Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kursy instruktorskie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Kursy instruktorskie
Czy uważacie, że osoba posiadająca 3,2 KYU powinna robić kurs instruktorski ? A co za tym idzie czasami zakładać własną sekcję, klub.
Ja szczerze uważan, że to jest zdecydowanie za wcześnie. Oczywiście papiery można sobie wyrobić jeśli sensei daje takie pozwolenie i nawet Ciebie namawia, bo kiedyś moga się w przyszłości przydać.
Ale nie jestem entuzjastycznie nastawiony odo tego żeby zaraz zakładać swoją sekcję albo prowadzić treningi.
Co myślicie na ten temat ? :?: :?:
  • 0

budo_nix
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Racibórz - Rybnik - Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
no przeciez nie ma przymusu :) nikt Ci nie kaze... :) czesto zalezy to jednak od tego czy w danej "okolicy" jest zapotrzebowanie na instruktorow, jesli tak to czesto nauczyciel namawia ucznia na robienie takiego kursu (chyba ze sa sie boi konkurencji ;) ) no ale jak ktos nie chce przeciez nikt go zmuszac nie bedzie...
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
Papiery jeść nie wołają. Jeśli można je "zrobić", to uważam, że należy jak najbardziej. Fakt ich posiadania nie jest równoznaczny z zakładaniem własnej sekcji. Ale bywa, że istnieje konieczność poprowadzenia zajęć za głównego instruktora. I wtedy, jako asystent z uprawnieniami, prowadzisz je. I tyle.
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
ja papiery mialem od hmmm...3 kyu(?!) nie pamietam szczerze mowiac dokladnie ale cos kolo tego. I powiem szczerze ze przydatna rzecz. Polecam jesli jest okazja bo dodatkowego "papieru" nigdy dosc, moze sie przydac w przyszlosci, a nikt Ci przeciez nie kaze otwierac od razu sekcji... :)
  • 0

budo_yoshi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
Jestem całkowicie przeciwko temu, żeby osoba poniżej 1 dana robiła "papiery instruktorskie". Farsa i komediodramat. Niedouczony facet dostaje uprawnienia do uczenia innych. To chyba nasza polska specjalność....
Wogóle jestem przeciwko temu, żeby każdy mógł być instruktorem, tak samo jak przeciwko temu, żeby każdy mógł być nauczycielem. Zły instruktor to taka sama szkoda jak zły nauczyciel.
Wybaczcie radykalizm, ale wypływa on z czysto empirycznych doświadczeń.
Yoshi
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie

Jestem całkowicie przeciwko temu, żeby osoba poniżej 1 dana robiła "papiery instruktorskie". Farsa i komediodramat. Niedouczony facet dostaje uprawnienia do uczenia innych. To chyba nasza polska specjalność....
Wogóle jestem przeciwko temu, żeby każdy mógł być instruktorem, tak samo jak przeciwko temu, żeby każdy mógł być nauczycielem. Zły instruktor to taka sama szkoda jak zły nauczyciel.
Wybaczcie radykalizm, ale wypływa on z czysto empirycznych doświadczeń.
Yoshi


Yoshi zrobic papiery a prowadzic samodzielnie zajecia to dwie rozne sprawy... Nikt nie kaze zaraz po zrobieniu papierow otwierac i samodzielnie prowadzic szkole...Papier mozna zrobic i poczekac sobie na tego 1 dana i wtedy zaczac dzialac...Tak czy inaczej dokument juz sie ma. Jak jest okazja (blisko miejsca zamieszkana - tak bylo w moim przypadku) to jestem jak najbardziej ZA :]
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
i jeszcz jedno-to,ze ktos ma 2,3 kyu o niczym nie przesadza. Liczy sie staz na macie,nie stopien. A jesli dana osoba dysponuje wcale nie tak czesto spotykanmy darem przekazywania wiedzy, to nie widze problemu.
Zreszta nie ma sie co oszukiwac, zeby uczyc najbardziej podstawowoych technik nie trzeba cwiczyc te -dziesiat lat.
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
c.d bo przypadkiem "sie wyslalo";)
osobiscie wiecej mi daly treningi prowadzone przez 1,2 kyu niz zajecia z 4 danem. Dlatego,ze oni bardziej sie skupiali na wyjasnianiu zawilosci, poprawianiu itd. natomiast sensei (zeby nie rzucac nazwiskami) bardziej pokazywal techniki niz je wyjasnial, co stanowilo problem dla rzeszy poczatkujacych.
  • 0

budo_yoshi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
Zeby uczyć wogóle, trzeba mieć kompleksowa wiedze na dany temat i ciągle ją poszerzeć. Idąc Waszym tokiem rozumowania, moznaby przyznawac uprawnienia instruktorskie osobom z 5 kyu..bo będą miały na "zaś"...no przecież nikt im nie każe od razu uczyć, prawda? A tytuły magisterskie wszystkim studentom pierwszego roku - bo przecież potencjalnie będą magistrami. To tylko kwestia 5 lat, nie? Posłuchajcie sami siebie i puknijcie sie w czoło. Co to jest? Sprzedaż ziemniaków czy nauczanie? Instruktor w momencie pozyskiwania uprawnien nie może być niekompetentny.
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie

Zeby uczyć wogóle, trzeba mieć kompleksowa wiedze na dany temat i ciągle ją poszerzeć. Idąc Waszym tokiem rozumowania, moznaby przyznawac uprawnienia instruktorskie osobom z 5 kyu..bo będą miały na "zaś"...no przecież nikt im nie każe od razu uczyć, prawda? A tytuły magisterskie wszystkim studentom pierwszego roku - bo przecież potencjalnie będą magistrami. To tylko kwestia 5 lat, nie? Posłuchajcie sami siebie i puknijcie sie w czoło. Co to jest? Sprzedaż ziemniaków czy nauczanie? Instruktor w momencie pozyskiwania uprawnien nie może być niekompetentny.


Ale w tym momencie puierniczysz glupoty...Kurs instruktorski ma za zadanie przygotowanie Cie od strony metodycznej itd. Po skonczeniu tego kursy masz INSTRUKTORA REKREACJI RUCHOWEJ ze specjalnoscia aikido. Ale przede wszystkim jest to KURS REKREACJI RUCHOWEJ a specjalizacja przy okazji. Niewiele z aikido tak naprawde...
  • 0

budo_yoshi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
Jasssne, ale uczyć aikido mozesz w zgodzie z prawem, prawda? Czyżbym to nie ja pierniczyła głupoty?:))
Y
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie

Zeby uczyć wogóle, trzeba mieć kompleksowa wiedze na dany temat i ciągle ją poszerzeć. Idąc Waszym tokiem rozumowania, moznaby przyznawac uprawnienia instruktorskie osobom z 5 kyu..bo będą miały na "zaś"...no przecież nikt im nie każe od razu uczyć, prawda? A tytuły magisterskie wszystkim studentom pierwszego roku - bo przecież potencjalnie będą magistrami. To tylko kwestia 5 lat, nie? Posłuchajcie sami siebie i puknijcie sie w czoło. Co to jest? Sprzedaż ziemniaków czy nauczanie? Instruktor w momencie pozyskiwania uprawnien nie może być niekompetentny.



Ja akurat zgadzam się z Twoją opinią. Ostatnio spotkałem osobę, która chciała prowadzić ćwiczenia z jednego przedmiotu na jednej z wyższych uczelni. Myślałem, że pęknę ze śmiechu (tak w sobie) jak się o tym dowiedziałem. Tak mi to uzusadniła: że jak magister może prowadzić takie ćwiczenia to on też bo w sumie skończył wyższą uczelnię. :-) :-)
Ot cała filozofia.
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
A zapomniałem dodać, że ta osoba właśnie skończyła studia licencjackie.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
I znowu wraca, dyskutowany już, problem zakładania własnych sekcji przez świeżo upieczonych posiadaczy 1. dana.
Nie mam nic przeciwko sytuacji gdy osoba taka prowadzi zajęcia pod nieobecność bardziej zaawansowanego sensei’a, realizując jakiś przemyślany program, ale dążenie do jak najszybszego „zrobienia papierów” instruktorskich, zdania egzaminu na 1. dan i założenia własnej sekcji, jak dla mnie, jest nieco podejrzane.
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie

Zeby uczyć wogóle, trzeba mieć kompleksowa wiedze na dany temat i ciągle ją poszerzeć. Idąc Waszym tokiem rozumowania, moznaby przyznawac uprawnienia instruktorskie osobom z 5 kyu..bo będą miały na "zaś"...no przecież nikt im nie każe od razu uczyć, prawda? A tytuły magisterskie wszystkim studentom pierwszego roku - bo przecież potencjalnie będą magistrami. To tylko kwestia 5 lat, nie? Posłuchajcie sami siebie i puknijcie sie w czoło. Co to jest? Sprzedaż ziemniaków czy nauczanie? Instruktor w momencie pozyskiwania uprawnien nie może być niekompetentny.


Ale ja nie rozumiem o co sie martwimy. Przeciez taki kurs konczy sie egzaminem - jesli osoba z niskim stopniem zda taki egzamin, to moze nauczac. A ze prawdopodobnie niski stopien oznacza brak doswiadczenia (tak, wiem ze sa wyjatki), to - rowniez prawdopodobnie - takiego egzaminu nie zda. No chyba ze wkraczamy w tok myslenia, ze egzaminy zda kazdy kto zaplaci - ale to juz inny temat...
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
Mucha wkraczasz na dobry tok myślenia :/
Yoshi to są tylko papiery instruktora rekreacji ruchowej, w sumie nic wielkiego.
Jeżeli już się chcesz tak czepiać papierów to może powiedzieć że treningi mogą prowadzić tylko ludzie z papierami trenerskimi( w aikido nie ma. ale można w jakiejś zbliżonej dyscyplinie). Ilu znasz instruktorów z takim przygotowaniem do treningów?
To że ktoś ma dana wcale nie świadczy o tym że będzie lepiej uczył niż jakieś 2 czy 1 kyu, tak samo jak zrobienie magistra nie oznacza od razu że można iść uczyć do szkoły.
Jak ktoś lubi i umie uczyć innych to niech robi papiery na tym 2 kyu i może od czasu do czasu poprowadzić trening, tak żeby zacząć się wprawiać.
  • 0

budo_yoshi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
To Komban: nie zgadzam się z Twoim bagatelizowaniem. Papiery instruktora to glejt na nauczanie. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością aikido nie może nauczać czegokolwiek (np. aerobiku), ponieważ jego specjalnościa jest aikido. Tak...i tu wkraczamy w strefę - płacę, więc zaliczam. Ludzie, zastanówcie się co mówicie...jak człowiek z 2 czy 3 kyu, który najprawdopodobniej nie zna nawet wszystkich technik moze otrzymać papiery nauczyciela? I nei gadajcie mi o wyjątkach, ze ktoś zna techniki..i że jest świetny. Jak jest taki swietny, to nic mu nie przeszkodzi być jeszcze lepszym i poczekac z nauczaniem innych az osiągnie przynajmiej stopień mistrzowski. Takei 3-2 kyu z papierami instruktorskimi to właśnei przyszłe MISZCZE....moze nie Mariany, bo Marian sam w sobie jest klasą:)))) hihihi...ale miszcze...co to jeszcze dobrze od ziemi nie odrośli a już są wazniejsi od samego Ueshiby. I potem rosną te aikidockie zascianeczki co to "szlachcic na zadgrodzie równy wojewodzie"... mistrz świata i okolic z 2 kyu. Luuudzie....rozumu troche!... Stawiajcie poprzeczkę wysoko a nie coraz niżej...
Y
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
Ale jakby sie tak zaczac zastanawiac ... Skoro 1 kyu to za malo, a 1 dan to moze juz nie za malo, to w ktorym momencie dokladnie nastepuje "przeskok"? W chwili, kiedy egzaminator/komisja nadaje delikwentowi 1 dan splywa nagle na niego wielkie oswiecenie i staje sie kompetentnym aby nauczac innych? Oczywiscie pytanie retoryczne. Ale skoro nie w tym dokladnie momencie, to kiedy? Mozna probowac zdefiniowac - np. "wtedy, kiedy jest gotow do zdawania na shodan", albo "kiedy juz dostatecznie dlugo ponosi czarny pas" itp. A ja wroce do swojego poprzedniego watku - przeciez moge chyba zalozyc, ze kurs instruktorski zarowno w czesci ogolnej jak i specjalistycznej jest prowadzony przez ludzi z doswiadczeniem, wiedza i kompetencjami. No to po co definiowac jakies sztywne reguly dotyczace wieku/stopnia/dlugosci stazu itp, skoro egzaminatorzy na kursie za jednym zamachem moga ocenic caloksztalt delikwenta i uznac go za zdolnego, badz nie do nauczania aikido. Jak sie bufon z 4 kyu po 2 latach aikido bedzie pchac, to przeciez nie zda i tyle. A jesli ktos "zaliczy" tylko brzydko mowiac kurs i jego prowadzacy sensei nadal ma przeciez mozliwosc aby nie pozwolic mu na prowadzenie zajec. A jesli sensei jest niedojrzaly, to pozwoli mu prowadzic i bez kursu. A jesli sensei sam zaczal prowadzic zajecia majac niski stopien, to teraz jest juz kompetentny, czy niekompetencja z mlodosci ciagnie sie za nim caly czas?

Dobra, chyba zarysowalem o co mi chodzi. Jesli kurs instruktorski rzeczywiscie mamy traktowac powaznie - to rownie powaznie traktujmy prowadzacych go wykladowcow i zaufajmy ich ocenie, zamiast probowac na sto sposobow okreslac kto moze albo nie byc instruktorem. A jesli i wsrod tych wykladowcow podejrzewamy brak powagi, to caly temat mozna sobie ... skasowac :twisted:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie

Ale jakby sie tak zaczac zastanawiac ... Skoro 1 kyu to za malo, a 1 dan to moze juz nie za malo, to w ktorym momencie dokladnie nastepuje "przeskok"?

Mysle ze to wazne pytania i trzeba sobie je zaczac stawiac.

W czasach prehistorycznych, nie bylo wyboru, prowadzil dojo nawet gosciu z 3 kyu. Ale dzisiaj, w Polsce oraz na swiecie, jest cala masa ludzi z 1 czy 2 danem. Nie ma ZADNEJ potrzeby zeby kazdy, czy nawet co trzeci 1 dan otwieral dojo czy prowadzil zajecia. W rzeczywistosci, uwazam takie cos za zmanierowanie i za znieksztalcenie procesu treningowego. To jest po prostu niepowazne.

Shodan to poczatkujacy, jak sam wiesz, drogi Muho, znasz japonski lepiej niz ja :P 1 dan nie ma nic do pokazywania, a tylko musi sie caly czas uczyc i dostawac solidne baty od bardziej zaawansowanych. Prowadzac zajecia nie tylko nie cwiczy, ale wyrabia sobie psychike "miszcza".
Osobiscie mysle ze "przeskok " nastepuje w okolicy 3 dana. W Japonii nikt ponizej 4 dana nawet sie nie osmieli myslec o prowadzeniu treningow. Ludzi z bialymi pasami nie traktuje sie w zasadzie jako zaangazowanych aikidokow. Zgadzam sie w pelni z Yoshi(no to chyba jest zwykly cud! :wink: ), czasy sie zmienily, poprzeczka jest na innym poziomie.
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Kursy instruktorskie
Mam pytanie:
jaki jest zakres tematyczny kursu instruktora aikido?
są to zajecia z technik aikido, poprawności ich wykonania (może kontrola skuteczności? :twisted: ) czy może bardziej tematy "ogólnotreningowe" - zasady bezpieczeństwa, metodyka treningu ipt.?

k.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024