Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
Mam pytanie: dlaczego w ramach treningów Karate Kyokushin nigdy dotychczas nie spotkałem się z trenowaniem bunkai?
Przecież wszystkie najstarsze szkoły, włączając w to zarówno okinawskie jak i japońskie goju-ryu, którymi przeciez był zainspirowany Mas Oyama (pomijając fakt złożenia egazminu na nidan u Gichina Funakoshi) trenują bunkai.

Ktoś mógłby mi to wyjasnić?

Roman
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
Bo w polsce jest karate sportowe. Czesc ludzi robi Bunkai, jednak wiekszosc nie ma o nim pojecia wiec nie moga robic interpretacji.
Pozdrawiam
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
Nie wiem, jak to jest w Polsce.
W Atenach mam kolegę Greka, który trenuje właśnie Kyokushin. Kiedyś zaprosił mnie do siebie na trening (ja na codzień trenuję Shotokan). I na tym treeningu połowa czasu była poświęcona na bunkai, zaraz też, po pokazaniu interpretacji poszczególne techniki obronne i atakujące przerabioano "na żywca" w sparingowych, krótkich walkach w parach. Podobał mi się ten trening. Fakt, że po nim Jorgo powiedział, że nie robią tego często, ale co pewien czas Sensei robi taki trening dla odmiany, bo jest to "ożywcze" i pokazuje, że stare, zakodowane w kata techniki są w części i dzisiaj, w nastawionym na sport i wyczyn karate użyteczne i można się czegoś dobrego nauczyć.
Tak więc, pomimo, że jestem z innej bajki (Shotokan) potwierdzam, że w kyokushin również "robi" się bunkai. Wszystko chyba zależy od Dojo i od tego, co który Sensei preferuje.
  • 0

budo_popeye
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
Teoretycznie jest duzy nacisk na Bunkai w kyokushinkan Royamy. W warszawie gdzie trenuje robimy tego sporo (na pewno jest tez w Toruniu i w Gdansku) Mam nadzieje ze powoli bedzie sie do tego wracac bo naprawde sporo wnosi w trening jako całość.
  • 0

budo_sandman1976
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
Witam!
Tak się składa, że także jestem z Radomia;)
I mogę potwierdzić, że u mnie w sekcji (kyokushinkan) ćwiczy się ELEMENTY bunkai do poszczególnych kata. Nie wykonujemy tego, jak np. w stylach tradycyjnych czy w shotokanie na zasadzie interpretacji całego kata, lecz cwiczymy z partnerem cześć technik w nim wystepujących, które zdaniem naszego sensei nadają się do wykorzystania w realnej walce. Moim zdaniem dopiero BUNKAI nadaje kata sens - a przecież o to w tym chodzi, żeby kihon miał bezpośrednie przełożenie w walce, a nie był tylko "koniecznym" dodatkiem, ćwiczonym w wielu sekcjach na miesiąc przed egzaminem.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
kata i bunkai to nierozerwalna całość (przynajmniej w Okinawa Karate), jeżeli dołożymy do tego Kakie odpowiadające danemu Kata to mamy wtedy niezły obraz tego co ćwiczymy
a samo bunkai to przecież :
dento teki bunkai
kihon bunkai
oyo bunkai
ura bunkai
  • 0

budo_amaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?

kata i bunkai to nierozerwalna całość (przynajmniej w Okinawa Karate),


W Shotokanie też, bez bunkai jest tylko forma kata - jeden z 8 szczebli poznania kata.
  • 0

budo_popeye
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
Witam sandman! i pozdrowienia dla sekcji z Radomia!
Gaweł, czy mogłbyś wyjasnic dokładniej róznice w tych pojeciach o ktorych piszesz (cytuje ponizej)? Chętnie dowiem sie czegos wiecej na ten temat;
"dento teki bunkai
kihon bunkai
oyo bunkai
ura bunkai"
  • 0

budo_sandman1976
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?

Witam sandman! i pozdrowienia dla sekcji z Radomia!
Gaweł, czy mogłbyś wyjasnic dokładniej róznice w tych pojeciach o ktorych piszesz (cytuje ponizej)? Chętnie dowiem sie czegos wiecej na ten temat;
"dento teki bunkai
kihon bunkai
oyo bunkai
ura bunkai"


Dzięki za pozdrowienia! Pozdrowienia dla sekcji z Warszawy!
Rozumiem, że to Twoja sekcja gościła u nas na treningu w Radomiu jakiś czas temu?

Gaweł - dołączam się do prośby popeye. Czy mógłbyś wyjasnić znaczenie tych pojęć?
Z nazewnictwa wydaje mi się, że wiem, o co chodzi z "kihin bunkai"...Ale w razie czego proszę o Twoje wyjaśnienia
  • 0

budo_popeye
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
tak bylismy u was niedawno:) mam nadzieje ze niedlugo znowu bedzie okazja do wspolnego treningu! Bardzo mnie cieszy ze w coraz wiecej sekcjach wraca sie do tego co kiedys było jedna z podstaw treningu. osu!
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
Właśnie Gaweł nie wstydź się, chetnie poczytamy
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
Przepraszam za zwłokę ale organizowaliśmy takie małe seminarium w Lęborku i dzisiaj wróciłem.
Kihon Bunkai czyli podstawowe aplikacje ruchów kata, forma bunkai, która obowiązuje np. podczas egzaminów, "rama", najbardziej oczywiste bunkai do danego Kata
Dento Teki Bunkai "tradycyjne aplikacje"
Oyo Bunkai "warianty aplikacji", może to być rozwinięcie kihon bunkai poprzez dodanie do podstawowej interpretacji technik dodatkowych doporowadzających do całkowitej eliminacji napastnika
Ura Bunkai, czyli "odwrotne bunkai" albo jakoś tak, czyli interpretacja technik kata ale taka nieoczywista na pierwszy rzut oka,"ukryta interpretacja"
w Okinawa Goju Ryu każde kata ma swoje charakterystyczne Kakie z technik,które w kata występują
jeżeli coś pokręciłem,wybaczcie,ale nazwy te w poszczególnych stylach mogą się zmieniać, moim celem było zwrócenie uwagi na ogrom wiedzy jakie zawiera każde kata,bogactwo interpretacji,taktyki (charakterystycznej dla danego kata)
kata niejest martwą formą wykonywaną "w powietrze" i im "ładniej" tym lepiej,to coś o wiele ciekawszego i głębszego...
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?

Dento Teki Bunkai "tradycyjne aplikacje"


Mógłbyś to bardziej rozwinąć? Czy chodzi o interpretacje całego kata z partnerami?

moim celem było zwrócenie uwagi na ogrom wiedzy jakie zawiera każde kata,bogactwo interpretacji,taktyki (charakterystycznej dla danego kata)
kata niejest martwą formą wykonywaną "w powietrze" i im "ładniej" tym lepiej,to coś o wiele ciekawszego i głębszego...


Niewątpliwie
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
Giro,nie powiem nic więcej na temat Dento Teki Bunkai bo...dokłądnie to nie wiem! A nie będę wymyślał i tworzył.
Interpretacja całego Kata z partnerem w jednym ciągłym ruchu ,w zależności od stylu, może się różnie nazywać np. Gekisai Dai Bunkai Renzoku Kumite,Futari geiko,albo jeszce inaczej.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
albo kumi-kata albo kata kumi-waza...
  • 0

budo_sephirot
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 59 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
U mnie przez jakieś w ciagu 4 lat bunkai było morze z 2 razy a szkoda bo podobała mi sie ta zmiana w treningu na sekcji :?
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
Moim skronym zdaniem, bunkai kata jest raczej praktykowane w Dojo traktujących Karate jako system samoobrony. W bunkai jest ogromna ilość "rozwiazań" mogących zaistnieć właśnie w samoobronie.
W Dojo (stylach) gdzie cel, to raczej walka sportowa, bunkai kata to raczej egzotyka i jest to, uważam zrozumiałe. Różne cele, różne metody.
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
Popieram. W kata naprawde są rzeczy które w pewnych sytuacjach mogą pomogać w szybkim skończeniu niepotrzebnej bujki.
  • 0

budo_popeye
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
No tak, w koncu kata po to własnie powstały:). Dziekuje bardzo za wszystkie wyjanienia jakie podaliscie! pozdrawiam
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kata + bunkai? Dlaczego nie trenujecie bunkai?
Techniki takie jak na przedstawionych poniżej linkach chyba nie mają wiele wspólnego z walką sportową:


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

a przy ulicznej szarpaninie mogą być bardzo użyteczne.

Jeżeli nie chcecie zamykać tej dyskusji podzielcie się komentarzami na temat takiego zastosowania interpretacji kata.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024