Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?
Mam mały dylemat pseudoetyczny. :)

Z jednej strony przemawia do mnie idea wyniesiona z tradycyjnego, niesportowego karate, mówiąca, że walka to ostateczność, że powinno się jej unikać za wszelką cenę itp.

Z drugiej strony - lubię sobie powalczyć. :twisted: Zawsze lubiłem i jakoś mi nie przeszło. A to zamiłowanie wyraźnie kłoci się z powyższą szlachetną ideą. :(

Macie podobne dylematy? :?:
Jak sobie z nimi radzicie? :?:

Ja na przykład staram się bezwarunkowo unikać jakichkolwiek tzw. 'starć ulicznych'. (Co czasem wcale łatwe nie jest. Zwłaszcza jak człowiek zdenerwowany, a tu mu ktoś... :evil: Ech, szkoda gadać. Grunt, że się udaje opanować. :D ) A potrzebę walki realizuję sobie na treningach w sekcji lub (rzadziej ostatnio), na treningach z kolegami (sparingi tajbokserskie itp., kulanie :D , walka wolna na bokkeny :) itp., itd.)

Do końca nie mam jednak przekonania, czy te walki nie pozostają, w sumie, w opozycji do idei walczenia tylko w samoobronie. :? Znam tradycjonalistów, którzy tak właśnie uważają.
A ja co? Odstępca i agresywny maniak przy nich jestem... :cry:

Oczywiście osobiście sądzę, że takie walki są bardzo pożytecznym elementem treningów, niezbędnym dla współczesnego karateki, który ma (na szczęście :!: ) stosunkowo małe szanse testować swoje karate w realnych warunkach (jak to na Okinaiwe ponoć często bywało :) ). Nie robię tego jednak tylko dlatego, że to dobry trening. :cry: Robię to, bo mnie to bawi i to lubię. :twisted: A to już z ideałami karate w zgodzie nie pzostaje... :?

Co Wy na to? :?:
Zwracam się głównie do nielicznych 'karateków tradycjonalistów', bo zapewne 'karatecy sportowcy' siłą rzeczy takich dylematów wcale nie mają.

Pozdrawiam :D
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?
To Ci nie odpowiem :)

Dobra zartuje. Jestem dokladnie tego samego zdania co Ty. Uwazam ze walka na treningach czy sparingi z kolegami sa super i nie moge bez nich zyc. Slowem - gdybym nie bil sie na treningach czy z ludzmi, ktorzy tego chca to pewnie robilbym to na ulicy... A na ulicy staram sie unikac jakichkolwiek starc, bo nigdy nie wiadomo co sie moze zdarzyc.

Moj znajomy kiedys powiedzial: kocham treningi - ja walne kolege po mordzie, kolega mi odda i wszyscy sa szczesliwi... I o to chyba chodzi :wink:
  • 0

budo_klebber
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?
Gdyby walka klocila sie z idea Karate-Do to Gichin Funakoshi nie wprowadzał by jiyu kumite.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?
Też w sumie nie tradycjonalista, ale...

...walka TAK ale nie w full-kontakcie (kontuzje), preferuję light-kontakt (walka ciągła), trochę grapling (w którym mam jeszcze małe doświadczenie), no jeszcze knock-down - ale niby głowa bezpieczna, ale te kontuzje...

...czasem jest tak, ze po jakiejś cieżkiej walce (np. zawody, kontuzje) mam dość konfrontacji na parę tygodni...

...a walka realna, na ulicy - to jest jak burza, jak wypadek, jak katastrofa - przydarza sie nagle, najczęściej jak zupełnie się tego nie spodziewasz i np. kiepsko się czujesz czy coś (może w takim momencie jestes "wyczuwany" jako ofiara) bo jak czuję sie "mocny" to wszyscy jakoś chodzą z drogi...
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?
A co to by było karate bez walki? Na ulicy walcze jak nie ma innego wyjścia, i narazie nie dostałem. A treningowo? jasne, oczywiście ale nie full, bo i po co, tylko się człowiek kontuzji może nabawić.
  • 0

budo_buasheii
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?

Gdyby walka klocila sie z idea Karate-Do to Gichin Funakoshi nie wprowadzał by jiyu kumite.


Funakoshi i jiyu kumite? To chyba jakiś absurd... On bredzi czy to ja majacze? :P
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?
Wolna walka była cześcią karate zawsze !!!! Uczniowie Funakoshiego wprowadzili tylko sportową walke na zasadach semi kontaktu.

A to że niby tradycjonaliści mówią że na okinawie nie walczono to żart chyba jakiś.
  • 0

budo_buasheii
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?
Ja się tam nie znam, powtarzam tylko co słyszałem...

A walka w treningu karate to, moim zdaniem, jedna z podstaw, w końcu to Sztuka Walki. Więc walka jest tu podstawą...
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?

A to że niby tradycjonaliści mówią że na okinawie nie walczono to żart chyba jakiś.



Może po prostu sie boją znam z widzenia takiego z czarnym pasem co tylko kata robi :wink: .
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?
Trening bez sińców, to trening stracony. :)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?

...walka TAK ale nie w full-kontakcie (kontuzje), preferuję light-kontakt (walka ciągła), trochę grapling (w którym mam jeszcze małe doświadczenie), no jeszcze knock-down - ale niby głowa bezpieczna, ale te kontuzje...

Nawet zawodowcy nie walczą na treningach cały czas na ful. Takie walki są potrzebne także, ale masz absolutną rację, że ze względu na ich kontuzjogenność warto trenować sobie sparingi wszelkiego rodzaju na pewnym, hm... luzie. :wink: Zwłaszcza w tzw. pełnej formule. Można wtedy powalczyć sobie często, wyrabiać odpowiednie nawyki i nie leczyć kontuzji miesiącami. :D

...a walka realna, na ulicy - to jest jak burza, jak wypadek, jak katastrofa - przydarza sie nagle, najczęściej jak zupełnie się tego nie spodziewasz i np. kiepsko się czujesz czy coś (może w takim momencie jestes "wyczuwany" jako ofiara) bo jak czuję sie "mocny" to wszyscy jakoś chodzą z drogi...

Aktualnie od dawna nikt mnie nie zaczepia :D , ale kiedyś też miałem podobne refleksje. Jak już ktoś się przyczepił to nigdy nie wtedy, kiedy byłem 'gotowy do potencjalnego boju' :) , a wtedy kiedy miałem kontuzję, albo kiedy niosłem za pazuchę cztery cenne butelki wina, albo szedłem cały w aniłkach, pięknie przyodziany i rozmarzony do mej ukochanej, albo przynajmniej kiedy chciało mi się kupę. :) I jak tu walczyć w takich momentach? Nawet gdyby nie opory etyczne, byłoby to hm... trudne. :) Pozostawały dyplomacja, odwrót, lub nawet zebranie po gębie.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?

Funakoshi i jiyu kumite? To chyba jakiś absurd... On bredzi czy to ja majacze? :P

Ujmę to tak: Ty nie majaczysz. :wink:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?

Wolna walka była cześcią karate zawsze !!!! Uczniowie Funakoshiego wprowadzili tylko sportową walke na zasadach semi kontaktu.

A to że niby tradycjonaliści mówią że na okinawie nie walczono to żart chyba jakiś.

Owszem, bywało podobno, że nauczyciel w celu zademonstrowania skuteczności i zastosowania niektórych technik zlał ucznia boleśnie. :)
Walk między uczniami nie było na treningach, bo nie było grupowych treningów. :)
A jeśli walczono w innych sytuacjach to już na ostro.
Było nawet takie powiedzonko, o walce dwóch mistrzów: "Gdy walczą dwa tygrysy to jeden ginie, a drugi jest przynajmniej ciężko ranny." :wink:
  • 0

budo_klebber
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?
Heh cos mi sie pomylilo :D Funakoshi przeciez glownie kata cwiczyl :D
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?

Ja się tam nie znam, powtarzam tylko co słyszałem...

A walka w treningu karate to, moim zdaniem, jedna z podstaw, w końcu to Sztuka Walki. Więc walka jest tu podstawą...

Dla niektórych podstawą może być 'sztka', a nie 'walka' sama w sobie. :wink:
Osobiście bardzo szanuję także taką postawę.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?

Może po prostu sie boją znam z widzenia takiego z czarnym pasem co tylko kata robi :wink: .

A może to kwestia zasad?
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?

Trening bez sińców, to trening stracony. :)

'Sińce' ok. :wink: Ale zwichnięcia i inne kontuzje wymagające zwieszenia treningów, to już inna sprawa... A w ostrej walce całkiem o nie łatwo. :?
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?
Jak sam pisałęś, we wszystkim trzeba nieco luzu i umiarkowania.
Ale zawszeć to miło, porównać "ordery" po treningu.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?
najbardziej orginalny siniak miał kiedyś mój brat - na klacie - odciśniętą na sino dłoń z widocznymi 4 palcami - pamiątka po walkach knock-down ze zmianą w parach (czyli nie wiadomo kto nabił taki "order")
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycjonaliści, lubicie walczyć? A jak tak, to czy to źle?
Ps: coś a`la CZRNA DŁOŃ SETA - jak ktos kojarzy o co chodzi



sorry za off`a
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024