Skocz do zawartości


Zdjęcie

WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
2184 odpowiedzi w tym temacie

budo_klatrus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
A tak jako kontunuacja rozwarzan na temat neutralnosci karate jako sztuki, oto przemyslenia po moim dzisiejszym treningu. Zapraszam do dyskusji.
Jaka jest idea posidania stopni w karate??? Jaka jest idea ezgaminu i przyznawania kolejnych stopnii???
W czwartek mamy egzaminy. Po raz koleny stwirdzilem, ze nie podchodze do egzaminu, poniewaz nie jestem do niego odpowiednio przygotowany. Nie bylo by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, ze katualnie posidam 2 KYU ktore otzymalem w 1997 roku!!!, czyli 9 lat temu, a od 5 lat regularnie trenuje rozwijajc swoje karate i w pewien sposob przygotowujac sie do egzaminu na kolejny stopien. Najgorsze w tym wszytskim jest to, ze czym dluzej trenuje, tym bardziej odkrywam ile mam brakow i tym bardzie utwierdzam sie w przekonaniu, ze jeszcz nie czas. Po dzisiejszym treningu, stwierdzilem, ze rownie dobrze moglbym zalozyc bialy pas i rozpoczac edukacje karte od poczatku.
ALE.....
Ale jest nadzieja, ze podejde do tego egzaminu!!!
Poruszylm po treningu ten problem w rozmowie z kolega, ktory ropoczal swoja edukacje karate 1987 roku i przygotowuje sie aktualnie do egzaminu na 1Dan. Jego wypowiedz na temat mojego problemu i idei posiadani stopni dala mi wiele do myslenia i pawdopodobnie spowoduje, ze do egzaminu podejde. Ponizej istota jego wypowiedzi wraz z moimi przemysleniami. :-)
Jaka jest idea posiadania stopni w karate??? o czym mowi nam posiadany stopien???
Posiadany stopien mowi nam o poziomie karte jaki prezentuje nie w czasie egzaminu, ale w czasie normalnego codziennego treningu. Mowi nam o tym jak postrzegamy problmeatyke zlozonosci poszcegolnych technik i mechaniki ich wykonania oraz czy potrafimy sami ocenic, na jakim poziomie jest to co sami soba prezentujemy i czy wiem co nalezy jeszcze poprawic. Istota posiadanego poziomu (stopnia) jest to czy prezentujemy wlasciwy poziom obudzeni o 12 w nocy dowlnego dnia w roku i w dowolnym miejscy. Czy nasza technika jest wykonan maksymalnie zarowno jak jestesmy zmecznie, najedzeni, glodni, wyspani lub nie. Nie ma znaczenia w jakich warukach wykonujemy technike, ona zawsze pownna byc maksymalnie poprawna i skuteczna. Jezli podchodzimy do egzaminu po 2-3 miesiacach specjlanych przygotowan, mamy stalowa kondycje, supr dynamike i technike to nie jest to prawdziwy egzamin... jak to powiedzial kolega to sa wtedy zawody, bo taka jest istota zawodow aby osiagnac szczytowa forme i poziom na konkretny dzien i godzine, a istota stopnia jest aby ten poziom prezentowac zawsze i wszedzie. Egzamin jest po to aby egzaminator mogl powiedziec "Ok jezeli to co wlasnie pokzales jest twoim poziomem stnadrdowym, dokladnie to samo prezetujesz na treningu, wykazujesz duze zrozumienie dla problematyki poszczegolnych technik i kombinacji to zasluzyles aby otrzymac kolejny stopien, aby trenujacy z nizszym stpniem mogl przyjsc do ciebie po rade i miec pewnosc, ze to co pokazujesz i mowisz, robisz swiadomie i zgodnie z zasadami". Jeżeli musisz specjalnie przygotowywac sie do egzaminu aby go zdac, to znaczy, ze tak naprwde nie posiadasz wymaganego poziomu. Trzeba byc krtycznym wobec wlasnego karate, ale jednoczesnie trzeba podchodzic do egzminow, aby miec obietywny wyznacznik prezentowangeo poziomu. Oblales, za ta pol roku sproboj ponownie, ale nie przygotowuj sie specjlanie, po prostu ciwcz intensywniej na kazdym treningu. Jezeli znowu oblejesz to nalezy poczekac kolne pol roku lub roku i cwiczyc jeszcze mocnej i uwazniej. W koncu zdasz i bedzie mial swiadomosc, ze to dobry i ugruntowany poziom.

Co Wy na to??? Czekam na komentaze, bo sam jestem bardzo ciekawy jakie macie spjrzenie na te sprawy. Tak czy inczej pwenie do egzaminu podejde... nie czytalem wymagan egzaminacyjnych... nie znam nawet wymaganych technik i kombinacji... ostatni raz pelny kichon wykonalem na egzaminie w 97 roku... ciekawe jak mi pojdzie :) :) :)

A tak anprawde to wszytsko wina DANa (w bardzo pozytywnym znaczeniu) :)

P.S. Do naszej grupy po 8 latach przerwy w trenowaniu dolaczyl Slawek Garbacki. To bardzo ciekawe i motywujace przezycie treningowe... zwlaszcza w kumite :D . Co duzej trenujacy zrozumieja co mam na mysli 8)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.

Trzeba byc krtycznym wobec wlasnego karate, ale jednoczesnie trzeba podchodzic do egzminow, aby miec obietywny wyznacznik prezentowangeo poziomu. Oblales, za ta pol roku sproboj ponownie, ale nie przygotowuj sie specjlanie, po prostu ciwcz intensywniej na kazdym treningu. Jezeli znowu oblejesz to nalezy poczekac kolne pol roku lub roku i cwiczyc jeszcze mocnej i uwazniej. W koncu zdasz i bedzie mial swiadomosc, ze to dobry i ugruntowany poziom.

poklon

Tak powinno być zawsze i w każdej szutce walki, w której w ogóle występują egzaminy. Czy egzaminy jako takie powinny występować to jest inna bajka, osobiście bardzo mi się podoba system z BJJ, ale to nie ta dyskusja.

Jest jedno ale: bardzo nieraz wysokie ceny egzaminów, które czynią nie zdawanie strasznie kosztowną zabawą. No, ale jak kogoś nie stać na podchodzenie co pół roku, to podchodzi co rok, jak nie co rok, to co dwa, i tak dalej. :)
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
Mógłbym się podpisac pod tym co napisał Klatrus. Od siebie dodam jeszcze, że nasz sensei Dario Marchini na jednym z ostatnich zgrupowan tak określił istotę egzaminu: na egzamin nie idę po aby zdobyć cokolwiek... Na egzmian idę wtedy kiedy to już mam, idę po to aby pokazać, że jestem SHO-DAN, a nie po to że chcę być SHODAN...
Klatrus - cieszę się, że dalej trenujesz u znakomitych instruktorów i ze znakomitymi zawodnikami.
Co do poprzedniego Twojego postu napiszę tylko tyle: tak trzymać !
Pozdrawiam i życzę ci abyś pokazał na egzaminie kim naprawdę jesteś w karate...
Oss !
  • 0

budo_pokorny
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
Klatrus masz rację. Wydaje mi sie jednak, ze twoja teoria ma jedno "ale", otóż sprawdza się ona jedynie w przypadku, kiedy założysz ze u zadającego po egzaminie nastąpi spadek formy i powót do poprzedniego poziomu.
Mnie się wydaje ze egzamin to swego rodzaju zachęta aby jeszcze mocniej trenować i jeszcze bardziej przykładać sie. Oczywscie na każdym treningu powinniśmy dawać z siebie wszystko, ale kiedy decydujesz sie na podejscie do egzaminu dostajesz jeszcze wiekszego 'kopa'.
Zaczynasz trenować mocniej, osiągasz dany poziom umiejętnosci i idziesz udowodnić egzaminatorowi iz zasługujesz na stopień. Jednak po egzaminie nabyte umiejetności zostają, nie ulatuą gdzieś tam, a więc w pełni reprezentujesz taki poziom, na jaki wskazuje twój pas.

pozdr
  • 0

budo_klatrus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
Dzieki bardzo za wsparcie i popracie mojego rozumowania... zonacz to, ze jeszcze nie zbladzilem ;-)
Zlamalem sie dzisiaj i przed chwila przejrzalem wymagania egzaminacyjne he he
Nie znam Kanku Dai he he, ale bede sie tym martiwl przed egzaminem... moze zdaze sie nayczyc :)
trzymajcie kciuki... po egzaminie sie odezwe :drinking:
  • 0

budo_klatrus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
POKORNY a i owszem masz racje. Tak naprawde chodzi nam o to samo. Krytykujac specjalne przygotowania do egzaminu mialem na mysli naprawde "specjlane" przygotowania. Zaluzmy, ze trenujesz 2 razy w rygodniu po 2 godziny, a nagle przedegzaminiem (3 m-c przed) zaczynasz dodatkowo trenowac indywidualnie codziennie po 2-3 godziny + rozciaganie + silowka + kondycja. Zdasz fenomnalnie, ale co potem? Wracasz do normalnego treningu i po pol roku mocno odstajesz w szybkosci i efektywnosci w stosunku co do niektorych technik z egzaminu. To normalna reakcja. Kazdy sportowiec osiaga po prze specjlany trening szczyt formy na konkretne dni, potem wraca do normlanego trenowania i wyniki jego spadaja w sposob widoczny. Karate tym powinno wrozniac sie od sprintu czy plywania, ze zawsze prezentujemy rowny lub wzrastajacy poziom. Oczywiscie w karate tez sa zawody i one rzadza sie takimi samymi prawami jak kazda inna dyscyplina, ale my mowimy o egzaminach. Dobrze jest intensyfikowac trening przed egzaminem, ale wypadalo by potem zdbac o utrzmanie tej formu. dobrym przykladem jest ty technika mawashi. Jak dobrze sie rozgrzeje to jyodan kopie plynnie i bez zadnego problemu, ale jak ktos odrwie mnie od biurka w pracy to nieco wyzszy chudan to max. Jakie jest wiec takie moje prawdziwe mawashi??? Raczej to z pracy, to ktore bedzie mialo efekt w kazdej nieprzewidzanej chwili. Jak ktos cie napada na ulicy, to nie mowisz "przepraszam Panowie, ale napdanijcie mnie za 2 miesiace, bo musze sie specjalnie przygotowac".
Pokorny masz calkowicie racje, ze egzamin ma dac ci kopa i cie zmotywowac. Sam piszesz, ze osiagsz dany poziom i idziesz go jak najlepiej zaprezentowac na egzaminie. Pytanie tylko jak osigasz ten poziom. Czy tylko chwilowo, czy w sposob trawaly. Pamietaj takze, ze egzamin nie jest celem treningu tylko srodkiem treningowym. Optymlna forma przyznawania stopni byloby kryterium codziennego trningu. Chodzi o to, ze trenujesz normalnie bez nastawienia na stopien, egzamin itd. i w pewnym momencie po treningu podchodzi do ciebie instruktor i mowi, ze od nastepnego treningu mozesz juz zmienic kolor pasa. Zmieniasz kolor pasa i trenujesz dalej i tylko od jak trenujesz codziennie zalezy kiedy instruktor kolejny raz podejdzie do ciebie, czy po pol roku czy po 5 latacj... a moze juz nigdy.
Tak naprawde jezeli sam rozumiesz i znasz swoje karate to sposob podejsci/przygotowania do egzaminu zawsze bedzie odpowiedni.
  • 0

budo_klatrus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
No i zdalem. Skonczylo sie przedszkole i zaczelo sie karate.
Oczywiscie egzamin oceniam miernie... ale ma to swoje plusu... gorszy juz nie bede wiec teraz moge juz tylko podnosic jakosc mojego karate :)
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
Gratulacje!
  • 0

budo_macp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.

No i zdalem. Skonczylo sie przedszkole i zaczelo sie karate. :)

Ekstra klatrus!! Juz myslalem ze sobie odpuscisz. Egzamin u senseja Krzysztofa to nie byle co. Wiem, bo sam zdawalem u niego 2 razy. Teraz droga do shodana stoi przed toba otworem >> juz najwyzszy czas kolego :)
Pisales wczesniej, ze specjalne przygotowania do egzaminu nie sa potrzebne. Twierdzisz, ze powinno sie zdawac z tzw "marszu". Mysle ze sprawdza sie to jedynie wtedy gdy zdajesz egzamin u instruktora, ktory prowadzi z toba treningi / wzglednie grupy instruktorow z ktorymi masz kontakt. Twoj instruktor zna twoje mozliwosci, widzi twoje postepy.
Przede mną jak i przed moimi kolegami z W.S.I. stoi nie lada wyzwanie. Egzamin przed Maestro Hiroshi Shirai...
i wiesz co? >> wolimy nie ryzykowac :) Przygotowujemy sie i to bardzo ostro.
Pozdrowienia z Chojnic
  • 0

budo_klatrus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
Do konca walczylem z myslami... bo sie nie przygotowalem... ale zeby samemu nie zaprzeczac swoim slowa to podszedlem ... fuksy tez sie licza :)
Macp masz troche racji z tym zdawaniem. Biorac jednak pod uwage warunki optymalne, jezeli na codzien prezetujesz dany poziom, to nie ma znaczenia czy zdajesz u swojego instruktora czy u zupelnie obcego. Zakladajac optymalnie, ze kazy egzaminitor stosuje identyczne kryteria , mojac odpowiedni poziom na codzien, powinienes zdac z marszu u kazdego.
Tak czy inaczej w sytuacji Waszego przyszlego egzaminu juz zaczalbym intenesywne przygotowani choc tak naprawde nie mam pojecia kiedy ma sie odbyc ten egzamin. Biorac jednak pod uwage osobe egzaminatora, kazda ilosc czasu to za malo czasu.
Kiedy przewidujecie ten egzamin??? Przyjade potrzymac kciuki za Was. 8)
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.

Kiedy przewidujecie ten egzamin??? Przyjade potrzymac kciuki za Was. 8)



Grupa DAN - egzaminy na stopnie mistrzowskie !!!
BRAUNSCHWEIG, 16-17.06.2007 r.
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
Zapraszam wszystkich członków W.S.I. Poland posiadających brązowe i czarne pasy na szkolenie w Wałczu, które odbędzie się w sobote 06.01.2007 roku. Szczegóły znajdziecie tutaj:http://www.karate.walcz.pl/content.php?cms_id=104
  • 0

budo_ziellik
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 353 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chojnice/Człuchów
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
Hej co taka cisza na forum?Co tam u was?Juz obudzeni ze swiatecznego letargu?Wybieracie sie do Wałcza?Jak postepy w treningach?

Chojnice sie nie popisaly jesli chodzi o organizacje ale za to bedziemy chcieli te plame naprawic frekwencja. Do Walcza chcemy przyjechac 10-15 osobowa ekipa.Oczywiscie mam na mysli ekipe z Trojmiasta : Chojnice-Czersk-Tuchola :D

Pozdrowienia dla @ll i do zobaczenia w sobote
  • 0

budo_goguś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chojnice- Konitz

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
Też mi się wydaje,że nadrobimy to obecnością.Trochę nas będzie. Ja już odliczam dni do soboty i ćwiczę kihon :)

Wszystiego najlepszego w Nowym Roku 2007. Oby to był pamiętny rok karate W.S.I. Poland, w tym również dnia z Braunschweigu.

pozdrawiam, ;)
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
Pelplin tez bedzie sztuk 4 :)
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
W Krzyżu będą tylko zawody? Z tego co pamiętam miało też być seminarium, ale w kalendarzu imprez go nie ma :? ....
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
Niestety okazało się, że w tym samym terminie mamy zjazd na studiach więc nas w Krzyżu Wlkp. nie będzie... Mamy jednak profesjonalnych organizatorów, wykwalifikowany zespół sędziowski więc o zawody jesteśmy spokojni - napewno będa super - zresztą jak każdego roku !
  • 0

budo_ziellik
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 353 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chojnice/Człuchów
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
Witam jak tam po seminarium w Wałczu? Jakie wrazenia? Jesli chodzi o mnie to jak zwykle jestem bardzo zadowolony z wykonanej pracy.Swojej i ogolu. Dan na drugim treningu dal nam w kosc przy Kanku-dai. Ale dzieki temu teraz juz wszyscy wiedza jak to ma wygladac. Teraz musimy dazyc zeby na nastepnym seminarium byly postepy i zeby Dan byl zadowolony z pracy jaka teraz kazdy z nas musi wykonac we wlasnym dojo.
Tak na marginesie do egzaminu zostalo zaledwie 159 dni :D Wiec czasu coraz mniej. Jestem CIekawy czy macie jakies plany zmozonych treningow na te 158 dni przed egz?

Pozdrowienia dla @ll

PS Tez macie takie zakwasy jak ja? Najwieksze mam zakwasy yyyy.... miesni posladkowych czyli krotko mowiac mam zakwasy na d.... :D
Ale cala reszta tez mnie boli.
  • 0

budo_goguś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chojnice- Konitz

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.
Ziellik

Tez macie takie zakwasy jak ja? Najwieksze mam zakwasy yyyy.... miesni posladkowych czyli krotko mowiac mam zakwasy na d.... Very Happy


Ja się również przyznaje do tych zakwasów na d... tak jak i całej reszty :P

Również pozdrawiam, było super!!! 8)
  • 0

budo_włochata
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze W.S.I. ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: WORLD SHOTOKAN INSTITUTE W.S.I.

Ziellik

Tez macie takie zakwasy jak ja? Najwieksze mam zakwasy yyyy.... miesni posladkowych czyli krotko mowiac mam zakwasy na d.... Very Happy


Ja się również przyznaje do tych zakwasów na d... tak jak i całej reszty :P

Również pozdrawiam, było super!!! 8)


to ja tez sie przyznaje :P ale juz przechodzi ...szkoda :P

no plan jest na 158 dni ale owiany tajemnica :lol:

do jutra. pozdr
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024