Skocz do zawartości


Zdjęcie

mlodzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

mlodzi
Naprzeciw dojo mieści sie wielki Zespół Szkól Budowlanych. nie wiem ile ich tam jest - liceum, technikum, zasadnicze. do kupy dobrych kilkaset dzieciaków - jak to szkoła średnia 15-18 lat.
Wymyśliłem sobie,że to może być zagłebie przyszłych adeptów, ze względu na bliskość i wiek. wysłałem maila do szkoły i zaproponowałem darmowe zajęcia z Aikido w ramach wf. pomysł polega na tym , ze nauczyciel przyprowadza grupę, której ja preprowadzam pokazowy 45- minutowy trening pdst. Aikido. w ten sposób cała klasa poznaje adres dojo, i świadomośc istnienia ośrodka może przedostać się dalej.
szkoła zgodziła sie i okazało się, że nauczyciele w-f bardzo poważnie i z wyczuciem podeszli do tematu. wybrali konkretne grupy, które ich zdaniem mogłyby na tym skorzystać i ustaliliśmy terminy.
w ciągu ostatnich 2 tygodni przeprowadziłem kilkanaście takich spotkań. powiem szczerze, że bł to dla mnie zimny prysznic i mimo, że spodziewałem sie ewentualnych ciekawostek zaskoczyło mnie to bardzo. w związku z tym umieszcze relacje, która w przyszłości może ułatwi komuś życie.
Błędem było zapraszanie całych klas. wiedziałem o tym wcześniej, ale tylko sie w tym utwierdziłem. Zjawiali się jako juz ukształtowane "Ciało socjologiczne" z ustaloną hierarchią władzy, popularności, tym kto jest cool a kto looser. w tym środowisku utrzymywania twarzy i tracenia pozycji, gdzie układy są ustalone i napięte.
oczywiście połowa zapadała przed zajęciami na tajemnicze bóle przeróżnych części ciała i siedziała na ławce. bardzo często byli to wielcy , silni faceci, którzy pewnikiem nie chcieli w wyniku treningu wyjśc na cieniasów. ławka miała naturalne tendencje do wyśmiewania albo krytykowania ćwiczących. spacyfikowałem ławkowców groźba wyrzucenia za krytykowanie ćwiczących.
ci którzy weszli na mate musieli przejść kilka prób. pierwszą, podstawową było pozciąganie z siebie wszystkiego co na sobie powiesili albo przepchnęli przez przebite wcześniej dziury.
typowa, uważajcie nastolatka w wieku lat 15 ma na sobie:
- długaśne kolczyki
- min. 3 pierścionki (opcja ultre - ok. 8)
- łańcuszek na stopie
- cool bransoletka( do 3,4 sztuk)
ponadto ozdoby na zajęcia nie zciągalne: kolczyk w pępku, w języku, ( w wardze widziałem tylko raz) obowiązkowy tatuaż na dolnej cześci pleców. Paznokcie to historia sama w sobie. długie, pomalowane w jakieś misterne wzorki coś.
Panowie, wersja macho - żel, łańcuch, sygnety, obcisłe t-shirty.
ogólnie może to niepotrzebna złośliwość, bo oczywiście zjawialy sie też naprawde normalne dzieciaki, ale tendencja która opisuje była przeważająca.
następnym testem było sciągnięcie skarpetek. uznałem, ze to ich wybór i z zaciekawieniam patrzyłem co sie dzieje. wyjaśniłem, że bez nich bedzie wygodniej i nie beda sie ślizgać. o ile Samiec Alfa albo najpopularniejsza( z największa ilością przewieszonych różności) jakimś cudem sie przemogli to była szansa. najcześciej jednak każden jeden się bał że inni wyśmieją jego stopy i nie ściągnali skarpetek.
naszła mnie wtedy konkluzja glęboka i melancholia taka - oto pokolenie co spodnie nosi w połowie tyłka, piersi wystawia w całosci prawie, tatuażami na pupskach świeci a wstydzi sie własnych stóp. dziwne, nie? widać intymność gdziś się przeniosła :)
dochodzimy do zajęć. wyszedłem jak zawsze z celnego, błyskotliwego załozenia, ze nie wysłanie wzorowego strumienia ki, nie przypowieśc o czynach O'Sensei'a a solidnie wykonane nikyo rozwieje ich wątpliwości i zbliży młodzież do naszej sztuki.
wybór to był celny bo w mik zyskałem autorytet i szacuneczek w grupie. Ból proszę państwa i fizyczna dominacje jest podstawą ustalania hierarchi w tym środowisku.
Relacja moje przerysowana oczywiście jest ale jest cos w tym. bo jako że sam jestem absolwentem swego czasu najgorszego Technikum we Wrocławiu tak tego świata nie pamiętam . się zmienia młodzież.
Czy to tylko moje spostrzeżenia?
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
Ty pmasz racje miec....
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
ty być ostatni jedi, hehhehehehehe
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi

ty być ostatni jedi, hehhehehehehe


tak to był twój ojciec
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
Takie czasy. Nic dodać nic ująć.

Ale kiedyś też w klasach istniała ściśle określona hierarchia i podział na słabych i mocnych. W tej chwili tylko inne określenia to nazywają.

Ale może się mylę-stary już jestem :) :wink:
  • 0

budo_ellis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow / warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
coz moja sisostra ma 15 lat, ale jakos nie pasuje do tego opisu :wink: jednak z przerazeniem musze stwierdzic ze jest ona w miejszosci...
  • 0

budo_malekith
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
No cóż... ten świat po prostu schodzi na psy... Czasem po przejściu przez starówkę w sobotni wieczór albo po przejechaniu paru przystanków autobusem to mam wrażenie, że jestem z innej planety... :| A elementy tego typu raczej na treningach u nas się nie zjawiają. A nawet jeśli to wykruszają się w krótkim czasie. Wiecie... albo sobie paznokcie połamią albo fryzurkę popsują... :lol: Ludzi normalnych jest na tym świecie chyba coraz mniej :( Przez to ja mam wrażenie, że jestem nienormalny :| Bo nie noszę kilku kilogramów żelu we włosach, łańcuchów, gaci spuszczonych do kolan, obcisłych podkoszulków i nie zalatuje ode mnie na kilka kilometrów jakimś tandetnym dezodorantem od którego ptaki spadają z hukiem na ziemię... :|
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
Pmasz, pyszna relacja :-)

Jak to mawiał mój nie żyjacy już dziadek: "ech, ta dzisiejsza młodzież" :twisted:
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
Mnie uderza zjawisko, ktore określiłbym mianem: "Wszystko już było." Pamiętam, że my rzucaliśmy się z głową na wszelkie nowinki i fascynacje były na porządku dziennym (i nocnym). Aktualnie patrzę na znudzone twarze "złotej młodzieży" w trakcie pokazów i myślę, że wykrzesałbym chyba trochę ich zainteresowania walcząc nago, a najlepiej gdybym sobie jeszcze przyrodzenie kolanem przytrzasnął. O, tego jeszcze nie widzieli! A tak, dzięki 122 kanałom TV i internetowi, po prostu wszystko juz było. Czasami tęsknię za tamtymi czasami i cieszę się, że się nam udało wyłowić trochę tej nie do końca złotej młodzieży, z której coś się jeszcze daje wyrzeźbić.
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi

Mnie uderza zjawisko, ktore określiłbym mianem: "Wszystko już było." Pamiętam, że my rzucaliśmy się z głową na wszelkie nowinki i fascynacje były na porządku dziennym (i nocnym). Aktualnie patrzę na znudzone twarze "złotej młodzieży" w trakcie pokazów i myślę, że wykrzesałbym chyba trochę ich zainteresowania walcząc nago, a najlepiej gdybym sobie jeszcze przyrodzenie kolanem przytrzasnął. O, tego jeszcze nie widzieli! A tak, dzięki 122 kanałom TV i internetowi, po prostu wszystko juz było. Czasami tęsknię za tamtymi czasami i cieszę się, że się nam udało wyłowić trochę tej nie do końca złotej młodzieży, z której coś się jeszcze daje wyrzeźbić.


Komputer to dzieło szatana :twisted: :twisted: :twisted:

Ale swoją droga to stwierdzenie wszyskto juz było nie jest takie do konca....teraz co prawda niektóze starocie przchodza renwoacje....ale cały czas generuj e sie cos ciagle noweog....mimo zem mlody to ja juz 3 roczniki wstecz nie rozumiem :) ale to przeciez JA 8)
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
To ja zwyczajowo, optymistycznie podsumuję:

Będzie już tylko gorzej...
  • 0

budo_marwoj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi

To ja zwyczajowo, optymistycznie podsumuję:

Będzie już tylko gorzej...


To ja optymistycznie podejmę, że od czasów sumerów jest, z roku na rok, gorzej
  • 0

budo_yoshi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
To ja dodam dykteryjkę ze swojego podwórka. Prowadzimy w ramach WF zajecia dla dzieci ze szkoły spolecznej. Dzieciaki - 8-12 lat. Przychodza z pania opiekunka do dojo i maja lekcje. Procedura jest nastepujaca: po pierwsze nalezy spododowac, zeby weszly do dojo nie rozbiwszy swoich wlasnych kolegow o drzwi. Po drugie - przypomniec gdzie zostawiamy buty, ze kurtka powinna byc w szatni a nie na podlodze w korytarzu ( dzieci te cwicza juz 2 lata i w zasadzie powoinien to być dla nich odruch.). Trzecia rzecz - przebieranei sie w szatni. Jako grupa przyprowadzona prosto ze szkoly wszystkei zachowania szkolne przenosza do dojo. Jest więc wrzask, przepychanie sie, glupie zarty, zlosliwosci...itd itd... Zachowuja sie jak grupka osaczonych zwierzat, ktore kąsają się nazwajem i na oślep. Aby tylko kogoś trafić! Krok czwarty - "pacyfikacja" ich na treningu. Dzieci te cechuje tak nieprawdopodobnei krotka pamiec i brak kojarzenia faktow, ze ciagle zachowuja sie tak, jakby nigdy wczesnie j nei slyszaly o zasadach panujacych na treningu, zachowaniu w dojo itp. Ma sie wrazenei,z e na kazdych zajeciach trzeba ich uczyc od nowa. Całkowity luz i bez stersikowe wychowanie.
Co ciekawe - dwoje z tych dzieci chodzi dodatkowo do grupy "nie szkolnej" i w tej grupie zahcowuja sie jak normalne, prawidłowo zsocjalizowane dzieciaki.
I dodam, ze nie chodzi mi o to, ze dzieci mają chodzić jak po sznurku - raczej o brak dezaaprobaty ze strony szkoły dla zachowań agresywnych i niechcianych.
No cóż...ja tez nigdy nei należałam do tych najgrzeczniejszych dzieci..ale to co sie dzieje teraz to chyba jednak przesada.
Coś jest nei tak w tych grupach szkolnych....coś jest nei tak...
Yoshi
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi

To ja zwyczajowo, optymistycznie podsumuję:

Będzie już tylko gorzej...


To ja optymistycznie podejmę, że od czasów sumerów jest, z roku na rok, gorzej


...kryzys cywilizacji zachodniej zbliza sie wielkimi krokami
ile jestesmy w stanie jeszcze odebrac maili dziennie 100...,200...,1000?
ile sms-ów?
ile jeszcze mozemy napchać w nasze koszyki?
z ilu reklam?
w ilu kanałach?
w ilu hipermarketach?

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
nie szukałbym tak daleko.
Błędem i moim i Yoshi jest ptrzenoszenie całych "substancji socjologicznych" z ustaloną hierarchią, syst. wartości, "drabiną społeczną" do dojo. wyastarczyło by w proporcjach 50 na 50 % zmieszać dwie klasyi wprowadzić element współzawodnictwa, żeby stworzyć społeczność na bazie dojo. wprowadzenie juz stworzonej grupy do dojo nie ma szans.
ta grupa z zachowaniami, mechanizmami, sympatiami, animozjami tworzy się w szkole przez 6,7 godzin dziennie - co można zrobić w godzinę czy dwie tygodniowo?
ucze wf na uczelni, gdzie studenci przychodzą nie znając się, są z różnych kierunków - nie ma problemu da sie ich zdopingować.
treningi integracyjne gdzie na grupę np 15 aikidoków dochodzi np 2 sztuki trudnych dzieciaków są rozwiązaniem takiej pracy - takie jednostki " w morzy" innych szybko przyjmuja ich zachowania. ceremoniał nie śmieszy, nie wstyd zdjąć skarpetki.
przykładowa klasa 3,4 szkoły średniej jest wrażliwa tylko na przemoc fizyczną. sa przeszkoleni od lat w ignorowaniu nauczycieli i wiedzą jak daleko mogą iść. dominacja fizyczna doprowadza bardzo szybko do przejecia kontroli nad grupą. przypomina to mechanizmy walki o władze w stadzie wilków. my oczywi.ście możemy zrobic w czasie zajęć mocne sankyo czy kote ale jakie narzedzia kontroli ma nauczyciel wf?
każda lekcja to w 60 % walka o dominacje - kolosalna strata czasu - chyba ze ktos sie podda i da sobie zakładać kosz na śmieci :cry:
  • 0

budo_orchis
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław N51°04'26" E16°58'14"

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
Szanowni interlokutorzy,
Należy tu zauważyć nie tylko aspekt społeczny - który oczywiście występuje jako dominujący. Bardzo istatne są też "różnica pokoleń" oraz "byt określa świadomość"
Świat ludzi 10-15 lat młodszych ode mnie (że już o większej różnicy nie wspomnę) jest mi zdecydowanie obcy, . Przypuszczam, że z wyjątkiem nielicznych jednostek, każdy w wieku chrystusowym lub starszy, może to spostrzeżenie potwierdzić. Wynikać to może między innymi z innych warunków, w których kształtowały się nasze charaktery, potrzeby, widzenie świata. Prowadzi to do tego, że "nie rozumiemy" pokoleń młodszych od nas - i trzeba pamiętać, że to relacja symetryczna. Dlatego też jedyna droga dotarcia do jakiejkolwiek płaszczyzny wzajemnego zrozumienia prowadzi właśnie przez unifikację ubioru, rozbicie struktury społecznej grupy, stworzenie nowych autorytetów.

Ze swej strony jeszcze dodam, że wielki szacunek wzbudzają u mnie jednostki z "pokolenia -n" , które przynajmniej częściowo, znajdują przyjemności w postrzeganiu świata takim , jakim ja go widzę (oczywiście - hipokryzją było by twierdzenie, że to moje widzenie jest idealne). I to tyle. Reasumując: "takie jest życie" lub jak kto woli "Life is brutal and full of zasadzkas" :)

W.
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi

Szanowni interlokutorzy,
......ciach....
"Life is brutal and full of zasadzkas" :)
W.

...... and often kopie w dupę." :)

pmasz

poproś któregoś z uczniów albo i dwóch, zeby wpadł(-li) na zajęcia ubrany(-i) w skórę i z bejzbolem w ręce(-kach) w ramach scenki pod tytułem "mafia wymusza pieniądze za ochronę".
w pozorowanej walce walnij nim(-i) kilka razy o matę, kilka razy o scianę, na koniec złam rekę i dla efektu (żeby krew była) rozwal nos. każ to wszystko posprzatać gówniarzom i zapytaj czy zrozumieli zasady i ideę miłości w aikido.
powinno pomóc :twisted: :twisted: :twisted: :wink: :wink:
  • 0

budo_kustosz.m
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
tradycja dojo obarta jest na relacji uczen mistrz.
a nie mistrz stado.
a rzeczywistosc szkolono-kladowa to relacja stadna.
  • 0

budo_orchis
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław N51°04'26" E16°58'14"

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
Ale żeby wytworzyć relację mistrz-uczeń - najpier trzeba zlikwidować relację mistrz-grupa. Zatem , by ją zlikwidować, najpierw trzeba rozbić grupę, by w końcu wyłoniły się z niej jednostki. A nie da się rozbić grupy na jednostki bez wcześniejszego wytworzenia relacji mistrz-grupa. :D

Jako, że mam w pewnym stopniu udar słoneczny, co może zaciemniać obraz mego przekazu, wyłuszczę to w punktach:

1. Na początku jest grupa
2. Grupa spotyka mistrza
3. Mistrz tworzy relację z grupą, przyjmując rolę przewodnika stada.
4. Zajęcie tej pozycji pozwala zatomizować grupę do poziomu jednostki.
5. Wytwarza się z niektórymi jednostkami relacja mistrz-uczeń.

Rzekłem :)


W.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mlodzi
nie rozumiem
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024