Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido i Sumo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
144 odpowiedzi w tym temacie

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
Hi kurm28,

kiedys byl taki fajny topik, "obrona przed seria", czy cos podobnego.

Wszyystko juz bylo ;)

Dlatego taki film, jak wrzucilem.

Budo jest lepsze - mozna sobie kroic prawdziwym mieczem powietrze na drobne kawaleczki cwiczac na krawedzi zycia i smierci i byc caly czas gotowym, zeby umrzec. Tak sobie mozna kroic nawet majac 80 lat, jak sie dozyje.

Mozna powtarzac opowiesci, ze ktos tam, komus tam, kiedys tam, cos polamal - z zastrzezeniem, ze nie ma zrodel, ktore by to potwierdzaly.

Fajne to budo.


A w tych ograniczonych sportach (wiesz, przepisy i tym podobne bzdury, zadnych krawedzichoc akurat sumo to nie jest typowy sport), w dodatku na ogol bardzo szkodliwych dla zdrowia, czasami naprawde niezle kariery koncza sie w taki sposob jak sobie mozna obejrzec na zalaczonym filmie.

Ba, nawet na live streamie mozna to sobie obejrzec, jak mialem okazje, trzeba tylko miec kompa i dostep do internetu - albo za pare tygodni wlaczyc sobie Eurosport.

Taka roznica miedzy "budo" a "sportem" i przy okazji odpowiedz na rozne nie tylko Twoje pytania ;)

Jak to jeszcze mozna przedstawic?

Przecietny "sportowiec" nie ma zazwyczaj problemu zeby komus przyp..., albo kogos poskladac w kostke nawet jesli mu sie nie ustawi odpowiednio - w odroznieniu od przecietnego "krawedziowca budowego".

Ponoc gdzies sa tez "krawedziowcy budowi", ktorzy tez tak potrafia. Ponoc sa wybitni.

(No offence - akurat mialem ochote na takie "ogolne rozwazania", bron Boze nie mam nikogo konkretnego na mysli. Poza Kaiho oczywiscie, ktory bedzie mogl chodzic za jakie dwa miesiace, a nie powalczy juz chyba nigdy. Bardzo go lubilem :( ).
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
zgadzam się rybaku zgadzm....
te moje pytania to taki trochę ryk rozpaczy.

ale co tam.... narazie mam 5 kyu (i 30 lat :) :) :) ) więc młody jestem, wiele przede mną i może jak dorobię się 7 dana to zrozumiem coś z tego.

narazie idę poćwiczyć tenkany jako obronę przed serią :wink: :) :) :)

k.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

jakiej by do tego otoczki nie tworzyć, jakich by nie budować dodatków filozoficzno-założeniowych to aikido w założeniu jest sztuką WALKI.

Ja rozumiem Kurm, ze lato, goraco jak w piekle, ale cos ty sie uczepil, walki i walki.... :? Walczyc to juz Dziadek umial jak byl maly bo cwiczyl Sumo :) 8) Podobnie jak WSZYSCY jego przedwojenni uchideshi i znakomita wiekszosc uczniow. To wszystko byli ludzie z duza historia sparringow i walk, 6 dany w judo, kendo, byli tez doswiadczeni karatecy i inni......
Myslisz ze zapisali sie do Dziadkowego dojo zeby znow sie nauczyc walczyc? Wez sie Kurm nad tym zastanow...... :roll:

Sparing jest częścią procesu nauczania SW (możesz mi O'Modzie wyjaśnić tak przy okazji czym jest randori?) w związku z tym, jezeli jakiś sensei stwierdzi, że w jego szkole bedą sparingi z np. zaprzyjaźnioną sekcją BJJ albo sumo to co - już nie będzie to aikido?
nie traktuj sparingu jako celu nauczania tylko środka, a może jakoś się z tym pogodzisz.

pozdrawiam serdecznie
:D :D :D
k.

Baaaa.....randori to taki rodzaj sparringu z jakimis regulami, w zasadzie uzywa sie tego slowa w judo. Trzeba oporowac, kontratakowac itd...Jest sedzia, zwykle instruktor.

Inna sprawa to tlumaczenie pojec z japonskiego. Dla japonczykow aikido to nie SW to Budo/Bujutsu. Ja tez jestem przekonany ze tego pojecia trzeba uzywac, dla unikniecia nieporozumien.
Dla wyjasnienia twoich watpliwosci zacytuje Kanai sensei:

Sednem ćwiczenia aikido jest więcej niż cokolwiek innego, ciągły ciężki trening i dyscyplinowanie ciała i umysłu w celu rozwijania mądrości. W przypadku konfrontacji, zwierzęco-podobne zachowania, mające na celu jedynie ochronę samego siebie i uszkodzenie przeciwnika muszą być unikane za każda cenę. Do rozwinięcia determinacji(postanowienia) do rozwiązywania sytuacji konfrontacyjnych używając wiedzy i mocy całkowitej(to znaczy używania nie tylko technik ale używając całość swoich możliwości i mądrości) służy bugukoro (duch /umysł budo).

- Trzeba rozumieć że aikido jest ni mniej ni więcej tylko wyrażeniem i ucieleśnieniem tego bugukoro


Wiecej
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Fajne to budo.

Wiesz jak to jest, jeden lubi lowic ryby, drugi zbierac grzyby. Ktory z nich mocniej przypierdoli albo posklada w kostke? :P
Zeby umiec mocno przypierdolic nie trzeba nic cwiczyc drogi rybaku.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
Hi Szczepan,

tak sobie czytam i sie zastanawiam, czy czegos nie przegapilem czasem.

Napisales:

To wszystko byli ludzie z duza historia sparringow i walk, 6 dany w judo, kendo, byli tez doswiadczeni karatecy i inni......
Myslisz ze zapisali sie do Dziadkowego dojo zeby znow sie nauczyc walczyc? Wez sie Kurm nad tym zastanow...... :roll:


A na poprzedniej stronie napisales:

jak ktos go chcial atakowac to Dziadek byl bardzo chetny, od razu szedl do dojo i ciach, ale byl przy okazji nieprzewidywalny i wszyscy sie go bali. Wiec po pierwszym, drugim nieudanym ataku klaniali sie mu i prosili aby zostac jego uczniem.


To po co oni chcieli zostac tymi uczniami? Nie wyglada czasem na to, ze - wedlug ustnej tradycji - oni jednak cos nie bardzo potrafili walczyc, skoro te ataki byly, jak sam napisales, "nieudane"?
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Fajne to budo.

Wiesz jak to jest, jeden lubi lowic ryby, drugi zbierac grzyby. Ktory z nich mocniej przypierdoli albo posklada w kostke? :P


To zalezy co robia jeszcze oprocz zbierania grzybow, albo lowienia ryb.

Zeby umiec mocno przypierdolic nie trzeba nic cwiczyc drogi rybaku.


Pewnie, ze wiem, troche robilem budo, a troche sportu tez.

Teraz najbardziej lubie sobie noze ostrzyc i im robic zdjecia.

Ale jeszcze pamietam, ze jak sie chce naprawde mocno kogos puknac, to lepiej jednak miec jakies podstawy, niz nie miec.

Wiesz, drogi Szczepanie, miec 50 dolcow i nie miec 50 dolcow to razem juz stowka ;)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Hi Szczepan,

To po co oni chcieli zostac tymi uczniami? Nie wyglada czasem na to, ze - wedlug ustnej tradycji - oni jednak cos nie bardzo potrafili walczyc, skoro te ataki byly, jak sam napisales, "nieudane"?

6 dan Kodokan judo (w tamtych czasach!!!!) nie umial walczyc, no wez mnie Rybak nie rozsmieszaj :roll:

To po co oni chcieli zostac tymi uczniami?


ha!!!! no wlasnie, po co??? :? 8O
  • 0

budo_piotr 2000
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
W sprawie tych nieszczęsnych 30 % to już chyba sobie odpuszcze. Po prostu sprawa mnie zaciekawiła, no i kwestia aikido a sumo. Sam jestem początkujący a na forum są praktycy z wieloletnim stażem i nie kiedy z czarnymi pasami. To najlepsze miejsce, by o coś spytać :P Zawsze, ktoś rzuci jakimś faktem albo jak kolega Rybak filmikiem 8O . Oczywiście najlepszym miejscem do zgłebiania wiedzy jest praktyka w dojo. Zawsze byłem niedzielnym aikidoką (praca, praca), ale znów zapisze się do klubu od nowego sezonu :-)
Pozdrawiam
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
To Szczepan:

Czyli jak rozumiem, to Aikido to taki wyższy poziom Sztuki Wojennej, którego zgłebianie bez posiadania podstaw, tudzież nawet sporego zaawansowania w jakiejś Sztuce Walki ma nikły sens (no może poza zdrowotno-relaksacyjnym)?

hmmmm..... to by faktycznie wiele wyjaśniało.

Najpierw trzeba zacząć zbierać grzyby, żeby się nauczyć pożądnie przypierdolić, a dopiero później na aikido.... aha... a może coś pomieszałem? :(
:wink: :) :) :)

apropo tej Walki - tak w trzech słowach Szczep - do czego służy aikido? (dosłownie dwa zdania w kontekście tego co napisałeś wcześniej...?)

k.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

To Szczepan:
apropo tej Walki - tak w trzech słowach Szczep - do czego służy aikido? (dosłownie dwa zdania w kontekście tego co napisałeś wcześniej...?)

k.

A przeczytales zadana lekture (czyli artykul Kanai sensei)? Jesli tak, to przeczytaj jeszcze raz i nad nim medytuj, medytuj a potem idz cwiczyc.... 8)
Jesli nie, to patrz wyzej... :twisted:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

W sprawie tych nieszczęsnych 30 % to już chyba sobie odpuszcze. Po prostu sprawa mnie zaciekawiła, no i kwestia aikido a sumo. Sam jestem początkujący a na forum są praktycy z wieloletnim stażem i nie kiedy z czarnymi pasami. To najlepsze miejsce, by o coś spytać :P Zawsze, ktoś rzuci jakimś faktem albo jak kolega Rybak filmikiem 8O . Oczywiście najlepszym miejscem do zgłebiania wiedzy jest praktyka w dojo. Zawsze byłem niedzielnym aikidoką (praca, praca), ale znów zapisze się do klubu od nowego sezonu :-)
Pozdrawiam

Jasne ze to najlepsze miejsce na pytanie. Zawsze czegos tam sie czlowiek nauczy.
Gratuluje decyzji powrotu na tatami. Nie bedzie to latwe, ale wytrwaj w postanowieniu, wytrwaj!!! :)
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Hi Szczepan,

To po co oni chcieli zostac tymi uczniami? Nie wyglada czasem na to, ze - wedlug ustnej tradycji - oni jednak cos nie bardzo potrafili walczyc, skoro te ataki byly, jak sam napisales, "nieudane"?

6 dan Kodokan judo (w tamtych czasach!!!!) nie umial walczyc, no wez mnie Rybak nie rozsmieszaj :roll:


Ja sobie tego nie wymyslilem, ze oni czegos tam nie potrafili, tylko zacytowalem Ciebie.

Szczepan, Ty nie udawaj teraz Sfinksa, bo ja tylko zestawilem Twoje wlasne dwie wypowiedzi, z ktorych wynikalo m.in., ze akurat z "Dziadkiem" to oni chyba nie umieli za bardzo "walczyc" i to nie ja napisalem, tylko Ty.

Ale tak prawde mowiac, to spodziewalem sie odpowiedzi w tym stylu. Zreszta jak o mnie chodzi, to mogla byc ostatnia ;)
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
[quote name="kurm28"]
Czyli jak rozumiem, to Aikido to taki wyższy poziom Sztuki Wojennej, którego zgłebianie bez posiadania podstaw, tudzież nawet sporego zaawansowania w jakiejś Sztuce Walki ma nikły sens (no może poza zdrowotno-relaksacyjnym)?
{/quote]

A czemu to aspekt zdrowotno- relaksacyjny miałby być mniej wzniosły, niż nauka skutecznego kładzenia po mordzie?
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

zgadzam się rybaku zgadzm....
te moje pytania to taki trochę ryk rozpaczy.
ale co tam.... narazie mam 5 kyu (i 30 lat :) :) :) ) więc młody jestem, wiele przede mną i może jak dorobię się 7 dana to zrozumiem coś z tego.


nie radzę. Jeśli naprawdę "poczucie skuteczności" jest dla Ciebie bardzo ważne, to powinieneś zrezygnować z Aikido. Bo jak poświęcisz temu następne 15 lat i wciąż będzie Ci brak tego aspektu, to wtedy to dopiero będzie ryk :)
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo


Czyli jak rozumiem, to Aikido to taki wyższy poziom Sztuki Wojennej, którego zgłebianie bez posiadania podstaw, tudzież nawet sporego zaawansowania w jakiejś Sztuce Walki ma nikły sens (no może poza zdrowotno-relaksacyjnym)?
{/quote]

A czemu to aspekt zdrowotno- relaksacyjny miałby być mniej wzniosły, niż nauka skutecznego kładzenia po mordzie?


1) Nie mówiłem, ze mniej ważne.
2) Jakoś nigdzie nie widziałem opisu" Aikido - poznaj najnowsze trendy w poprawie zdrowia i poczuj siłę relaksującą tkwiącą w ttwórczości Dziadka." Wszędzie tylko Sztuka Walki i Sztuka Walki....

Next post:

Nie najwazniejsze, ale nie sądzisz, że patrząc na aiki przez pryzmat Budo, Sztuki Walki czy czegoś w tym stylu, odmawianie dziełu Dziadka walorów waleczności jest lekką przesadą?

Rozumiem, ze aikido to taka dystyngowana sztuka i dżentelmeni o dawaniu w mordę nie rozmawiają, ale przeginanie w drugą stronę to chyba tez lekka przesada nie?

:D

k.
  • 0

budo_satorian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Jakoś nigdzie nie widziałem opisu" Aikido - poznaj najnowsze trendy w poprawie zdrowia i poczuj siłę relaksującą tkwiącą w ttwórczości Dziadka." Wszędzie tylko Sztuka Walki i Sztuka Walki....


Cóż, prawa rynku...

Nie najwazniejsze, ale nie sądzisz, że patrząc na aiki przez pryzmat Budo, Sztuki Walki czy czegoś w tym stylu, odmawianie dziełu Dziadka walorów waleczności jest lekką przesadą?


No wiesz... Żadna Sztuka nie jest skuteczniejsza, niż jej obecny najzdolniejszy wykonawca. Tak więc Dziadka i całą mitologię radzę zostawić na boku.

Rozumiem, ze aikido to taka dystyngowana sztuka i dżentelmeni o dawaniu w mordę nie rozmawiają, ale przeginanie w drugą stronę to chyba tez lekka przesada nie?


Masz oczywiście racje. Zauważ jednak, że przeginanie w drugą (i w trzecią :) ) stronę, to sprawdzony sposób na ukręcenie łba wszelakim dyskusjom o skuteczności Aikido. Łatwo możesz to sprawdzić przeglądając stare posty na tym forum.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

Hi kurm28,
kiedys byl taki fajny topik, "obrona przed seria", czy cos podobnego.


Ja osobiscie jestem na ten wątek mega wqr@#$% Straciłem full czasu na techniczną dyskusję z łosiami kt. nic ponadto ze się nie da, nie potrafili powiedzieć.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
Hehe, garry, wiesz, ze to nieladnie tak pisac o nieznajomych ludziach? Poza tym co sie da powiedziec wiecej na ten temat?




JOKE ;)

Ja tam sie dobrze bawilem.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo
chyba dlatego ze czytałeś tą dyskusję, czego nie można było powiedzieć o części osób biorących w niej udział ;)
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido i Sumo

chyba dlatego ze czytałeś tą dyskusję, czego nie można było powiedzieć o części osób biorących w niej udział ;)


I czytalem, i pisalem ;-)

Wesolo bylo.

Ale tak juz calkiem serio, to wiele nieporozumien wynikalo tam z pisemnej formy "wymiany mysli" - gdybysmy sobie poszli na sale, albo usiedli przy piwie, to o wiele szybciej byloby wiadomo, o co drugiemu chodzi. Podstawowy problem dyskusji forumowych niestety.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024