Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bunkai Bassai


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Bunkai Bassai
Od pewnego czasu wras ze znajomym zaczeliśmy studia nad interpretacją do kata. W tej chwili naszym obiektem zainteresowania jest właśnie kata Bassai. Staramy się aby wyniki naszej pracy były naprawde sensowne w myśl zasady, że "kata pokazuje jak kombinacja się kończy a nie zaczyna". Około 99% już jest gotowe jest tylko problem z ostatnią kombinacją, czyli shuto-uke z głową odwruconą w drugą strone. Rużne już słyszałem bajki na temat tej kombinacji więc czekam na jakieś konkretne pomysły. Wiem, że cięszko jest przekazywać takie informacje w takiej formie ale może ktoś się skusi na dyskusje. Jestem otwarty na rużne propozycje o ile to nie są błędne mechaniczne i nie skuteczne bzdety :wink:
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai
A może tak:
poprzednie shuto-uke nie kończy się statycznie (twardy blok) lecz jest zmianą kierunku uderzenia przeciwnika i pociągnięciem go z szansą obalenia o przestawioną w kokutu-dachi nogę. Napastnik leci na ziemię, a ty wchodzsz w kolejnego z shuto-uchi na szyję.

PROBLEM: nie zgadza się rytm wykonania tych sekwencji, z tym, w jakim są wykonywane w kata. Zatrzymanie po shuto i po przerwie obrót - to totalny bezsens.
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai
Taki przechwyt jest trudny w pradtyce to się może nie udać no i ten rytm. Ja dodam, że to kata jest skaleczone w paru miejscach więc może trzeba na to spojrzeć w innym wymiarze. Widziałeś kiedyś pierwowzur?
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai

PROBLEM: nie zgadza się rytm wykonania tych sekwencji, z tym, w jakim są wykonywane w kata. Zatrzymanie po shuto i po przerwie obrót - to totalny bezsens.


No tak, przy czym w sumie bunkai a samo kata nie musi się zgadzać dosłownie (dokładnie teraz nie sprawdzę bo ze skręconą nogą ciężko mi kata przećwiczyć :>).
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai
Na wstempie wyrazy współczucia sam miałem skrenconą noge w kolanie, wiem jaki to ból :? Ja przestałem sobie tłumaczyć, że bunkai nie zawsze musi się zgadzać z kata wybacz ale to jest takie gadanie w bezradności i tu mam problem jak wyrazić to co wiem słowami może w dalszej dyskusji sprubuje :wink:
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai

[...] to totalny bezsens.[...]


zatrzymania byc nie musi, a gdzies kiedys uslyszalem zasade, ze jak w kata jest cos powoli to znaczy, ze nalezy do bunkai przylozyc wieksza uwage. proponuje na migi oi zuki przeciwnika - zejscie w lewo, migi shuto uke blokuje atakujaca reke od zewnatrz, a noga ustawia sie w kokutsu dachi za prawa noga atakujacego przeciwnika. wtedy podciagajac rownoczesnie noge i reke wytracamy przeciwnika z rownowagi dokladnie tak jak w wersji shotokan bassai dai. kolejne shuto jest juz na innego przeciwnika. ot taka techniczna zabawa.

atu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] jest cos na ksztalt pierwowzoru
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai
...to całkiem ciekawe jednak czuje nienasycenie, musze to wyprubować w realiach :D
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai
Wiesz zapewne, że w oryginale istniał zamysł, że każda kombinacja kończy się śmiercią bąć "unieszkodliwieniem" przeciwnika. Musimy wyłowić ten kruczek :wink:
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai

Wiesz zapewne, że w oryginale istniał zamysł, że każda kombinacja kończy się śmiercią bąć "unieszkodliwieniem" przeciwnika. Musimy wyłowić ten kruczek :wink:


dlatego przed ostatnim shuto, kiedy przeciwnik teoretycznie juz lezy nalezy go dobic np zuki. kata to jet idea raczej a nie film z walki.
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai
Przyjrzyj się temu układowi ja w nim widzie dużo udeżeń w punkty witalne jest tam pare dobić leżącego. A idea jest ale w sercu bo kiedy walczymy to na poważnie...
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai

bo kiedy walczymy to na poważnie...


... kata jest ideą w sensie strategii ...
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai
są rużne strategie
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai

są rużne strategie

teraz już nie rozumiem w czym problem. co nie pasuje?
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai
nic małe nie dogadanie, zapewne chcesz podkreślić obronny charakter karate ale ja go wcale nie zabijam, nie szukam 1000 i jednego sposobu na finezyjne wykończenie człowieka
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai
Okay, jak obejrzałem ten filmik to już chyba wiem jak ma wyglądać ta interpretacja. Shuto jako uderzenie przeciwnika w szyję, potem odwracamy się w kierunku drugiego przeciwnika w międzyczasie przewracając uderzonego przeciwnika o drugą nogę. Co o tym sądzicie? :>
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai
Hmmmmmmmmmmm poczekai obejrze to nagranie i się wypowiem
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai

nic małe nie dogadanie, zapewne chcesz podkreślić obronny charakter karate ale ja go wcale nie zabijam, nie szukam 1000 i jednego sposobu na finezyjne wykończenie człowieka

wcale nie, chce powiedziec, ze kata jest zapisem pewnych rozwiazan, podczas studiowania ktorych dojdziesz do wniosku, ze smialo mozna tam cos dodac bo swietnie pasuje a nawet jasno wynika z innych ruchow. mimo, ze w wersji 'pokazowej' tego bezposrednio nie widac. to jest wlasnie wartosc kata.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai

potem odwracamy się w kierunku drugiego przeciwnika w międzyczasie przewracając uderzonego przeciwnika o drugą nogę.


mniej wiecej to napisalem
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai
Hmm, obejrzałem... widzieliście ręke która idzie przed właściwym shuto, przyjrzyjcie się temu nagraniu
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: Bunkai Bassai
miałem okazje obejrzeć gdzieś film interpretacji tego ruchu, lewa ręka przechwyca uderzenie a druga to kumade, uderzenie otwartą dłonią w nos ale nagranie nie tłumaczyło tego przesunięcia w tył
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024