Skocz do zawartości


Zdjęcie

ataki w aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
220 odpowiedzi w tym temacie

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Widziałeś kiedyś atakującego boksera? Możesz się śmiać, ale mnie osobiście lewy prosty bardziej przypomina wystrzeloną kulę ognia niż "atak po linii".
  • 0

budo_macex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Atak boksera jest szybki ale zawsze ma jaką linię. Jak strzelasz z uzi to każda kula leci po jakiejś trajektori, co nie??
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Wystrzelony "fajerbol" też ma jakąś linię. I nadchodzące tsunami. I w ogóle wszystko co się porusza we w miarę określonym kierunku.

Może ja jestem po prostu ograniczony, albo coś.

Może mi ktoś wytłumaczyć jak wygląda (tak krok po kroku) zejście z linii ataku?

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_pecado
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
W największej ogólności - zmiana dystansu w kierunku ciut innym niż dana linia w danym momencie.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
O sabaki czyli zejściach z linii ciosu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

Bo za cholerę nie mogę sobie tego wyobrazić realizowanego na mojej skromnej osobie :roll: a ciekaw jestem niemożebnie jak to by wyglądało.

Pozdrawiam,
AdamD

Spokojnie, Adam, bo ci sece jeszcze wyskoczy :)
  • 0

budo_macex
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Chodzi o to, że przed tsunami ma szeroką linię i dlatego nie da się z niej zejść. Cios obejmuje trochę mniejszy teren, jak sądze.
  • 0

budo_emerque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

Wystrzelony "fajerbol" też ma jakąś linię. I nadchodzące tsunami. I w ogóle wszystko co się porusza we w miarę określonym kierunku.

Może ja jestem po prostu ograniczony, albo coś.

Może mi ktoś wytłumaczyć jak wygląda (tak krok po kroku) zejście z linii ataku?

Pozdrawiam,
AdamD


krok po kroku:
1) atakujacy i broniacy sie (np. ich srodki ciezkosci) tworza linie w momencie wyprowadzenia ataku (pomijam sierpowe i kopniecia okrezne, ze wzgledu na mozliwosc uogolnienia do ataku prostego [nie czepiaj sie, cwiczylem kickbox wiec mniej wiecej wiem o czym mowie]).
2) "Zejscie z lini ataku" to wyjscie z aktualnej lini (takiej jak w pkt 1). (Aktualnej, bo oczywiscie natychmiast powstaje nowa.) zejscie takie przebiega czesto ze skroceniem dystansu, oraz wejsciem w strefe "martwa" atakujacego.
Tak mniej wiecej to wyglada. Oczywiscie jest to bardzo uogolnione.
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Czyli unik i skrócenie dystansu?
  • 0

budo_emerque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

Czyli unik i skrócenie dystansu?


Nie dokońca. Unik można zrobić tylko częścią ciała, a zejście trzeba całym. Ale tak ogólnie coś w tym stylu.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

Atak boksera jest szybki ale zawsze ma jaką linię. Jak strzelasz z uzi to każda kula leci po jakiejś trajektori, co nie??


Qrcze, zaraz dojdziemy do filmu "Equlibrium" i słynnych Gun kata (dla tych co nie widzieli, chodzi o unikanie kul, tyle, że nie matriksowo, a przez "wyczuwanie" gdzie przeciwnik ma zamiar strzelić - coś jak aikido :wink: )
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
No dobra ... zejście całym ciałem z linii lewego prostego? Emerque, jesteś z Wawy - może kiedyś mi to pokażesz tak na luzie?
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

No dobra ... zejście całym ciałem z linii lewego prostego? Emerque, jesteś z Wawy - może kiedyś mi to pokażesz tak na luzie?


Właśnie też nie mogę sobie tego jakoś wyobraźić
  • 0

budo_rip
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 414 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RIP

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
bo tego sie nie da zrobic. Mozna ewentualnei cofnąć sie do tyłu (przy odpowiedniej odleglosci i wuczuciu dystansu oraz szybkosci!) lub poprostu zbic ten lewy prosty , ale zejsc CALYM ciałem z linni lewego prostego sie nie da i juz. Zejscie z linni ataku mozemy wykonac przy jakis kombinacjach ciosów atakujacego i przemieszczajacego sie w naszym kierunku przeciwnika.

Z moich skromnych doswiadczen.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

bo tego sie nie da zrobic. Mozna ewentualnei cofnąć sie do tyłu (przy odpowiedniej odleglosci i wuczuciu dystansu oraz szybkosci!) lub poprostu zbic ten lewy prosty , ale zejsc CALYM ciałem z linni lewego prostego sie nie da i juz. Zejscie z linni ataku mozemy wykonac przy jakis kombinacjach ciosów atakujacego i przemieszczajacego sie w naszym kierunku przeciwnika.

Doszedles do podstawowego zalozenia, na ktorym sie opiera zejscie z linii ataku. Zeby moc zaatakowac, atakujacy musi skrocic dystans, przemieszczajac sie i od razu zaatakowac. W tym samym czasie broniacy moze sie tez przemiescic. Standardowym rozwiazaniem jest wejscie do przodu z zejsciem z linii ataku, wycofywanie sie jest taktycznie bez sensu.

Co do porownywania zejscia z linii do unikow, to to sa pojecia z innych dziedzin, wiec to troche tak jak porownywac beret do kapelusza albo jezyk slowacki do czeskiego. Niby podobne, sluza do tego samego, ale jednak inne. Aikidocy od pierwszego treningu przez wiele lat ucza sie zejscia z linii, a nie unikow, a bokserzy unikow, a nie zejsc z linii. Po czym aikidoka nie moze zrobic uniku i juz, a bokser nie moze zejsc z linii ataku i juz.
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

Aikidocy od pierwszego treningu przez wiele lat ucza sie zejscia z linii, a nie unikow, a bokserzy unikow, a nie zejsc z linii. Po czym aikidoka nie moze zrobic uniku i juz, a bokser nie moze zejsc z linii ataku i juz.[/b]

i tu jest problem w twoim rozumowaniu-aikidoka rzeczywiscie niespecjalnie zrobi unik,bo go po porstu nie umie.natomiast w boskie uczy sie schodzenia z linii jak i unikow.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

Aikidocy od pierwszego treningu przez wiele lat ucza sie zejscia z linii, a nie unikow, a bokserzy unikow, a nie zejsc z linii. Po czym aikidoka nie moze zrobic uniku i juz, a bokser nie moze zejsc z linii ataku i juz.

i tu jest problem w twoim rozumowaniu-aikidoka rzeczywiscie niespecjalnie zrobi unik,bo go po porstu nie umie.natomiast w boskie uczy sie schodzenia z linii jak i unikow.

Ba! Mnie na boksie uczyli rowniez padow, przewrotow i hon-kesa-gatame, ale z zejsciem z linii z linii zetknalem sie dopiero na aikido.

Swoja droga, moze ty potrafisz wytlumaczyc Adamowi i RIPowi, co to jest zejscie z linii i czym sie rozni od uniku?


Wracajac do tematu:
istnieja szkoly aikido, w ktorych nie uczy sie ataku,
istnieja rowniez szkoly boksu, w ktorych nie uczy sie zejscia z linii ataku,
istnieja tez szkoly judo, w ktorych nie uczy sie walki w parterze
istnieja tez szkoly bjj, gdzie nie uczy sie stojki
istnieja szkoly karate, w ktorych nie uczy sie rzutow.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

Wiesz, ale to jest tak, że jak ktoś tylko "pokazuje intencje" uderzenia głową, ale nigdy nawet przez chwile nie istnieje zagrożenie dostania z bani, to tak naprawdę uczysz się ... sam nie wiem czego się uczysz, ale na pewno nie obrony przed "bańką".


Z tą intencją to chyba opacznie zrozumiałeś. Chodziło mi o to, że jak ćwiczymy ataki "chwytane" to zawsze przy założeniu, że ma po nim nastąpić atak uderzany. O to chodziło z intencją uderzenia. A jak uke atakuje i uderza to istnieje jak najbardziej możliwość dostania z bańki, czy np kolanem. Nas sensei też opieprza, jak atak trafia obok tori.

A atak uderzany zawsze ma linię. Jak coś się porusza, to MUSI istnieć wektor ruchu, no chyba, że ruch nie istnieje (Zenon z Elei też tak twierdził :wink: :wink: ),a le to mi o Matrix zahacza...
  • 0

budo_rip
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 414 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RIP

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido
Prorock ,alez mysle ,ze ja wiem czy jest "zjescie z linni"

zejscie z linni ataku(w przypadku nacierania przeciwnika)- całym ciałem

zejscie z linni ciosu(przeciwnik statyczny,badz nacierajacy i wyporowadzajacy ciosy)- unik .
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: ataki w aikido

przeciwnik statyczny.

statyczny???
jak to statyczny???
W jakiej sztuce walki ucza obrony przed atakiem przeciwnika statycznego? I po co?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024