Skocz do zawartości


Zdjęcie

Shotokan na ulicy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
187 odpowiedzi w tym temacie

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy
Ciekawi mnie ile można dyskutować nad tak bardzo niesprecyzowanym zagadnieniem. Ze zwykłego laickiego pytania stworzyła się dyskusja skuteczne/nieskuteczne. A co to znaczy, że styl jest skuteczny? Czy skuteczny jest wówczas gdy rozpracujesz trzech osiłków czy jednego pijaczka?
Wyobrażam sobie taką sytuację - jesteś laikiem, nic nie trenujesz. Jedziesz pociągiem, stoisz w korytarzu i nagle jakiś naćpany maniak zamierza się na ciebie nożem. Ty z przerażenia otwierasz usta i nic nie robisz - zamierasz ze strachu. Dostajesz cios i idziesz do szpitala. Inna wersja jest taka, że np po paru latach treningu masz jakieś wyuczone odruchy - potrafisz reagować. Ta sama sytuacja - zamach nożem, ale ty zamiast stać w miejscu i robić karpia - robisz cokolwiek, np krótki ruch ręką, jakiś zamach - obojętnie jaki ruch, w którym reakcja zamieniona jest na akcję ratującą życie. W takiej sytuacji Shotokan ratuje ci życie. Czyli jak? Jest skuteczny czy nie?
Oczywiście sytuacja hipotetyczna, ale możliwa.
Więc gdzie jest definicja skuteczności?
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy
spawacz
chyba utrafiłeś w sedno problemu skuteczności karate...
  • 0

budo_satoru_minamoto
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy
"żyć,kiedy się żyć godzi i umierać,gdy umierać trzeba"
...nasze życie jest cholernie kruche bez względu na to,czy jesteś dwumetrowym
osiłkiem,czy małym chuchrem.Jak Pan Złodziej poprosi o pieniądze,
to najlepiej mu je po prostu dać.

Tak zrobił Gichin Funakoshi(oddał ciastka manju,będące wówczas rarytasem)
i tak mówił Royce Gracie w jednym z wywiadów(budojo 2/2004)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy
a ja odpowiem na pierwszy post, pogadaj z waszym Drewniakiem jak to budy w warszawie na spółke z innymi starymi mistrzami rozwalali i czy nei było to skuteczne :)
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy
Funakoshi nie podjal walki bo z jakichs powodow mu sie nie kalkulowalo (moze byl i tak bogaty? moze przeciwnikow bylo za wielu - przeciez to tylko czlowiek).

To, ze R.Gracie ten fakt przytoczyl nie jest niczym dziwnym jesli wziac pod uwage ze BJJ jest na ulicy mniej skuteczne niz shotokan.
  • 0

budo_maxximus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy
Mimo że Shotokan ćwicze kilkanaście lat to jego skutecznośći na ulicy niestety nie oceniam najwyżej.Uważam że Shotokan jest sztuką walki bardziej przestrzenną i aby się skutecznie obronić trzeba na to więcej czasu spędzić w dojo,ale po latach treningu pod okiem dobrego instruktora nie jakieś popierdółki może ten styl być skuteczny a wiem to ponieważ przez kilka lat stałem na bramkach wielu moich kolegów również ćwiczących Shotokan stało bądz jeszcze stoi na bramkach i dobrze sobie radzą a wiadomo że pracy im nie brakuje.Ale jeżeli ktoś chce nauczyć się bić na ulicy w ciągu roku czy dwóch to niech Shotokan omija szerokim łukiem.Shotokan nie jest dla penerów tam trzeba się napracować ładnych parę lat by czuć się w miarę pewnie idąc ulicąa penerki wolą w tym czasie wypić piwko i odczasu do czasu rozbić jakiemuś biedakowi butelką głowę.Niestety we mnie nie ma takiej pokory jak u mistrza Funakoshi (pracuje nad tym) dlatego idąc ulicą i widząc grupkę penerów nie przechodzę nigdy na drugą stronę! O dziwo nie miałem z tego powodu zbyt wiele problemów i rzadko byłem zaczepiany.Najważniejsze to nie okazywać strachu po wtedy napewno przestraszonego człowieka zaczepią.
  • 0

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy

Funakoshi nie podjal walki bo z jakichs powodow mu sie nie kalkulowalo (moze byl i tak bogaty? moze przeciwnikow bylo za wielu - przeciez to tylko czlowiek).[/qoute]

O ile dobrze pamiętam to istotą tej przypowieści było to, że Gichin Funakoshi mógł spokojnie pokonać owych opryszków, ale zrezygnował z tego zamiaru wybierając pokojowe rozwiązanie.
Może i kalkulacja zawsze w tym jakaś jest - bo nikt normalny nie będzie bronił ciastek z taką zażartością jak życia lub zdrowia.


To, ze R.Gracie ten fakt przytoczyl nie jest niczym dziwnym jesli wziac pod uwage ze BJJ jest na ulicy mniej skuteczne niz shotokan.


A ty jak pojmujesz skuteczność i jak ją mierzysz skoro używasz stopniowania?
  • 0

budo_maxximus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy
To, ze R.Gracie ten fakt przytoczyl nie jest niczym dziwnym jesli wziac pod uwage ze BJJ jest na ulicy mniej skuteczne niz shotokan.[/quote]


Ja bym się tak nie rozpędzał...
  • 0

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy

Niestety we mnie nie ma takiej pokory jak u mistrza Funakoshi (pracuje nad tym) dlatego idąc ulicą i widząc grupkę penerów nie przechodzę nigdy na drugą stronę!


Widać do tej pory jeszcze masz szczęście.

Najważniejsze to nie okazywać strachu po wtedy napewno przestraszonego człowieka zaczepią.


A z tym się akurat zgadzam. Co nie znaczy, że trzeba mętnym pod celownik podchodzić.
  • 0

budo_maxximus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy
Zawsze wychodziłem z założenia że jak taki pener dostanie po kubku to następnym razem jak jakiegoś przechodnia zaczepi to dwa razy się zastanowi.Nie musicie się ze mną zgadzać ale kiedyś ja czy moi koledzy nie specjalnie takim odpuszczaliśmy i być może choć przez jakiś czas nie prędko zaczepiali się w porządnych ludzi.Co do noża to już mam bliznę po nim ale zapewniam że i tak lepiej z tego wyszedłem niż ów mętny nożownik choć nie ukrywam że i szczęścia troszkę miałem bo pewnie gdyby potrafił się dobrze nim posługiwać to już bym tu nic nigdy nie napisał...

Co do wypowiedzi R.Gracie miał na myśli nie kogoś kto tylko trzyma w dłoni nóż ale tego kto potrafi się nim posługiwać a w Brazyli takich nie brakuje.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy

knock down to raczej nie formula shotokan a o shotokan rozmawiamy

Trenujemy Shotokan...
...ale to nie znaczy że jesteśmy skazani na semi-kontakt...
...są u nas zawodnicy startujący we wszystkich formułach (semi, light, full, knock down, mma) jeździmy na rózne zawody, czasem przywozimy medale, czasem nie...
...sa tacy co startują tylko w kata, są tacy co w ogóle nie startują...
...a życie toczy sie dalej (i treningi).

Pozdr!
  • 0

budo_satoru_minamoto
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy

Zawsze wychodziłem z założenia że jak taki pener dostanie po kubku to następnym razem jak jakiegoś przechodnia zaczepi to dwa razy się zastanowi.


a co jak taki pener bedzie mmiał kilku kumlpi,110kilo mięsa i ze dwa metry?
właśnie dzisiaj widziłem jak taki wracał ze szkoły z kumplami i wypierdzielił
bogu ducha winnego pasażera.


a styl?
to tylko jedna z wielu dróg do tego samego celu
howgh

"fani shotokanki :X " - do boju!!!
  • 0

budo_satoru_minamoto
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy

Czy zdażyło się komuś z was wykorzystać karate shotokan w prawdziwej walce, np. na ulicy? Jeśli tak to w jakiej sytuacji, jakisch technik użyliście itd.
Pytam, bo jeszcze nie miałem okazji wypróbować moich skromnych umiejętności w walce (i w sumie lepiej, żebym nie miał), ale ciekaw jestem jak mogłoby wyglądać starcie karateki z shotokanu z jakimś street fighterem.


pare dni po zawodach w 2004. nad ranem. ura mawashi jodan(wygralem 2 walki na zawodach dzieki tej technice ldatego jakos mialem ten odroch w podswiadomosci), w tym samym momencie mialem butelke rozbita na glowie, na szczescie nic sie nie stalo z oczami.


hehe - no to masz za swoje jak używasz ura mawashi na ulicy.Szkoda tylko ,że przez takie błędy oczerniasz imię shotokanu.Fakt,że jak ktoś ćwiczy pod sportówkę,to wygląda to jak taniec i nie nadaje sie za bardzo na ulicę,ale shotokan "odpowiednio spreparowany" da radę
  • 0

budo_robot
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy

hehe - no to masz za swoje jak używasz ura mawashi na ulicy.Szkoda tylko ,że przez takie błędy oczerniasz imię shotokanu.Fakt,że jak ktoś ćwiczy pod sportówkę,to wygląda to jak taniec i nie nadaje sie za bardzo na ulicę,ale shotokan "odpowiednio spreparowany" da radę


1. Niczego nie oczerniam. Niepomyslalem wtedy bo nie bylo czasu na myslenie. zareagowalem.

napisalem to z uwagi na jeden z postow na poczatku mianowicie:

ja bym ombinował coś z wyskoku ... mawashi albo ostetecznie ushiro jakies... ale pamitaj im dluzej walczysz tym twoj przeciwnik jest slabszy i tym latwiej go pokonac 8)


2. Istota Shotokan jest sport. Jest to usportowiona wersja shorin ryu o ile sie nie myle.
3. "odpowiednio spreparowany" przestaje byc shotokanem a o shotokanie rozmawiamy.

Podkreslam jeszcze raz. Nie mowie ze shotokan to gowno i ze do niczego sie nie nadaje.
Jest doskonaly...na zawodach. Shotokan nie jest systemem samoobrony.

Z calym szcaunkiem dla wszystkich cwiczacych (sam cvwiczylem 4 - 5 lat)
  • 0

budo_robot
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 554 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy

knock down to raczej nie formula shotokan a o shotokan rozmawiamy

Trenujemy Shotokan...
...ale to nie znaczy że jesteśmy skazani na semi-kontakt...
...są u nas zawodnicy startujący we wszystkich formułach (semi, light, full, knock down, mma) jeździmy na rózne zawody, czasem przywozimy medale, czasem nie...
...sa tacy co startują tylko w kata, są tacy co w ogóle nie startują...
...a życie toczy sie dalej (i treningi).

Pozdr!


i chwala wam za to ze jestescie otwarci i trenujecie mixed karate hahahhahahah

Bo nie sadze ze istnieja zawody Shotokanu w formule knock down, chociaz moze sie myle. A jezeli tak to wtedy mowimy juz o jakims "nowym" shotokanie.

Pozdrawiam
  • 0

budo_satoru_minamoto
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy

1. Niczego nie oczerniam. Niepomyslalem wtedy bo nie bylo czasu na myslenie. zareagowalem.

napisalem to z uwagi na jeden z postow na poczatku mianowicie:

ja bym ombinował coś z wyskoku ... mawashi albo ostetecznie ushiro jakies... ale pamitaj im dluzej walczysz tym twoj przeciwnik jest slabszy i tym latwiej go pokonac 8)


2. Istota Shotokan jest sport. Jest to usportowiona wersja shorin ryu o ile sie nie myle.
3. "odpowiednio spreparowany" przestaje byc shotokanem a o shotokanie rozmawiamy.

Podkreslam jeszcze raz. Nie mowie ze shotokan to gowno i ze do niczego sie nie nadaje.
Jest doskonaly...na zawodach. Shotokan nie jest systemem samoobrony.

Z calym szcaunkiem dla wszystkich cwiczacych (sam cvwiczylem 4 - 5 lat)



zareagowałeś podświadomie - no dobra,to nie błąd.Błędęm zaś jest nazywanie Shotokanu systemem sportowym - to nie jest usportowiona wersja Shorin - Ryu.U nas nie cwiczymy sportówki(no może troszeczkę :roll: ),tylko raczej pod ulicę(shotokan+jujutsu goshin+samoobrona) i to nadal jest Shotokan.

Co do pokrewieństwa Shoto i Shorin ,to chyba mmistrz Funakoshi nie zmieniał okinawańskiego karate,jakiego się uczył od Azato,Itosu (i wieluu innych okinawańskich masterów) - mianowicie shotokan był jakby "efektem ubocznym " jego działalności.
G.Funakoshi nie chciał tworzyć nowego stylu(ba,nawet był temu przeciwny,lecz wiedział,że nie może tego kontrolować - obok wielkich jednostek zawsze gromadza się ludzie),a
Shotokan to tylko nazwa jego dojo(powstała z jego pseudonimu literackiego).Shotokan ,jaki mamy dzisiaj(=usportowiny) to dzieło m.in. jego syna - Yoshitaki ,Masatoshi Nakayamy i wielu innych.Stary Funakoshi był przeciwny zawodom sportowym.


a samoobrona(czytaj:ulica)?
moim zdaniem same chwyty,sam parter luba sama stójka to za mało.
Dobrze jest połączyć styl chwytany z uderzanym(np.karate i jujutsu) i dostosować do wymogów podwórkowych.A jeśli ćwiczyłeś tylko sportowy shotokan i nie widziałeś,...hm,"innego" to pochodż po różnych sekcjach - wiele zależy od trenera- jeden kształci zawodników,inny wojownikiów.

PS
1.)nie bierzcie se do pały tego słowa "spreparowany"
2.)mam nadzieje ż etamta wypowiedź marjana to był tyko żart....
  • 0

budo_maxximus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy

knock down to raczej nie formula shotokan a o shotokan rozmawiamy

Trenujemy Shotokan...
...ale to nie znaczy że jesteśmy skazani na semi-kontakt...
...są u nas zawodnicy startujący we wszystkich formułach (semi, light, full, knock down, mma) jeździmy na rózne zawody, czasem przywozimy medale, czasem nie...
...sa tacy co startują tylko w kata, są tacy co w ogóle nie startują...
...a życie toczy sie dalej (i treningi).

Pozdr!


i chwala wam za to ze jestescie otwarci i trenujecie mixed karate hahahhahahah

Bo nie sadze ze istnieja zawody Shotokanu w formule knock down, chociaz moze sie myle. A jezeli tak to wtedy mowimy juz o jakims "nowym" shotokanie.

Pozdrawiam



Osobiście byłem na zawodach Shotokan w takiej wersji były to Mistrzostwa Europy na Rugi w Niemczech.Organizował je Kasuia walki nie były przerywane dużo low-kick-ów. Pamiętam je dobrze ponieważ kolega doznał ciężkiej kontuzji.rok czy dwa lata póżniej wygrał te zawody o ile się nie mylę Arnold Goliszewski.Widziałem na własne oczy ludzi którzy ćwiczyli Sambo co wydawało mi się dość dziwne i zawodników Kiokushin którzy jakoś nie mogli sprać Arnolda Goliszewskiego który ćwiczy właśnie Shotokan.Pamiętam że Arnold mocno obił zawodnika sambo w walce finałowej ( zawodnik Sambo miał strasznie zmęczoną twarz)
  • 0

budo_satoru_minamoto
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy

Bo nie sadze ze istnieja zawody Shotokanu w formule knock down, chociaz moze sie myle. A jezeli tak to wtedy mowimy juz o jakims "nowym" shotokanie.


nic nie stoi na przeszkodzie fanboyom shotokanki(spodobało mi sie to) :) ,by startowali w innych zawodach...
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy

2. Istota Shotokan jest sport. Jest to usportowiona wersja shorin ryu o ile sie nie myle.
(...)
Jest doskonaly...na zawodach. Shotokan nie jest systemem samoobrony.

Nie masz pojecia o (prawdziwym) shotokanie.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan na ulicy

Jest doskonaly...na zawodach. Shotokan nie jest systemem samoobrony.

Nie masz pojecia o (prawdziwym) shotokanie.


To prawda, nie ma pojęcia.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024