Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak sie rozciągacie na karate?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_xwrite
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jak sie rozciągacie na karate?
Jak sie rozciągacie na karate? Witam niechodze na karate ani niechce cwicze CAPOEIRe właśnie słyszałem że na karate jest bardzo dobre rozciąganiei chciałbvym sie dowiedziec co takiego robicie znam tylko jedno cwiczenie Ze siadamy nna piszczelach i przechylamy sie do tyłu i kładziemy głowe na podłoge jakie jeszcze znacie?
  • 0

budo_ulrich
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?
Spróbuj zrobić szpagat na krzesłach(sposób a la Van Damme) :)
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?
Mi się przypomniało co do mnie ludzie mówią : "Wy to na tym karate to się rozciągacie i stąd taka rozciągnięta jesteś". Ale takie gadanie to mnie wkurza :D . Jak ktoś chce się rozciągać na treningu to będzie, a jak nie to nie. Prosty przykład - jeden chłopak ode mnie z klubu chodzi koło 4/5 lat na karate i co - nie moze się schylić swoich rąk poniżej kolan. Dłonie włąsnie w tym miejscu się zatrzymują. Niektórzy by to usprawiedliwi jego małą nadwagę (ma taki sexowny brzuchal 8) ) ;) ale tak naprawdę wynika to z tego, że on w ogóle na treningu tych ćwiczeń nie wykonuje. Ja ćwiczenia z treningu wykonuje także w domciu i mam tego efekt. To jest moja samodzielna ciężka praca, a samo chodzenie na treningi nie wystarcza! Bo jak widzisz można chodzić i nawet nie zgiąć się do kolan :) .

Pozdrawiam.
  • 0

budo_xwrite
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?
No ale jakie cwiczenia konkretnie robicie?
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?
Takie jaki zgapie sobie z rozgrzewki :lol: ;) .
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?
Xwrite, nic szczególnego co do rozciągania na karate nie uświadczysz, bo tu nie chodzi o jakieś "magiczne" ćwiczenia, tylko o częstotliwość i ilość ćwiczeń ogólnie znanych i lubianych. Skłony z pogłębianiem, wymachy, ćwiczenia w różnych pozycjach (głęboki rozkrok, siedząc na ziemi, siad płotkarski itd. itp.) i wiele innych
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?
krążenia w różne strony biodrami, kolanami, stopami, tułowiem, barkami, łokciami, głową
skłony we wszystkie strony, w małym i większym rozkroku
skręty tułowia w staniu, w skłonie

wymachy całą nogą lub tylko kolanem, wszystkie strony, wymachy obrotowe do i od środka

powolne podnoszenie nogi jak do kopnięcia w staniu z pomocą ręki: przód, boki, z tyłu do głowy a la balet

skłony w siadach: prostym, rozkrocznym, płotkarskim

wypady: jedna noga zgięta, druga różne ułożenia, skłony do tej prostej

szpagaty i skłony w szpagatach

rozciąganie rąk

rozciąganie brzucha z leżenia przodem, kołyski

rozciąganie łydek na stopniach/drabinkach

inne ćwiczenia: przy drabinkach, z partnerem i masę których nie wymieniłem
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?

skłony we wszystkie strony, w (...) większym rozkroku (...) szpagaty i skłony w szpagatach

To psuje stawy kolanowe!
Niedobre ćwiczenia. Be! :)
Tym niemniej praktykowane w większości sekcji karate... :wink:
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?
Zgadzam, sie z Sanjuro. Już dawno zauwazono, że rozciąganie balistyczne nie jest skuteczne... Daltego proponuję stretching. Książkę o tej metodzie wydał swego czasu Instytut Sportu AWF w Warszawie, więc znajdziesz ją napewno. Metodę ta z powodzeniem stosują także przedstawiciele innych dyscyplin, np. pilkarze, kajakarze /sam prowadziłem zajęcia ze stretchingu z kadrą polskich kajakarzy przed olimpiadą w Barcelonie/ czy np. wioślarze /np. były medlaista MŚ w skifie Kajetan Broniewski/. Metoda skuteczna i zdrowa. Polecam !
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?
Brzmi ciekawie - czy ktoś mógłby podać dokładny tytuł i autora tej książki?

Chciałbym także zapytać o pojęcia - co to jest "rozciąganie balistyczne"?
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?

Chciałbym także zapytać o pojęcia - co to jest "rozciąganie balistyczne"?

Machanie nogami, czyli keage.
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?
Hola hola zly czolwieku (by Slaszysz) :wink: !

Nie gadajcie bzdet, po pierwsze keage i inne cwiczenia wykonywane na karate to rozciaganie tzw dynamiczne i jak do tej pory NIGDZIE nie znalazlem zdania ze jest to niezdrowe czy psuje stawy itp :roll: ( a siedze w tym temacie i interesuje sie tym) jako dowod moge podac ze jedna z podanych przez was "zlych metod" jest rozciaganie w szpagacie, - ta metode z powodzeniem wykorzystuja chinscy akrobaci (co mozna zauwazyc na instruktazowce Matta Furey'a) i badz co badz, so oni kosmicznie rozciagnieci, a jednym z cwiczen opisanych i polecanych przez nich sa wyzej wymienione :roll: drugimi ktorzy wykorzystuja podane rozciaganie to np rumunscy gimnastycy (czolowka olimpiady w Atenach) :twisted: i na koniec stretching, a "rozciaganie" w sztukach walki to wzglednie dwie rozne rzeczy, nie porownuj mi kolego rozciagania kajakarzy ktorzy to machaja sobie łapkami przy wioslowaniu a karatekow ktorych rozciagniecie jest abrdziej "ogolne" i badz co badz bardziej zaawansowane (wykorzystywane calkiem inne metody), wiec opisany przez ciebie "stretching" ma sie do sztuk walki jak wół do karocy

pozdrawiam
  • 0

budo_marjan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?

Mi się przypomniało co do mnie ludzie mówią : "Wy to na tym karate to się rozciągacie i stąd taka rozciągnięta jesteś". Ale takie gadanie to mnie wkurza :D . Jak ktoś chce się rozciągać na treningu to będzie, a jak nie to nie. Prosty przykład - jeden chłopak ode mnie z klubu chodzi koło 4/5 lat na karate i co - nie moze się schylić swoich rąk poniżej kolan. Dłonie włąsnie w tym miejscu się zatrzymują. Niektórzy by to usprawiedliwi jego małą nadwagę (ma taki sexowny brzuchal 8) ) ;) ale tak naprawdę wynika to z tego, że on w ogóle na treningu tych ćwiczeń nie wykonuje. Ja ćwiczenia z treningu wykonuje także w domciu i mam tego efekt. To jest moja samodzielna ciężka praca, a samo chodzenie na treningi nie wystarcza! Bo jak widzisz można chodzić i nawet nie zgiąć się do kolan :) .

Pozdrawiam.


hmm mysle ze nie jestem lepszy od niego, jeśli chodzi o rozciąganie... a brzucha nie mam... znaczy mam kaloryfer :twisted: ... A wynika to z tego ze ja wogole nie jestem przekonany do wysokich kopnieć. Zamiast ćwiczyć takie tam rozciąganie zawsze wolałem ćwiczeia siłowe(szczególnie na plecy i ece) i powiem Ci że jeśli chodzi o walke to mi to chyba na plus wychodzi.

Co do tematu to powiem że ćwiczenia które mnie najbardziej przekonuje jest to wypychanie bioder do przodu w pozycji rozkraczonej:) stojącej i to samo tylko w leżacej rozkrocznej poprzez wypchnięcie tułowia rękoma i dociśnięciu bioder do podłogi.... co ja tu kurde napisałem... kto mnie zrozumie to bedzie wiedzial o co chodzi... to bardzo bolesne ćwiczenia:)
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?

hmm mysle ze nie jestem lepszy od niego, jeśli chodzi o rozciąganie... a brzucha nie mam... znaczy mam kaloryfer :twisted: ... A wynika to z tego ze ja wogole nie jestem przekonany do wysokich kopnieć. Zamiast ćwiczyć takie tam rozciąganie zawsze wolałem ćwiczeia siłowe(szczególnie na plecy i ece) i powiem Ci że jeśli chodzi o walke to mi to chyba na plus wychodzi.


swieta racja kolego, ja mysle tak samo, szczegolnie w kontaktowym karate rozciagniecie nie jest tak bardzo potrzebne, podobnie jak ty lubie cwiczenia silowe :wink:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?

... jedna z podanych przez was "zlych metod" jest rozciaganie w szpagacie, - ta metode z powodzeniem wykorzystuja chinscy akrobaci (co mozna zauwazyc na instruktazowce Matta Furey'a) i badz co badz, so oni kosmicznie rozciagnieci...

To, że coś robią Chińscy akrobaci, to jeszcze nie znaczy, że jest to nieszkodliwe. :)
Ważne, że jest skuteczne, a jeśli kilka tysięcy akrobatów wyląduje kuśtykając o kulach, to nic nie szkodzi - grunt, że kilkuset, o dopowiednich predyspozycjach, będzie zachwycać świat 'kosmicznym rozciągnięciem'. Spoko można sobie na to pozwolić, mając miliard ludzików zapasu...

Wracając do szkodliwości, to jak sobie staniesz w niepełnym szpagacie i zaczniesz się gibać, to zobaczysz być może, wysiliwszy swą uwagę oraz spostrzegawczość, że tworzy się dźwignia na staw kolanowy. Działające w takiej pozycji obciążenia mogą go uszkodzić. Ryzyko jest spore. Lepiej się tak nie rozciągać. Są bezpieczniejsze metody. :roll:
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?
Nightwolf, widziałem kiedys jak sie ludzie z kyokushinu rozciągali. jeden z nich wszedł na drabinki w hali sportowej /dojo/ przywiązał sobie nogę za staw skokowy do najwyższego szebelka po czym powiesił się na tej nodze i dynadał sobie tak z kilka minut twierdząc, że się skutecznie rozciąga... he, he. Na drugi dzień na treningi nie przyszedł. Na zajęciach zobaczylismy go dopiero po 3 dniach. Ciekawe dlaczego. jesli dodam jeszcze, że to było na kursie instruktorskim to cała rzecz nabierze jeszcze smaczku :)
Tak więc kolego trochę skromności w ferowaniu własnych sądów i więcej otwrtości dla wiedzy innych osób a przede wszystkim innych dyscyplin.
Pozdrawiam
dan
PS. Rozciąganie balistyczne to rozciąganie w którym poprzez wymachy kończynami lub ruchy pogłębiające staramy się zwiększyć nasze możliwości ruchowe /gibkość/. Niestety kiedy to wykonujemy pojawia się ból, który włącza hamowanie mutagenne. Dla ochrony stawu zmieniają się właściwości tkanki chrzęstnej przez co ruch zamiast głębszy staje się tak naprawdę płytszy. Poczytajcie zresztą coś z bibliotecznki AWF-u tam napewno znajdziecie więcej i mądrzej...
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?
co do ludzi z kyokushin to nie generalizuj, opisany przez ciebie koles to pojedynczy przypadek (mam nadzieje - przynajmniej u mnie w sekcji nie praktykuje sie takiego hardkoru) instruktora mam po AWF'ie i wykorzystuje on rozciaganie dynamiczne/balistyczne - ale wiedze tak czy siak uzupelnie z pewnoscia :wink:

pozdrawiam
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?

Wracając do szkodliwości, to jak sobie staniesz w niepełnym szpagacie i zaczniesz się gibać, to zobaczysz być może, wysiliwszy swą uwagę oraz spostrzegawczość, że tworzy się dźwignia na staw kolanowy. Działające w takiej pozycji obciążenia mogą go uszkodzić. Ryzyko jest spore. Lepiej się tak nie rozciągać. Są bezpieczniejsze metody.

Fakt, w swoim niepełnym :D zarysie ćwiczeń nie napisałem, że w tych szpagatach, które też u mnie są niepełne, zazwyczaj się podpieram. Także jak próbuję skłonów to się podpieram, nie stoję w szpagacie z rękoma na biodrach. Zmienia postać rzeczy, nie?

Dan, co do wymachów, to przesadzone mogą ściągać (jak i pogłębianie).
Ale z drugiej strony coś dają ekstra - to połącznie rozciągania z motoryką/ćwiczeniem mięśni.
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?
Zgadzam się, dlatego wszelkie ćwiczenia rozciągające należy wykonywac z umiarem wczuwając sie niejako w rozciągany mięsień /jego przyczep/ i koncentrując się na nim. Niestety wielu , szczególnie młodych ludzi pragnie szybkich postepów w tej materii. Wtedy wykonują ruchy nie kontrolowane, niebotyczne wymachy lub skłony w których za wszelką cenę chcą dotknąć głową kolan nie zdając sobie sprawę, że rozciągają wtedy ścięgna leżące w odcinku szyjnym kręgosłupa nie zaś te o które im chodziło... Tego typu poprawianie gibkości z pewnością nie wyjdzie nikomu na zdrowie...
Pozdrawiam
dan

PS. Pamiętacie swego czasu jaka dyskusja przetoczyła się nad ćwiczeniem które popularnie nazywamy skrętoskłonami ? Czy robicie jeszcze to ćwiczenie ? A jeśli tak to w jaki sposób ? Ciekaw jestem Waszych opinii.
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak sie rozciągacie na karate?
Czyli odpowiedź na pytanie : Jak się rozciągać w karate ? powinna brzmieć: Z umiarem :) :) :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024