Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozgrzewka - potrzebna czy nie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie

Belor - a co sądzisz o wykonaniu SNT jako ćwiczenie izometryczne? albo samej swekwencji saam bai fut jako chi kung? Ja tam przy tym spływam potem. Ostatnimi czasy zauważyłem że robiąc 2razy SNT temperatura ciała podskakuje, zaczynam się pocić itd. Zresztą- jakoś nigdy nie słyszałem o jakimś nadmiarze kontuzji na WT, a już wogóle o takich które dałoby się uniknąć robiąc "standardową" rozgrzewkę, więc prócz kwestii czysto akademickiej wygląda na to że jest to ok. Zresztą rozgrzewką nie jest samo SNT, przez jakiś czas robi się trochę technik w powietrzu.


Izometryczne ok. Co do chi kung, to z wszelką magią niezależnie (wschodnią czy zachodnią) mam na bakier, więc... chyba, że w aspekcie zdrowotnym, to ok. Zgadzam się, że można się przy tym spocić, ale... Właśnie, robiąc formę nie rozgrzejesz dokładnie wszystkich partii mięśni. Wolę jednak wykonać pełną rozgrzewkę, rozgrzewając wszystko i dokładnie. Ja się nie przyczepiam do tego czy w WT jest rozgrzewka (i jaka), czy nie, gdyż podobnie jak Tsailifo uważam, że to wewnętrzna sprawa danego stylu i nic mi do tego - ani tego nie krytykuje, ani zachwalam. Mówię tylko, że nie wydaje mi się, aby można było traktować SLT jako rozgrzewkę (my np. SLT robimy na końcu treningu). Nie chodzi o to, żeby się zgrzać czy spocić, ale równomiernie rozgrzać wszystkie mięśnie, które później biorą udział w treningu (a biorą w zasadzie wszytkie). Z własnego doświadczenia wiem, że wchodząc na salę w zimie z "zesztywniałymi" lekko mięśniami lepiej włożyć trochę wysiłku w rozgrzewkę, niż później stękać, że skurcze itp. (abstrachując od moich własnych preferencji w tym zakresie). Mam nadzieję, że wyraziłem się w miarę precyzyjnie :-)
  • 0

budo_marek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie

na razie cie nie obrażałem, ale skoro tak zaczynasz :)

dla wyjasnienia:
tradycyjny trening Wing Tsun Kung Fu rozpoczyna zawsze forma Siu Nim Tao jako trening chi gung stojac w miejscu i pracujacc oddechem napinajac i rozluzniajac rózne grupy miesni
( tzw. cwiczenie SAAM PAI FUT , potrójna modlitwa do buddy ) a nastepnie techniki podstawowe z formy Siu Nim tao, Chum Kiu i Biu Tze w powietrzu z krokami po sali czyli tzw "shadow boxing " nie jest to klasyczna rozgrzewka typu rozciaganie, bieganie czy pajacyki ale dobrze przygotowuje do treningu, wykorzystujesz do tego projekcje przeciwnika widzac go przed soba, dopiero potem mozna przejsc do aplikacji
Sifu Marek Mikulski
Leung Ting Gym
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie
A czy wogóle stosujecie jakieś ćwiczenia na poprawę wytrzymałości itp. ??
  • 0

budo_wilkolak
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie
marek: ktos nie cwiczyl WT to pewnych rzeczy nie zrozumie, albo nie bedzie chcial zrozómiec.
poprostu WT sie albo lubi albo nie. Jezeli nie to zawsze znajdziesz cos, co ci bedzie przeszkadzac, albo co bedziesz krytykowac.
  • 0

budo_marek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie
tak:uderzenia , kopnięcia, łokcie i kolana itp. wszystkie ruchy atakujące w ochraniacz
( albo w ręce ) w ruchu lub w miejscu z partnerem na czas, izometria rąk , nóg ramion barki i plecy, brzuch (8 grup mięścni 8 ćwiczeń ) , izometryczne poonsao i niskie pozycje z formy długiego kija np. SEI PI MA dla wzmocnienia pracy nóg, no i tzw NUK SAO czyli wymiana technik w wolnej walce walce, tradycyjny trening dąży do stworzenia tzw. siły walki
( KUNG LIK ) , drogą do tego są formy, ćwiczenia z partnerem i trening bronią ale bez użycia ciężarów, siłowni itp, trening KUNG LIK pozwala zwiększyć siłę mięśni bez utraty prędkości i elastyczności
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie

tak:uderzenia , kopnięcia, łokcie i kolana itp. wszystkie ruchy atakujące w ochraniacz
( albo w ręce ) w ruchu lub w miejscu z partnerem na czas, izometria rąk , nóg ramion barki i plecy, brzuch (8 grup mięścni 8 ćwiczeń ) , izometryczne poonsao i niskie pozycje z formy długiego kija np. SEI PI MA dla wzmocnienia pracy nóg, no i tzw NUK SAO czyli wymiana technik w wolnej walce walce, tradycyjny trening dąży do stworzenia tzw. siły walki
( KUNG LIK ) , drogą do tego są formy, ćwiczenia z partnerem i trening bronią ale bez użycia ciężarów, siłowni itp, trening KUNG LIK pozwala zwiększyć siłę mięśni bez utraty prędkości i elastyczności


Ale to są wszystko elementy systemu. A czy robicie coś stricte pod kondycję/wytrzymałość?
  • 0

budo_belial
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie

na razie cie nie obrażałem, ale skoro tak zaczynasz :)

dla wyjasnienia:
tradycyjny trening Wing Tsun Kung Fu rozpoczyna zawsze forma Siu Nim Tao jako trening chi gung stojac w miejscu i pracujacc oddechem napinajac i rozluzniajac rózne grupy miesni
( tzw. cwiczenie SAAM PAI FUT , potrójna modlitwa do buddy ) a nastepnie techniki podstawowe z formy Siu Nim tao, Chum Kiu i Biu Tze w powietrzu z krokami po sali czyli tzw "shadow boxing " nie jest to klasyczna rozgrzewka typu rozciaganie, bieganie czy pajacyki ale dobrze przygotowuje do treningu, wykorzystujesz do tego projekcje przeciwnika widzac go przed soba, dopiero potem mozna przejsc do aplikacji
Sifu Marek Mikulski
Leung Ting Gym
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


ja jakos tej metodyki nie widzialem. bylo SNT owszem i zaraz potem trening. poza tym zalozeniem rozgrzewki jest przygotowanie do wykonywania technik, wiec wykonywanie technik jako rozgrzewka to albo maslo maslane, albo .... Zen ;) trzeba dodac tez ze po 1) ten wasz chi kung jest wyjatkowo rozbudowany jesli zaczyna i konczy sie na saam pai fut (ironia zamierzona) oraz 2) ze ciosy WT sa kontrowersyjne poniewaz nastepuje wyprost lokcia. wiekszosc Sz.W uznaje to za blad conajmniej z 2 powodow: narazanie sie na mozliwosc zlamania poprzez dzwignie oraz tzw. mikrourazy tzn strzaly w stawie lokciowym. jesli polaczyc to z tak intensywna "rozgrzewka" to wg mnie jest to nierozsadne aczkolwiek jak zapytalem swojego bylego sihinga czy to jest bezpieczne odpowiedzial "sijo tak robi i nic mu sie nie stalo z lokciami" :D
  • 0

budo_bonsao
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie
Do czlowieka o niku "Wing Tsun" przepraszam jesli urazily cie moje bledy ortograficzne ale nie stety z polskiej czcionki posiadam tylko "ó"i pisze dosc szybko.Cieszko po za granicami kraju pisac poprawnie po polsku .A to niejest dyskusjia o ortografi.Zapraszam cie do forum ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]) o ortografi.
Widze ze dolalem oliwy do ognia z SLT.Takiego wlasnie efektu sie spodziewalem.Co do rozgrzewki to zgadzam sie z twierdzeniem ze jest potrzebna ale nie musi ona wygladac dokladnie tak jak w kazdym sporcie .Mozna cwiczenia rozgrzewajace miesnie powiazac z technikami danego systemu.Po co machac jakimis ciezarkami czy robic jakies pompki lub biegac w kolo po sali.I to chyba wszystko.
  • 0

budo_wilkolak
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie
Belial: no z tymi lokciami to przesadziles

lokcie sa max. prostowany tylko jak cwiczysz sam (ciosy w powietrze). Wszystkie inne (worek, czwiczenie z partnerem) to trafiasz przeciwnika i dopiero potem prostujesz. Nie osiagasz ale nigdy 100% Tzw. naturalne ulozenie reki.

Ale jak juz pisalem w teori to jest ciezko wytlumaczyc. zapraszam ale do porzadnej szkoly WT i ponabierac troche doswiadczen. Potem spojzec na to obiektywnie i jest OK. :)
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie

lokcie sa max. prostowany tylko jak cwiczysz sam (ciosy w powietrze).


To właśnie jest groźnei, uderzanie w powietrze z pełnym wyprostem łokcia
  • 0

budo_belial
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie

Belial: no z tymi lokciami to przesadziles
lokcie sa max. prostowany tylko jak cwiczysz sam (ciosy w powietrze).


i o tym wlasnie mowilem. jak robisz linwankuen albo "techniki z biu tze" to nic innego jak prostowanie lokcia bardzo szybko i luzno to mialem na mysli. moze dla mlodziana to jest w miare bezpieczne, ale jakis emeryt ok 40-tki ;) moze sobie zrobic kuku o ile sie nie rozgrzeje dobrze, a ponoc robiac to dosyc czesto moze na starosc wydac duzo kasy na masci lub lekarza. teza ze to jest niebezpieczne dla lokci nie jest moja (chociaz sie z tym poniekad zgadzam). szlyszales moze o tzw. lokciu tenisisty?

Ale jak juz pisalem w teori to jest ciezko wytlumaczyc. zapraszam ale do porzadnej szkoly WT i ponabierac troche doswiadczen. Potem spojzec na to obiektywnie i jest OK. :)


oo dzieki mistrzu za rade. widocznie cwiczylem w kiepskiej szkole WT, w tych porzadnych lokcie sie w teorii prostuja, ale w praktyce jest to najzupelniej zdrowe i magicznie dziala na jakies blizej nieokreslonej i nieopisanej zasadzie :)
  • 0

budo_wilkolak
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie
sorry nie wiem gdzie cwiczyles, ale mi so nieznane jakies kontuzie lub problemy ze stawami. no ale moze ci których znam to sami supermeni :)
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie
Albo nie ćwiczą zbyt intensywnie.

Prawda jest taka że "ostre" uderzanie w powietrze z pełnym wyprostem łokcia może prowadzić do poważnych kontuzji. Taka jest prawda i nie ma co o tym dyskutować :)
  • 0

budo_wilkolak
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie
pomiedzy naturalnym wyprostowaniem reki a wyprostowaniem na maxa (gdzie oczywiscie lokec dostaje w d...) sa kolosalne róznice!!

Jak stojisz na bacznosc i twoje rece zwisaja luzno to sa one "naturalnie" wyprostowane!

Jak juz pisalem nie znam nikogo kto by mial kontuzie!!! Malo tego WT mozesz cwiczyc do puznej starosci (Yip Man pral swoich synów) Kickboxingu raczej nie bedziesz cwiczyc po 70-tce :)
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie

pomiedzy naturalnym wyprostowaniem reki a wyprostowaniem na maxa (gdzie oczywiscie lokec dostaje w d...) sa kolosalne róznice!!

Jak stojisz na bacznosc i twoje rece zwisaja luzno to sa one "naturalnie" wyprostowane!

Jak juz pisalem nie znam nikogo kto by mial kontuzie!!! Malo tego WT mozesz cwiczyc do puznej starosci (Yip Man pral swoich synów) Kickboxingu raczej nie bedziesz cwiczyc po 70-tce :)


Znowu się zaczyna, najpierw piszesz że są wyprostowane w łokciu a teraz że nie są... więc się zdecyduj.

A dlaczego kick-boxingu nie można ćwiczyć po 70 ???
A ilu znasz ludzi którzy ćwiczą WT lub inną sztukę walki (nie wliczając taijiquan) po 70 ?
  • 0

budo_wilkolak
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie
nic sie nie zaczyna. jest wyprostowana (naturalnie) a to róznice do tego o czym ty mówisz. ale w sumie mi to zwisa. mysl i pisz co chcesz.

znam paru, a po 60-tce zajebiscie duzo! i wierz mi, ze ci staruszkowie by niejednemu mlodemu miche obili!!!

chcialbym widziec innego stylisty w tym wieku :)

ale nie chce zeby ten ted szdel w strone ci albo ci sa lepsi! styl jest stylem!
jezeli chodzi o teorie (fizyka, ruchy, skutecznosc) to DLA MNIE jest WT najlepsze!

znam ale mase Wing Tsunistów którym by pierwszy lepszy leszcz miske wyklepal!! wiec styl stylem ale od czlowieka zalezy bardzo duzo!

tak na marginesie, to zrobilem sobie kiedys wedrówke po stylach (Kraf Maga, Kenpo Karate, Ju Jutsu, Chinadi) i wszedzie byl mój Wing Tsun góra!!! Mimo tego nie oznaczo to, ze kazdy co cwiczy te style jest do d... OK
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie

tak na marginesie, to zrobilem sobie kiedys wedrówke po stylach (Kraf Maga, Kenpo Karate, Ju Jutsu, Chinadi) i wszedzie byl mój Wing Tsun góra!!! Mimo tego nie oznaczo to, ze kazdy co cwiczy te style jest do d... OK

Litości...
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie
szkoda gadać... chyba beton mu zastygł
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie

tak na marginesie, to zrobilem sobie kiedys wedrówke po stylach (Kraf Maga, Kenpo Karate, Ju Jutsu, Chinadi) i wszedzie byl mój Wing Tsun góra!!! Mimo tego nie oznaczo to, ze kazdy co cwiczy te style jest do d... OK


To wystartuj w UFC zarobisz szybko STRASZNIE DUŻO KASY :)
  • 0

budo_belial
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka - potrzebna czy nie

nic sie nie zaczyna. jest wyprostowana (naturalnie) a to róznice do tego o czym ty mówisz. ale w sumie mi to zwisa. mysl i pisz co chcesz.

znam paru, a po 60-tce zajebiscie duzo! i wierz mi, ze ci staruszkowie by niejednemu mlodemu miche obili!!!

chcialbym widziec innego stylisty w tym wieku :)

ale nie chce zeby ten ted szdel w strone ci albo ci sa lepsi! styl jest stylem!
jezeli chodzi o teorie (fizyka, ruchy, skutecznosc) to DLA MNIE jest WT najlepsze!

znam ale mase Wing Tsunistów którym by pierwszy lepszy leszcz miske wyklepal!! wiec styl stylem ale od czlowieka zalezy bardzo duzo!

tak na marginesie, to zrobilem sobie kiedys wedrówke po stylach (Kraf Maga, Kenpo Karate, Ju Jutsu, Chinadi) i wszedzie byl mój Wing Tsun góra!!! Mimo tego nie oznaczo to, ze kazdy co cwiczy te style jest do d... OK


jak krzycza banery reklamowe - WING TSUN - System Dla Ludzi Inteligentnych
mysle ze te wypowiedzi nie obronia tej tezy napewno ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024