Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uprawnienia do prowadzenia zajęć


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Uprawnienia do prowadzenia zajęć
Hejo!

1. Jakie uprawnienia powinien posiadać instruktor prowadzący zajęcia ruchowe na podbudowie jakieś sztuki walki, powiedzmy dla 6 latków?
2. Wystaczy mieć ukończony ogólny kurs instruktora sportu?
3. Czy trzeba mieć założoną działalność gospodarczą aby wynająć salę od szkoły podstawowej?
4. Jak się zabezpieczyć od skutków nieszcześliwych wypadków - zgoda na udział w zajęciach od rodziców, czy uprawnienia jakieś tam od razu zdejmują odpowiedzialność - oczywiście przy założeniu że instruktor w zachował najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ale wiadomo - dzieci nawet na pustyni potrafią rozbić głowę o drzewo.

Proszę odpowiadać pełnymi zdaniami (:

Pozdrowionka

p.s. Nie mam zamiaru nikogo skarżyć ani się bronić przed oskarżeniem (:
  • 0

budo_el presidente
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 102 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź/Brzeziny

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia do prowadzenia zajęć
Musisz miec co najmniej, ukończony stopień instruktora sportu, specjalnośc samoobrona.
Nie musisz mieć działalności żeby wynająć sale, ale zyski z sekcji musisz włączyć do dochodu.

To już gdzieś było na budo. poszukaj.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia do prowadzenia zajęć
W tym dziale w temacie Legalizacja jest troche na ten temat, a konkretnie jak zarejestrowac taki klub.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia do prowadzenia zajęć
Hejo!

Musisz miec co najmniej, ukończony stopień instruktora sportu, specjalnośc samoobrona.


Czyli jest tak że trzeba najpierw ukończyć ogólny kurs instruktora sportu, a potem jeszcze kurs instruktora sportu o określonej specjalności (judo, karate czy ogólnie samoobrona) - tak?

W tym dziale w temacie Legalizacja jest troche na ten temat, a konkretnie jak zarejestrowac taki klub.


Mi bardziej chodzi o instruktora jako ludzia - nie o klub (:

A nauczyciel WF (magister wychowania fizycznego) - może prowadzić takie zajęcia? Jak już napisałem wyżej zajęcia są nastawione na Judo ale nie sa stricte Judo. Zabawy rózne i gry i gimnastyka.

Pozdrowionka
  • 0

budo_mariuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 228 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia do prowadzenia zajęć
Witam!

Było o tym w różnych miejscach forum, ale pokrótce:

1. Nie wolno mylić instruktora sportu od instruktora rekreacji ruchowej. Dwie różne bajki. Jesli chodzi o sztuki walki, to aktualnie został tylko kurs rekreacji ruchowej o specjalnosci samoobrona. Nie ma instruktora sportu o specjalizacji z samoobrony bo samoobrona nie jest sportem. Podobnie jak nie ma (niestety) instruktora sportu kungfu, bo kungfu nie jest sportem (jest nim wushu).
Większość instruktorów w Polsce ma kurs inst. rekreacji ruchowej, co pozwala na swobodne prowadzenie zajęć w zakresie REKREACJI. Jeśli ktos chce sie bawić profesjonalnie w sport i pogłębiać wiedzę w zakresie danej dyscypliny sportu, to kurs instruktora sportu.
Polecam stronę mojego Trenera, trochę informacji o tym i o wymaganiach - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


2. Część ogólna NIE uprawnia do prowadzenia zajęć!

3. Nie, ale to niewygodne bo to idzie w twój dochód - najlepiej SKS lub Stowarzyszenie

4. Jak ja robiłem kurs instruktora, to pamiętam pierwsze słowa na wykładzie:
"I pamiętajcie, nikomu nie dam papieru ukończenia kursu, jak nie obieca, że odrazu pójdzie do PZU po OC dla siebie i NW dla uczniów" 8)


Tak naprawdę to kurs instruktora rekreacji ruchowej o specjalizacji w samoobronie jest jedynym sposobem na prowadzenie zajęć w zakresie SW, które nie są uznane oficjalnie za sport: bjj, sambo, kung fu itd. Jeszcze kilka lat temu były specjalizacje w rekreacji w zakresie różnych sztuk walki, niestety teraz została specjalizacja w samoobronie albo znacznie trudniejszy (i droższy) kurs instruktora sportu (o ile dana sztuka walki jest uznawana za sport przez Ministerstwo)
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia do prowadzenia zajęć

Tak naprawdę to kurs instruktora rekreacji ruchowej o specjalizacji w samoobronie jest jedynym sposobem na prowadzenie zajęć w zakresie SW, które nie są uznane oficjalnie za sport: bjj, sambo, kung fu itd


Bez przesady. To troche nie jest tak. Nie uznane oficjalnie za sport, tylko takie dyscypliny, ktore posiadaja swoje Zwiazki np Polski Zwiazek Karate, Polski Zwiazek JuJitsu itd i sa przez to wymienione jako dyscypliny spotowe w odpowiednim dokumencie...

Poza tym podany przyklad BJJ nie jest trafiony bo to jest jujitsu. Oczywiscie kluby BJJ nie naleza do polskiego Zwiazku jujitsu, jednak np ja posiadajacy legitymacje Instruktor Sportu ze specjalizacja Ju Jitsu jestem zupelnie spokojny - ciezko jest przyczepic sie do kogos i udowodnic ze brazylijskie jiu jitsu nie jest jujitsu...;)

Tak wiec jesli ktos chce posiadac stopien instruktora sportu, bo np chce miec oficjalny klub sportowy tak jak to definiuje ustawa/rozporzadzenie a nie kolko zainteresowan czy 'ognisko" - to instruktor sportu o specjalizacji jujitsu jest najodpowiedniejszy. Sambo tez od biedy mozna uznac za odmiane jujitsu...;)
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia do prowadzenia zajęć
Hejo!

Dzięki za odpowiedzi.

1. Sa jakieś wymagania techniczne (stopnie w jakieś SW) czy sportowe (jakieś osiągnięcia) żeby przystąpić i ukończyć taki kurs Instruktora Rekreacji Ruchowej?
2. Jak wygląda taki kurs?
3. Jak wygląda mniej więcej egzamin końcowy?
4. Gdzie najlepiej szkolą jakość/cena (wskaźnik econo (: )?

Pozdrowionka
  • 0

budo_mariuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 228 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia do prowadzenia zajęć
Kenjiro, zgadza się - dzięki za uzupełnienie...

Ad 1 - No w tym cały ból i bój ludzi, którzy krytykują te kursy, bo aby do niego przystąpić należy "mieć praktykę w danej dyscyplinie lub zdać egzamin wstępny" - nie jest wymagane potwierdzenie w postaci stopnia tak jak to bywa w przypadku instr. sportu. I niestety w związku z tym pchają się np. białe pasy karate :roll:
Fakt, że musisz coś umieć bo nie zdasz egzaminu końcowego :)

Ad 2 Wykłady plus praktyka, jak wygląda? Ja akurat miałem okazję uczestniczyć w 2 tyg obozie poświeconym w całości kursowi instruktora. Czad, ale nie wiem czy to jeszcze jest robione (TKKF w W-wie organizowal). Zazwyczaj są to teraz kursy weekendowe - teoria standardowa: od podstaw anatomii a na marketingu kończąc. Praktyka to zależy kto to robi, zazwyczaj ludzie od jj, zatem teechniki wiadomo jakie przewazają 8)
Ogólnie przerabiasz materiał techniczny, z naciskiem na sposób nauczania danych technik, sam też będziesz miał okazję poprowadzić coś pod okiem instruktora, który powie Ci co robisz źle

Ad 3 Z teorii testy zazwyczaj, później jakaś praca pisemna. Praktyka to zazwyczaj poprowadzenie fragmentu zajęć. Na przykład: masz nauczyć grupę kopnięcia okrężnego, masz nauczyć grupę tai otoshi, masz poprowadzić rozgrzewkę pod kątem ćwiczeń akrobatycznych itd. Ale rodzaj egzaminów zależy zapewne od tego kto organizuje kursy. Jak ćwiczyć coś dłużej niż 2 lata, to na pewno sobie poradzisz.

Ad 4 Ja polecam Kraków, sam uczestniczyłem i byłem na kursie i podczas seminariów widziałem jak to ludzie prowadzą. Słyszałem też, że szkoła karate w W-wie robiła taki kurs (Kime?)
  • 0

budo_kreiten
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia do prowadzenia zajęć
Ile kosztuje taki kurs? Czy mozna go zrobic w Łodzi?? Jak dłuo trwa ? Jaki moze byc egzamin na inst kravmaga???
  • 0

budo_skorpiob
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 876 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:polska :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia do prowadzenia zajęć
Na instruktora KM musisz zrobic tak gdzie trenujesz(instytut czy stowarzyszenie) tam nadaja uprawninia instruktorskie, inaczj sie nie oplaca bo jak bys sam zalozyl sekcje to bys nic z tego nie mial :wink: ja mam za to pytanko czy uprawnienia o ktorych mowa w tym topicu sa zawsze wymagane jak chce sie prowadzic jakas sekcje ?czy nie mozna stworzyc sobie poprostu malego klubiku bedac np. informatykiem i czerpac z tego jakies tam korzysci ?
  • 0

budo_kreiten
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia do prowadzenia zajęć
Nie o to chodzi skorpiob, uprawnienia instruktorskie mam ze Stowarzyszenia ale chodzi o uprawnienia państwowe do prowadzenia zajęć ruchowych.
W świetle polskiego prawa takie uprawnienia są konieczne.
Stąd pytam czy można je zrobić w Łodzi ? i za ile ?
  • 0

budo_mariuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 228 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia do prowadzenia zajęć
W lodzi z tego co wiem to tylko część ogólna, specjalistyczne z zakresu SW - nie słyszałem
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia do prowadzenia zajęć
Więcej o kursach TYLKO tu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
A jak ktoś chce znaleźć kurys, który został zatwierdzony przez Ministertwo to tylko tu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
a w ogóle warto mieć kontakt z tą stroną [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i jeszcze o szkoleniach: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Może się to komuś przygda.
p.s. ze temat jest odświeżany, to dobrze, bo kursy to ważna rzecz.
  • 0

budo_okinawa_marti
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Uprawnienia do prowadzenia zajęć

>

Witam.

Ja właśnie kończę kurs instruktora sportu o specjalizacji Shorin-Ryu Karate.

W kursie biorą udział również osoby z innych styli karate: Oyama, Kyokushin, Ashihara, Shotokan oraz zawodnicy z WKF.

Jest to kurs dający uprawnienia państwowe łącznie z wpisem do COS (Centralny Ośrodek Sportu).

Organizuje go Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie.

LINK:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam Wszystkich


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024