Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czym sie rozni....


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Czym sie rozni....
Nie wielu aikidokow jest w szczesliwej sytuacji jak ja na przyklad, ze moze cwiczyc pelnym gazem aikido nawet w wakacje, niektorzy sie nudza czekajac na oboz letni, inni juz niestety skonczyli taki oboz..........wiec zapodaje temat niezbyt moze wakacyjny....

no wlasnie, czym sie rozni twoim zdaniem aikido od innych szkol jujutsu?
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....
eeeee w karate dany(stopnie mistrzowskie) nie mają tych fajnych portek......
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....
No taaaaa.....ale karate to nie "inna szkola jujutsu" :(
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....
Jak to powiedział mój sensei "Głównie filozofią"...

Jeśli mówimy o tradycyjnym jujutsu, np. daito ryu, to:

1) Złagodzeniem technik (w aikido nie ma technik, które z założenia służą do zabicia/ okaleczenia przeciwnika);

2) zmodyfikowaniem technik w taki sposób, aby uke miał szansę wyjścia z technik bez większej krzywdy poprzez pójście "za ruchem" (nie chodzi o drużynę piłkarską :wink: ); oczywiście jeśli nie pójdzie, to technika będzie niebezpieczniejsza dla niego.

3) Bardziej liberalnym podejściem do kata (form) i randori (jest możliwość dostosowania techniki do możliwości tori, gabarytów uke, do tego jest cała masa odmian danej techniki);

4) wywalenie technik o dawnym zastosowaniu (walka w zbroi etc ;) )

narazie tyle mi przychodzi do głowy.

Co wygrałem? :) :)
  • 0

budo_magdalena
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....
#1 Moja siostra ćwicząca Aikido zatacza większe okrgęgo kończynami przy dźwigniach niż ja w Yoseikan'owym JJ. :wink:

#2 I jakoś inaczej nazywa dźwignie.... :)

#3 "trochę mi się jescze wydaje" że w Aikido tak samo jak w Yoseikan'nie występuje jakaś troska o padającego uke podciągnięcie odejscie itp w przeciwieństwie do Daito Ryu gdzie leci się siłą grawitacji. (zaznaczam, że znam jeno wybrane formy Aikido i DR)
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....
Od szkoły brazylijskiej różni się diametralnie. W ogóle nie można się doszukać żadnych wspólnych cech.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....

Od szkoły brazylijskiej różni się diametralnie. W ogóle nie można się doszukać żadnych wspólnych cech.

a dzwignie macie? :wink:
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....
Można, można, chociaż BJJ to w 90% parter, a aikido to w 90% stójka. :) :) :)

Ale w ogólnej idei, rozluźnieniu się, nieoporowaniu etc. No i podobnych technik zawsze można się dopartrzyć,. np. koshi nage czy ushiro kubi shime (mata leo). :wink:
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....
No takich podobieństw doszukać się można, dźwignie, duszenia, ale tylko w szczeblu nazewinictwa, bo to zupełnie inaczej wygląda.
Ale to zupełnie inna para kaloszy, aż dziw, że aikido i bjj z jednego pnia wyrosło.

W bjj trzeba być zwinnym na ziemi jak zaskroniec. W aikido tego nie ma bo i po co, trzeba tak wykonać techikę żeby się nie musieć potem babrać w parterze.

Bjj jest o wiele łatwejsze, techniki mają mniejszy margines błędu. Technik w bjj jest bardzo dużo. Niektórzy twierdzą, że wciąż powstają nowe (styl rozwijający się), w przeciwieństwie do aikido gdzie mamy już jakby kanon.

Treningi aikido są dużo ciekawsze niż bjj, trzeba więcej kombinować. W bjj jest czasami nudno, ale podczas sparingów szybko zapomina się o monotonii wałkowania technik.

W bjj trzeba być wytrzymalszym, tarzanie się pochłania o wiele więcej kalorii. Bjj to nie jest sport dla starych dziadków, którzy nieraz całkiem nieźle sobie radzą w aikido.

Aikido jest chyba bardziej urazowe niż bjj. W bjj nie ma rzutów z z wysokości, nie ma takich hardkorowych dźwigni na nadgarstki jak w aikido, nie ma sankyo nie ma yonkyo, nie ma hijikime, które jak dla mnie jest morderstwem dla łokcia.

Podobno w bjj są jakieś multiurazowe( kilka stawów na raz) dźwignie a strefę nożną, ale jeszcze ich nie widziałem.

W bjj nie ma etykiety, nie ma tego klimaciku, ukłonów, wiecie o co chodzi. Ja naprzykład lubię japońszczyznę.

W bjj nie ma miecza ani kija, jakbyście nie wiedzieli:) Sensei też w hakamie nie chodzi.

Tyle moich spostrzerzeń początkującego, zarówno w aikido jaki i bjj.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....

No takich podobieństw doszukać się można, dźwignie, duszenia, ale tylko w szczeblu nazewinictwa, bo to zupełnie inaczej wygląda.
Ale to zupełnie inna para kaloszy, aż dziw, że aikido i bjj z jednego pnia wyrosło.

Ale, jesli np popatrzysz na metodyke nauczania, to tez pewnie duzo cwiczycie bez oporu, nieprawdaz? Zupelnie jak w aikido partner ci pomaga wykonywac technike?
Oczywiscie ze dzwignie itd inaczej sie wykonuje, bo to juz jest zastosowanie celu danej szkoly jj w praktyce, ale np duszenie skuteczne jest jedynie kiedy partner niejako sam sie dusi bo go w dol sciaga sila grawitacji za pomoca ciezaru ciala duszacego. Podobnie jest w aikido, technika jest wtedy skuteczna, jesli tori uzywa swego ciezaru ciala do rzucenia partnera, tez uzywa sile grawitacji :lol:

.........hmhmh.........coraz wiecej tych podobienstw.................hmhmh.........
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....

Ale, jesli np popatrzysz na metodyke nauczania, to tez pewnie duzo cwiczycie bez oporu, nieprawdaz? Zupelnie jak w aikido partner ci pomaga wykonywac technike?


Zgadza się.
  • 0

budo_xiosan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza pleców / Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....
Równie skutecznie można dusić leżąc nad, jak i pod przeciwnikiem.
Leżę na plecach, przeciwnik przyciska mnie swoimi plecami do ziemi, ja duszę go anakondą, po pewnym czasie (raczej krótkim) następuje koniec walki.

end; ;)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....

Równie skutecznie można (...)

Ale gdy grawitacja pomaga, jest łatwiej.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....

Równie skutecznie można (...)

Ale gdy grawitacja pomaga, jest łatwiej.

Mowa! A gdy pomaga 2 czy 3 kolegów to już zupełnie banał ;) :)

Szczepan.
- Czym się rózni wróbelek?
- Bo ma jedną nóżkę bardziej.
  • 0

budo_danbog
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....
Zgadzam się z sensejem ZANSHIN'a. Różnice między ajkido a innymi tradycyjnymi szkołami JJ są głównie filozoficzne.
O ile w innych tradycyjnych szkołach stosunek do przeciwnika można określić słowem szacunek , to w aikido bardziej pasuje słowo miłość.
Przyjęcie takiej a nie innej filozofii spowodowało pewne dostosowanie techniczne w wykonywanych technikach żeby nie spowodować urazu i dać szanse wyjścia z danej sytuacji przeciwnikowi. Zmiany te można jednak w każdej chwili cofnąć gdyby ktoś postanowił porzucić filozofie aikido.
W obrębie starych szkół JJ panowało duże zróżnicowanie techniczne.
W JJ wyodrębniły się w okresie modernizmu w Japonii 2 kierunki.
1. Sport zapaśniczy ( skupiał szkoły których podstawą szkolenia była wolna walka )
2. Tradycja samurajska ( skupiała szkoły które nie mogły rywalizować sportowo bez odrzucenia kluczowych dla siebie technik )
Aikido jest najbardziej znaną z drugiej kategorii szkół.
Zainteresowanym tematem polecam książkę S. Mol'a "Koriu ....."
  • 0

budo_danbog
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....
BJJ to szkoła wywodząca się z Judo ( a więc grupy szkół przeciwstawnej do aikido podobnych ).
JJB rozwinęło technikę walki w parterze praktycznie porzucając stujkę. Trudno mi ocenić jak to wygląda w Brazylii ale unas zrezygnowało BJJ z filozofii stając się sportem walki.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....
Czytałem Serge Mola ;)

Ale tak na dobrą sprawę podział na style "zapaśnicze" i "tradycyjne" jest trochę sztuczny. Generalnie mówi się o stylach jj współczesnych (modern) i tradycyjnych (koryu). A w obrębie koryu jest sporo stylów zarówno aikidowych ;) jak i parterowych. Dobór technik zależy od zastosowania. Np daito ryu było stylem pałacowym, zakładającym noszenie mieczy, więc parter był raczej ograniczony. Ale już takie kito ryu (jeden z pierwowzorów judo) zawierał dużo podcięć etc, bo służył do walki w zbrojach...
  • 0

budo_xiosan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza pleców / Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....

Równie skutecznie można (...)

Ale gdy grawitacja pomaga, jest łatwiej.


Ważę 60 kg, więc mi niezawiele pomaga ;)
A jak ja leżę na oponęcie, to czasem muszę przerwać duszenie, bo gościu wstaje i próbuje wbić mnie w ścianę :)
Najlepsze duszenie jest jak leżę brzuchem do ziemi a duszona osoba skosem na mnie, plecami do góry. Dotychczas nie poskutkowało tylko raz.
Grawitacja mi raczej pomaga sprowadzać innych do parteru. Lubię ją... :D
dopuki nie przygniatamnie 100 kg bydlak :lol:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....

Najlepsze duszenie jest jak leżę brzuchem do ziemi a duszona osoba skosem na mnie, plecami do góry. :lol:


wlasnie dzieki grawitacji tak dobrze skutkuje:

co do tego czym sie rozni to czy tamto...

cialo jest tylko jedno :)
  • 0

budo_gracz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Górny Śląsk
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czym sie rozni....

...nie ma hijikime, które jak dla mnie jest morderstwem dla łokcia.


Rigan Machado, autor książki "Brazylijskie Jiu-jitsu" ma nieco inne zdanie na ten temat... :twisted: :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024