Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kto ma uczyc poczatkujacych?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Kto ma uczyc poczatkujacych?

Zreszta nie ma sie co oszukiwac, zeby uczyc najbardziej podstawowoych technik nie trzeba cwiczyc te -dziesiat lat.

Zainspirowala mnie ta mysl nieoczekiwana kolegi Maciasa. Kto u was uczy poczatkujacych? Jakie sa skutki takiego nauczania? Jak ktos jest poczatkujacy, kogo preferujecie aby was uczyl?
  • 0

budo_sojobo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 506 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?
zalezy czego sie kogos uczy...
u mnie w sekcji jest tak:
-podstaw(ukemi,tai sabaki itd.) ucza najczesciej "hakamy"
-techniki pokazuje i naucza ich Sensei(jest podzial na treningi dla poczatkujacych("zaawansowanych" :wink: ) i bardziej poczatkujacych("nowych"))
ale oglnie to uczymy sie od siebie, tzn. jesli widze dwoch "nowych", ktorzy nie wiedza w ktora strone maja zrobic krok to pokazuje im kierunek...i na odwrot-jesli ktos z wiekszym doswiadczeniem widzi moj wyrazny blad to mi o tym mowi, czasem pokazuje poprawny ruch...
  • 0

budo_delta
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?
U mnie uczy szef dojo. Jeżeli nie może tego zrobić to zastępuje go wyznaczony przez niego asystent. Uważam ze nauczać powinien sensei, chyba że wyznaczy kogoś ktory stale będzie uczył początkujących aby później przechwycić już w miare wytrenowany materiał z którym będzie mógł zrobić więcej.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?
Na pewno NIE powinni uczyć początkujących ci, którzy sami niewiele potrafią, ale palą się do wdrażania "własnej koncepcji" aikido ;-) :D
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?
poczatkujący uczą się podstaw. jak nauczą się gównianych podstaw, to będą robili gówniane aikido. jak poczatkujących będą uczyli początkujący "zaawansowani" to efekty są łatwe do przewidzenia.
z początkującymi to widze tak: 6 kyu może podstawy (ukemi, tenkany itp) pokazywać powiedzmy 4 kyu, ale tylko i wyłacznie pod czujnym okiem sensei (ewentualnie jakiegoś innego wysokiego stopnia lub kogoś, kto na macie długie lata spędził a tylko jego widzimisię powstrzymuje go przed kolejnymi egzaminami).
inaczej robi się tak, ze taki początkujący robi swoje błedy, dodaje błedy niedouczonego adepta i powstaje gigantyczna kiszka.

wiem co mowie, bo bywaja takie momenty, ze sensei nie moze byc na treningu i prowadza zajecia 4 kyu.... cóż - mimo iż sa lepsi ode mnie, to nawet ja z wysokości mojego 5 kyu widze, ze to jednak nie to. tzn - tak długo jak ograniczamy sie do ukemi jest gites - póxniej jest tylko gorzej i po 30 min. mam nieodparte wrażenie, że marnuję czas.

ot co.

pozdr

k.
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?
Równie dobrze i ty mógłbyś prowadzić te zajęcia. Przecież różnica między 4 kyu a 5 jest praktycznie żadna.
  • 0

budo_markam
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Ninjitsu

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?
Osoby z wyższym stopniem mogą ewentualnie poprawiać mniej zaawansowanych ale nie uczyć (nawet podstaw)
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?

Równie dobrze i ty mógłbyś prowadzić te zajęcia. Przecież różnica między 4 kyu a 5 jest praktycznie żadna.


niestety - dokladnie tak
  • 0

budo_krzeslav
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolyca

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?
Co ma wyniknąć z tej ankiety?
Czy jeśli demokratyczna większość zdecyduje, że "uczyć każdy może", to tak zorganizujesz, moderatorze, swoje nowe "Dojo Na Krawędzi", żeby każdy mógł trochę ponauczać? A może wspólnie zaapelujemy do Aikikai, żeby się przystosowało do ducha nowoczesności? Super prowokacja, taaaa... [sarkazm]
  • 0

budo_chavez
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 244 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?
Moim zdaniem demonstrować techniki i wszystkie ruchy jak mają wyglądać, może TYLKO ktoś ze stopniem mistrzowskim, nie koniecznie szef dojo. Nasz Sensei wychował sobie już kilku dobrych Danów i oni nauczają, robią to bardzo dobrze moim skromnym zdaniem. Jak oni prowadzą zajęcia to poziom techniczny i metodyka nauczania są prawie tak wysokie, jakby robił to sam Sensei. Nie czuję żeby trening był gorszy, gdy oni prowadzą.
Ktoś kto nie ma DANa, nie powinien według mnie prowadzić treningów, no chyba że w wyjątkowych sytuacjach i pod nadzorem Senseia.
Jeśli chodzi o Sempai'ów, oni przychodzą u nas na treningi początkujących i POMAGAJĄ Senseiowi uczyć nas - świeży narybek. I to jest świetne, bo oni również mają wysoki poziom i bardzo pomagają w sytuacji gdy Sensei nie może każdemu poświęcić chwili, żeby go poprawiać, bo w dojo jest 40 osób.
Ponadto często wysyła początkujących do zaawansowanych, żeby ci ich trochę pomęczyli :) i to mi się bardzo podoba, korzystam bardzo dużo w takich sytuacjach.
Ostatnio robiłem irimi-nage i już byłem gotów wpaść w zachwyt że zaczęła mi wychodzić.
Trafiłem na zaawansowanego Kolegę, który bezlitośnie mnie wypunktował i dowiedziałem się że moja iriminaga...to właściwie nie jest iriminaga tylko nie wiadomo co.
A teraz już pędzę na trening.

Pozdroofka
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?

Co ma wyniknąć z tej ankiety?
Czy jeśli demokratyczna większość zdecyduje, że "uczyć każdy może", to tak zorganizujesz, moderatorze, swoje nowe "Dojo Na Krawędzi", żeby każdy mógł trochę ponauczać? A może wspólnie zaapelujemy do Aikikai, żeby się przystosowało do ducha nowoczesności? Super prowokacja, taaaa... [sarkazm]

Siem nie denerwuj, krzeslav :)
Ja jestem dosc tradycyjnie nastawiony, jesli chodzi o uczenie poczatkujacych. Wg mnie to zadanie wylacznie dla szefa dojo, jak ktos juz napisal: jesli podstawy sa zle nauczone, to potem do konca zycia trudno te bledy wyprostowac. Tak sie dziwnie sklada,ze te podstawy sa jednoczesnie super wazne na wysokim poziomie. Przykladowo podczas cwiczenia z kontrujacym uke jak cos nie wychodzi, to sie wraca do podstaw, no i po herbacie.

Takich podstawowych zasad to nawet niektore czarne pasy nie rozumieja, i cos sobie kombinuja. Dlatego sklaniam sie dosc mocno do tezy ze uczenie poczatkujacych to nie latwa hostoria i nalezy unikac jak ognia przypadkowych "instruktorow". Juz nie mowie o konfuzji w umysle poczatkujacego jaka wprowadzaja domorosli miszczowie wykladajac swoje super przemyslenia.

Nie moze byc tak, zeby kazdy w dojo uczyl kazdego. Wychodzi z tego calkowity bezsens. A taka jest niestety rzeczywistosc w 99% dojo aikido.
  • 0

budo_rzozio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:targowek

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?
o aikido nic nie wiem ale i nie trzeba tu nic wiedziec zeby odpowiedziec. W kazdej chyba dziedzinie podstawy sa najwazniejsze. Na studiach wlasnie na pierwszych latach ucza najlepsi profesorowie a im blizej dyplomu tym wiecej doktorantow, asystentow. Podobnie w zyciu. Najwazniejsze sa podstawy jakie czlowiek otrzymuje. Bo potem jest do czego wracac.
A w aikido przez analogie do wszystkiego innego bez dobrych podstaw niemozliwy jest postep na najwyzszym poziomie. Tak mysle choc sie na tym wcale nie znam.
  • 0

budo_krzeslav
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolyca

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?

Ja jestem dosc tradycyjnie nastawiony, jesli chodzi o uczenie poczatkujacych. Wg mnie to zadanie wylacznie dla szefa dojo,


OK, tak przypuszczałem, a po co ankieta?

Rzozio - celna uwaga.
  • 0

budo_feanor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?
Uważam że czasem w dojo moga, a nawet powinni nauczać osoby z wysokimi stopniami kyu (1,2) i z dan. Wiadomo czasem zdarzają się jakieś wypadki niezależne od nikogo i sensei się spóźni, to ktoś powinien ten trening poprowadzić. Inną sprawą jest to, że wychowankowie sensei też powinni się nauczyć prowadzić zajęcia. Bo jeżeli nie w dojo sensei to gdzie????

Martwimy się o początkujących, których od czasu do czasu naucza nie tylko szef dojo, a nie pamiętamy o tych "hakamach" które kiedyś też założą własne dojo i musza mieć doświadczenie w prowadzeniu zajęć.
  • 0

budo_ellis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow / warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?
Nie widze w tym nic zlego by czasami poczatkujacych uczyl czlowiek z 3, 2 lub 1 kyu... sa to juz dosyc wysokie stopnie i pewna wiedze posiadaja. czasami przeciez moze sie zdazyc ze mistrza nie bedzie na treningu, ktos wtedy musi go zastapic
  • 0

budo_makk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:beskid

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?
Ja uważam że uczyć podstaw może dobrze wyszkolony instuktor mistrz czy szef dojo powinien sie zając zaawansowanymi uczniami a instruktor, który mogłby nauczyć żle podstaw nie powinien byc instuktorem. W przypaku dzieci, dobry instruktor jest nawet lepszy od mistrza bo ich trening to i tak w większości ogólnorozwojówka.
  • 0

budo_novic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Where the Lincolns, and the Chevies and the Cadis at

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?

W przypaku dzieci, dobry instruktor jest nawet lepszy od mistrza bo ich trening to i tak w większości ogólnorozwojówka.

jak mialem ok 12 lat to cwiczylem judo i tam co 3, 4 trening to byla ogolnorozwojowka. Nie wiem jakie widziales treningi aikido dla dzieci, ale ogolnorozwojowki sobie tam nie wyobrazam (swoja droga fajnie byloby, zeby co-ktorys-tam trening aikido poswiecic w calosci na kondycje/gibkosc/sile tak, jak to sie robi w innych SW. Tylko prosze mi zaraz nie krzyczec, ze to sobie mozna w domu, ze czasu nie mozna marnowac czy takie tam, bo to wszyscy i tak wiemy :) )

A co do poczatkujacych to sie jako poczatkujacy moze zapytam - cwiczac z kims o rownie malym stazu jak ja, czy to jest jakies niewlasciwe/niestosowne/zle ze nawzajem sobie mowimy co tam gdzie nie wychodzi, co kto kiedy robi zle i jak to sie robi - no bo przeciez sensei tylko jeden jest a cwiczacych troche na macie jednak jest, a tu technika szwankuje. Dla mnie to jest naturalna wspolpraca, ze partner(ka) mowi mi co nie tak i ja mowie co ne tak. Nawet na tak niklym poziomie jaki reprezentujemy. Pytam sie - czy to zle?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?

Uważam że czasem w dojo moga, a nawet powinni nauczać osoby z wysokimi stopniami kyu (1,2) i z dan. Wiadomo czasem zdarzają się jakieś wypadki niezależne od nikogo i sensei się spóźni, to ktoś powinien ten trening poprowadzić. Inną sprawą jest to, że wychowankowie sensei też powinni się nauczyć prowadzić zajęcia. Bo jeżeli nie w dojo sensei to gdzie????

Martwimy się o początkujących, których od czasu do czasu naucza nie tylko szef dojo, a nie pamiętamy o tych "hakamach" które kiedyś też założą własne dojo i musza mieć doświadczenie w prowadzeniu zajęć.

Cwiczenie aikido to nie fabryka instruktorow. W Europie istnieje niestety tradycja ze kazdy 1 dan od razu otwiera swoje dojo. Tymczasem, tradycyjnie, trzeba bylo miec co najmniej 3 dan zeby o tym zaczac myslec a i tak sensei o tym decydowal. Przy obecnym nasyceniu rynku czarnymi pasami, byc moze jeden max. dwoch ludzi z dojo ewentualnie bedzie mialo swoje dojo. Tych ludzi sensei bedzie szkolil indywidualnie w tym celu.
Cala reszta cwiczy glownie w celu innym niz otwarcie swojego dojo???? a moze sie myle??
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?

A co do poczatkujacych to sie jako poczatkujacy moze zapytam - cwiczac z kims o rownie malym stazu jak ja, czy to jest jakies niewlasciwe/niestosowne/zle ze nawzajem sobie mowimy co tam gdzie nie wychodzi, co kto kiedy robi zle i jak to sie robi - no bo przeciez sensei tylko jeden jest a cwiczacych troche na macie jednak jest, a tu technika szwankuje. Dla mnie to jest naturalna wspolpraca, ze partner(ka) mowi mi co nie tak i ja mowie co ne tak. Nawet na tak niklym poziomie jaki reprezentujemy. Pytam sie - czy to zle?

Tak, to jest absolutnie wypaczenie. To tak, jakby jeden slepy prowdzil drugiego slepego.

W dojo jest jeden instruktor i tylko on ma prawo powiedziec co nie wychodzi i jak to sie robi.
  • 0

budo_ellis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow / warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kto ma uczyc poczatkujacych?
szczepan :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024