Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

aikido wg mnie konczy sie tam gdzie zaczyna sie inicjatywa tori

O boshe co ty za herezje wypisujesz, MrSmailu 8O 8O 8O
Jak ty mozesz dzielic na inicjatywe / biernosc cos, to w samym zalozeniu ma kontrolowac atakujacego w momencie jak gosciu pomysli o ataku? :? :?
W aikido nie ma zadnego dualizmu, i nie wolno za wszelka cene przypisywac mu, naszego zachodniego, dualistycznego podejscia.
Czy jak tniesz mieczem, to ciecie rozdzielasz na podniesienie miecza i na opuszczenie? Moze na pierwszym treningu tak sie wyjasnia poczatkujacym, ale w tzw Rzeczywistosci nic takiego nie istnieje! Ciecie to JEDNOSC wszystkich elementow, ot tak: Ciach! , ktore traktowane oddzielnie nie maja zadnego sensu. Zupelnie tak samo jest w aikido.

jak juz zaczynam sam robic technike to nie tedy droga...

A kto przepraszam, babcia ma ja robic?
Sama technika sie nie zrobi? No chyba ze to dobrze wytresowany uke za ciebie to robi. :lol: :lol: :lol:

i nie ma tu naczenie ile irimi najpierw zrobimy jesli w koncu jest ten tenkan

czytam i czytam ten twoj opis i dalej nic nie kumam. No ale to normalne, nigdy nie bylem zbyt inteligetny :(

Wg mnie, zadaniem tori jest zawlaszczenie przestrzeni w ktorej znajduje sie atakujacy. Ma to wielorakie konskwencje, fizyczne i nie-fizyczne. Podstawowym narzedziem do tego jest irimi, niezaleznie od stopnia "zaangazowania" ataku. Tenkan(obrot ciala) jako podzbior irimi, odgrywa swoja role w momencie zawlaszczenia przestrzeni, przy przekierowywaniu/przeksztalcaniu ataku oraz w celu wygenerowania mocy techniki.
Ten sposob rozumienia roli tenkanu w technice pozwala uniknac nieporozumien w rodzaju: tenkan= unikanie ataku.

Tenkan(u nas czesto wykonywany wylacznie jako obrot bioder) odgrywa tez znaczaca role jako narzedzie chroniace atakujacego, poniewaz pozwala na redystrybucje dynamiki wejscia irimi w atak. Stad wlasnie bierze poczatek duchowy aspekt aikido. Nie bez powodu, widuje sie czesto tenkan wykonywany w wersji URA technik, URA jako czesc techniki fizyczna aczkolwiek Wewnetrzna, oraz URA jako aspekt ukryty technik.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
ej Szczepan raz w zyciu prawde w poscie napisales, sam sie domysl gdzie :)

co do aikido, no tak to widze, czuje i tak staram sie to przekazac, Kontrola fizyczna w aikido nie polega na przejeciu inicjatywy fizycznej w sposob o jakim piszesz.
kontrola fizyczna to ciagle poddawanie sie ruchowi uke az do momentu w ktorym uke nie jest w stanie swojego ruchu kontynowac inaczej niz upadkiem.

Nauka podstaw jest bardzo wazna, zeby tori poddajac sie ciagle byl gora.

kontrole mentalna daje wlasnie min wlasna pewnosc swojej nieagresji ruchu popartej wlasna stabilnoscia ciala i ducha


co do miecza, coby tu nie gadac najpierw trzeba podniesc zeby opuscic:)

i choc to jedno jest to z dwoch zlozone...
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
Ok, to moze cos na temat (mam nadzieje)...
troche mnie te nazwy myla... Tai No Tenkan Ho nic mi nie mowi :( ,
ale mysle ze mowicie tu o Tai No Henko (tak to sie u nas nazywa, cwicze Iwama Ryu), ale ze wszyscy jak jeden maz uzywaja tej mi dotad nieznanej nazwy troche mnie to, mowiac szczerze peszy, jestem dosc poczatkujacy, mozliwe ze wypowiem sie nie na temat, ale coz... zaryzykuje :)

To fakt, ze Saito Sensei (i Dziadek pewnie tez) cwiczyli to b. czesto, tak tez jest i u nas, i u nauczycieli moich nauczycieli - van Meerendonk Sensei 6 Dan - uczniowie Saito Sensei.
Ostatnio na stazu pokazywal (Mark van Meerendonk) duzo Kokyu Nag, wiele bylo wlasnie z wejscia przez Tai No Henko, czesto tez widac to na filmach z Saito Sensei.
Bebni sie to na wejscie na prawie kazdym treningu, najczesciej na poczatku, pozniej jest zazwyczaj kilka technik bazujacych na tym ruchu. Ale nie jest tak, ze cwiczy sie
to tylko statycznie, takze w ruchu ! tzn. uke robi krok do przodu, probujac chwycic reke tori, a tori (jak to tori), kombinuje jak tu uskutecznic awase :) , tzn. w tym wypadku zgrac
sie z ruchem uke, dac sie uchwycic, ale ze tak powiem "na swoich warunkach", przejmujac kontrole nad ruchem uke i przyginajac go troche w dol, a samemu stojac jak skala. Uke nie moze byc w stanie ruszyc tori chwytajaca reka, a sam powinien znajdowac sie w pozycji "niewygodnej". To wszystko w dowolnym tempie, zaleznie od umiejetnosci. Dlaczego sie to cwiczy ? Bo to przeciez przeciez kwintesencja aikido: awase, przejecie kontroli, wypracowanie sobie lepszej pozycji niz atakujacy. To fakt, ze mozna by to cwiczyc ( i tak sie tez i robi ) z innych wejsc i technik. Tai No Henko szkoli tez odpowiednie wejscie w atakujacego, ten tenkan to przeciez jest takie wejscie "ura", obrot bioder, zejscie z linii i wejscie z obrotem w uke, na koncu ruchu stoimy obok uke, zwroceni w tym samym kierunku, a wiec to nie jest tylko czysty unik. I to tez jest wazne w Aikido, a wiec to uczy podstawowych zasad, i naprawde nie jest latwo to perfekcyjnie i skutecznie wykonac w pelnym tempie.
A na kazdym treningu, bo to zupelna podstawa, a cwiczenie z typu tych, ktore mozna cale zycie cwiczyc, a do perfekcji dojda tylko nieliczni...
no i nudne to wcale nie jest, tzn. na poczatku bylo, ale jak sie w to wciagnalem, to polubilem to cwiczenie, nudne jest tylko wtedy, kiedy sie to uwaza za latwe :)
jeszcze jedna sprawa, czesto (w technikach) uzywane jest u nas takie skrocone Tai No Henko tzn. bez wejscia w atakujacego (jezeli to nie jest konieczne, na przyklad, bo uke sam w nas wchodzi, lub tez w czasie techniki juz znajdujemy sie obok niego), wtedy tylko obrot bioder i Tai No Henko bez zadnych krokow.

to tyle moich przemyslen na ten temat, mam nadzieje, ze mowimy o tym samym, kurde, cos mnie te nazwy myla, ale z opisu pasuje mi tylko to...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
Ladny opis panie Kmicic 8)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

kontrola fizyczna to ciagle poddawanie sie ruchowi uke az do momentu w ktorym uke nie jest w stanie swojego ruchu kontynowac inaczej niz upadkiem...

Wielce szanowny MrSmailu, jestem szczerze zdziwiony, jak mogles wpasc na cos tak szokujacego!!!!!!!!!!!...... 8O 8O 8O 8O 8O 8O
Nie mam slow aby wyrazic swoja rozpacz. :( To przeczy wszystkiemu co nauczal Dziadek. Znajdz mi JEDEN chociazby przyklad ze On o czyms takim pisal, w Budo czy gdzie indziej.

Ostroznie podejzewam, ze to jakis rodzaj "unowoczesniania" czy tez "udoskonalania" Dziadkowego aikido w stylu nieslawnego New age aikido :cry: :cry: :cry:
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
Może chodzi o to, żeby uciekać przed uke tak długo aż sam upadnie (tzn padnie z wyczerpania ;) ) ? :) :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
nigdzie nie napisalem ze musicie zrozumiec, a tym bardziej zaakceptowac :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
moze to new smail aikido :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
Nie wycofuj sie MrSmailu chylkiem, kto ci takich idei do glowy nawkladal, przyznaj sie :lol:
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
Ciesze sie Szczepan, ze sie podobalo ;)

To ja mam jeszce pare rzeczy o Tai No Henko (bede skracal do TNH). uwaga, bedzie chyba dlugo.

Wczoraj wieczorem przegladalem film z Saito Sensei "Morihiro Saito - Budo.Commentary", gdzie Sensei pokazuje powoli techniki Dziadka, to wszystko "potwierdzane" fotkami Dziadka z tej ksiazki "Budo". Pierwsza(!) technika to katate dori irimi nage (a druga zaraz potem to oczwiscie Tai No Henko, nie wierze w przypadki :D ), i tak sobie to jego wejscie w irimi nage ogladam i cos sobie przy tym przypomnialem.
Mianowicie cwiczymy na treningach tez takie TNH z krokiem dostawnym (tak sie to po naszemu nazywa ? u nas w dojo mowia na to "Gleitschritt"). Pojecie Tenkan to w ogole znam tylko z "literatury". Moze to taka sama roznica miedzy tymi dwoma TNH jak miedzy tymi waszymi (Szczepan i M.Smail) tenkanami, prawde mowiac nie zrozumialem za bardzo o co wam chodzilo. U nas mowi sie o "wejsciach". Rozroznia sie TNH ("normalne". powiedzmy wersja "classic" z pelnym obrotem i krokiem), oraz "TNH z dostawnym" - to nawiasem mowiac, dokladnie to samo co wspomniane przeze mnie TNH bez krokow, w miejscu - czy z dostawnym krokiem czy w miejscu to zalezy tylko i wylacznie od naszej odleglosci od uke. Cwiczymy oba rodzaje, wersje "classic" chyba czesciej.

Wracajac do filmu, wejscie w irimi nage Saito Sensei to bylo dokladnie takie "TNH z dostawnym", wejscie do ikkyu ura to bylo normalne TNH, tako samo i do Kote Gaeshi, wszystkie kokyu nagi to TNH itd., jedyne roznice to inna praca rak (lub nawet reki), ale nogi, biodra, ramiona, sam ruch ciala to czyste TNH ("classic" lub "dostawna" ale TNH). Pozniej ogladalem inne fragmenty z pokazow innych mistrzow i w tych pieknych, szerokich ruchach, pelnych obrotach, tam wszedzie w detalach mozna zobaczyc TNH :)

Finalowa pozycja TNH
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

a to z boku
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

umozliwia ruch w przod (czasami tez tak trenujemy przejscie z TNH, proba ruszenia uke biodrem w przod, lub krecic z nim koleczka), jak tez i dynamiczny ruch do tylu (jak do kokyu nage). Przednia noga wygieta, tylnia niemal wyprostowana ( Szczepan tez o tym pisal). Trenujemy rozne kontynuacje ruchu z TNH. W tej pozycji korzystne jest ulozenie bioder, TNH szkoli moim zdaniem taki idealny "zamach biodrem" przed rzutem, prace w hanmi, precyzje. W realnej sytuacji napotyka sie raczej krotkie ataki, aby sie dobrze do irimi lub kokyu nage ustawic, trzeba w te ataki wejsc, i wlasnie taki, blyskawiczne, precyzyjne wejscie, z odpowiednia praca bioder i calego ciala szkoli TNH.
Ruch jest b. podobny z wielu atakow, zawsze jest wejscie z obrotem bioder (wersja "classic" lub z dostawnym), z przyklejeniem sie do uke - kontakt biodrem- zdobycie przewagi rownowagi, oraz przejscie do "wlasciwej" techniki (dowolna technika opierajaca sie na tego typu wejsciu- nie wszystkie techniki aikido). TNH to jakby czysty wzorzec, ideal, jak taki ruch powinien wygladac, jest tam wbrew pozorom sporo detali, ktore nielatwo odpowiednio ze soba zgrac.

To TNH to u nas taka rozgrzewka, aikidocka ogolnorozwojowka, takie jakby partner-kata w dowolnym tempie i z (prawie) dowolnym oporem.
TNH to u nas takze takie "magiczne pojecie", jedno z najczestszych pojec jakie uslyszec mozna w naszym dojo, czesto cos jest tlumaczone "tak jak w TNH", albo "nawiazac kontakt, a pozniej jak w TNH" i tym podobne.

na poczatku myslalem ze to tylko u nas w dojo taki nacisk na to jest kladziony, ale po stazu z van Meerendonk Sensei zmienilem zdanie ( no, ale w sumie podejrzane byloby, gdyby bylo inaczej, przeciez to jego uczniowie)...

Staz rozpoczal sie od TNH :D , a nastepnie przyszla taka dziwna, niepraktyczna technika z katate ryote dori ( tez ja czasami robimy na treningach ), nie wiem jak sie nazywa.
Sensei kladl nacisk na :
-wejscie oczywiscie "jak w TNH"
-rzut "jak ciecie mieczem"
to jako taka rozgrzewka ( podobnie jak i u nas w dojo ), zeby cialo przypomnialo sobie idealne ruchy i ich geneze. Po prostu solidne basics, przed przejsciem do konkretniejsczych tematow ;)

w bloku cwiczen poswieconych kokyu nage odwolania do TNH byly takze b. czeste np.
"widzicie ? teraz robie po prostu TNH, no ta reka musi oczywiscie pracowac inaczej, ale reszta to tylko TNH" (i rzut), albo "tutaj jest wazne zeby reka/biodro/wejscie/ramiona/czy cos tam innego/ byly jak w TNH, wtedy jestem silny i stabilny i moge..." (rzut). albo przy ataku ryote dori "tak.. ta reka (wewnetrzna) i praktycznie cale cialo jak w TNH, a druga reka..." itp.

(tak samo lub b. podobnie to tez wyglada i w naszym dojo, nawet czasami jak prowadzacy widzi, ze wiekszosc popelnia taki sam blad, i jest zdania, ze to "jak w TNH" to przerywa, na srodku demonstruje TNH, omawia podobienstwa, i albo wszyscy kilka razy powtarzaja TNH, albo od razu wracaja do poprzedniej techniki)

mysle, ze ten przyklad ze stazu to odpowiedz (po przydlugim wstepie) o znaczenie TNH w stylu Iwama. To jest po prostu material szkoleniowy, uzywany w celach dydaktycznych, jako pewien wzorzec, aby wytlumaczyc i uswiadomic sens i istote pewnych (trudnych) ruchow. Mysle ze Saito Sensei w ten sposob tlumaczyl te rzuty i techniki moim Sensejom a mozliwe ze i Dziadek niektore rzeczy tak tlumaczyl Saito Sensei. Poza tym nie zdziwilbym sie, gdyby Dziadek odkrywal w tym cwiczeniu takze jakies elementy "ezoteryczne" lub medytacyjne...

ps. jeszcze o tym filmie, tam TNH jest opisane jako "Tai No Henka (Henko)" i tam pokazane wyglada to tak samo, tyle ze, wykonywane jest tak jakby "jedna reka" tzn. na jedna strone,
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
tego u nas tak nie widzialem. moze to Henka (o) decyduje o tej roznicy. Ale pozycja tez u nas spotykana jako wejscie do technik. Wtedy jest : wejscie "jak do TNH" ale "tu ... inaczej" :)

ok, to tyle na ten temat, mam nadzieje, ze nie spisalem tych moich obserwacji zbyt chaotycznie, i mozna zrozumiec co chcialem powiedziec.
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

Przednia noga wygieta, tylnia niemal wyprostowana


ups, sorry, mialo byc "ugieta" (w kolanie)
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
jeszcze cos : tak obejrzalem sobie te fotki jeszcze raz, i miedzy tymi wykonanami "Iwama Ryu" (na gorze), a ta dolna forma widze jednak jeszcze jedna roznice : na dolnej Saito nie trzyma reki w swoim centrum, co mnie troche szokuje... przestraszony
na obu gornych fotkach rece sa na wysokosci pasa, w centrum, w srodku ciezkosci, a na dolnym Sensei nie jest taki stabilny jak moglby chyba byc, do gory moznaby go chyba ruszyc...
co wy na to ? jak sie to cwiczy w waszych dojo ? jak tam trzymacie rece na koncu cwiczenia ?
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
ok, jeszcze ostatni raz cos wtrace :
na obu gornych fotkach uke sa dosc porzadnie "przygieci", u Dziadka moze to tak nie wpada w oko, ale uke jest od niego na pewno sporo wyzszy, a na dolnym tego nie ma, uke jest tylko tak troche pochylony... u nas w dojo tak sie uke pochyla, jak technika nie za bardzo dziala :D , albo jak chce poczatkujacemu zrobic przyjemnosc...
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
no ale jakby rece trzymal nizej (centrum !), to i uke by bardziej wychylil
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
Jeszcze coś, Kmicic chcesz dodać? :wink:

Daje się we znaki brak edycji postów...
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

Jeszcze coś, Kmicic chcesz dodać? :wink:

Daje się we znaki brak edycji postów...


dokladnie :D
ale jak pytasz... to jeszcze cos dodam.
w tym filmie "Budo commentary" Saito Sensei czyta fragmenty z Dziadkowej ksiazki "Budo".
Przy opisie bodajze "Kote gaeshi" czyta cos o irimi oraz "put your body like in Tai No Henko". Jezeli to orginalny tekst Dziadka z 30 lat (a tak chyba jest, co ? ja nie czytalem tej ksiazki), to oznaczaloby, ze praktycznie od poczatkow Aikido Dziadek nauczal pewnych elementow w oparciu o TNH.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
Faktycznie. W polskim wydaniu "Budo" autorstwa Ueshiby (tłum. z ang. Marek Matusiak) dokładnie przy technice kote gaeshi jest napisane:
"Wejdź lewą nogą i wykonaj irimi-tenkan (lub -co się może zdarzyć - tai-no-henka)"

Myślę, że podobnie jak wiele ćwiczeń tai-no-henka (lub tai-no-tenkan-ho) służy do nauki zasad. U nas w dojo podobne ćwiczenie jak opisał Kmicic robimy na rozgrzewkę. Zwykle wygląda to w ten sposób, że uke stosuje gyakuhamni katate dori, a tori zchodzi z linii, przy czym nie robi pełnego tenkanu (nie obraca się do uke bokiem, w tej samej pozycji, tylkojakby przepuszcza uke przed sobą). Następnie robi wejście do sokumen iriminage, ale do wygięcia, nie do rzutu. Natomiast zauważyłem, że np w aikikai podobne ćwiczenie wykonuje się z pełnym tenkanem, tak, że w pewnym momencie tori i uke stoją zwróceni w tym samym kierunku.
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
Mozliwe ze irimi-tenkan, zemulowalem jakas taka chora wersje, audio szwankuje, jest cicho i z szumem

zanshin a jak wyglada u was praca z centrum, tzn. czy tez unosicie reke tak troche wyzej jak Saito na dolnym zdjeciu ?


Irytuja mnie troche te roznice na tych zdjeciach. tak na chlopski rozum to widze tu 2
mozliwe wyjasnienia :

- "Tai No Henka (Henko)" - 2 nazwy ? - Dziadek juz wtedy rozroznial 2 wersje : Henko na "dwie rece",
Henka na jedna. Mimo to kwestii uniesionej reki (wysokiego centrum) to nie tlumaczy...
"Ko" znaczy chyba biodro, a co znaczy "Ka" ?
- Te 2 nazwy to synonimy. A technika ulegla ewolucji z biegiem lat (na zdjeciu Dziadka to conajmniej
50-te lata, a "Budo" ukazala sie jakos w 30-tych.) i tak tez zachowala sie w stylu Iwama.

Jezeli to ta druga wersja jest prawdziwa, to naprawde interesujace pytanie brzmi dlaczego ?
Dlaczego jest inna praca z centrum (reka wyzej i rece chyba tak jakos asymetrycznie, nie widac tego) ?
Dlaczego wieksze wychylenie (obrot) bioder i ramion ?
Jest tu sporo ludzi z duzo wiekszym doswiadczeniem niz ja, co o tym myslicie ?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?

(...)
Irytuja mnie troche te roznice na tych zdjeciach.
(...)
co o tym myslicie ?

Z zasady nie doszukujemy sie błędów w technikach aikido na zdjęciach, szczególnie gdy zdjęcia te prezentuja uznane aikidockie autorytety.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tai No Tenkan Ho - nuda, czy wyzwolenie?
Pozycja Saito sensei na drugim zdjeciu to nie zaden blad, po prostu inna wersja tej samej techniki. Techniki aikido to nie kata, one musza byc "zywe", Dziadek zerwal zdecydowanie z pedagogicznym podejsciem odziedziczonym z Koryu, gdzie nauczalo sie za pomoca kata ktore usilowano przekazywac nie zmienione przez wieki.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024