Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
Dlaczego :?: Dlaczego Sensei Saito męczył tą technikę z uporem maniaka na każdym możliwym trenigu :?: Nie przepadam za tym stylem (Iwama), ale mam ogromny szacunek do wiedzy tego Pana, zatem musiało miec to jakiś sens :!: Dla początkujących, rozumiem, ale zeby na kazdym treningu - przeciez to nudne jak :twisted:
Czy wy odkryliście w tej technice coś ciekawego, coś wartego takiego ćwiczenia na kazdym treningu :?: :wink:
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
ale to chyba nie jest tehnika a po prostu cwiczenie ruchu, wyjsciowa do technik.
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

ale to chyba nie jest tehnika a po prostu cwiczenie ruchu, wyjsciowa do technik.


oczywiście, chodzi mi o ten właśnie ruch, czy tam technikę czy jak to kto zwał. wszyscy wiemy o co chodzi - uchwyt za łapkę - tenkan - uchwyt za łapkę - tenkan - uchwyt za łapkę tenkan... itd, itd :lol:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
Moze na kazdym treningu to przesada, ale cwiczymy to regularnie i to dosc statycznie. Dowcip polega na odpowiednim ataku. Bez takiego ataku, zamienia sie to w balecik.

Atakujacy musi zlapac cala swoja dlonia i ta musi bardzo dokladnie przylegac do przedramienia/nadgarstka tori caly czas, nawet po zakonczeniu tenkanu. U nas dodaje sie w tym momencie(po zakonczeniu tenkanu) pchanie w gore reki tori przez uke, a tori, uzywajac ciezaru swego ciala i odpowiedniego ulozenia reki nie pozwala ja wyniesc do gory.
Takie trzymanie dla uke jest nie latwe, szczegolnie jak sie nie ma silnych dloni.

Dla tori, na poczatku to latwizna, ale z czasem, jak sie uke wprawi w atakowaniu, a jeszcze cwiczy duzo broni, to zaczyna sie niezla jazda. Zadaniem tori jest ruszyc uke, uke ze swojej strony nigdzie nie leci tylko trzyma tak zeby nie oderwac wlasnej dloni. Nie jest latwo przesuwac uke, oj nie.....

Dla mnie istota tego cwiczenia jest irimi, przekierowanie ataku i wytracenie z rownowagi uke. Przy duzej roznorodnosci uke, nielatwo tym sie znudzic. Poza tym u nas dodaje sie po skonczeniu tenkanu jeszcze tenkai, czyli sam zwrot bioder bez ruszenia stop.

Jak zrobic Tai No Tenkan Ho zeby nie ciagnac uke tylko go pchac? :lol:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

Atakujacy musi zlapac cala swoja dlonia i ta musi bardzo dokladnie przylegac do przedramienia/nadgarstka tori caly czas, nawet po zakonczeniu tenkanu.


Tak, znam taki rodzaj uchwytu, głównie służy do wykonywania "magicznych technik" :lol:
Dlaczego się troszkę z tego śmieje :? :Dlatego, że kiedyś ćwiczyliśmy z grupą Panów, którzy bardzo podkreślali znaczenie takiego uchwytu dla prawidłowego cwiczenia technik, no i nie stety wychodziło, że ściągnięcie swojego nadgarstka do centrum w dół do siebie nieuchronnie prowadzi do tego, że uke musi wylądować twarzą na macie, jeżeli chce zachować uchwyt, a takie samo działanie do góry powoduje, że biega bez powodu na palcach. Nawet jęzeli założymy, że jest to ręka, w której tori trzyma broń, to takie działanie jest chyba bardziej idiotyczne niż puszczenie tej ręki :twisted:

Czy TNTH ma służyć właśnie temu :?: (spytał prowokacyjnie jeżyk) :twisted:
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
Prawde powiedziawszy nie wiem czemu tnh słuzy. Napisze, czego ja szukam w tym ćwiczeniu, przy neutralnym uke (taki co chwyta i nie kontynuje ataku).
Statyka
Przy tego rodzaju ćwiczeniu staram się maksymalnie rozluźnić ramiona i ręce i używając swojego ciężaru ciała ruszyć partnera z miejsca. Nie chodzi mi o taki ruch, jak w standardowym aikikaiu, czyli przemieszczenie i dopiero wyciągnięcie, ale równocześnie przemieszczenie i wyciągnięcie lub też od razu wyciągam partnera bez tenkanu, ale wykonując tylko kaiten (w tym ruchu wykorzystuje coś w stylu meguri w początkowym stadium wychylenia).
Dynamika
W dynamice staram się odnaleźć punkt łączący partnera i mnie, tak abyśmy stali się jedną bryła i utrzymując go wychylić partnera. Oczywiście ważne są tutaj kąty(nigdy 180 stopni względem partnera), minimalne irmimi i wciągnięcia partnera w ruch. Oczywiście relaks itp...
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
ani nuda, ani wyzwolenie po prostu basic. i tu powinnien byc text o pokorze i odkrywaniu nowego "starym" ale mi sie nie chce . ide spac
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

Nie chodzi mi o taki ruch, jak w standardowym aikikaiu


Unikajmy jednak pułapek i schematów myślowych, nie wiem co to jest standardowy aikikai -szkoła Tissier, Tamura, Orbon, Yamaguchi, Shirata, Tada, Osawa....itd :?: :?: :?: :lol: :lol: :lol:

Który z nich reprezentuje standardowy aikikai :?: :twisted:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

Czy TNTH ma służyć właśnie temu :?: (spytał prowokacyjnie jeżyk) :twisted:

Tez niestety spotkalem sie z takimi magicznymi technikami :roll: :( Niestety ten sposob atakowania jest naduzywany przez ludzi ktorzy cwicza tzw "connection", ale extremizmy wszedzie istnieja.
Ale to o czym pisze to zupelnie inna historia. Sluzy to do rozwiniecia konkretnych umiejetnosci fizyczno-psychicznych zarowno przez tori jak i przez uke a nie do robienia imponowania "magia".
Najpierw kontext" : wszelkie uchwyty za nadgarstki maja swoje korzenie w usilowaniu przeszkodzenia przez uke uzyciu broni przez tori, a dokladnie np. wyciagnieciu miecza, wakizashi czy tez tanto. W Koryu wlasnie w takim celu cwiczy sie takie ataki.

Taki rodzaj atakowania rozwija w dluzszym okresie czasu niebywale sile uchwytu. Do tego stopnia, ze przykladowo nawet judocy bioracy udzial w zawodach krajowych maja bardzo powazne problemy z zerwaniem uchwytu Majki. :P

Co to konkretnie oznacza w aikido? ano ze atakujac, samym uchwytem mozna kontrolowac przeciwnika. Nie tylko stworzyc otwarcie do ataku, ale kompletnie zmienic jego pozycje fizyczna, a nawet rzucic go wykorzystujac inicjalne pozbawienie rownowagi. Czasem udaje mi sie tak pozbawic rownowagi tori, ze ten nie jest w stanie sie ruszyc jesli nie chce upasc. Ale musze przyznac ze to mi dziala na razie z uke tak do 1 kyu.

Zrozumienie waznosci uchwytu spowodowalo ze bedac 3 kyu przez 2 lata(potem to juz mi weszlo do automatyzmu) zaczalem atakowac tak wlasnie zwracajac szczegolnie uwage na zamkniecie najmniejszego palca oraz serdecznego . To zaprocentowalo rozwinieciem odpowiednich miesni w przedramieniu, nadgarstku i dloni, ktore sa rowniez uzywane w cwiczeniu bronia. Stalem sie prawie nieczuly na nikyo, yonkyo czy kotegaeshi....

Nastepnie w wielu wypadkach, cwiczac jako uke dla shihanow, uchwyt ten jest jedyna "gwarancja" mojego bezpieczenstwa, bo poprzez niego czuje jakby zamierzenia tori, nawet z zamknietymi oczami. Potem, wraz ze wzrostem doswiadczenia zaczyna wystarcza sam dotyk, ale np. cwiczac z Chiba sensei niezwykle polecam miec dobry, solidny uchwyt i luzne, szybkie cialo. Tak, z nim widac jednoznacznie dlaczego uke ma sie zabezpieczac za wszelka cene. :wink: :lol:

Po trzecie, ale nie ostatnie, bedac uke dla mniej zaawansowanych, posiadajac taki uchwyt, wystarczy jak stane sie troche "ciezki" i bez zadnego blokowania technika sie rozsypuje jak zamek z piasku. Tak tez cwicze z ludzmi zaawansowanymi ktorych nie znam, co nie powoduje ducha wspolzawodnictwa, a jednoczesnie jakby wymusza na nim rozwijanie mocy technik. Czyli zachowujemy harmonie i milosc, ale jednoczesnie cwiczenie kieruje sie ku limitom naszych mozliwosci.

Teraz jako tori, korzysci za rozliczne, dla mnie najwazniejsze jest obecnie to, ze jak juz zamkne uchwyt na jakiejs technice, to malo kto moze mi sie wyrwac, nawet szarpiac sie jak szalony niedzwiedz. Nie jest to uchwyt "sztywny", przeciwnie, bardzo elastyczny, ale palce mi sie nie otwieraja, niestety dla uke :wink:
Jest to tym bardziej wazne, jak sie cwiczy z ludzmi znacznie silniejszymi czy ciezszymi (hi Jezu :lol: ) i trzeb ich kontrolowac czasem jedna reka (druga w tym czasie wyjmuje tanto zza pazuchy :P )
Inne korzysci, to wychylenie z rownowagi w momencie pierwszego kontaktu, cwiczenie bronia...itd...
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

Stalem sie prawie nieczuly na nikyo, yonkyo czy kotegaeshi....


i moge pić płynny ołów i połykać kwas :lol: a tak poważnie to fajnie :twisted: co z sankyo i hiji-kime :?:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

Taki rodzaj atakowania rozwija w dluzszym okresie czasu niebywale sile uchwytu. Do tego stopnia, ze przykladowo nawet judocy bioracy udzial w zawodach krajowych maja bardzo powazne problemy z zerwaniem uchwytu Majki. :P

no niech to przeczytają judocy :lol:

a tak powaznie, to zazdroszcze majce mozliwosci cwiczenia takiego nie sportowego judo. szkoda, że nie ma czegos takiego w warszawie :(

Co to konkretnie oznacza w aikido? ano ze atakujac, samym uchwytem mozna kontrolowac przeciwnika. Nie tylko stworzyc otwarcie do ataku, ale kompletnie zmienic jego pozycje fizyczna, a nawet rzucic go wykorzystujac inicjalne pozbawienie rownowagi. Czasem udaje mi sie tak pozbawic rownowagi tori, ze ten nie jest w stanie sie ruszyc jesli nie chce upasc. Ale musze przyznac ze to mi dziala na razie z uke tak do 1 kyu.


tak to jest akurat fajne, ale czy właśnie TNTH, jakoś idealnie pasuje do rozwijania takiej umiejetności. przypominam, ze Saito tłuk tą technike na kazdym mozliwym treningu. mowil tez,ze Dziadek tez przywiazywal ogromna role do tego cwiczenia...natomiast,to o czym piszesz mozna rozwijac, przy kazdej mozliwej technice z uchwytu...
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
No fajnie, bardzo mi sie podoba ten opis - ale to jest o uchwycie ogolnie. A jak w tym kontekscie umiejscowic tai no tenkan ho? Jedna z wielu technik, a moze nawet cwiczen? Czy tez jest w nim cos szczegolnego co powoduje ze dla wielu sensei jest to forma numer jeden od pierwszego wejscia na mate do konca zycia?
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

Jak zrobic Tai No Tenkan Ho zeby nie ciagnac uke tylko go pchac? :lol:


no, wlasnie jak?
:lol:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

i moge pić płynny ołów i połykać kwas :lol: a tak poważnie to fajnie :twisted: co z sankyo i hiji-kime :?:

te parszywe dzwignie na lokcie cwicze ulgowo, znaczy spieprzam zanim znowu mi rozwala lokcie.
Ale jest coraz lepiej.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

tak to jest akurat fajne, ale czy właśnie TNTH, jakoś idealnie pasuje do rozwijania takiej umiejetności. przypominam, ze Saito tłuk tą technike na kazdym mozliwym treningu. mowil tez,ze Dziadek tez przywiazywal ogromna role do tego cwiczenia...natomiast,to o czym piszesz mozna rozwijac, przy kazdej mozliwej technice z uchwytu...


ooopps, zapomnialem napisac ze Tai No Tenkan Ho rozwija przekierowanie ataku w sposob dosc pokojowy, oraz wykorzystanie sily atakujacego przeciwko niemu samemu.

To prawda ze kazda prawie technika przy ataku chwytanym rozwija podobne umiejetnosci - bo aikido uczy ZASAD, a te zasady sa w kazdej technice :wink: :lol: Czemu Dziadek tez przywiazywal ogromna role do tego cwiczenia????...........hmhmh...........dobre pytanie! 8)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

No fajnie, bardzo mi sie podoba ten opis - ale to jest o uchwycie ogolnie. A jak w tym kontekscie umiejscowic tai no tenkan ho? Jedna z wielu technik, a moze nawet cwiczen? Czy tez jest w nim cos szczegolnego co powoduje ze dla wielu sensei jest to forma numer jeden od pierwszego wejscia na mate do konca zycia?

moze dlatego ze latwo to uczyc poczatkujacych? Nie musza umiec padac, cwiczenie jest statyczne i nie ma parszywych dzwigni, wiec bezpieczne.....
Forma numer jeden??? :? wydaje sie ze aikido skostnialych form nie posiada? :wink:
Podstawowa technika to raczej ikkyo albo iriminage?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
ja mysle wlasnie ze o to chodzi.
uczy sie tego poczatkujacych, a to co Maciek pisal o pokorze dodatkowo sie nadinterpretuje i wychodzi wlasnie tnth na zawze :)

jak dla mnie to cwiczenie psuje aikido,
w statyce gubi wszystko czym jest aikido jako forma ruchu,
a w dynamice dla odmiany odbiera sens jako sztuce walki
tak jak wszystko co ma taki tenkan zawijany noga do tylu :)
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

tak jak wszystko co ma taki tenkan zawijany noga do tylu :)


Co to jest "tenkan zawijany nogą do tyłu"???
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
no taki tenkan wlasnie jak przy tnth:)
wiesz o co chodzi po co pytasz:)
mam opisac jak tenkan przy tnth wyglada:)
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
Tenkan przy tai no tenkan ho to.. po prostu tenkan.... :) Chyba niczym sihymhym, to spotykamy sie jutro, czy nie?:> różni o wszystkich innych tenkanów, w innych technikach ura, hmmm? :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024