Skocz do zawartości


Zdjęcie

Te Kata sa nieziemko trudne...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
162 odpowiedzi w tym temacie

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Te Kata sa nieziemko trudne...
poaptrzyłem na te obrazki...i juz wiem ze wy jestescie nieziemsko wyrozumiali aby trenowac tak skomplikowane formy :)
  • 0

budo_modzewa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Elbląg (DresSiti)/Grecyja
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
to tylko na poczatku tak wyglada.. ale w sumie wystarczy ruchy zapamietac i jest git :)
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
ech, nigdy nie zrozumiem kata
zupełnie jakby bokser miał walke z cieniem rozgrywać zawsze dokładnie tak samo, wygląda toto (kata) nawet ładnie ale sensu powtarzania wszystkiego w ciągle tych samych sekwencjach ruch nie widzę
Czy byłoby obraza dla karate gdyby ćwiczący zrobil sobie kata jak bokser walke z cieniem - dowolnie kombinując co mu do łba przyjdzie?

sorry za mały OT
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Ale walka z cieniem też jest oczywiście formą treningu w karate.
Kata są jedną tylko z form, niestety często przeważająca. Kata to taka jakby książka. Zawiera techniczne i taktyczne pomysły jej twórcy, najczęściej twórcy stylu. Jest to dobre szczególnie w nauczaniu seminaryjnym. Przyjeżdza mistrz, naucza kata, a my potem możemy wyłuskać z niego to co nas interesuje, techniki, kombinacje, rzuty, dźwignie itp.
Ale jak mówię, jest to jedna z form treningu i nie powinna być według mnie przekładana ponad inne.
  • 0

budo_ronja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

Czy byłoby obraza dla karate gdyby ćwiczący zrobil sobie kata jak bokser walke z cieniem - dowolnie kombinując co mu do łba przyjdzie?


W żadnym wypadku! Jaka obraza? U nas ćwiczy się w ten sposób bardzo często. :!:

A tak ze swojego doświadczenia to powiem, że na początku jest trochę kłopotu z tą walką z cieniem, bo człowiek jeszcze mało umie, nie potrafi połączyć uderzeń i kopnięć w jakieś sensowne serie. Skupia się na technice i "co dalej" zamiast wyobrażać sobie ruchy przeciwnika. A kata pozwala właśnie wbić sobie do głowy pewne sekwencję ruchów, które ktoś tam obmyślił i dopracował i które z powodzeniem można użyć w walce wprowadzając pewne modyfikacje według własnej inwencji.
Myślę, że kata stanowią pewną bazę technik, na której można budować i według której można rozwijać pewne scenariusze walki. Trzeba tylko dbać o to aby interpretacja kata cały czas trzymała się idei realnej walki, a nie przeistoczyła się w popisy sprawnosci itp.
  • 0

budo_vop23
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 613 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Nigdy nie przejmowalismy sie kata a zawsze bylismy dobrymi fighterami :wink:
A niektore kata to dziwolagi.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

ech, nigdy nie zrozumiem kata
zupełnie jakby bokser miał walke z cieniem rozgrywać zawsze dokładnie tak samo, wygląda toto (kata) nawet ładnie ale sensu powtarzania wszystkiego w ciągle tych samych sekwencjach ruch nie widzę
Czy byłoby obraza dla karate gdyby ćwiczący zrobil sobie kata jak bokser walke z cieniem - dowolnie kombinując co mu do łba przyjdzie?

sorry za mały OT

Spójrz na to tak - w boksie także masz kilka stałych kombinacji, których się każdy powinien nauczyć. :wink:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
A co do przydatności kata, to przydatne w samoobronie są jedynie takie krótsze 'wycinki' wraz z ich interpretacją (ćwiczoną z partnerem).
Nikomu nigdy nie uda się w walce zastosować całego kata. :)
Po co zatem się ich uczyć, takich długich i skomplikowanych, zamiast tylko wybranych sekwencji, jak na 'combatach'?
Ja po prostu lubię. :D
Do tego, jest to ćwiczenie pamięci i koncentracji. :)
  • 0

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Kata się nie stosuje w walce. To jest przede wszystkim pewien rodzaj medytacji i utrwalenia podstawowych technik, chociaż dla mnie ten pierwszy element jest dla mnie ważniejszy. Kata przecież na ulicy się nie stosuje :D , to rodzaj medytacji, ala tai chi tylko troszke bardziej dynamiczne.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

Kata się nie stosuje w walce. To jest przede wszystkim pewien rodzaj medytacji i utrwalenia podstawowych technik, chociaż dla mnie ten pierwszy element jest dla mnie ważniejszy. Kata przecież na ulicy się nie stosuje :D , to rodzaj medytacji, ala tai chi tylko troszke bardziej dynamiczne.

W twoim stylu nie. W okinawańskich tak. :wink:
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

to tylko na poczatku tak wyglada.. ale w sumie wystarczy ruchy zapamietac i jest git :)


Powodzenia z takim podejsciem :lol:

Nigdy nie wykonasz kata poprawnie jesli bedziesz do tego tak podchodzic, nigdy, powtarzam jeszcze raz nigdy :!: :!: :!: :!:

Kata trzeba rozumiec, znac bunkai, cwiczyc je tak jakby sie walczylo. Kazde kata ma swoj rytm, logicznie polaczone sekwencje....

Powiem ci, ze ktos kto sie zna na Karate, ma doswiadczenie. Na przyklad dobry sedzia na zawodach od razu widzi kto malpuje tylko ruchy (tak jak ty :) ) a kto rozumie to co robi. Uwierz to naprawde widac :!:
  • 0

budo_nie_ja1
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Wiecie co, gdybym miała robić kata według tych wklejonych obrazeczków to bym miała duże trudności :) . Dla mnie to jest nieprzejżyste i wogóle tam mało widzę-może mam taki punkt patrzenia akurat :) . Już szybciej zakumać coś z filmików.
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Chyba kazdy mialby z tym jakis maly problem. Ale to nic. W ten sposob nie mozna sie nauczyc kata. Nawet jesli ktos zapamieta te ruchy to rysunek nie odda nawet w czesci poprawnosci techniki. Zawsze bylo tak, ze czlowiek uczyl sie od czlowieka. Obrazki i filmy moga byc uzupelnieniem dla kogos kto trenuje kilka lat i wie z doswiadczenia jakie znaczenie maja kata.
Zapamietac same ruchy to nie to samo co poznac i zrozumiec kata, czyli bunkai, zmienne tempo wykonania i odpowiedni oddech. Do zrozumienia i prawidlowego cwiczenia tych elementow wiedzie dluga droga. I to nie wszystko. Poznac nie znaczy jeszcze umiec. Umiejetnosc zastosowania wiedzy zawartej w kata przychodzi po dlugim i wytrwalym cwiczeniu, oczywiscie w prawidlowy sposob.
Pozdrawiam
  • 0

budo_modzewa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Elbląg (DresSiti)/Grecyja
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

to tylko na poczatku tak wyglada.. ale w sumie wystarczy ruchy zapamietac i jest git :)


Powodzenia z takim podejsciem :lol:

Nigdy nie wykonasz kata poprawnie jesli bedziesz do tego tak podchodzic, nigdy, powtarzam jeszcze raz nigdy :!: :!: :!: :!:

Kata trzeba rozumiec, znac bunkai, cwiczyc je tak jakby sie walczylo. Kazde kata ma swoj rytm, logicznie polaczone sekwencje....

Powiem ci, ze ktos kto sie zna na Karate, ma doswiadczenie. Na przyklad dobry sedzia na zawodach od razu widzi kto malpuje tylko ruchy (tak jak ty :) ) a kto rozumie to co robi. Uwierz to naprawde widac :!:


dzieki ze mnie uswiadomiles bo naprawde bylam tego nieswiadoma.. ciesze sie ze tak znasz mnie ze mozesz sie o mnie wypowiadac... :?
widac ze nie zrozumiales mojej poprzedniej wypowiedzi, ale to juz Twoj problem
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

dzieki ze mnie uswiadomiles bo naprawde bylam tego nieswiadoma.. ciesze sie ze tak znasz mnie ze mozesz sie o mnie wypowiadac... :?
widac ze nie zrozumiales mojej poprzedniej wypowiedzi, ale to juz Twoj problem


Tak wynika z twojej wpowiedzi. Przeczytaj uwaznie
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
"""to tylko na poczatku tak wyglada.. ale w sumie wystarczy ruchy zapamietac i jest git""

Fakt nie znam cie,ale to wywnioskowalem z twojego posta.

Jesli tak nie jest, to radze na przyszlos pisac rozwazniej. Bu tu na forum nikt nas nie zna i tylko poprzez posty wystawiasz sobie opinie :) :wink:

pozdrawiam :wink:

nie goraczkuj sie tak, bo zlosc pieknosci szkodzi :wink:
  • 0

budo_modzewa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Elbląg (DresSiti)/Grecyja
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
wiem co pisze i chodzilo mi o to, ze jak juz znasz ruchy kata to nie wydaje Ci sie ono wcale takie zagmatwane jak to uwazaja Ci ktorzy nie trenuja karate. Tylko o to mi chodzilo...
  • 0

budo_kyokushin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
NO widzisz i dziewczyna wytłumaczyła o co jej chodzi.
Właściwie o co ci choci co??????
8O 8O
heheh (żartowałem)

CO do tematu to jestem zdania,( już wcześniej wyrażonego ) że nauka kata bez interpretacji du dupa nie robota. A co do zastosowania to też już padło ale powiem wybrane sekwencje.
np. podoba mi się interpretacja z saienchin rzutu- sensei mi zademonstrował osobiście i powiem że wydaje się być skuteczne. Musze spróbować na kimś HIHIHI :)
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...

zupełnie jakby bokser miał walke z cieniem rozgrywać zawsze dokładnie tak samo,...


Ale mozesz zrobic tak. Cwiczysz jedno kata, pozniej np. zmieniasz pewne elementy, np. w heian shodan zuki na geri, pozniej robisz w ten sposob, ze np. zmieniasz bloki, trenujesz ura kata, ushiro itd. itp. w takim wypadku z jedno mozesz robic na kilka, kilkanascie sposobow a jezeli nauczysz sie kilka dziesiat kata i kazde bedziesz potrafil zmienic i wykonac w kliku wariantach to juz Ci wyjdzie kilkaset i wtedy zniknie problem wykonywania w kolko tego samego.
  • 0

budo_reed_88
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Te Kata sa nieziemko trudne...
Powiem jednym słowem, albo dwoma ;)
KATA JEST COOL
to są 3 ale szczegół.

Ćwicze ją codziennie, rano w kuchni zanim do szkoły pojadę po szkole i w czasie szkoły, jednym słowem WSZĘDZIE gdzie sie da i o każdej porze.
Mam 9 kyu i umiem kata do brążowego pasa włącznie, w chwili obecnej ucze sie kata do 32 dana. Niepowiem że są łatwe jeszcze w moim wypadku gdzie nieznam jeszcze wszystkich uderzeń itp. ale niepoddaje sie i ćwicze, bo wiem że kiedyś to wykorzystam w walce odruchowo jak dziecko łapiące piłke ~!!~ i wygram dzięki kata.
KATA JEST COOL powtarzam sie ale taka jest prawda.
NarAZIE
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024