Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

budo_bonsao
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
Jak myslicie czy brak w nowoczesnych sztukach etyki i wychowania niepowoduje u adeptów tych sztuk walk zlego wychowania.Rozwine to bardziej .Tradycyjne sztuki walki {karate ,judo,kung-fu itp.}mialy za zadanie nie tylko nauczyc tylko walki ale mialy te za zadanie wychowywac.Dlatego starzy nauczyciele zanim przekazywali uczniowi wiedze o danej sztuce poprzez dlugoletni trening kilku podstawowych technik poznawali harakter swojch uczni.Natomiast nowoczesne systeemy walki{kick boxin,krav maga ,valtudo itp.}usunely ta calal otoczke wychowania i zajely sie tylko samym wyszkoleniem ucznia do walki .Ba uwczesni trenezy "piora mózgi mlodym ludzia" ze niema nic lepszego niz jego system który w 2 miechy nauczy sie bic .Jest to uwazam wylegarnia BANDZIORÓW .A przykladem jest w mojej miejscowosci sekcjia Kickboxingu.Prosze o opisanie waszych spostrzen.
  • 0

budo_skylark1987
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Las w Łódzkim
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
Pieniadz,pieniadz i jeszcze raz pieniadz nikt raczej juz na to nie zwraca uwagi jak to bylo kiedys :) ja chodze na Muay Thai poniewaz bardzo podoba mi sie historia tej sw i to ze jest szacunek dla trenera,przeciwnika i sali treningowej :!:
  • 0

budo_yoshihiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Krakowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
A powiedz mi czy dzis(w dzisiejszych materialnych czasach) trener Karate, Kung-Fu, Jujitsu itd. poznaje psychike przyszłego adepta zanim dopuści go do zajęć, czy gość płaci i ćwiczy?
Mi raczej podchodzi to drugie...
Dawniej mistrzowie mieli po kilku uczniów, kilkunastu przez całe zycie! Mogli sobie wybierać...dzis jest masówka, sztuki walki stały sie produktem, takim samym jak delma czy paprykarz szczecinski - smutne, ale prawdziwe!
I nie ma znaczenia czy ktoś uczy KB, JJ, KM, czy "cośtaminnego"...

Edyta: A współczesne sztuki walki wbrew pozorom niosą ze sobą wiele mądrych przesłań - praca, praca i jeszcze raz praca, bez niej nie dojdziesz do niczego...ot tak z brzegu
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk

Jak myslicie czy brak w nowoczesnych sztukach etyki i wychowania niepowoduje u adeptów tych sztuk walk zlego wychowania.Rozwine to bardziej .Tradycyjne sztuki walki {karate ,judo,kung-fu itp.}mialy za zadanie nie tylko nauczyc tylko walki ale mialy te za zadanie wychowywac.Dlatego starzy nauczyciele zanim przekazywali uczniowi wiedze o danej sztuce poprzez dlugoletni trening kilku podstawowych technik poznawali harakter swojch uczni.Natomiast nowoczesne systeemy walki{kick boxin,krav maga ,valtudo itp.}usunely ta calal otoczke wychowania i zajely sie tylko samym wyszkoleniem ucznia do walki .Ba uwczesni trenezy "piora mózgi mlodym ludzia" ze niema nic lepszego niz jego system który w 2 miechy nauczy sie bic .Jest to uwazam wylegarnia BANDZIORÓW .A przykladem jest w mojej miejscowosci sekcjia Kickboxingu.Prosze o opisanie waszych spostrzen.

moje spostrzezenia pełno literowek, bledow ortograficznych, stylistycznych, leksykalnych. imho temat i tak bedzie zaraz skasowany :-)
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk

...imho temat i tak bedzie zaraz skasowany :-)

Może się jednak zdążę wypowiedzieć.

Jak myslicie czy brak w nowoczesnych sztukach etyki i wychowania niepowoduje u adeptów tych sztuk walk zlego wychowania...

Wychowywać to powinni rodzice.

Ba uwczesni trenezy "piora mózgi mlodym ludzia" ze niema nic lepszego niz jego system który w 2 miechy nauczy sie bic .Jest to uwazam wylegarnia BANDZIORÓW.

Wg mnie nie. Bandziorom nie chce się chodzić na treningi i ciężko ćwiczyć choćby przez te dwa miesiące. Tak jak poniżej:

Edyta: A współczesne sztuki walki wbrew pozorom niosą ze sobą wiele mądrych przesłań - praca, praca i jeszcze raz praca, bez niej nie dojdziesz do niczego...ot tak z brzegu

A przykladem jest w mojej miejscowosci sekcjia Kickboxingu.

Zakładając, że jest jak piszesz, najważniejszą rolę odgrywa charakter prowadzącego zajęcia a nie sport/sztura walki jaką naucza. Ja chodziłem przez ponad pół roku na treningi MMA w Grappling Kraków. Wydaje się, że Vale Tudo/MMA to takie agresywne sporty a tu miłe zaskoczenie – atmosfera przyjacielska, treningi wyczerpujące ale nie bez żadnego wyżywania się na słabszych, a trener (Marcin Dudek)... do rany przyłóż – miły, sympatyczny, pogadać można...
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
Powiem w skrócie tak - liczba rozmaitych buców i chamideł z tradycyjnych sztuk walk, do których w życiu nie posłałbym na trening dziecka nie tylko własnego, ale nawet znajomych, nie ustępuje liczbie podobnych osobników z "nietradycyjnych" stylów.

Nie ukrywam także, że im więcej ktoś rzępoli dookoła o rzekomych wartościach wychowawczych i etycznych jego stylu, z tym większą rezerwą do takowego osobnika podchodzę. Wychowuje się własną postawą, a nie opowiadaniem dykteryjek i egzaminowaniem z hasełek.

Gizmo
nietradycyjny taekwondoka
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
...
adept sztuk walk przychodzi do dojo w konkretnym celu-posiaść umiejętności z zakresu MA
dawniejsi mistrzowie rzeczywiście mogli wpływać wychowawczo na podopiecznegobowiem spedzali z nim mnóstwo czasu..w dzisiejszych czasach na treningu z instruktorem spędzasz
średnio 2, 3 razy w tygodniu po 90 minut.. ten czas nie jest przeznaczony tylko dla ciebie ale i dla innych podopiecznych zatem nie ma czasu na pedagogiczne oddziaływanie...
od tyle w temacie...
wodnik szuwarek-przyszły nauczyciel
  • 0

budo_psycho boy jack
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 303 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
jak dla mnie to temat ciekawy chociaz ma niewiele wspolnego z tytulem.

wychowywac faktycznie powinni rodzice. ale nie oszukujmy sie - jezeli chodzi o dzieci to wychowywac powinni wszyscy ich instruktorzy i nauczyciele. instruktor SW tym bardziej! przy czym nie chodzi tu o to zeby sledzil i karcil swoich wychowankow tylko o to zeby uczyl dyscypliny i promowal zdrowa postawe spoleczna.

w sekcjach dla mlodziezy element ten nieco traci na znaczeniu i wlasciwie to powinien wystepowac glownie jezeli jest to klub szkolny/uczelniany. kluby prywatne za bardzo nie maja nawet prawa ingerowac w wychowanie.

malo ktora sekcja chcialaby miec etykiete klubu dla kryminalistow. oczywiscie czesc takiego elementu lubi sie "podszkolic" (a sa i tacy co maja nawet spore osiagniecia i wcale nie zaluja pieniedzy na treningi jakby to sie moglo niektorym wydawac) ale sekcja z czegos sie musi utrzymac.

tak w ogole to sie zastanawiam ile to czasu poswiecali ci "dawni mistrzowie" na poznawanie swoich adeptow?bo jakos nie chce mi sie wierzyc ze sztuk walki byli nauczani tylko szlachetni i uczciwi.
  • 0

budo_xaimoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 786 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
Dawno temu w Chinach ;) pojedynki między adeptami i mistrzami kung-fu często prowadziły do śmierci. Nie wiem czy to byli tacy grzeczni chłopcy... prawda taka, że europejczycy chcą być bardziej uduchowieni niż sami azjaci...

Kiedyś jakiś sensei na seminarium powiedział, że yoko-geri to bardzo uduchowiona technika. Tak się zastanawiam co tzn. "uduchowiona technika" :?
  • 0

budo_p-chan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 848 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
Że odbiera komuś ducha. :wink: Czyli że ty żeś ko killem. :)
  • 0

budo_bonsao
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
Popierwsze do goscia o nicu "niedziel" wielki gramatyk sie znalazl latwo pisac i krytykowac a przyjedz do Londynu i sprubuj "glabie" napisac na angielskiej klawiaturze polskie litery.A jak chcesz sprawdzac czyjas pisownie to nie to forum.A tak wogule to nie wszyscy dokonca zrozumieli o co mi chodzilo fakt tytul mojego postu jest nie taki ale nie mialem pojecia jak go zatytuowac.Nie chodzilo mi o dany system walki tylko o podejscie niektorych instroktorow(co niektorzy zalowazyli).I jeszcze jedno co do ludzi tz.bandziorow oni nie ktorzy tez maja silne haraktery i wole trenowania aby komus na najbliszej dysco dokopac ,wiec nie mozna sprowadzac ich do "worka" ze to leniuchy i nie wytrzymaja tempa treningu bo tak czasami nie jest.Poczytajcie niektore tematy.Chlopak pisze na jednym z nich "moj kolega chodzi na kick boxing 3 miesiace no i poczul sie strasznie pewnie nikogo sie nie boj cala "itp.bzdury.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk

Nie chodzilo mi o dany system walki tylko o podejscie niektorych instroktorow(co niektorzy zalowazyli).


Pisałeś konkretnie o tradycyjnych i nowoczesnych stylach, więc dla mnie intencje były jasne.

Człowiek wpływa na wychowanie - nie styl jako taki.

Gizmo
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
Style tradycyjne faktycznie mają sporą otoczkę filozoficzną i teoretycznie powinny wychowywać ale:
- W Chinach i Japonii źli chłopcy zdarzali się i zarówno w kung – fu jak i w karate, czy judo.
- Co do mistrzów kung - fu z Shaolin to może i faktycznie mieli czas na poznawanie swoich uczniów ale ciekawi mnie jak to wygladalo u Kano czy Funakoshiego których interesy swego czasu kwitły całkiem nieźle
- Karate pochodzi z Okinawy a tam trenowano je by bronić się przed najeźdźcami – przegrana oznaczała śmierć wiec pewnie stad powiedzenie „karate nie uczy jak wygrać tylko jak nie przegrać” a i nauczyciele Funakoshiego z Okinawy całkiem nieźle po mordach prali
- Owszem Funakoshi stawiał na duchowy rozwój ale już jego syn stawiał na walkę sportową a wiec Japończycy coś już tam kumali. Poza tym Funakoshi miał zwyczaj obrabiać dupę innemu Okinawskiemu mistrzowi którego nazwiska nie pamiętam (Motobu?)– stoczył z nim swoją jedyną w życiu walkę (bo zwykle trenował kata dniami i nocami) i dostał solidny łomot...
- Historia Kung fu mówi że pochodzi ono od gimnastyki zdrowotnej której ruchy zostały potem wykorzystywane do niecnych celów. Z tym można podyskutować natomiast historia Muay Thai czy Pankrationu mówi zupełnie co innego. Te sztuki walki powstało tylko po to by walczyć
- W Polsce też w latach 70 byle kto nie trafiał do MA bo była to nowość i najpierw przeprowadzany był wywiad środowiskowy. Mój były sensei od Kyokushin opowiadał że cała jego ulica wiedziała że on trenuje a nieznajomi kolesie z drugiego końca ulicy wołali do niego „siema”
- Teraz zarówno w karate jak i w Kicku gdy masz kase to trenujesz z tym że ci którzy boją się dostać po ryju wybierają karate. Pewnie stąd stwierdzenie że Kick to wylęgarnia bandytów. Sytuacja natomiast nie jest tak różowa bo każda sekcja czy to karate czy judo czy kicka ma w swoich szeregach chłopaków którzy lubią się bić. Prawo wieku i to że uprawiasz karate raczej tego nie zmieni z tego trzeba wyrosnąć
- Wreszcie na końcu – życzyłbym wszystkim karatekom, papierowym mistrzom mocnym tylko w gębie takiego szacunku jakim cieszy się Marek Piotrowski.
Podsumowując : i karateka może być bandziorem tak jak kickbokser może błyszczeć kulturą i nienagannym obyciem na niejednym z salonów. Na takiej samej zasadzie sztuka walki może być nowoczesnym sportem walki jak i nowoczesny sport walki może być sztuką.

Jak myslicie czy brak w nowoczesnych sztukach etyki i wychowania niepowoduje u adeptów tych sztuk walk zlego wychowania.


Od wychowania kiedyś byli księża a wylęgarnia BANDZIORÓW w Twojej miejscowości to tylko kropla w morzu.
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
Co do tej otoczki wychowania to przypomina mi sie szczeciński trener tradycyjnego Ju jitsu który kopał swoich uczniów gdy nie mogli już robić pompek. Założe się ze facet z tradycją miał tyle wspólnego co z samochodami drogimi czyli nic a Japonie pewnie widział tylko na widokówce...
  • 0

budo_lostboy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Miami

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
przylozyles sie :twisted: niezle,niezle :)
  • 0

budo_batmanhq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 642 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
Zajęcia z kick boxingu mogą byc bardzo wychowawcze ale to zalezy od trenera .
U nas trener uczy pokory , a uczy bardzo dobrze :-) .
Kiedyś trener zobaczył jak jeden drechol z sekcji robił jakieś bydło w autobusie ... prezent w postaci osobnej rozgrzewki był bardzo inspirujący :twisted: .
  • 0

budo_pan nabiał
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk

Co do tej otoczki wychowania to przypomina mi sie szczeciński trener tradycyjnego Ju jitsu który kopał swoich uczniów gdy nie mogli już robić pompek. Założe się ze facet z tradycją miał tyle wspólnego co z samochodami drogimi czyli nic a Japonie pewnie widział tylko na widokówce...



A mocno ich kopał?? Bo czasami lekkie kopnięcie trenera daje motywacje do roboty. Człowiek zaczyna myśleć o pompkach, a nie o pierdołach na treningu
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
z tego co wiem to mocno - inaczej bym o tym nie wspominal
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
z tego co wiem to mocno - inaczej bym o tym nie wspominal
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ronica miedzy Kick boxingiem a tradycyjnymi sztukami walk
sory ze sie powtarzam - mialem klopoty techniczne
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024