Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido i Sumo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
144 odpowiedzi w tym temacie

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Wingman, troche koloryzujesz z tymi walkami w realu.
Owszem masz wiele racji, nie opłaca sie zaczynac bójki na starym miescie wieczorem, bo można skończyć w brami z jakąs kosą. Czasami jednak nie ma wyjścia i umiejętność np
szybkiego skasowania klienta w celu swobodnego salwowania sie ucieczką może nam dupsko uratować.

Randall ja nie pisałem o sytuacjach wyjątkowych tylko o zasadzie. Umiejętność kasowania kienta, nie zależy od rodzaju SW tylko od opanowania techniki, psyche a co za tym idzi determinacji.

Ogólnie argument - nie musze umieć walczyc bo jak mnie zaatakuje 4 gsci uzbrojonych po zęby to mi to i tak nie pomoże - ciut do mnie nie trafia.
takie żydowskie myślenie, po co walczyć skoro i tak nas do pieca wiozą.

Sorki ale gdzie ja tak napisałem 8O Jeżeli chodzi o postrzeganie przestrzenne sytuacji to aikido chyba najlepiej tego uczy :wink:

Sam jednak napisałes ze we wszystkim jest aspekt wojenny. No to coś mi sie zdaje i chyba nie tylko mnie/, że nie do końca, że czasem o takim aspekcie sie tylko mówi ;)

To wszystko zależy od nauczyciela :) Mój nauczyciel cały czas o tym mówi :wink:

Dlaczego ktoś zaczyna trening, to jego trzeba pytać. Dlaczego ktoś wypowiada sie tak a nie inaczej, też.
W dodatku sądzę, że mało jest ludzi z wysokimi stopniami, dla których motywacją jest obrona na ulicy. To jest motywacja dla 17 latka, nie wystarczy na 20-30 lat treningu.

I to jest tego kwintesencją. Z czasem dochodzi się do innych celów niż nawalanka i udowadnianie - jestem bossem.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Dlaczego znani i cenieni ludzie z MMA wypowiadają się z szacunkiem o Aikido?

Tak z ciekawosci pytam...

Kto(podaj jakies nazwiska) :?:

Garry podaj linka, którego tu kiedyś umieściłeś :)
To tylko tak dla przykładu, a jest ich więcej. :wink:
  • 0

budo_shannar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 685 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P.I.Ł.A / Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
Podaj, podaj... Z checia sobie to przeczytam(mowie powaznie) :wink:

Musze przyznac, ze sam kiedys(krotko) cwiczylem aikido i sentyment do niego pozostal :wink:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Dlaczego znani i cenieni ludzie z MMA wypowiadają się z szacunkiem o Aikido?

Tak z ciekawosci pytam...

Kto(podaj jakies nazwiska) :?:


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
Dodam tylko że ja osobiscie nie potrzebuję podpierać się opinią Roya Harrisa, sam cwiczyłem różne sztuki walki, jedne krócej inne dłużej. Daleko mi do ww. autorytetu. Moją własną opinię wyrobiłem sobie empirycznie.

Meczą mnie od pewnego czasu takie dyskusję, więc mam pomysł-apel jezeli sparujecie gdzies a aikido wychodzi wam dosc dobrze i jestescie w stanie w walce stosowac jego elementy. Kręćcie filmy z takich sparingów. Bo w tej chwili dostępne są tylko dwa. Pierwszy z lipnego pokazu w Czestochowie (który niz z walką nie miał wspólnego, a po necie biega jako aikido vs taekwondo), oraz walka sensei Toheia z tatuśkowatym dziennikarzyną.
Żałuję że tego nie zrobiłem u szczytu swojej formy :) Ludzie wtedy ćwiczyli mniej przekrojowo ;)
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

lepsze to trochę z akida niż nic.

nie zgadzam się. Czasem lepsze nic. Intuicyjne reakcje bywają lepsze.

nie interesują mnie naprawdę waleczne systemy, gdzie można dostać w pysk na treningu a z drugiej strony gdzieś tam siedzi we mnie taki chłopczyk, co mu się SW podobają.


Cóż za bolesny dysonans... Jeśli Cię to pocieszy, to wiedz, ze jest dość częsty u aikidoków z kilkuletnim stażem

moje aikido jest to taka forma relaksu ruchowego połaczona z nauką jakichś elementów, które może (nie daj boże) w jakiejś sytuacji, wykonane z zaskoczenia pozwolą mi przetrwać.


Sorry,ale IMO sam siebie oszukujesz, unikając szczerej odpowiedzi na pytanie: "Czego szukam"?
  • 0

budo_shannar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 685 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P.I.Ł.A / Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

...

Dzieki :wink: Nie zebym sie czepial ale Roy Harris zawodnikiem MMA nie jest(tak dla scislosci :wink: ) No i z tego co zauwazylem za kazdym razem gdy ktos podaje link w ktorym jest wypowiedz jakiegos eksperta od SW to jest to link do tej dyskusji :wink: No ale oka... Jeden powiedzial, ze aikido jest skuteczne :wink:

ps:Oczywiscie nie chce wszczynac zadnych klotni :)
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
shannar sorki ale nie rozumiem. To jest relacja od osoby uznawanej w światku fighterów. Ale skoro masz zastrzeżenia, no to musisz być niezłym zabijaką :wink:
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Ale skoro masz zastrzeżenia, no to musisz być niezłym zabijaką


Wiesz, ja mam zastrzeżenia do gry Zapasiewicza, choć aktor ze mnie żaden. Zresztą nieważne. Garry dał niezłą propozycję. Czekamy na lawinę filmików.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Umiejętność kasowania kienta, nie zależy od rodzaju SW tylko od opanowania techniki, psyche a co za tym idzi determinacji.

A to jest bajka.
Co ma aikidoka zrobić? związać się dźwignią i odrzucić? Przecież szybka seria czy jakiś loł są nie do zastąpienia w takiej sytuacji. Jak nie masz odpowiednich technik w zanadrzu, to nie poszalejesz, choćbyś był w duszy zabijaka.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
Masz rację satorian, ale taka polemika przystoi osobom, które nie są praktykami i którym "widzi mi się". Ja swoje uwagi skierowałem do osób co najmniej praktykujących. Być może moim błędem jest sklasyfikowanie adresata, za co przepraszam :wink:
Odbiór zewnętrzny stylu "gry" moze nie mieć nic wspólnego z rolą i wyobrażeniem o niej. To są gusta o których się nie dyskutuje i należy je szanować.
  • 0

budo_shannar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 685 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P.I.Ł.A / Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

shannar sorki ale nie rozumiem. To jest relacja od osoby uznawanej w światku fighterów. Ale skoro masz zastrzeżenia, no to musisz być niezłym zabijaką :wink:

Nie jestem "niezlym zabijaka" i nie rozumiem czemu mialbym sie akurat zgadzac z Royem Harrsem w tym teamcie :? Myslalem, ze ktos poda mi link do wypowiedzi Ricksona, Silvy, Fiodora albo Mirka mowiacych z szacunkiem o Aikido... Myslalem tak daltego, ze ktos wczesniej pisal cos o MMA i automatycznie pomyslalem o zawodnikach :wink: Ale sie niestety pomylilem :wink: Caly czas powtarzam, ze mi sie aikido bardzo podoba... Wizualnie :wink:
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
Dajmy temu spokój. Co za rożnica, kto, co, komu i o czym powiedział. Rozstrzygać powinny fakty.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Rozstrzygać powinny fakty.


A co to są fakty :?: :roll: :twisted: :twisted:

Randall (sadząc maliny)
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Co ma aikidoka zrobić? związać się dźwignią i odrzucić? Przecież szybka seria czy jakiś loł są nie do zastąpienia w takiej sytuacji. Jak nie masz odpowiednich technik w zanadrzu, to nie poszalejesz, choćbyś był w duszy zabijaka.

A ty ciągle swoje :wink: Czy jak bedziesz walił piąchami na oślep lub kopał bez opanowania techniki to skasujesz klienta czy moze siebie?? A czy w technikach aikido masz tylko dźwignie?
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

A co to są fakty :?

Np: To, co proponował Garry.
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

A czy w technikach aikido masz tylko dźwignie?

Rzuty mają tę samą użyteczność... A tak na marginesie... Powiedz, wingman, kiedy ostatnio sparrowałeś i z kim?
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
Satorian ile masz lat :?: Bo takie prowadzenie rozmowy przypomina mi rozmowę dzieci w przedszkolu.

Odpowiem ci tak: osobnicy z którymi miałem otatnio do czynienia nie przedstawili sie :wink: a ja nie pytałem ich o dane osobowe. Nie mam takiego zwyczaju :)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

A czy w technikach aikido masz tylko dźwignie?

Rzuty mają tę samą użyteczność...

Mają, owszem, judo robi takie rzeczy świetnie...
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo


Jak nie masz odpowiednich technik w zanadrzu, to nie poszalejesz, choćbyś był w duszy zabijaka.

A ty ciągle swoje :wink: Czy jak bedziesz walił piąchami na oślep lub kopał bez opanowania techniki to skasujesz klienta czy moze siebie?? A czy w technikach aikido masz tylko dźwignie?

8O 8O Nie wiem co ci odpowiedzieć, przecież to bez sensu - wali bez opanowania ten co nie umie. A my dyskutujemy o aikidoce co umie i uderzaczu co umie.
Jakiś absurd wyobrażać sobie kogoś kto ileś lat sędził na macie ucząc sie bić, po dziesiątkach godzin sparingów i walk machającego na oślep :roll: . Wracamy do sedna - to jest jasne i zaprzeczanie temu nie ma sensu - aikido jest słabym systemem jako podstawa do walki/samoobrony - nie do tego zostało pomyślane.
Podtrzymuję, to bajka że liczy się człowiek a nie system. Ten sam człowiek uczący sie róznych systemów będzie miał diametralnie różną efektywność.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024