Skocz do zawartości


Zdjęcie

Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
146 odpowiedzi w tym temacie

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków

Ale nie rozumiem, co jest nie jasne?

Ależ wszystko jest jasne! Dlaczego nie verstehen? My wszystko verstehen! :wink: :lol:
Jasna też jak słońce była szpila pod adresem wysokich danów PFA. Mnie to jakoś osobiście nie uraża, ale jak ktoś tak ładnie pisze o szacunku i pokorze… :roll: :wink:
Pozdrawiam, h-k :-)
EOT
  • 0

budo_jakiśtamdan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków
ee tam szpila, bez przesady. Poza tym z tego co widzę świadomość ludzi wzrasta i to nie jest tylko moje zdanie. ZDANIE a nie ocena, po prostu obserwuje starszych stopniem z pfa. Mała różnica ;) . Nie chcę się wdawać w prywatne wymiany zdań. Nie wiem czy pisze "ładnie" czy nie "ładnie" - na pewno pisze szczerze, to co czuje i czym STARAM się kierować na macie i poza nią. A ze czasami nie wychodzi.. no cóż pracuje nad tym.

Pozdrawiam
  • 0

budo_ronin bastard
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków

ee tam szpila, bez przesady. Poza tym z tego co widzę świadomość ludzi wzrasta i to nie jest tylko moje zdanie. ZDANIE a nie ocena, po prostu obserwuje starszych stopniem z pfa. Mała różnica ;)


Mam podobne podejście w tych kwestiach z tym , że dotyczy to (fuko)shidoin różnych organizacji.
Jeśli na jakiejś "rozgrzewce" stażowej prowadzonej przez shidoina zmarzłem bo On ten czas "przegadał" to dla mnie coś było w tym nie tak i takie jest moje odczucie/zdanie.
Jeśli shidoin innej organizacji wdał się w rywalizację/sparing z innym instruktorem to mówienie o tym jest informacją a nie oceną...
Z czyimś działaniem, postępowaniem, poglądami można się zgadzać lub nie - ale trzeba nauczyć się je szanować.
Już od podstawówki jedni nauczyciele nam bardziej odpowiadają, a inni mniej. Prezentować mogą oni różny poziom merytoryczny i różne podejście do uczniów.
Jako ćwiczący aikido możemy sami wybrać od jakich nauczycieli i czego chcemy się uczyć.
Dzieci w szkole są w o wiele gorszej sytuacji... :? :wink:
Mata jest do ćwiczeń a forum do dyskusji... - uważam, że udzielanie na forum wskazówek jak należy wykonywać tecniki jest cokolwiek dziwne...
Bardziej na miejscu wydają mi się wypowiedzi odnośnie spraw organizacyjnych, co nam odpowiada a co nie...
..ale to jest tylko moje zdanie :wink:
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków

A tak pozatym wiesz na shodona będe musiał to zrobić jeszcze szybciej.
Minimalnie ale jednak :D

Bardzo chcialbym ten egzamin, z wielu różnych względów, zobaczyć. Daj znać, może być na PM, gdzie i kiedy, OK?
PS. Nie robię sobie jaj, jakby co...
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków

Bardzo chcialbym ten egzamin, z wielu różnych względów, zobaczyć. Daj znać, może być na PM, gdzie i kiedy, OK?
PS. Nie robię sobie jaj, jakby co...


Drogi voivod. Tak w ramach wprowadzenia: Garry zdając na 1 dana (i tu zaznaczam, że nie wiadomo kiedy to będzie, to zalezy od jego nauczyciela, który stwierdzi, że jest gotowy do egzaminu) będzie musiał zaprezentować techniki w róznych pozycjach :wink:

1. Suwari waza: ikkyo, nikkyo, sankyo, yonkyo, omote i ura na obie ręce, co daje w sumie 16 technik w czasie 50 sekund. Zaznaczam że poruszanie w seiza jest ograniczone, bo nie robimy tego w shikko,.. z wielu wzgledów :) :twisted: :wink:

2.kokyu ho - to chyba wiadomo :wink: minimum form (tak mi się wydaje :wink: )

3.hanmi hantachi - tez chyba wiadomo, atakuje 3 uke

4. no i na koniec tachi waza - i tu wykonuje się techniki tylko z kilku ataków (tsuki, mae geri, ushiro), a delikwent wykonuje techniki jakie zna. Innych ataków (shomen, yokomen, katate tori itp. się raczej nie wykonuje gdyż obowiązywało to na wcześniejsze stopnie)

Czasami jeszcze dochodzi futari dori... A od 2 dana skupia się na pracy kaeshi waza oraz bokkenie i jo.

Ale tak jak już pisałem nie wiadomo, kiedy Garry będzie zdawał, Mam jakies egzaminy z 1 danów ale nie umiem tegop wrzucic :oops: :oops: a po drugie nie sądzę żeby te osoby wyraziły na to zgodę :wink: Mój znajomy z sekcji 2 lata temu suwari waza zrobił w 46 sekund :!: :!: :twisted: :twisted: :)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków

Zaznaczam że poruszanie w seiza jest ograniczone, bo nie robimy tego w shikko,.. z wielu wzgledów :) :twisted: :wink:

Jakich?
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków

Zaznaczam że poruszanie w seiza jest ograniczone, bo nie robimy tego w shikko,.. z wielu wzgledów :) :twisted: :wink:

Jakich?


Ważnych :twisted: :twisted: :twisted: A tak serio to powodów jest kilka i Garry a propos swojego egzaminu o nich pisał. Była cała polemika na ten temat, a ja czuję sie srednio kompetentny żeby to opisywać... :oops: :oops:
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków

Ważnych :twisted: :twisted: :twisted: A tak serio to powodów jest kilka i Garry a propos swojego egzaminu o nich pisał. Była cała polemika na ten temat, a ja czuję sie srednio kompetentny żeby to opisywać... :oops: :oops:

A gdzie ją mogę znaleźć?
  • 0

budo_jakiśtamdan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków
Panowie, Panowie!! Proszę wróćmy do tematu! Miłośnikom garego proponuje założyć osobny wątek, np. suwariwaza w 16 sekund ;) – bez obrazy, to żart. Ja jestem miłośnikiem shihana Yamady i tego tematu chciałbym się trzymać. Ta dyskusja natchnęła mnie do wyrażenia swojego zdania na temat treningu w suwariwaza. Co prawda sensei Yamada chyba rzadko robi suwari na seminariach, ale jeśli już ten rodzaj treningu się pojawia to ze szczególnym naciskiem na stabilizacje pozycji i prace centrum. Czyż suwariwaza nie powinno właśnie tego uczyć? Z praktycznego punktu widzenia trening w niskiej pozycji ma dzisiaj znikome znaczenie, a wykonywanie technik na wyścigi do niczego nie prowadzi (a prowadzi do czegoś?). Kiedyś oczywiście był to istotny element bujutsu, dziś znaczenie to uległo dewaluacji. Jest to tylko METODA mająca na celu wzbogacenie treningu w tachiwaza, pod względem równowagi, pracy centrum, a poprzez kokyudosa ma uczyć wydobycia wewnętrznej energii. Oczywiście szybkość też jest istotna i kiedy nauczymy się raczkować, można zacząć przyśpieszać, ale nie jest to celem samym sobie. Poprzez trening w suwari mamy odkrywać to co trudno wydobyć na stojąco. Praca centrum, ciała, przekazanie ruchu przez ręce. Pomimo że na shodan zdawałem już ... dawno temu, do dziś pamiętam na co zwracał uwagę mój egzaminator: nie na szybkość i spektakularność ale na dokładność i zrozumienie technik. „Jeśli znasz technikę i wiesz jak działa, możesz z nią zrobić wszystko, możesz być bardzo szybki lub powolny i łagodny”. Myślę że to interesująca droga rozwoju, najpierw opanuj a potem przyspieszaj. W przeciwnym wypadku wychodzą różne kwiatki, które obserwuje u niektórych swoich uczniów. Ale cóż, każde kyu ma czas na naukę...

Pozdrawiam.
  • 0

budo_benek1313
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków
Jakie jest uzasadnienie wykonywania technik na egzaminie na czas?
I czy egzamin jest niezdany w przypadku przekroczenia tego czasu, pomimo, że techniki były zrobione w porządny sposób?
Pytam bo pierwszy raz spotykam się w ten sposób z egzaminowaniem.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków
tak sobie pomyslałem ze jak hodan ma 50 sekund, to ile ma nidan a ilesan dan. Boże, te egzaminy na 5 dany to komisja chybna oglada w zwolniionym tempie na odtwarzaczu. poklatkowo :]
a poważnie to po obejrzeniu Garrego jedyne co pomyslałem to, że jezdem gruby, powolny i stary... :cry: :)
  • 0

budo_mienczuk
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków
No ja tez sie nie spotkalem, zeby egzaminator stal ze stoperem nad zdajacym. Przeciez nie o to chodzi zeby zrobic szybko i byle jak technike, ale chyba o to zeby pokazac co ktos soba technicznie prezentuje. Jestem ciekaw czy ktos zdajacy"na czas" gdyby go poproszono o rozłozenie techniki na czynniki pierwsze, bylby sobie z takim wyzwaniem poradzic. Wcale bym sie nie zdziwil, gdyby technika ktora zawsze mu wychodzila, tym razem wogole by nie wyszla. :)
  • 0

budo_dorotasolo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków
tłumaczenie było takie, że już masz dobrze znać te techniki, więc potrzebna jest dodatkowa presja - czyli czas, żeby pokazać "wykonanie w stresie" (dokładność, błędy, przemieszczanie się, płynność i nie wiem co jeszcze). Jeśli egzaminator nie był zadowolony z czasu - kazał powtarzać. Nie zmieszczenie się w czasie może być spowodowane zmęczeniem uke na przykład. Za przekroczenie czasu doliczany był czas do randori, o ile dobrze pamiętam za sekundę - minuta.

DS
  • 0

budo_jakiśtamdan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków
mienczuk napisał:

Przecież nie o to chodzi zeby zrobic szybko i byle jak technike, ale chyba o to zeby pokazac co ktos soba technicznie prezentuje. Jestem ciekaw czy ktos zdajacy"na czas" gdyby go poproszono o rozłozenie techniki na czynniki pierwsze, bylby sobie z takim wyzwaniem poradzic.

hmm może tak może nie. Jeśli trenuje się na czas, to o dokładności nie ma mowy, nie mówiąc o zrozumieniu techniki.

dorotasolo napisała:

tłumaczenie było takie, że już masz dobrze znać te techniki, więc potrzebna jest dodatkowa presja - czyli czas, żeby pokazać "wykonanie w stresie" (dokładność, błędy, przemieszczanie się, płynność i nie wiem co jeszcze).

hmm według mnie egzamin na shodan a tymbardziej na któreś kyu nie jest ukoronowaniem praktyki tylko kolejnym stopniem na drodze rozwoju. Jeśli na 1 kyu ktoś uważa że "dobrze zna techniki i potrzebuje dodatkowej presji" to ja powątpiewam w te techniki. Poza tym co to znaczy dobrze żnąc techniki i jak zdający może to sam ocenić, czy tez ktoś z publiczności? Nie rozumiem.

Ja też w żadnej szkole, a widziałem różne szkoły w europie i obydwu amerykach, nie spotkałem się z czasówką. To może ładnie wyglądać z zewnątrz, być spektakularne dla widowni i przyciągać mało doświadczonych aikidoków, ale nie sadze aby miało jakiś głębszy sens w naszym rozumieniu aikido.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_hódy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków
a ja sie zastanawiam co z osobami ktore z powodow zdrowotnych nie sa w stanie
szybko wykonac tych technik

zatrzymuja sie dajmy na to na 2 kyu ?

PS : jako ze to moj pierwszy post w tym dziale to witam
jednoczesnie przepraszam za OT i pozdrawiam :)
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków
Oki to trochę odpowiem :) Wybaczcie że nie cytuję ale mi się nie chce :wink:

Kihon w suwari waza robi się od egzaminu na 6 kyu. na 6 kyu sa wymagane tylko ikkyo i nikkyo omote i ura, czyli połowa. Od 5 są już wszystkie techniki... Więc mam 4 egzaminy (do 2 kyu) z suwari waza bez czasówki. Najpierw zaczyna się to robić powoli i z czasem mozna sobie wyrobić odpowiednią szybkośc. Wierzcie mi, że każda z osób zdających na 1 dana potrafi zatrzymać dany ruch, rozłożyć na czynniki pierwsze i wytłumaczyć... A technika polega na tym, że niezależnie czy szybko, czy wolno, to powinna działać. Ten kihon robiony wolno też działa :twisted: :twisted:

Jeśli chodzi o egzamin na 1 dan jest to zwieńczenie pracy w suwari waza :) Znaczy się że już potem na egzaminach nie jest wymagana (co nie znaczy że nie robi się tego na treningach). Pisałem juz że na wyzsze stopnie jest praca z bokkenem, jo i kaeshi waza.

Jaki cel takiego egzaminu?? Umiejętne opanowanie kihonu, praca nad oddechem (potem przecież kolejne części egzaminu) to nie jest bezcelowe. Zresztą nie było chyba osób na egzaminach, które zrobiłyby ten kihon w dłuższym czasie, czyli jak się chce to się potrafi :twisted:
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków
a tu jeszcze link do dawnej dyskusji na ten temat

http://budo.net.pl/v...ariwaza&start=0
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków

Bardzo chcialbym ten egzamin, z wielu różnych względów, zobaczyć. Daj znać, może być na PM, gdzie i kiedy, OK?
PS. Nie robię sobie jaj, jakby co...

To nie jest takie proste, może dowiem się o tym że mam zdawać rok wcześniej, może dowiem się na pięć minut przed. Pozatym ja podchodzę do tego co robie bardzo krytycznie, więc będę się zapierał nogami i rękami jak się tylko da :)
Nie wiem z jakich względów akurat mój egzamin chcesz zobaczyć. ale chcę powiedzieć że jest wielu moich kolegów którzy reprezentują znacznie wyzszy poziom ode mnie.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków

Panowie, Panowie!! Proszę wróćmy do tematu! Miłośnikom garego proponuje założyć osobny wątek, np. suwariwaza w 16 sekund ;) – bez obrazy, to żart. Ja jestem miłośnikiem shihana Yamady i tego tematu chciałbym się trzymać.


Popieram i przepraszam za tę sytuację, choć to nie ja wciągnełem mój egzamin w ten temat.

Z praktycznego punktu widzenia trening w niskiej pozycji ma dzisiaj znikome znaczenie, a wykonywanie technik na wyścigi do niczego nie prowadzi (a prowadzi do czegoś?).

Jeszcze raz podkreślam że nie chodzi tu o żadne wyścigi. Taka forma kihonu (w ograniczonym czasie) wymusza na mnie odpowiednią pracę (rytm pracy), nie tylko w suwari waza ale również w dalszej części egzamnu.
Z tego co słyszałem brak właśnie tego elementu również zaszkodził zdającym na gali.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Seminarium z Yoshimitsu Yamada Sensei - listopad, Kraków
matko dopiero teraz zauważyłem ile pytań macie :)

Jakie jest uzasadnienie wykonywania technik na egzaminie na czas?

Poza tym co zostało podane przez dorotasolo. Generalnie trzeba się sprężać minimalizować zbędne ruchy. Proponuje spróbować naprawde świetna zabawa z technikami :D
Tylko trzeba postarać się o uke nie trola ;) Jako ciekawostkę dodam (choć nie widać tego na moim egzamie bo fragmentu z ikkyo nie nakręcono) że tutaj seme rozpoczyna akcję poprzez men, uke się zasłania. Potem się to zmienia.

I czy egzamin jest niezdany w przypadku przekroczenia tego czasu, pomimo, że techniki były zrobione w porządny sposób?

Forma jest robiona do skutku (komenda yame) czyli jeśli przy migi-yonkyo-ura nie padło yame robisz od razu od początku (hidari-ikkyo-omote). Widziałem kiedyś osobę która zrobiła trzy takie cykle ;)
Została poinformowana że jeśli tego nie poprawi egzamin zakończy się nie powodzeniem

Pytam bo pierwszy raz spotykam się w ten sposób z egzaminowaniem.

Nie tylko ty. ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024