Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido i Sumo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
144 odpowiedzi w tym temacie

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

pussy fighting.

Dość brutalne. Niemniej, jeśli oceniać Aikido jako SW, to prawdziwe.

Kojarzy się z walkami w kisielu. :wink: 8)
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Moim zdaniem uczy.
Nauczyciel Ueshiby uchodził za życia za jednego z najniebezpieczniejszych ludzi w Japonii.

takie moje 3 grosze:
1. Dajcie juz spokoj Ueshibie tak jak bylo celnie zauwazone, jesli ktos z was zacznie cwiczyc w takim wymiarze jak on to przynajmniej bedzie sie mozna dowiedziec czy metody sie zestarzaly, puki co nalezy zestawiac obecny poziom aikido jako narzedzia do walki z obecna rzeczywistoscia co oczywiscie w aikido jest nad wyraz utrodnione. - praktycznie nie znam stylu ktory tak bardzo unikalby jakiejkolwiek weryfikacji.
2. Nie sadze ze w aikido ma chodzic o to aby nie zrobic nikomu krzywdy wogole to jakas psychologiczna niedorzecznosc, ja widzialem przynajmniej 2 spotkania na ulicy gdzie slniejszy staral sie nie robic krzywdy slabszemu, odrzucial go, albo przytrzymywal jakis czas i puszczal- a tamten i tak non stop atakowal - w 1 przypadku w koncu z sukcesem.
3. Ja poznalem 1 osobe ktorej aikido bylo skuteczne, byl to Yoshinkan osoba ta cwiczyla 12 lat w wymiarze 3-4 h dziennie, w weekendy spala w dojo, z rozmow z nia moge bez przesady powiedziec ze 50% tego czasu to byly podstawy, w czesci dopracowywanie do perfekcji 1 dzwigni - ikkyo. Osoba ta stala tez na bramce, obronila sie przed nozem na ulicy i kilkukrotnie przed wiecej niz 1 napastnikiem. Powiem szczerze ze trenowalem z nim raz i bylo ciezko albo dostawalem w krtan albo ciekly mi lzy z oczu po dzwigni - zawsze bylo skutecznie i zawsze bolalo jak sam skorwysyn :D
Wiec jak dla mnie albo sie cwiczy w takim wymiarze jak powyzej i ma sie takie doswiadczenia i wtedy dyskusje o skutecznosci i sztuce nas nie dotycza albo sie cwiczy "sztuke" 2 razy w tygodniu i wtedy tylko takie dyskusje nam zostaja.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

pussy fighting.

Dość brutalne. Niemniej, jeśli oceniać Aikido jako SW, to prawdziwe.


Fajnie oceniasz nasze środowisko.
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo


....ciach....
PS. kurm28, Ty ćwiczyłes/ćwiczysz aikido?


bardzo mi odpowiada to, jak to ująłeś. generalnie mam podobne odczucia.
(fakt - nie pisałeś, ze do dupy - to moja wolna interpretacja :twisted: )


odpow na pyt - tak, ćwiczę aikido. niz długo - dopiero 3 lata, ale staram się robić to regularnie :) :)

to Wingman:
skąd Ci przyszło do głowy, że wchodzą tutaj w grę frustracje.
ot gadamy sobie i staram się być upierdliwie-dociekliwy. wszystko.
może kilka informacji uzyskanych tutaj pozwoli mi spojżeć na aiki z innej perspektywy i np. nie będę mężnie stawiał czoła 20 uzbrojonym drabom, samemu będąc uzbtrojonym tylko w morderczy tenkan ikyo. :wink: :) :)
nie bój się pytań :wink: :twisted:

pozdrawiam

k.
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
tenkan i ikyo
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
Jeżeli dodać do tego, że ludzie z Yoshinkanu na VB wypowiadają się rzadko i głównie na tematy techniczne albo klarując swój styl, to mój szacunek do tej gałęzi aikido po raz kolejny się utrwala. Ćwiczą solidnie a nie gadają. Sorki do wszystkich aktywnych dyskutantów, ale taki lajf.

Zresztą jeżeli chodzi o shihanów, to chyba właśnie Shioda Gozo był Dziadkowi najbliższy, jeżeli chodzi o zachowanie w stosunku do uczniów- po prostu ich lał :)

Podobne zachowanie Vortalowe widać u uczniów Chiby Kazuo. Jak coś mówią, to raczej technicznie, albo wyjaśniają po trochu jak to u nich jest. Poza tym mocno ćwiczą. Hi, pmasz!

Najwyraźniej w metodyce aikido potrzebny jest brutalny i nieprzewidywalny nauczyciel na najwyższym poziomie, by móc cokolwiek zdziałać- bo układ tori-uke jest pod kloszem. Tylko taki nauczyciel jest w stanie przygotować adepta do jakiejkolwiek konfrontacji, bo po prostu wiele trudniej i niebezpieczniej niż w dojo już nie będzie. Najwyraźniej tak to wygląda. Jak ćwiczysz, tak robisz. Pussy training= pussy fighting.

Od sumo odeszliśmy daleko, jakaś moderacja by się zdała :oops: Pozdrawiam
Gwyn
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

tenkan i ikyo

No, no Kurm, nie popadaj w extreme, sam tenkan spoko wystarczy....
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Od sumo odeszliśmy daleko, jakaś moderacja by się zdała :oops: Pozdrawiam
Gwyn

Wlasnie to chcialem powiedziec, Gwyn, mozebys cos lepiej napisal w temacie sumo i aikido, nie tylko fajting z jakims pussi :twisted: :P
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
kto pyta wielbładzi :) Tylko czy uzyskasz na te pytania odpowiedź? Jak dla mnie są to słowne dywagacje co jest a co nie jest sztuką, co to jest sztuka i co jest lepsze.... W dzisiejszych czasach najlepszą bronią jest unikanie sytuacji konfliktowych. Dlaczego? Ponieważ po drugiej stronie może być typek lub typki, bez zachamowań moralnych i egzystencjonalnych, którzy na ten przykałd wbiją ci kosę, brzytwę lub inne badziewie; przypieprzą z partyzanta koszem na śmieci, butelką, lagą lub innym twardym przedmiotem lub wsadzą ci magazynek 9 mm kulek, bo akurat mają klamkę na podorędziu. Wierzaj mi, nie ma chojraka na takie sytuacje. Możesz sobie trenować i być mistrzem w innych "zabójczych" SW i tak polegniesz. Jest takie powiedzenie " I Cherkules dupa kiedy ludzi kupa". Jeżeli chcesz uzyskać odpowiedzi satysfakcjonujące, to po treningu idź w miasto i sprawdzaj się. Możesz iść nawet w "trójkąt bermudzki" - tak to się chyba we Wrocku nazywa. Tylko weź jeszcze paru odważnych co by zaplecza pilnowali, bo w realu żadko jest jeden na jeden.

W SW kazdy znajduje dla siebie coś co mu odpowiada lub co go rozwija. Jednym potrzebna jest rywalizacja i sparingi innym potrzebne jest zgłębianie mechaniki technik a jeszcze innym aspekt poznawczy siebie samego i swojego ciała :wink: Dotyczy to zarówno Aikido jak i innych stylów. Oczywiście we wszystkim jest aspekt wojenny, o którym należy pamiętać. Jeżeli się o nim zapomina to jest to już tylko "sztuka" :lol:
Dlaczego np. osoby z wysokimi stopniami w karate, judo itp. zaczynają treningi aikido? Przecież są fighterami, często po dokonaniach sportowych i nie tylko. Dlaczego znani i cenieni ludzie z MMA wypowiadają się z szacunkiem o Aikido?

Odpowiedz sobie na te pytania :)
Życzę dalszych owocnych poszukiwań.

pozdr.
Wingman (mający tysiące pytań jeszcze bez odpowiedzi)
  • 0

budo_novic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Where the Lincolns, and the Chevies and the Cadis at

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

No, no Kurm, nie popadaj w extreme, sam tenkan spoko wystarczy....

a to nie bylo atemi i irimi z jakimis tam procentami? :) :twisted:
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
Atemi w denko flaszki z procentami, a potem irimi zawartość flaszki do gardła :) Pozdrawiam
Gwyn
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
Wingman, troche koloryzujesz z tymi walkami w realu.
Owszem masz wiele racji, nie opłaca sie zaczynac bójki na starym miescie wieczorem, bo można skończyć w brami z jakąs kosą. Czasami jednak nie ma wyjścia i umiejętność np. szybkiego skasowania klienta w celu swobodnego salwowania sie ucieczką może nam dupsko uratować. Ogólnie argument - nie musze umieć walczyc bo jak mnie zaatakuje 4 gsci uzbrojonych po zęby to mi to i tak nie pomoże - ciut do mnie nie trafia.
takie żydowskie myślenie, po co walczyć skoro i tak nas do pieca wiozą.
Sam jednak napisałes ze we wszystkim jest aspekt wojenny. No to coś mi sie zdaje i chyba nie tylko mnie/, że nie do końca, że czasem o takim aspekcie sie tylko mówi ;)
Dlaczego ktoś zaczyna trening, to jego trzeba pytać. Dlaczego ktoś wypowiada sie tak a nie inaczej, też.
W dodatku sądzę, że mało jest ludzi z wysokimi stopniami, dla których motywacją jest obrona na ulicy. To jest motywacja dla 17 latka, nie wystarczy na 20-30 lat treningu.
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Fajnie oceniasz nasze środowisko.


Nie oceniam, tylko odnoszę do idei, a to kolosalna róznica.
  • 0

budo_shannar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 685 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P.I.Ł.A / Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Dlaczego znani i cenieni ludzie z MMA wypowiadają się z szacunkiem o Aikido?

Tak z ciekawosci pytam...

Kto(podaj jakies nazwiska) :?:
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
no cóż - znacznie mi bliżej do zdania Randalla niż Wingmana.


pozdr

k.

Randall: a co z tym moim ćwiczeniem....?

Szczepan: wiem, że zaszalałem z tym ikyo, ale wiesz - był bym dla nich bezwzględny :twisted: :twisted: :twisted:

:wink: :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Szczepan: wiem, że zaszalałem z tym ikyo, ale wiesz - był bym dla nich bezwzględny :twisted: :twisted: :twisted:

To kwalifikuje cie na bezlitosnego aiki morderce :? 8O
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Szczepan: wiem, że zaszalałem z tym ikyo, ale wiesz - był bym dla nich bezwzględny :twisted: :twisted: :twisted:

To kwalifikuje cie na bezlitosnego aiki morderce :? 8O


:) :) :) :) :)

eeeee tam... :lol:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Randall: a co z tym moim ćwiczeniem....?

No bo miałem już zadać pytanie podobne do pytnania Wingmana: gdzie się tak na aikido "zawiodłes" że takie rozterki Cię gnebią i problemy roztrząsasz. To się nie bierze z powietrza, tak mi się zdaje. Być może trzeba po prostu pare lat przećwiczyć by klapki z oczu spadły, a jak sie ma w miare w głowie poukładane, to i żaden shihan tych klapek nie naklei za łatwo.

Z inej beczki. Skoro 4 rok treningów zaczynasz z taką świadomością, to jaka jest twoja motywacja, po co ćwiczysz aikido?
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
Dałbyś spokój Randall. Tylko ludzi zniechęcasz Niebawem kurm28 bedzie miał motywację o której mógł wcześniej tylko pomarzyć...
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
o dżizas. ale gdzie chłopaki doczytaliście, że się zawiodłem, nie wyszła mi technika, jestem zfrustrowany itp?
po prostu zastanawiam się (tak jak by obok swojego ćwiczenia - w innym wymiarze :wink: ) jak to z tym aikidem jest. nie ma to nic wspólnego z moją motywacją, bo w duchu i tak wierzę, że w razie czego, to lepsze to trochę z akida niż nic.
nie interesują mnie naprawdę waleczne systemy, gdzie można dostać w pysk na treningu a z drugiej strony gdzieś tam siedzi we mnie taki chłopczyk, co mu się SW podobają.

moje aikido jest to taka forma relaksu ruchowego połaczona z nauką jakichś elementów, które może (nie daj boże) w jakiejś sytuacji, wykonane z zaskoczenia pozwolą mi przetrwać. wszystko.
nie mam złudzeń i wiem, że podstawa do doświadczenie i "obicie". tutaj nie dam się zaskoczyć tym, że kokynage nie zadziała na boksera.
zastanawia mnie tylko ta schizofreniczna atmosfera wokół aikido i drążę temat, dla samego drążenia, aby czasmi otrzymać odpowiedzi takie, jakie dał Randall.

i tyle :wink:

pozdr

k.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024