Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_-dmr-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 293 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Brooklyn, NY

Napisano Ponad rok temu

Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik
1. powiedzmy, ze program nauczania stylu kungfu zaklada szybki czas nauki. ze zwyklego ucznia po kilku/nastu miesiacach staje sie on doswiadczonym adeptem, kolejne egzaminy pozwalaja na uzyskanie wyzszego stopnia wtajemniczenia itd, itd...

powiedzcie mi jak to jest w waszych szkolach: kto i kiedy i na jakich zasadach zostaje asystentem, instruktorem lub mistrzem. ile lat treningu lub jakie inne kryteria musza byc spelnione aby zostac wielkim mistrzem, kto o tym decyduje?

2. podobno w niektorych szkolach stosuje sie system stopniowania zblizony do takiego z karate, gdzie kolor pasa wyznacza stopien lub tytul. jaki jest odpowiednik koloru pasa np, studenta kungfu ze stazem 5 lat w sztuce? jakiego koloru pas powinien miec kazdy z prowadzacych szkole sifu/instruktor/mistrz
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik
Ciekawy temat. Osobiście także jestem ciekawy jak to wygląda w innych szkołach.

U nas nie ma żadnych pasów, ani tego typu oznaczeń, na sali po prostu wiadomo, kto ile umie i z tego co wiem tak jest w tradycyjnych szkołach. Z tego co widziałem na szczególne okazje Sifu ubiera złota szarfę, ale np. Beddar czasem nosi czerwoną, więc nie wiem czy to kwestia tradycji czy może ulubionego koloru :)
Egazminy są co roku (w marcu) - na pierwsze stopnie nie jest bardzo trudno zdać, ale im wyżej tym czas potrzebny na osiągnięcie danego stopnia się wydłuża, a egazminy komplikują (trwają kilka dni). Stopni jest 10 w sumie i 10ty ma Sifu (także Beddar). Najbardziej zaawansowany uczeń ma 8y, ćwiczy ok. 11 lat WC, jest asystentem. Żeby zostać instruktorem certyfikowanym przez PSWCKF trzeba przyjeżdżać na seminaria organizowane przez Sifu oraz zdać u niego egzaminy, a on egzaminuje, gdyż w gałęzi, którą reprezentujemy ma w Polsce najwyższy stopień (jest także prezesem stowarzyszenia). Egzaminy zdają u nas członkowie Polskiego Stowarzyszenia Wing Chun Kung Fu z całego kraju. Mniej więcej na tyle się orientuję.
  • 0

budo_vt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik
[quote name="budo_-DMR-"]ze zwyklego ucznia po kilku/nastu miesiacach staje sie on doswiadczonym adeptem[/quote]

Niemożliwe.

powiedzcie mi jak to jest w waszych szkolach: kto i kiedy i na jakich zasadach zostaje asystentem, instruktorem lub mistrzem. ile lat treningu lub jakie inne kryteria musza byc spelnione aby zostac wielkim mistrzem, kto o tym decyduje?

2. podobno w niektorych szkolach stosuje sie system stopniowania zblizony do takiego z karate, gdzie kolor pasa wyznacza stopien lub tytul. jaki jest odpowiednik koloru pasa np, studenta kungfu ze stazem 5 lat w sztuce? jakiego koloru pas powinien miec kazdy z prowadzacych szkole sifu/instruktor/mistrz[/quote]

W S.A.Ving Tsun w Polsce jak i w żadnej szanującej się szkole z przekazu WSL nie ma żadnych stopni, pasków, danów czy innych wynalazków. Przebywając na sali treningowej, każdy wie na jakim poziomie są pozstali i co sobą reprezentują. Nie ma też jakiś oficjalnych funkcji w stylu asystent. Starsi uczniowie uczą młodszych a nad wszystkim czuwa Sifu.
Kolejne poziomy "wtajemniczenia" osiąga się po przez stałą ciężką pracę na treningach, czynne uczestnictwo w życiu szkoły no i oczywiście przez opanowanie poprzedniej porcji materiału. Żeby otworzyć własną szkołę trzeba mieć zgodę Sifu. Tytuł ucznia można uzyskać najwcześniej po okołu 8-10 latach. Tytuł Sifu po jakiś 15-20 latach.
Tytuł "Sifu" można porównać do 4 dana w tradycyjnym karate. W Polsce poza Sifu J.Szymankiewiczem tytuły "sifu" mają jeszcze tylko 4 osoby.
  • 0

budo_-dmr-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 293 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Brooklyn, NY

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik

W S.A.Ving Tsun w Polsce jak i w żadnej szanującej się szkole z przekazu WSL nie ma żadnych stopni, pasków, danów czy innych wynalazków

rozumiem, czyli czysta tradycja wedlug chinskich wzorcow konfucjanskich - zadnej komerchy

Tytuł ucznia można uzyskać najwcześniej po okołu 8-10 latach

skoro tak, to kim jest ow adept cwiczacy przez 5-7 lat?
mam rozumiec, ze chodzi Ci o formalny tytul ucznia po ceremonii "Bai Shi", tak?

Tytuł "Sifu" można porównać do 4 dana w tradycyjnym karate

slyszalem te porownanie w 1985 roku i odtad panuje chyba nadal, ale jak sie to ma do poziomu wyszkolenia, nie wiem. 4-ty Dan Karate to juz cos i ktos z doswiadczeniem. czy ten poziom a wlasciwie porownanie moze dalej ewoluowac? np do stopnia 6-7 Dan czy pozostaje juz na stale? jesli tak to co jest wyznacznikiem.
  • 0

budo_-dmr-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 293 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Brooklyn, NY

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik

Z tego co widziałem na szczególne okazje Sifu ubiera złota szarfę, ale np. Beddar czasem nosi czerwoną, więc nie wiem czy to kwestia tradycji czy może ulubionego koloru :)

o ile pamietam, czerwona szarfe w szkolach kungfu zakladaja "goscie" lub przedstawiciele innej szkoly. zlota szarfa na uroczystosci jest calkiem wskazana

Stopni jest 10 w sumie i 10ty ma Sifu (także Beddar). Najbardziej zaawansowany uczeń ma 8y, ćwiczy ok. 11 lat WC, jest asystentem

czy te stopnie sa odpowiednikami Dan w Karate?
  • 0

budo_vt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik
[quote name="budo_-DMR-"][quote name="budo_VT"] W S.A.Ving Tsun w Polsce jak i w żadnej szanującej się szkole z przekazu WSL nie ma żadnych stopni, pasków, danów czy innych wynalazków [/quote] rozumiem, czyli czysta tradycja wedlug chinskich wzorcow konfucjanskich - zadnej komerchy [/quote]

Dokładnie tak.

[quote] Tytuł ucznia można uzyskać najwcześniej po okołu 8-10 latach [/quote] skoro tak, to kim jest ow adept cwiczacy przez 5-7 lat?
mam rozumiec, ze chodzi Ci o formalny tytul ucznia po ceremonii "Bai Shi", tak? [/quote]

Ceremonii jako takiej nie ma. Jeżeli ćwiczysz 5-7 lat to jest się praktykiem w naszej szkole.
Tytuł u cznia upoważnia do np. do możliwości powoływania się na Sifu czy do rekomendacji od Sifu do innego nauczyciela. Tytuł ten nie jest nadawany dożywotnio. Jeżeli uczeń z jakiś względów zawiedzie Sifu (szkołę) to może utracić tytuł.

[quote] Tytuł "Sifu" można porównać do 4 dana w tradycyjnym karate [/quote] slyszalem te porownanie w 1985 roku i odtad panuje chyba nadal, ale jak sie to ma do poziomu wyszkolenia, nie wiem. 4-ty Dan Karate to juz cos i ktos z doswiadczeniem. czy ten poziom a wlasciwie porownanie moze dalej ewoluowac? np do stopnia 6-7 Dan czy pozostaje juz na stale? jesli tak to co jest wyznacznikiem.[/quote]

Tytuł ten oznacza, iż uczeń poznał cały system oraz że postawą swą udowodnił, że jest godny mieć ten tytuł. Rozwijać się może i musi cały czas.
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik
Dosc ciekawie jest zrealizowane w YMAA
tu shaolin
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

i tai chi
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik
Czegośnie rozumiem. VT u swojej podstawy został wprowadzony jako styl do szybkiego nauczenia umiejętności walki w odróżnieniu od innych stylów, w których nauka trwała 15-20 lat. Okres miał ulec skróceniu do 5 lat.

A tutaj 8-10 lat i dopiero ktoś docenia jako ucznia?

To ile trwa nauka kompletnego systemu? 40 lat? Czyli dłużej niż w innych stylach? Czy też mże całe życie, żeby zawsze ciągnąć kasę?

Trochę śmieszne. Zmieniono jak widzę zupełnie założenia, które przyświecały twórcom.
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik

Z tego co widziałem na szczególne okazje Sifu ubiera złota szarfę, ale np. Beddar czasem nosi czerwoną, więc nie wiem czy to kwestia tradycji czy może ulubionego koloru :)

o ile pamietam, czerwona szarfe w szkolach kungfu zakladaja "goscie" lub przedstawiciele innej szkoly. zlota szarfa na uroczystosci jest calkiem wskazana


No to się zgadza, bo Beddar miał czerwoną, gdy do nas przyjeżdżał. Tak przy okazji to dzięki za wyjaśnienie.

Stopni jest 10 w sumie i 10ty ma Sifu (także Beddar). Najbardziej zaawansowany uczeń ma 8y, ćwiczy ok. 11 lat WC, jest asystentem

czy te stopnie sa odpowiednikami Dan w Karate?

Nie wydaje mi się. To raczej wewnętrzna klasyfikacja i nie sądzę, żeby była wzorowana na stopniach karate jako takich. Nie wydaje mi się też, żeby można to było porównywać, to nie są rzeczy paralelne (ale 100% pewności nie mam).

Okres miał ulec skróceniu do 5 lat

Zwróć uwagę, że wtedy ćwiczono "trochę" więcej niż teraz. Praktycznie nauka odbywała się codziennie, często po kilka godzin. Dziś jest dobrze, jeśli w danej szkole zajęcia odbywają się 3x w tygodniu i nie są raczej zbyt intenstywne (a często i to nie). Jeśli to sobie przeliczysz, to się okaże, że te 15-20 lat nauki dziś odpowiada intensywnym 5 latom nauki wtedy. Przynajmniej tak to sobie "wykoncypowałem".
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik
A może wypowiedzieliby się także adepci innych stylów niż tylko WC/VT (modliszka, yiquan, clf, etc.)? To mogłoby poszerzyć temat. A swoją drogą, to ciekawy jestem jakie są wymagania w waszych szkołach np. na pierwsze stopnie (ale to z kolei nieco zawęża temat :wink: )
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik

A może wypowiedzieliby się także adepci innych stylów niż tylko WC/VT (modliszka, yiquan, clf, etc.)? To mogłoby poszerzyć temat. A swoją drogą, to ciekawy jestem jakie są wymagania w waszych szkołach np. na pierwsze stopnie (ale to z kolei nieco zawęża temat :wink: )


Jesli to kogos zainteresuje, to na chuojiaofanzi nie mamy (na szczescie) zadnych stopni.
Jest nauczyciel i uczniowie. W ogole jest cos takiego jak guanmen dizi, czy rumen dizi, czyli uczen 'zamknietych drzwi', taki po ceremonii baishi, ale tu w Polsce czegos takiego nie robilismy.. jeszcze :-)

Nie mamy egzaminow, a i program nauczania nie jest przesadnie ujednolicony. W zasadzie poza najbardziej podstawowymi cwiczeniami - jibengong, ktorych jest u nas -swoja droga- calkiem sporo, nauka toczy sie dosc indywidualnym torem. Czyli poszczegolne bardziej zaawansowane cwiczenia i formy sa dobierane przez nauczyciela wedle potrzeb dla kazdego przypadku. Nie ma na przyklad jakiegos ustalonego porzadku poznawania form.

Wiadomo, nauczyciel ma swoj wlasny pomysl na rozwoj ucznia, bo i uczen uczniowi nie rowny. Jeden mlody sprawny, drugi starszy z brzuchem, jeden bystry i chwyta w lot, inny nie koniecznie. Nie moga sie wiec wszyscy uczyc dokladnie tego samego zwlaszcza przy tak rozbudowanym stylu jak chuojiaofanzi. Jest to mozliwe do zastosowania jedynie w malej grupie, jaka jestesmy. To inna rzecz. Czasem jest tez tak, ze o wprowadzeniu jakiegos elementu decyduje przypadek, albo dobry humor instruktora ;-)
  • 0

budo_mariuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 228 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik
A ja się pozwolę nie zgodzic z większością postów w tym temacie (nie pirewszy raz zresztą :wink: ). Moim zdaniem nadal wiele osób uważa, że da się prowadzić treningi tak jak np. w Japonii czy Chinach, gdzie człowiek sam błaga aby go Sifu czegoś nauczył i pała chęcią wiedzy. Realia współczesnego świata pokazują coś zupełnie innego. Stawiałem już tą tezę wiele, wiele razy. Powód słabej popularności kung fu to w dużej mierze brak jasnych kryteriów nadwania stopni i brak odpowiednich strojów. Komercyjne? Tak! Oczywiście, że trochę jest komercyjne, no bo chyba każdy instruktor musi zarabiać na życie prawda? I dlatego powinien mieć dużo ludzi na sali. Przez wiele lat miałem okazję przyglądać się i trochę ćwiczyć karate - i na seminarium na sali bywało 200-300 osób, wszyscy w ślicznych białych kimonach, kolorowe pasy, okrzyki. To robi wrażenie! teraz równolegle z kungfu cwicze jj i tam jest tak samo!
No bo jak powiecie postronnej osobie, że ćwiczycie sztuki walki, to zapyta się Was: "oooo... a masz czarny pas?" :lol: Tak po prostu jest i moim skromnym zdaniem brak przystosowania kungfu do tego oczywistego marketingowego faktu jest dużym błędem. Nawet bjj zrozumiało, że należy zacząć podawać jasne kryteria egzaminowania, podkreślać wagę stopni i pasów. Współcześni ludzie potrzebują jasnego, realnego i namacalnego dowodu tego, że mają określony poziom wiedzy. Tak są nauczeni w szkole, gdzie są oceny, egzaminy z ocenami, dokumenty potwierdzające wykształcenie.
Szczególnie moim zdaniem ma to znaczenie u dzieci, które uwielbiają być nagradzane i móc chwalić się przed rówieśnikami. Np. style karate to zauważyły tworząc odpowiednie belki i pasy dla dzieci
Oczywiście wiele osób za chwilę będzie pałać "obrzydzeniem" do słowa komercja... a jak nazwiemy płacenie za egzaminy, składki, opłaty za semianria, koszulki Klubowe... Czy Wasz Mistrz nie zarabia na tym ani grosza?
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik
Generalnie masz rację. Tyle tylko, że to co napisałeś tłumaczy jedynie większą popularność styli japońskich np. nad tradycyjnymi chińskimi. Rzecz w tym, że ma to dosyć luźny związek z tematem, o którym tu mówimy. A odnosząc się do samej wypowiedzi to powiem tak. Szczerze mówiąc jest mi obojętne czy KF jest popularne czy nie. Myślę, że dla wszystkiego w życiu i na rynku jest odpowiednie miejsce. Podobnie jest z KF. Można słuchać krzykliwego i (w większości bezwartościowego) POPu można też bardziej wartościowej muzyki. Podobna zależność zachodzi w każdym segmencie (prawie) "rynku" (jeśli już używać tej kategorii). Nie wybrałem KF dlatego, że jest takie czy inne, ale dlatego, że mi najbardziej odpowiada właśnie takie jakie jest i najlepiej do mnie pasuje. Myślę, że wiele osób myśli podobnie, inaczej rację bytu miałyby tylko style, które opisałeś. Wydaje mi się też, że gdyby KF poszło w stronę rozumianej przez ciebie komercji, to tak naprawdę rozpłynęło by sie w tym światku i zatraciło swoją wyjątkową specyfikę. Oczywiście, że każdy musi zarabiać, Sifu prowadzący zajęcia również, bo musi z czegoś żyć i to jest zdrowy układ. Rzecz w tym, na co jest kładziony priorytet - tylko na zysk i pieniądze (a obawiam się, że tak jest w znacznej części przypadków w światku, który opisujesz), czy też na przekazanie autentycznej wiedzy. Niektóre style KF podążają powoli w stronę, któą wskazałeś (np. Wing Tsun) - stopnie, kimonka, struktura, seminaria i - moim zdaniem - nie wychodzi im to na dobre. Temat wart przemyślenia.
  • 0

budo_mariuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 228 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik

Generalnie masz rację. Tyle tylko, że to co napisałeś tłumaczy jedynie większą popularność styli japońskich np. nad tradycyjnymi chińskimi. Rzecz w tym, że ma to dosyć luźny związek z tematem, o którym tu mówimy.


Myślę, że bardzo związany - w stylach japońskich nie masz problemu - od 3 kyu mozesz robic papiery instruktora, nie ma trzystu różnych wyznaczników, jasna i precyzyjna granica: 3 kyu + kurs instruktorski

I powtórzę to co powiedziałem: czy widziałeś radość dzieciaków na karate jak zakładają żółte pasy? Tego nie kupisz kartą Mastercard ;) 8)
  • 0

budo_peter
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 523 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik
a czy nie jest tak, ze jest to stale zrodlo dochodu?
egzamin co pol roku np koszt kolo 50 zl....
jak nie zaliczysz, to nie idziesz z materialem do przodu...
i sie kreci...

Stopnie jak jest tzw mala sekcja nie maja sensu raczej i swirowanie z pasami (oprocz walorow estetycznych).
Ale jak bylem na Summer Campie z YMAA i bylo tam z paresetek ludzi calego swiata to stwierdzam ze ma.
  • 0

budo_belor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik

Generalnie masz rację. Tyle tylko, że to co napisałeś tłumaczy jedynie większą popularność styli japońskich np. nad tradycyjnymi chińskimi. Rzecz w tym, że ma to dosyć luźny związek z tematem, o którym tu mówimy.


Myślę, że bardzo związany - w stylach japońskich nie masz problemu - od 3 kyu mozesz robic papiery instruktora, nie ma trzystu różnych wyznaczników, jasna i precyzyjna granica: 3 kyu + kurs instruktorski

OK. Daje ci to większą pewność, że instruktor reprezentuje pewien poziom, natomiast nigdy nie masz takie gwarancji na 100%. W KF po prostu są inne metody "selekcji" - jeśli twój sifu okaże się niekompetentny to po prostu znajdziesz innego. Taka jest specyfika tych szkół, fakt, że to daje więsze możliwości dla wszelkiej maści szarlatanów, ale w Chinach z tą sytuacją sobie dość dobrze radzili przez wieki, myślę, że u nas również sobie radzimy :-) Poza tym, tematem posta są konkretnie odpowiedniki i stopnie, a nie porównanie w kategoriach szerszego systemu do np. karate.

I powtórzę to co powiedziałem: czy widziałeś radość dzieciaków na karate jak zakładają żółte pasy? Tego nie kupisz kartą Mastercard ;) 8)

Niestety tak już jest w KF. Rzeczywiście w kategoriach wychowawczych lepiej działają systemy japońskie/koreańskie/vietnamskie, bo oferują widoczne (w postaci paska) postępy, natomiast KF jest bardziej chyba dla ludzi... hmmm dojrzałych?
  • 0

budo_vt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik

Szczerze mówiąc jest mi obojętne czy KF jest popularne czy nie


Chyba pierwszy raz się z Tobą zgadzam w 100%. Dobry post :-)
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik
Witam, uczę się w szkole Tai Chi, nie ma stopni uczniowskich, nie ma egzaminów, asystent jest pomocnikiem instruktora bo chce, znaczy to że jest zawsze na sali i może pomóc, instruktor to osoba mająca zaufanie nauczyciela szkoły ale wie jakie ma ograniczenia, czego może uczyć a z czym powinien ciężko pracować, nauczyciel ma duże doświadczenie i opanował cały styl, w ponad 20 letniej historii szkoły było czterech nauczycieli. Według mnie to obraz szkoły tradycyjnej, gdzie najważniejsza jest praca własna, egzaminy nie świadczą o umiejętnościach, to czysta komercja.
  • 0

budo_wingtsun
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 667 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik
W WingTsun stopni mamy dużą mnogość :) :

Uczniowskie
1-4 Materiał Siu Nim Tao
5-8 Materiał Chum Kiu
9-12 4,5 sekcji ChiSao
Przy czym 12 stopień to tzw. przedmistrz. Egzamin na niego często jest cięższy.

Mistrzowskie:
1-4 to stopnie tzw. techniczne. Określenie praktyka zyskuje się ok 5 stopnia mistrzowskiego.

A cele? tak jak wszedzie gdzie są stopnie:
- motywacja dla uczniów
- komercja, czyli kaska
- świadomość poruszanego programu
- forma regularnej oceny
- inne walory prestiżowo-różne (czasem dla ludzi którzy przychodzą pierwszy raz na trening stopień bywa istotny).

Co nie zmienia faktu że stopień w walce ma wartości bojowe tylko wtedy jeżeli certyfikat jest wykuty w odpowiednio ciężkim kawałku stali.

Instruktorów/asystenów oznacza się czarną koszulką - instruktorem zostaje się po akceptacji Sifu. W Polsce wypada mieć odpowiednie uprawnienia.
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy mozna i jaki jest odpowiednik
W moim klubie cwiczy sie w czarnych strojach karate i w kolorowych pasach. Podzial na pasy jest wygodny, zwlaszcza w duzych klubach, to samo z uniformami - cwiczenie technik chinna w t-shircie to pomylka ;)

Dopoki wszyscy cwiczacy zdaja sobie sprawe, ze nie sa to zadne tradycyjne pierdoly, tylko zwykla wygoda to jest ok.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024