Skocz do zawartości


Zdjęcie

dlaczego właściwie niegazowana?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

dlaczego właściwie niegazowana?
W prawie każdym tekście o prawidłowym odżywianiu czytam, że nie wolno pić tego, śmego i tamtego, natomiast wodę jak najbardziej, oczywiście niegazowaną.

To nasuwa podejrzenia, że z wodą gazowaną (czystą wodą, nie mówię o żadnych colach, fantach), jest coś nie tak.

Co?



Ja na tym forum znalazłem wpis, że gazowana jest podobno nawet lepsza po treningu, bo szybciej wypłukuje szkodliwe substancje powstałe po wysiłku fizycznym.

Sam dodałbym, że gazowana woda daje większe uczucie sytości (czyli dodatkowe punkty na konto "NŻT")


Natomiast nigdy nie słyszałem, żeby "bąbelki" były same w sobie jakoś szkodliwe dla człowieka.


No więc skąd wziął się ten fetysz niegazowanej? :)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?
Bo bąbelki to dwutlenek węgla, a więc trucizna, z którą nasz organizm nie chce mieć wiele wspólnego, a więc z każdym oddechem sprawnie się jej pozbywa?
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?
To oczywiste, że go nie przyswaja, ale różnych rzeczy nie przyswaja (np. celulozy), co przecież nie znaczy że pozostawiają one szkodliwy wpływ

Chyba organizm nie ma problemów z pozbyciem się dwutlenku węgla (beknąć i po problemie), więc czy to nie jest obojętne dla zdrowia? Nie wiem, pytam
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?

To oczywiste, że go nie przyswaja, ale różnych rzeczy nie przyswaja (np. celulozy), co przecież nie znaczy że pozostawiają one szkodliwy wpływ

Ale próby strawienia, a potem wydalenie niestrawionego produktu o wysokiej zawartości celulozy, jeśli już ktoś by się go nażarł, na pewno nie pozostawiają trawiąco-wydalającego obojętnym.

Chyba organizm nie ma problemów z pozbyciem się dwutlenku węgla (beknąć i po problemie), więc czy to nie jest obojętne dla zdrowia? Nie wiem, pytam

Ja też nie wiem, ale kombinuję. Nie zawsze można beknąć, ale nawet kiedy możemy sobie z tym pofolgować, jakaś część musi się wchłaniać. Ponadto woda gazowana może powodować wzdęcia, a to - choć nie tragedia - na pewno zdrowe nie jest. Ale niech się wypowiedzą eksperci.
  • 0

budo_dr prozac
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1492 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Planet Earth

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?

Ja na tym forum znalazłem wpis, że gazowana jest podobno nawet lepsza po treningu, bo szybciej wypłukuje szkodliwe substancje powstałe po wysiłku fizycznym.

Ciekawe twierdzenie. Imho raczej watpliwe. Tak na logike to niby czemu mialoby sie tak dziac?
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?
Myślę że ze względu na moczopędność po prostu (wyższa w przypadku napojów gazowanych), a postawione przeze mnie pytanie wciąż bez odpowiedzi :)
  • 0

budo_co
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 90 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?
Jak byla susza w wakacje to w tv przestrzegali przed gazowana bo szybko gasi pragnienie ale jest to pozorne, czyli myslisz ze juz nie chcesz pic a jednak organizm jeszcze troche plynu by przyjol. Jak to sie ma do treningow to nie wiem. Czlowiek powinien pic dziennie 2l plynow, robicie norme bo ja bardzo zadko.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?
W dni treningowe spokojnie wypijam ponad trzy litry. W dni bez treningów około dwóch litrów.
  • 0

budo_dr prozac
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1492 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Planet Earth

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?

Nie odpowiada też prawdzie twierdzenie, że należy pić przede wszystkim wodę niegazowaną. Po pierwsze woda gazowana nie szkodzi zdrowemu człowiekowi; w niektórych tylko przypadkach należy jej unikać z określonych powodów zdrowotnych. Przede wszystkim przy nadkwasocie, zaburzeniach trawienia, przy chorobie gardła i strun głosowych. Natomiast woda gazowana drażniąc kubki smakowe w jamie ustnej powoduje uczucie orzeźwienia i to wpływa na lepsze samopoczucie i gaszenie pragnienia w przeciwieństwie do wody niegazowanej, która jest mdła. Ale to jest kwestia gustu, nad którym nie powinno się ponoć dyskutować. Nie należy jednak z tego powodu tworzyć jakiś pseudonaukowych zaleceń dietetycznych. W tej kwestii z punktu widzenia zdrowotnego często pomijane i niedoceniane jest najważniejsze, że woda gazowana jest bardziej pewna pod względem bakteriologicznym aniżeli niegazowana. W niegazowanej łatwiej rozwija się flora bakteryjna aniżeli w wodzie z dwutlenkiem węgla, który ma działanie bakteriostatyczne i nie dopuszcza do mnożenia się bakterii. I takie też pozytywne działanie dla zdrowia maja wzgardzone przez niektórych bąbelki w wodzie. Ale też bez przesady, wystarczy by było ich w litrze około 1000mg i spełnią swoją pozytywną rolę. Czasem jest ich rzeczywiście za dużo, ale zawsze można prostym sposobem ich się pozbyć.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?
Tak właśnie podejrzewałem :D Dzięki za link.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?
Faktycznie w wodzie gazowanej bakterie uwazane ze chorobotworcze nie beda sie rozwijac, jesli woda ma 6>ph > 4. Natomiast nie jest polecana dla ludzi ktorzy maja nadkwasote zoladka, ze wzgledu wlasnie na ten wysoki ph. Dwutlenek wegla rozpuszczajacy sie w wodzie powoduje powstanie kwasu weglowego czyli mozna powiedziec ze woda gazowana jest lekkim kwasem. W zaleznosci od tego, jakie woda posiada mineraly, dwutlenek wegla moze wchodzic z nimi w reakcje i wytwarzac zwiazki chemiczna ktore moga byc szkodliwe dla zdrowia.

A poza tym, woda gazowana pobudza pragnienie.
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?

w tv przestrzegali przed gazowana bo szybko gasi pragnienie ale jest to pozorne, czyli myslisz ze juz nie chcesz pic a jednak organizm jeszcze troche plynu by przyjol.

A poza tym, woda gazowana pobudza pragnienie.

:D
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?
A choćby pobudzała, no to co? Wypijesz wskutek tego więcej wody niż powinieneś, to nadmiar szybko wysiusiasz... z medycznego punktu widzenia nie da się chyba przedawkować wody :D
  • 0

budo_dr prozac
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1492 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Planet Earth

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?
Da sie. Nawet slyszalem o śmiertelnych przypadkach. Ale trzeba wypic duzo wody. DUZO :)
  • 0

budo_poncho
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?

A poza tym, woda gazowana pobudza pragnienie.

Też gdzieś o tym czytałem. Ponoć bąbelki przyczepiają się do ścianek przełyku i go wysuszają, co pobudza uczucie pragnienia, a w niektórych przypadkach mogą też powodować lekkie podrażnienia.

Ekspertem nie jestem, a napojów gazowanych nie piję, bo nie lubię. :P
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?
Woda gazowana zwiększa zakwaszenie organizmu, co jest ogólnie rzecz biorąc niewskazane. Zwłaszcza w okresie okołotreningowym gdy powstaje dużo substancji kwaśnych. Poza tym rozciąga ścianki żołądka powodując na zasadzie odruchowej przekrwienie przewodu pokarmowego i przejście w stan "trawienia" (odpływ krwi od mięśni, zwiększone wydzielanie soków trawiennych"
  • 0

budo_thunderbolt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?
Oj takie filozofie ja m.i.n pije niegazowana po treningu bo przez babelki nie mogl bym wypic duzo :twisted:
  • 0

budo_p.g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gniezno

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?
Cytat z innego forum sportowego:

"Napoje gazowane + piwo - Mogę poprowadzić kogoś kto pali. Mój wychowanek (6 kg w 30 dni) pali paczkę dziennie. Stara się rzucić. Nie mógłbym trenować osoby pijącej napoje gazowane. Oto dlaczego.
Dwutlenek węgla zawarty w napojach jest tą samą substancją, którą wydalają twoje płuca. Równie dobrze mógłbyś pić mocz. Dwutlenek węgla natomiast powstrzymuje pojmowanie białka. Zrób eksperyment. Zjedz stek i popij go gazowanym napojem. Na drugi dzień przekonasz się, że mięso nie zostało strawione i "leży ci na żołądku". Zrób to samo po kilku dniach, zastępując gazowany napój sokiem pomarańczowym. Następnego dnia rano "poczujesz prawdę" "
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?

Jak byla susza w wakacje to w tv przestrzegali przed gazowana bo szybko gasi pragnienie ale jest to pozorne, czyli myslisz ze juz nie chcesz pic a jednak organizm jeszcze troche plynu by przyjol. Jak to sie ma do treningow to nie wiem.


na kursie instr. sportu takie tlumaczenie slyszalem od biolog zajmującej się sportowcami.
czyli, że gazowana prędzej powoduje uczucie braku pragnienia, ale jest to "oszukiwanie organizmu".

nie mam kompetencji, żeby podważać jej twierdzenia.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: dlaczego właściwie niegazowana?
Hejo!

Na opakowaniu którejś tak wody przeczytałem że CO2 wspomaga wchłanianie mikroelementów. Podaję tylko - to nie moje zdanie. Ja osobiście muszę mieć z gazem - inna mi nie smakuje.

Pozdrowionka
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024