiej wypic dobra nalewkę i wyplywa wtedy z ciebie dusza wojownika z dalekiego klasztoru :twisted:
  • 0

budo_g-man
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: Psychika wojownika... s*posoby na koncentrację...
Najlepsze doadrenalinowanie pamiętam z lat szkolnych, kiedy to wychodziło się na tzw. "solówy". Jako dziecko myślałem, że wyraźne wrażenie odczuwane na całym ciele (lekko waciane nogi, dopływ energii, przyspieszony oddech itd.) to strach. Dopiero później dowiedziałem się, że to właśnie strach wyzwalał duże ilości adrenaliny. Może dlatego warto się jednak troszkę "pobać" przed starciem. Nie mówię o szukaniu ucieczki, ale o wyłączeniu myśli, które hamują strach. Kilka razy przed walką dałem się ponieść takiemu lekkiemu odrętwieniu i skok adrenalinki naprawdę dał mi kopa! Ważne, żeby wiedzieć kiedy przestać. Strach nie jest zły jeśli się go wykorzysta do własnych celów.
I jeszcze jedna ważna rzecz. Jeśli już się obawiać ;) to bardziej sytuacji niż przeciwnika. Trudno to wytłumaczyć, po prostu przyjmujcie sytuację bez "komentarza" myśli. Mi to pomaga.
  • 0

budo_cichociemny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Psychika wojownika... s*posoby na koncentrację...
Często jest tak, że strach przeobraża się w swojego rodzaju rządzę mordu, jest to dobre na "solówkach" i pochodnych, ale nie na zawodach sportowych. Jak już mówiłem przed walką sportową na zawodach, każdy powinien odszukać swojego sposobu na koncentracje i poradzenie sobie ze stresem. Nie ma jednej recepty, dlatego rozmowy w tym temacie powinny przybrać bardziej formę wymieniania się swoimi sposobami i doświadczeniami; bo to co dla jednego będzie wspaniałą receptą, dla drugiego nie będzie miało żadnego pożytku...pozdro
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024