Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nożowy system expertowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_kuter
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Nożowy system expertowy
Witam!

Sprawa wygląda następująco - mam na zaliczenie z przedmiotu Systemy Ekspertowe, zrobić jakiś systemik! Wymysliłem sobie, że będzie to system pomagający wybrać nóż na podstawie określonych kryteriów. System przeprowadzi wywiad z użytkownikiem i zada mu następujące pytania:

1. fixed / folder ?
2. rodzaj blokady (back / frame / liner) ?
3. ostrze (plain / serrated / combo) ?
4. zastosowanie (samoobrona / EDC) ?
5. okładziny rękojeści (zytel / metal) ?
6. cena (do 100 / do 200 / do 500 / do 1000 / do ...) ?

I teraz mam taki problem, że w zależności od tego jakich użytkownik udzieli odpowiedzi system powienien wskazywać konkretny nóż tzn każda kombinacja odpowiedzi powinna wskazywać jakiś nóż. Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem więc podam przykład:

1. folder
2. backlock
3. plain
4. EDC
5. zytel
6. do 200 zł

odpowiedź systemu - Benchamde Pika

I teraz prośba do was, czy pomoglibyście mi dopasować konkretne modele noży do tych kryteriów tzn podać model i które konkretnie kryteria spełnia? Najbardziej zależałoby mi na fixedach (bo narazie o folderach więcej czytałem) i na klasie cenowej do 1000 i powyżej (bo to nie moja klasa :D ) Strasznie by mi to ułatwiło pracę, bo jeszcze potem musze to oprogramować, a tak to przynajmniej odpowiedzi już nie będę musiał szukać! Jakby się komuś nudziło i coś by znalazł i napisałto będę baaardzo dźwięczny :)

Z góry dziękuję i pozdrawiam

kuter
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożowy system expertowy
E nie rozumeim troche, mamy wymieniac noze fixed do 1000 zl z ich parametrami? wszystkie jakie znamy? 8O
Toz to starczy wejsc na witryne jakiegos sklepu i ziornac zakladke "noze ze stala glownia" i po klopocie.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożowy system expertowy
pomysl moze sie sprawdzic, ale zwiekszylbym nieco liczbe opcji (wiecej blokad, zastosowan, rekojesci etc.) i dodalbym rozmiar ostrza, wreszcie przygotuj sie ze bedzie z tym duzo roboty bo nozy na rynku jest multum.
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożowy system expertowy
Główny problem to chyba cena, jesli system miałby być realny, a nie tylko zaliczeniem. Jaką podać? Rzeczywistą, MSRP, od oficjalnego dystrybutora?
  • 0

budo_kuter
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożowy system expertowy
cynik: nie chodzi o wszystkie parametry, tylko o te ktore wymienilem, a im więcej opcji noży tym lepiej :D

Toz to starczy wejsc na witryne jakiegos sklepu i ziornac zakladke "noze ze stala glownia" i po klopocie.


Przyznam się, że o tym troszke nie pomyślałem, ale to dlatego, że na PVK, ani NG nie ma takiego filtra ale na military na szczescie jest, wiec go wykorzystam w poszukiwaniach.

pomysl moze sie sprawdzic, ale zwiekszylbym nieco liczbe opcji (wiecej blokad, zastosowan, rekojesci etc.) i dodalbym rozmiar ostrza, wreszcie przygotuj sie ze bedzie z tym duzo roboty bo nozy na rynku jest multum


W tym semestrze mam niesamowitą niemoc i przyjąłem opcje minimum - zrobić coś zeby działało żeby sie ode mnie odwalili. Z tym co już napisałem i tak będzie troszke roboty, wiec jak dodam wiecej opcji to moge sie nie wyrobic.
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożowy system expertowy
Jak na system ekspertowy to zdecydowanie za malo parametrow.

Brakuje informacji o stali, wersji dla osob prawo leworecznych, automat/manual, kolek/dziurka, szlify, recurvy, typy glowni, dlugosci i mase innych. Nie wspomne juz nawet o tym ze nie ma mozliwosci wybrania scyzoryka czy multitoola, pochwy co dalej daje mozliwosc stosowania teklocka, IWB itd.

Poza tym co to za podzial wg zastosowania na samoobrona/edc? A duze fixedy do lasu gdzie zaklasyfikujesz ? A jak bede chcial kupic necka to jakie opcje mam wybrac ? A gentelmens foldery ?

Systemy eksperckie to powazny temat bo tak naprawde zeby spelnialy swoje zadanie musza byc skonstruowane w oparciu o bardzo duza liczbe jednoznacznych danych wejsciowych. U ciebie brak obydwu elementow ... dane nie sa ani jednoznaczne ani tez nie obrazuja zlozonosci tematyki.

I na koniec musze Cie zmartwic ... nie ma szans na to ze ktos Ci udzieli tu odpowiedzi na te wszystkie pytania. Jedynie cenniki sklepow nozowych Ci pomoga ale tez nie do konca. Zeby zbudowac dobry system ekspercki sam musisz byc ekspertem w temacie.

Jesli masz zamiar jednak odwalic prace byle jak to zapomnij o tym co napisalem wczesniej i wybierz pare nozy z military.pl i bedzie po sprawie :-)
  • 0

budo_wiko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożowy system expertowy
Sprawę ułatwi ograniczenie się do jednego producenta i jednego oficjalnego cennika. Weź np. Benchmade + ceny z Alertu, albo z Military.pl.

Jesli to ma być prosty system na zaliczenie to zacznij od drugiej strony najpierw przypisz z 10 noży do różnych klas, potem ustal ze 3-4 naprawdę istotne kryteria, np.

fixed/folder
EDC/walka
cena (kwotowo, lub np. "jak najmniejsza" - "nieistotna")
Rozrysuj sobie matrycę (tabela) i wybierz do każdego pola po 1 nożu
potem tylko dopasowanie odpowiedzi do pól tablicy i po bajce

do tego możesz potem dodać parę rodzynków na okrasę:
ostrze ząbkowane/płaskie, pokrycie zabezpieczające, itd. ale to już wybór konkretnej wersji wcześniej wybranego modelu
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożowy system expertowy
moze zrob formularz, to sie wypelni co nieco
  • 0

budo_kuter
  • Użytkownik
  • Pip
  • 25 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożowy system expertowy
McKane:

Wiem, że moje założenia są zbyt małe, ale tak to już jest na studiach, że trzeba zaliczyć nawet przedmioty których sie nie lubi, lub którymi się czlowiek nie interesuje i tak własnie jest w tym przypadku. Chce to zrobic na "odwal sie" i dlatego takie okrojenia.

Wiko:

Super pomysł - akurat cos takiego mi sie przyda. Proste, latwe i przyjemne :D . Tak jak pisze to ma byc tylko zaliczenie i z glowy!

JanuszP:
dzieki za zainteresowanie, ale juz chyba teraz dam sobie rade!

Chyba sie zdecyduje na Benchamde, bo jakos najbardziej mi sie podobaja :-) ! Dzieki wszystkim za naprowadzenie mnie i za odpowiedzi!

Pozdrawiam
  • 0

budo_singlaub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożowy system expertowy
Heh pamiętam jak Świat Noży chciał coś takiego robić i wymyślaliśmy mu pytania. ;)
Nawet nie wiem czy zrobił to. Zrobiłeś, Jarek? ;)
  • 0

budo_graf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin-Niebuszewo

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożowy system expertowy
Kuter -> a prowadzący/zaliczający zadanie zrozumie o co ci chodzi z tymi nozami? :)
Bo możesz spotkać z brakiem zrozumienia dla sensu dobierania noża do indywidualnych preferencji, zwłaszcza jeśli pojawią się tam krytaria takie jak " do walki" :)
  • 0

budo_ntech
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Nożowy system expertowy
Zmartwie Cie ale zeby to zaliczyc to nie wystarczy glupi programik ktory bedzie odpowiadal na wszystko BM Pika ale bedziesz oceniany m.in. z bazy wiedzy i regul wnioskowania.
Niestety jak wspomniano wyzej to obejmuje tak dziwne dziedziny jak metaloznastwo i inne.
Ale mimo wszystko powodzenia.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024