Skocz do zawartości


Zdjęcie

Apel Shihana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Apel Shihana

Drodzy Sensei, zwracam się z gorącym apelem:

D o k o n a j m y r e n e s a n s u p o l s k i e g o k a r a t e.

W ramach renesansu konieczny jest powrót do korzeni karate, do uniwersalnych wartości takich jak: honor, lojalność, uczciwość, szacunek dla mistrza i rodziców oraz dążenie - poprzez niekończące doskonalenie się - do ekstremum prawdy poprzez kultywowanie ducha Bushido.

Jak wiemy, podstawą filozofii karate jest idea perfekcji, która zmierza do wychowania prawego człowieka, który w pełni panuje nad swoim ciałem i umysłem, górując siłą ducha i będąc gotowym do poświęceń w imię ideałów – jest wartościową jednostką dla społeczeństwa oraz rodziny.

W ciągu 30 lat przez ok. 500 polskich dojo przewinęło się ponad pół miliona ćwiczących. Poznali oni i zaakceptowali duchowo wiele założeń wynikających z uniwersalizmu filozoficzno-etycznych wartości kultury Dalekiego Wschodu. Przez wiele lat ciężką pracą wspólnie z wieloma Sensei budowaliśmy polskie karate, nie tylko szkoląc, ale także wychowując młodych ludzi. Warto podkreślić fakt, iż Japończycy na co dzień zwracają się per sensei nie tylko do nauczycieli, ale także do prawników i szanowanych polityków. Sensei to mistrz, który posiadł wiedzę i jest przykładem dla innych. To osoba godna zaufania i przyjaciel.

Aby zdobyć powszechną akceptację władz i mediów w latach 70. i 80. szeroko pojęte Komisje Shotokan, Kyokushin oraz Taekwondo, działające ówcześnie w oparciu o ZG TKKF, założyły Polski Związek Karate. Weszliśmy tym samym w sport wyczynowy na wzór wielu zachodnich federacji karate. Uczyniliśmy to mimo znanych przestróg największych autorytetów takich jak mistrzowie Funakoshi, Oyama czy Yamaguchi. Wydawało się, że będzie to panaceum na chimery wielu samozwańczych mistrzów i stworzy przejrzysty system nagradzający najlepszych. Ostatnio część karateków zaczęła myśleć o olimpizmie. Niestety, tylko w kategoriach finansowych.

Obserwując, co stało się z olimpijskimi sportami walki jak judo i taekwondo, które utraciły swoją tożsamość, wiemy już, że nie możemy być bezkrytyczni w przyjmowaniu sportowych wzorców organizacyjnych. Wbrew oczekiwaniom, ani nasi Koledzy z judo ani z taekwondo nie zyskali oczekiwanego prestiżu i finansowych korzyści. Tworząc stajnie dla zawodników i punktomanię dla klubów zrujnowali masowość i zagubili specyficzne cechy oraz ducha tych dyscyplin.

Myśląc o renesansie naszej sztuki walki, przypomnijmy sobie, co nas samych wiele, wiele lat temu przyciągnęło do judo; co odnaleźliśmy w tajemniczym karate. Bezsprzecznie tym wyróżnikiem jest nadbudowa filozoficzna pozwalająca traktować karate jako sposób życia i samorealizacji. Ta sztuka walki jest także unikalnym zjawiskiem w czasach popkultury, komercjalizacji i dążenia do unifikacja tego co mierne z autentyczną sztuką. Karate to również system wartości, który nagradza ciężką systematyczną pracę, samokontrolę oraz poświęcenie ideałom. Ponadto uczy szacunku dla autorytetów i hierarchii. Bez nich nie może funkcjonować żadne społeczeństwo ani poważna organizacja.

W karate znajdujemy wielu wspaniałych sensei, sempai i kohai – wiernych przyjaciół. Odnajdujemy także niepowtarzalną atmosferę pracy, klimat do ekstremalnego wysiłku, wzajemne zaufanie, pomocną dłoń w chwilach zwątpienia i wysoko podniesioną poprzeczkę wymagań etycznych. Dzięki ciężkiej pracy wielu realizuje swoje ambitne plany, tak na polu karate jak i w innych dziedzinach życia. Przekraczają swoje marzenia, stając się ludźmi sukcesu w kraju i za granicą.

Obserwując patologiczne zachowania kilku działaczy z Łodzi i Wrocławia, jak w krzywym zwierciadle możemy zobaczyć, na ile niektórzy z nich oddalili się od ideałów karate. Donosy, pomówienia, prowokacje, fałszywe oświadczenia, socjotechniczne chwyty, przekupywanie urzędników i świadków – to wszystko nagle wtargnęło do naszego świata karate. W ten oto sposób długoletnia praca wielu sensei w dużej mierze została zniweczona. Nie możemy dopuścić do dalszego jej marnotrawienia. Tak jak w pięknym ogrodzie trzeba, co pewien czas pielić chwasty, by nie zniszczyły najpiękniejszych kwiatów, tak my musimy usunąć z naszego grona ludzi z półświatka oraz ich metody walki. Nikt nie twierdzi, że robiąc to nie pokaleczymy się. Czara goryczy się jednak przepełniła.

Drodzy Sensei, przyszedł czas na powrót do uniwersalnych wartości i obrony naszego karate. Nie dajmy sobie tego odebrać. Zewrzyjmy szeregi. Nie stosujmy jednak metod naszych przeciwników, bo to byłoby ich zwycięstwo. Przyznaję, że oburzeni niezrozumiałymi zarzutami urzędników wraz z wiceprezesem Adamem Goncerzem złożyliśmy rezygnacje z funkcji. To nic wielkiego. Każdy człowiek honoru musiałby tak postąpić.

Staję w pierwszym szeregu walki o dobro i honor naszego karate. Jeżeli polegnę w tej walce, niech ją kontynuują następcy. Przecież walka dobra ze złem nigdy się nie kończy.

Z wyrazami szacunku dla wszystkich Sensei i Shihan

Shihan Andrzej Drewniak

I co bedzie dalej?

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
No zmiany będą rzecz jasna, a każda zmiana to zmiana pozytywna. Trzeba poczekać i zobaczyć :)
  • 0

budo_elwin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:MM

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
Przyznaję, że oburzeni niezrozumiałymi zarzutami urzędników wraz z wiceprezesem Adamem Goncerzem złożyliśmy rezygnacje z funkcji. To nic wielkiego. Każdy człowiek honoru musiałby tak postąpić.

O ktora funkcje chodzi? wiceprezesa PZK czy Prezeza Kyokushin?
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
Złośliwi i nieżyczliwi shihanowi (a takich nie brakuje przecież) pomawiają go o jakoweś machlojki i przekręty finansowe.
Ja tam w to nie wierzę, bo przecież to człowiek honoru i na pewno dżentelmen a dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają :) :) :)
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana

Ta sztuka walki jest także unikalnym zjawiskiem w czasach popkultury, komercjalizacji i dążenia do unifikacja tego co mierne z autentyczną sztuką. Karate to również system wartości, który nagradza ciężką systematyczną pracę, samokontrolę oraz poświęcenie ideałom. Ponadto uczy szacunku dla autorytetów i hierarchii. Bez nich nie może funkcjonować żadne społeczeństwo ani poważna organizacja.

W karate znajdujemy wielu wspaniałych sensei, sempai i kohai – wiernych przyjaciół. Odnajdujemy także niepowtarzalną atmosferę pracy, klimat do ekstremalnego wysiłku, wzajemne zaufanie, pomocną dłoń w chwilach zwątpienia i wysoko podniesioną poprzeczkę wymagań etycznych. Dzięki ciężkiej pracy wielu realizuje swoje ambitne plany, tak na polu karate jak i w innych dziedzinach życia.


Mi się to bradzo podoba co napisał shihan poklon
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
Napisane jest:

"Słów ich słuchajcie ale czynów nie naśladujcie" :evil:
  • 0

budo_marjan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
ale co ja, jako adept karate mam teraz zrobic... wziasc bo i zaje... cały związek??

jakie są dokładne plany co zrobić żeby tego nie było??
kto konkretnie jest tym chwastem??
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
Karate Kyokushinkai zacząłem ćwiczyć w 1977 roku. To były czasy kiedy im bardziej nas katowano na treningach tym bardziej chcieliśmy ćwiczyć dalej. Byliśmy dla siebie przyjaciółmi i partnerami, dziękowaliśmy sobie po każdym treningu za użyczanie sobie nawzajem własnych ciał do osiągania coraz większych umiejętności. To były czasy honoru, uczciwości i zdrowego wspólzawodnictwa, szanowania shihana, senseia i sempai'ów. Po 1989 wszystko się zmieniło. I dlatego nie ćwiczę już karate.
Aby dokonać renesansu karate w Polsce należało by chyba zmienić tzw. polską mentalność...
A to, wybaczcie, uważam za niewykonalne zadanie. Renesansu nie budiet....
  • 0

budo_nie_ja1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
Też myślę, że renesansu nie budiet :( ... Chciałabym ćwiczyć dalej, strasznie mi tego brakuje ale nie odpowiada mi... Wszystko o kasę, zawody a reszta bez komentarza bo aż szkoda sie wypowiadać...
A list piękny...
Dzięki :)
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana

Karate Kyokushinkai zacząłem ćwiczyć w 1977 roku. To były czasy kiedy im bardziej nas katowano na treningach tym bardziej chcieliśmy ćwiczyć dalej. Byliśmy dla siebie przyjaciółmi i partnerami, dziękowaliśmy sobie po każdym treningu za użyczanie sobie nawzajem własnych ciał do osiągania coraz większych umiejętności. To były czasy honoru, uczciwości i zdrowego wspólzawodnictwa, szanowania shihana, senseia i sempai'ów. Po 1989 wszystko się zmieniło. I dlatego nie ćwiczę już karate.
Aby dokonać renesansu karate w Polsce należało by chyba zmienić tzw. polską mentalność...
A to, wybaczcie, uważam za niewykonalne zadanie. Renesansu nie budiet....


calkowicie sie zgadzam, jednak dobrze przynajmniej ze jakies kroki zostaly podjete, teraz czekac tylko na efekty (albo ich brak)
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
W apelu była mowa o działaczach z Łodzi, ja ćwicze shotokan i przez pewien czas należałem do PZKT i śmiało mówie, że sytuacja tam jest spaprana :( Ale nie o tym mowa. Nie bardzo jestem na bierząco więc czy byłby ktoś uprzejmy i przybliżył mi troche temat bo jestem jednoczeście zaintrygowany i bardzo zaniepokojony :( A ogólnie Shihan ma racje i podziwiam go za odwage jednak obawiam się, że to może być walka z wiatrakami :(
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
nic sie nie zmieni, ten apel to pustosłowie i bajki dla dzieci, dobra mina do złej gry...kto wezmie za ten balagan odpowiedzialność? są konkretne zarzuty postawione przez organy państwowe ...kto wyjasni nieprawidłowości w pzk?

duzo informacji jest na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

zagajnik - dobrze napisane. jednak moim zdaniem przez działania kilku osób nie można rezygnować z tego co sie chce robić i w czym sie chce realizować. Kyokushin nie jest niczyją własnością, należy do wszystkich, którzy noszą kanji niezależnie od organizacji.

Karate Kyokushinkai zacząłem ćwiczyć w 1977 roku.

przy zdrowej sytuacjiw polskim Kyokushin po tym okresie nieprzerwanej aktywności powiniennes juz miec tytuł shihan... :wink: :-)
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
Ciekawe co A.Drewniak powie w niedziele w Lodzi... Jesli w ogole tam bedzie, ladna jazda sie ponoc szykuje :)
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
Zaraz... Drewniak Andrzej to jest jeśli się nie mylę od kyoka, więc co on chce od Łodzi? Tu była afera z shoto...
Zostawcie Łódź w spokoju!
:)
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana

duzo informacji jest na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


A ja myslalem, ze ta strone kontroluje p.Marucha ktory za wszelka cene chce zostac szefem PZK (olimpijskiego) i reprezentuje skrajny odlam Shotokanu dla ktorego celem jest przejecie wladzy w PZK. Pozatym ten czlowiek oskarzyl niewinnego instruktora z Lodzi o pedofilstwo tylko za to ze instruktor glosowal za dotychczasowym zarzadem, a teraz ma sankcje i siedzi do rozprawy...
Jak to jest, hm?
  • 0

budo_marjan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
ja pierdole ... czy ci ludzie wiedza co to znaczy karate... kurde nie rozumiem tej całej sytuacji i w sumie nie chce mi sie o tym czytać, nie chce mi sie nawet trenowac... walka o stołki jak w sejmie... co za syf...
jeśli chcecie zrobić rewolucje w pzk to ja bede z wami :? :? :? :?
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
Nie wiem co sądzić o tej sytuacji bo pewnie słyszeliście o zgrzytach między senseiem Bajkowskim i Kwiecińskim. Koniec, końców afera skończyła się odłamem i przystompieniem całego Kime do PZK. A ja właśnie jestm "pod skrzydłami" senseja Bajkowskiego i cała ta sytuacja robi się nie ciekawa i niesmaczna. Popieram ALE SYF :!:
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
To masz stare informacje. Słoń przeprosił się z Kwieciną jakiś czas temu i pewnie niedługo znowu będzie z Prezesem stołki nosił :) :) :)
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
Aaaa nie prawda, bo żadnej zgody nie ma :!: poprostu adwokaci Bajkosia przekonali Kwiatka, że to on ma racje a spór jest nadal tylko, że przycichł :-) skoro jesteś na bierząco to pewnie terz zauważyłęś iż K. nie zaliczył B. 4dana i u niego jest tak jakby zdegradowany ale i na to się znajdzie kruczek :twisted:
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Apel Shihana
W każdym razie Słoń teraz jest u Kwieciny i niech tam może już zostanie
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024