Skocz do zawartości


Zdjęcie

Internauci=pełnokontaktowcy? :D


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
147 odpowiedzi w tym temacie

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Internauci=pełnokontaktowcy? :D
Większość internautów zachwyca się sw 'kontaktowymi', np.: MMA, BJJ, MT itp.
W pogardzie mają oni zwłaszcza sw 'tradycyjne', np.: AIKIDO, TAI CHI itp. (Bo nieskuteczne. Bo balet. Itd.)

Tymczasem sekcji i seminariów sw tradycyjnych, np. aikido, kung fu itp. jest od groma i trochę, zaś sekcji i seminariów mma, bjj, mt jest bez porównania mniej.

Dziwne, prawda?


Pojawia się pytanie: czy może osoby trenujące rzeczy typu aikido i kung fu rzadziej siadają przed kompem aby pisywać na forach, niż osoby trenujące np. mma itp.? Może tradycjonaliści nie znają się na komputerach?

A może po prostu, o zaletach i skuteczności MMA itp. gardłuje na forach internetowych głównie gówniarzeria, która pyskuje przy kompie, ale wcale nie kwapi się do trenowania czegokolwiek?
To tłumaczyłoby, czemu w internecie panuje ogólny klimat pogardy dla sw tradycyjnych, a tymczasem uprawia je o wiele więcej osób niż nowoczesne sw pełnokontaktowe...
Pewnie przyjemniej uprawia się np. aikido niż mt, ale w internecie każdy szczeniak chce wyjść na twardziela, dlatego pluje na swi tradycyjne i wychwala te pełnokontaktowe.

A jak Wy sądzicie:
skąd ten fenomen?
:?:
  • 0

budo_kocyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 996 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D
pyskuja przewaznie dzieci to normalne. to, ze jest wiecej seminariow poswieconych tradycyjnym sztukom walki chyba nie powinno dziwic, skoro maja one o wiele dluzsza tradycje, niz bjj, mt, ktore sa stosunkowo mlode w Polsce itd. dlatego nie wiem o co Ci tak naprawde chodzi?
  • 0

budo_piotrekde1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 853 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D
A ja mam 16lat (jeszcze dzieciak :D ) i nikomu nigdy nie pyskowałem i nie będę :) Ale to prawda że niektórzy myślą że siedząc przed kompem jak napiszą pare postów najeżdżając na kogoś to będą fajni :?
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D

pyskuja przewaznie dzieci to normalne. to, ze jest wiecej seminariow poswieconych tradycyjnym sztukom walki chyba nie powinno dziwic, skoro maja one o wiele dluzsza tradycje, niz bjj, mt, ktore sa stosunkowo mlode w Polsce itd. dlatego nie wiem o co Ci tak naprawde chodzi?


Chodzi o to, że klimat w internecie nie oddaje sytuacji... na rynku sw.
I z czego to wynika?

Czytając fora odnosi się wrażenie, że jedynymi naprawdę wartymi trenowania sw są mt, bjj, zapasy, kick i boks. Taka moda.
Tymczasem w realu największe zainteresowanie budzą sw tradycyjne, np. aikido.

Wygląda to trochę tak, jakby zwolennicy tradycyjnych sw zajmowali się trenowaniem, a zwolennicy tych... twardzielskich i superskutecznych (wśród których jest znacznie mniejszy odsetek faktycznie coś trenujących) zajmowali się nadawaniem klimatu forom internetowym. :wink: :D
  • 0

budo_piotrekde1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 853 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D
Ja mam zamiar zacząć trenować MT (narazie żadne SW), ale tradycyjne SW też mi się podobają, zwłaszcza Aikido
:wink:
  • 0

budo_piotrekde1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 853 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D
Może teraz jest moda na trenowanie takich SW jak: kick, boks itd. ale ja zaczne trenować z innego powodu: tu gdzie mieszkam jest bardzo dobra sekcja MT :-)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D
Bardzo dobry powód. :wink:
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D
Zalezy co komu odpowiada, jeden szuka sportu, inny samoobrony a jeszcze inny tradycji dalekowschodnich...
Co do tradycyjnych, to sa one popularne, bardziej znane gdyz sa dluzej w Polsce. Takie BJJ czy MT dopiero u nas startuja i w bardzo szybkim tempie zdobywaja popularnosc, o czym swiadczy fakt powstawania coraz to wiekszej ilosci klubow.
Jest tez cos takiego ze jak ktos jest nierozeznany w klimatach SW to zaczynajac przewaznie wybierze styl tradycyjny, stad moze u internautow czestsze wybieranie nowoczesnych styli, gdyz oni maja dostep do for internetowych i ogromnej ilosci informacji i ich wybor jest bardziej swiadomy :wink:
Jest tez czesc osob ktore szukaja zmieniajac style...
Wiec ja bym tak nie genaralizowal ze szczeniaki siedzacy przed komputerem zachwalaja style kontaktowe a tak naprawde wszyscy trenuja tradycyjne dalekowschodnie sztuki walki :)
To nie jest moda, poprostu te nowe u nas style sa na etapie rozwoju i zdobywania popularnosci, sam przeszedlem przez kilka styli az odkrylem BJJ i uznalem ze to jest wlasnie ten sport ktorego szukalem i w tym zostalem. W sumie jezeli mowie osobie niezorientowanej w sztukach walki ze trenuje brazylijskie ju jitsu to w wiekszosci taka osoba nie ma pojecia co to jest, gdyz wiekszosc wlasnie wie co to boks, aikido, karate i taekwondo :roll:
  • 0

budo_kocyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 996 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D

pyskuja przewaznie dzieci to normalne. to, ze jest wiecej seminariow poswieconych tradycyjnym sztukom walki chyba nie powinno dziwic, skoro maja one o wiele dluzsza tradycje, niz bjj, mt, ktore sa stosunkowo mlode w Polsce itd. dlatego nie wiem o co Ci tak naprawde chodzi?


Chodzi o to, że klimat w internecie nie oddaje sytuacji... na rynku sw.
I z czego to wynika?

Czytając fora odnosi się wrażenie, że jedynymi naprawdę wartymi trenowania sw są mt, bjj, zapasy, kick i boks. Taka moda.
Tymczasem w realu największe zainteresowanie budzą sw tradycyjne, np. aikido.

Wygląda to trochę tak, jakby zwolennicy tradycyjnych sw zajmowali się trenowaniem, a zwolennicy tych... twardzielskich i superskutecznych (wśród których jest znacznie mniejszy odsetek faktycznie coś trenujących) zajmowali się nadawaniem klimatu forom internetowym. :wink: :D


sytuacja na rynku zwiazana jest z tym, co juz wczesniej napisalem..tradycyjne sztuki walki sa bardziej popularne, a na pewno podaz sekcji oferujacych nauczanie aikido, karate itd jest duzo wieksza od szkol, gdzie mozna trenowac bjj, mt itd. poza tym czesto kwestia zaporowa jest tez cena, a te w przypadku bjj, mt przewaznie sie wyzsze od szkol tradycyjnych. Wymieniasz tutaj aikido, jako jedna z najabrdziej budzacych zainteresowanie sztuk walki. Oczywiscie zgadzam sie z Toba sie w tej kwesti, ale pomysl tez o tym, ze aikido w polsce ma pewnie juz kilkanascie lat, jak nie wiecej, a bjj okolo 10 i szkol naprawde dobrych jest niewiele...chyba nie dziwi fakt, ze wiecej ludzi trenuje aikido. Oprocz tego nie zapominaj, ze bjj, zapasy, mt wiaza sie juz z innym rodzajem treningow i nie wszystkim to odpowiada..Sytuacja w internecie niczego nie obrazuje, bo nie mozna brac wszystkiego do siebie, chyba, ze jest sie bardzo wrazliwym. Nadal wiec nie wie do czego dazysz? Ma Cie ktos przeprosic?
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D

...Jest tez cos takiego ze jak ktos jest nierozeznany w klimatach SW to zaczynajac przewaznie wybierze styl tradycyjny, stad moze u internautow czestsze wybieranie nowoczesnych styli, gdyz oni maja dostep do for internetowych i ogromnej ilosci informacji i ich wybor jest bardziej swiadomy :wink:

To jest bardzo dobry argument.
Też o tym myślałem.:)

Wiec ja bym tak nie genaralizowal ze szczeniaki siedzacy przed komputerem zachwalaja style kontaktowe a tak naprawde wszyscy trenuja tradycyjne dalekowschodnie sztuki walki :)

Nie chcę generalizować.
Tylko zaproponowałem jedno z możliwych wyjaśnień tego "fenomenu".
To wyjaśnienie z rozeznaniem jest równie dobre, a prawda leży zapewne po środku. :D

Jaeszcze jednym wyjaśnieniem może być rodzaj agresywnej kampanii marketingowej prowadzonej np. swojego czasu przez bjj, opartej na podkreślaniu jego skuteczności.
Ten schemat mógł się przenieść bezpośrednio na fora internetowe, podczas gdy czasy promowania w podobny sposób sw tradycyjnych już dawno minęły...
Zatem tych 'pełnokontaktowców' jest co prawda mniej niż tradycjonalistów, ale w necie 'krzyczą oni głośniej' i prowadzą agresywniejszą 'kampanię'.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D

...Sytuacja w internecie niczego nie obrazuje, bo nie mozna brac wszystkiego do siebie, chyba, ze jest sie bardzo wrazliwym. Nadal wiec nie wie do czego dazysz? Ma Cie ktos przeprosic?

No właśnie dążę do wyjaśnienia dlaaaczego nieee obraaazuuujeee? :roll: :roll: :roll:
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D
Bardzo dobrym argumentem jest tez to co napisal Kocyk, a mianowicie cena i rodzaj treningu.
Treningi BJJ to koszt 100 zl miesiecznie, co czesto moze byc bariera nie do przebicia i bardzo ciezkie treningi z duza iloscia sparingow, nastawione na sport i start zawodnikow w zawodach.
Treningi Aikido sa z reguly o polowe tansze, nie sa tez tak ciezkie, nie startuje sie w zawodach, a trenuje sie bardziej rekreacyjnie.
Jak juz mowilem kazdemu co innego odpowiada i czego innego szuka w danym stylu.
A odnosnie tego agresywnego marketingu, to ja go widzialem kilka lat temu, teraz juz BJJ ma u nas pewna wyrobiona pozycje i juz sie raczej tego typu reklamy nie stosuje :) Ale w sumie ja traktuje BJJ jako sport a nie jako najskuteczniejszy system samoobrony, wiec do mnie taka reklama nigdy nie przemawiala :wink:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D

...cena i rodzaj treningu.
Treningi BJJ to koszt 100 zl miesiecznie, co czesto moze byc bariera nie do przebicia i bardzo ciezkie treningi z duza iloscia sparingow, nastawione na sport i start zawodnikow w zawodach.
Treningi Aikido sa z reguly o polowe tansze, nie sa tez tak ciezkie, nie startuje sie w zawodach, a trenuje sie bardziej rekreacyjnie...

Ten argument nie tłumaczy chyba raczej rozbieżności między sytuacją rynkową a klimatem forów internetowych... :?
A jeśli wg. Ciebie tłumczy, to w jaki sposób? 8O
  • 0

budo_gieroj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D
Chodzi o to, że klimat w internecie nie oddaje sytuacji... na rynku sw.
I z czego to wynika?

Czytając fora odnosi się wrażenie, że jedynymi naprawdę wartymi trenowania sw są mt, bjj, zapasy, kick i boks. Taka moda.
Tymczasem w realu największe zainteresowanie budzą sw tradycyjne, np. aikido.
[/quote]

Nie bardzo rozumiem to zdanie, że w realu to aikido :?: (czy chodzi ci o ilość ludzi w sekcjach?)
Nie jestem specem od rozmaitych sw ale moje zdanie na ten temat jest takie, że każdy chwali to na co sam chodzi, i że moda odgrywa tu dość istotną rolę (choć zaraz podniosą się krzyki, że jak to?). Owa moda, a właściwie trend, odpowiada na pytanie "co najlepiej można sprzedać ". Większość trenujących sw (s=sporty, systemy, sztuki) to faceci, dla których najważniejszym kryterium jest, żeby było max ciężko, twardo i boleśnie, dlatego wybierają systemy, które są uważane za brutalne i dzięki którym można uzyskać status twardziela. Nie osiągnie się tego przez tai chi, bo tai chi w powszechnej opinii "dobre jest dla emerytów". Posługuję się w tej chwili pewnym stereotypem, ale faktem jest, że wielu osobom (płci męskiej) ten stereotyp jak najbardziej odpowiada i zrobią wszystko by osiągnąć swój ideał. Taka moda.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D

Chodzi o to, że klimat w internecie nie oddaje sytuacji... na rynku sw.
I z czego to wynika?

Czytając fora odnosi się wrażenie, że jedynymi naprawdę wartymi trenowania sw są mt, bjj, zapasy, kick i boks. Taka moda.
Tymczasem w realu największe zainteresowanie budzą sw tradycyjne, np. aikido."

Nie bardzo rozumiem to zdanie, że w realu to aikido :?: (czy chodzi ci o ilość ludzi w sekcjach?)

Tak. I o ilość sekcji, seminariów itp.

Nie jestem specem od rozmaitych sw ale moje zdanie na ten temat jest takie, że każdy chwali to na co sam chodzi, i że moda odgrywa tu dość istotną rolę (choć zaraz podniosą się krzyki, że jak to?). Owa moda, a właściwie trend, odpowiada na pytanie "co najlepiej można sprzedać ". Większość trenujących sw (s=sporty, systemy, sztuki) to faceci, dla których najważniejszym kryterium jest, żeby było max ciężko, twardo i boleśnie, dlatego wybierają systemy, które są uważane za brutalne i dzięki którym można uzyskać status twardziela. Nie osiągnie się tego przez tai chi, bo tai chi w powszechnej opinii "dobre jest dla emerytów". Posługuję się w tej chwili pewnym stereotypem, ale faktem jest, że wielu osobom (płci męskiej) ten stereotyp jak najbardziej odpowiada i zrobią wszystko by osiągnąć swój ideał. Taka moda.

No i jeśli dołożymy do tego, że dla 'prawdziwego faceta' obciachem jest przyznanie się w necie, że on nie mt, a aikido trenuje, to mamy zaproponowane poprzednio wyjaśnienie owej rozbieżności... :wink:
  • 0

budo_famas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D
Miałem w swoim zyciu krótką przygode z kung fu . Jest to tradycyjny SW . I powiem ci ze nie tego szukałem . Za duzo robienia jakis kata i wogóle ta cała otoczka orientu (styl dzikiej małpy uderzenie tygrysa :wink: ) Gdybym teraz sie zapisał(zapisze sie wkrotce) na jakies SW to byłoby to tylko cos kontaktowego poniewaz chciałbym tam poznawać realna walke i cwiczyc cos co mi pomoże kiedy dojdzie do starcia a nie za przeproszeniem podwojne salta itp :roll:

A dlaczego wiecej jest seminariów tradycyjnych sw i wiecej ludzi tam cwiczy ?? Bo działają dłuzej , są tańsze i nie kazdemu chce sie trenowac własnie takich kontaktowych stylow .
Prawada jest taka ze bardzo wielu ludzi cwiczy dla zabicia czasu albo utrzymania kondycji i nie mysli o tym zeby w przyszłosci wykorzystać nabyte umiejętności może nawet nie chce tego robić . Kiedy dojdzie do sytuacji w ktorej powinni sie sprawdzić spasują . Ich sprawa .

Powiem jeszcze jedna rzecz : gdybym miał dzieci to wysłałbym je na nauke własnie ktoregos z tradycyjnych SW bo maja one ta zalete ze wychowują . A posyłanie dzieciaków na jakies bjj skrzywi im mental :wink:
  • 0

budo_mck
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D
Tradycyjne SW sa dluzej w polsce przezco sa uwazane za skuteczne. Ile to ja sie nasluchalem od znajomych jak to karatecy, kung fungisci sa niepokonani. Duza role odgrywaj tutaj filmy sensacyjne, z efektowynymi pojedynkami.
Pomijam fakt, ze np zapasy czy judo, a takze boks ma w polsce dluga tradycje i jest popularne, ale tutaj z kolei ludzie uwazaja, ze jest to sport, a nie sztuka walki i nie sprawdzi sie w realnym starciu.
Dlugo by mozna tak pisac, analizujac kazda sztuke walki. Jak sie dyskusja rozwinie to bede sie dopisywal ;) .
  • 0

budo_singlaub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D

Większość internautów zachwyca się sw 'kontaktowymi', np.: MMA, BJJ, MT itp.
W pogardzie mają oni zwłaszcza sw 'tradycyjne', np.: AIKIDO, TAI CHI itp. (Bo nieskuteczne. Bo balet. Itd.)

Tymczasem sekcji i seminariów sw tradycyjnych, np. aikido, kung fu itp. jest od groma i trochę, zaś sekcji i seminariów mma, bjj, mt jest bez porównania mniej.

Dziwne, prawda?

Dlaczego dziwne?
Oczywiste jest że sporty kontaktowe nie są dla wszystkich tylko dla zmotywowanych a rekreacyjny "balecik" to każdy może, więc logiczne że większośc ćwiczy to drugie.

Pojawia się pytanie: czy może osoby trenujące rzeczy typu aikido i kung fu rzadziej siadają przed kompem aby pisywać na forach, niż osoby trenujące np. mma itp.? Może tradycjonaliści nie znają się na komputerach?

Na forum aikido jest największy ruch więc twoja teza jest z gruntu fałszywa.

skąd ten fenomen?
:?:

No właśnie jaki fenomen?
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D

A posyłanie dzieciaków na jakies bjj skrzywi im mental :wink:

A czemu BJJ mialoby skrzywic im mental?
Ja uwazam ze to bardzo dobry styl dla dzieci, nie jest brutalny, nie ma uderzen, sam to trenuje i swojego syna tez planuje zapisac jak troche podrosnie :)
Wlasnie tez nie pasuje mi BJJ do tego co pisaliscie ze trenuja faceci zeby pokazac jakimi sa twardzielami. Akurat poprzez BJJ napewno tego nie pokaza, bo jaki twardziel bedzie sie kulal na macie zamiast dac w morde :wink:

...cena i rodzaj treningu.
Treningi BJJ to koszt 100 zl miesiecznie, co czesto moze byc bariera nie do przebicia i bardzo ciezkie treningi z duza iloscia sparingow, nastawione na sport i start zawodnikow w zawodach.
Treningi Aikido sa z reguly o polowe tansze, nie sa tez tak ciezkie, nie startuje sie w zawodach, a trenuje sie bardziej rekreacyjnie...

Ten argument nie tłumaczy chyba raczej rozbieżności między sytuacją rynkową a klimatem forów internetowych... :?
A jeśli wg. Ciebie tłumczy, to w jaki sposób? 8O

Wlasnie to tlumaczy czemu tak duzo osob trenuje style tradycyjne a nie te drozsze kontaktowe sporty...
Co do rozbieznosci ze srodowiskiem internetowym to glownym powodem moze byc wlasnie wieksza wiedza tych grup na temat kontaktowych SW...
  • 0

budo_batmanhq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 642 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: Internauci=pełnokontaktowcy? :D
Z moich obserwacji wynika , ze na sw kontaktowe chodzą zupełnie inni ludzie niż np: aikido i karate .
Pamietam z jakimi ludźmi miałem do czynienia na "tradycyjnym" sw : studenci , paru dorosłych ludzików ( każdy z porzadna robota ) , jacyś uczniowie ogólnie mówiąc sielanka :-) .

Pierwsze zajęcia w sekcji kick boxingu to był mały szok . Zakapiory , blokersy i ogólne dresiarstwo + cała masa rozbójników i skinów .

Chyba nie ma wątpliwości z której sekcji bedzie więcej "forumowiczów" ???

Czemu kick boxing a nie aikido ?
Aikido kojarzy mi się ( choć nigdy nie ćwiczyłem ) z bardzo defensywnym stylem a pozatym na sekcji kick boxingu miałem niedaleko ...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024