Skocz do zawartości


Zdjęcie

Strategia "walki" w aikido ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Strategia "walki" w aikido ?
No właśnie - parę razy na forum padał taki termin :D Jestem ciekaw kto i czy w ogóle uczy tego w waszych sekcjach? Jakie sposoby (ćwiczenia) są wykorzystywane? Czy rzecz jest zapodawana jako element ćwiczeń czy ćwiczona zupełnie osobno?

Ł. (strategicznie zaciekawiony)
  • 0

budo_chavez
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 244 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Strategia "walki" w aikido ?
U nas w TCAA w Gdańsku Sensei dość mocno kładzie nacisk na "walkę", jeśli dobrze rozumiem co Szanowny Kolega rozumie przez walkę, ale to się za chwilę okaże.
Więc u nas już na poziomie początkującym ćwiczymy z dwoma uke, proste rzeczy narazie. Słowami laika: (bo za takiego zawsze uważać się będę - moja wrodzona skromność :) )

- Ćwiczymy proste rzuty narazie, nazewnictwa jeszcze nie załapałem
- "strategicznie" wygląda to tak że jednego jakoś przepuszczamy bokiem robiąc najprostszy unik, rzut, lub odepchnięcie, coś w tym stylu co zajmuje jak najmniej czasu, a potem "idziemy" do drugiego uke i "rozprawiamy się" z nim za pomocą irimi nage czy coś podobnego.
- Ja wiem że to żadna walka, ale jak powiedziałem, jesteśmy początkujący a nasz Sensei kładzie duży nacisk żebyśmy znali różnicę pomiędzy ruchem pełnym (zwłaszcza przy przemieszczaniu), a takim...skróconym, mającym większe zastosowanie w walce.
- Sensei kładzie duży nacisk na dynamikę, jak wynikać może z treści drugiego odnośnika.

Są to zarówno ćwiczenia poruszania się głównie, jak i ćwiczenia z uke na zasadzie wykonywania kombinacji prostych technik od A do Z, przy dużym nacisku na dynamikę poruszania się. Ogromna ilość Ashi Sabaki.

pozdroofka

chavez(będący przy błogiej nadziei, że zrozumiał pytanie Sz. Ł. )
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Strategia "walki" w aikido ?
:) :) :) :) :) :) :) :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Strategia "walki" w aikido ?
o! boshe!!! przeciez Labedz pisal o "walce" a nie o tluczeniu sie po ryjach na ulicy :roll: Jesli to jest zbyt trudne do zrozumienia, to pisal o umownym cwiczeniu w dojo aikido. No nie potrafie znalesc juz prostszych slow :(

mod on
posty off topik zostaly przeniesione do Cross budo do wybranego tematu;
http://www.forum-kul...showtopic=72514
Prosze pisac na temat. :twisted:

mod off

  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Strategia "walki" w aikido ?
Mniejwięcej takie jak każdy adept ćwiczący kilka razy w tygodniu cokolwiek innego z BJJ włącznie (mimo najszczerszych chęci), zwłaszcza jak napakowany zbir ma kolegów :box: ....

No ale ćwiczyć warto, bo zawsze coś się jedkak w pewnych sytuacjach może przydać.. poza tym są jeszcze ludzie którzy ćwiczą dla satysfakcji i przyjemności :twisted: , a nie pod ulicę (ponoć...)...
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Strategia "walki" w aikido ?
Ooooo.. mod pociął temat... :) I go przeniósł....
Może to i lepiej.... :)
A ja jednak mam pytanie: czy aikido jest skuteczne na ulicy?? :rofl: :rofl: :rofl:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Strategia "walki" w aikido ?
ZANSHIN
ty mnie lepiej nie wqrzaj :twisted:
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Strategia "walki" w aikido ?
Cwiczy sie, cwiczy... To znaczy w Polsce sie cwiczylo, tu na razie nice and gentle (calkiem jak u Aikiego), ale to moze szok tubylcow po percepcji mego slawianskiego aikido? :) Jak metody tutejsze podpatrze i przecwicze, to napisze...
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Strategia "walki" w aikido ?
Rany, ale sie dym zrobił :) :) :) . A celowo napisałem"walki" w cudzysłowie, bo oczywiście, jak na szczęście zrozumiała to część dyskutantów bynajmniej nie chodziło mi o sytuacje uliczne lecz jedynie treningowe

Temat mi sie nasunąl bo parę razy kilku dyskutantów forum wspomniało o tym, a z moich doswiadczeń wynika, że to kwestia dość po macoszemu traktowana w wiekszości klubów. Najczęściej elementy strategi widać w randori, szczątki tego w układach z jo i bokken. Ciekawiło mnie po prostu na ile często temat pojawia sie u was i jakie ćwiczenia sa do tego wykorzystywane - raz jeszcze mówię w sytuacji treningu :roll:
  • 0

budo_stranger
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Strategia "walki" w aikido ?
Trenuję Aikido Shudokan od dość krótkiego czasu (8kyu mam dopiero :oops: ). I na treningach pojawiają sięod czasu do czasu techniki na kilku uke. Zazwyczaj dwóch lecz raz mieliśmy za zadanie tylko zbijać uderzenia atakujących shomen uchi uke (a było ich około 7). "Walka" z kilkoma uke pojawia się też na treningach z tanto. Instruktorzy kładą głównie nacisk na to by poruszać się po okręgu i "zaganiać" przeciwników do środka.

Stranger (mający nadzieję że napisał na temat)
  • 0

budo_koshirae
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Centralna Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Strategia "walki" w aikido ?

Rany, ale sie dym zrobił :) :) :) . A celowo napisałem"walki" w cudzysłowie, bo oczywiście, jak na szczęście zrozumiała to część dyskutantów bynajmniej nie chodziło mi o sytuacje uliczne lecz jedynie treningowe

Temat mi sie nasunąl bo parę razy kilku dyskutantów forum wspomniało o tym, a z moich doswiadczeń wynika, że to kwestia dość po macoszemu traktowana w wiekszości klubów. Najczęściej elementy strategi widać w randori, szczątki tego w układach z jo i bokken. Ciekawiło mnie po prostu na ile często temat pojawia sie u was i jakie ćwiczenia sa do tego wykorzystywane - raz jeszcze mówię w sytuacji treningu :roll:


No jak sie zapewne domyslasz Sz. Kolego u nas ta strategia przejawia sie glownie w pracy ze sprzetem (uklady na 2-3 etc). Tam wlasnie najlepiej mozna zdefiniowac sobie pojecia dystansu, timingu i takich innych cymesow, o ktorych nie bede pisall bo to tajemnica ;-)

Randori uczy wg mnie tylko i wylacznie dobrego ustawienia i przemieszczen. Co do technik...Sam wiesz jak jest. Obserwujac wielkich mistrzow, ktorzy poza umiejetnosciami maja takze ogromna charyzme wszystko jest pieknie. Ale powtorzyc to pozniej lub choc zblizyc sie do takiego idealu jest ogromnie ciezko :) i nie odkrywam tu ameryki :) Kazdy wie, ze do odleglych idealow trzeba po prostu dazyc.

Ja osobiscie staram sie skupiac na tym co jest elementem wspolnym dla tych wszystkich rzeczy. Spokoj i opanowanie. To jest mianownikiem tych wszystkich sposobow. Prace nad soba mozesz cwiczyc wszedzie (cwiczac w 2-3 czy wiecej), oczywiscie wiadomo, ze wraz ze zrostem liczby uke rosnie cisnienie ale w takich sytuacjach dobrym patentem na oswojenie sie jest po prostu potraktowanie tego jako zabawy (oczywiscie na poczatku zeby oswoic sie z iloscia uke i tym ze trzeba sie dobrze i rozsadnie przemieszczac). Taki trening daje efekty w postaci: rozluznienia (bo nie walcza na smierc i zycie), uspokojenia i rozsadnej pracy. Oczywiscie stopniowo nalezy to utrudniac a uke powoli zaczynaja byc bardziej zlosliwi.

To jedna z metod. Moim zdaniem jest calkiem ok. Jesli chodzi o inna to pewnie ogladales slawetny film ze Stefanem i jego uczniami. I poza glindzeniem o jego przymiotach ciekawe bylo wlasnie randori (robili na egzaminach i to po prostu na maksa i zlosliwie) i jak widzialem niektorym calkiem niezle wychodzilo.

pozdrawiam

P.S. Sprawdzony patent to zrobic 30 minut morderczej rozgrzewki a pozniej randori :) Nikt sie nie bedzie mial sily spinac :)
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Strategia "walki" w aikido ?
eeech... cos bym napisł ale Sz.P. Moderator znów mnie wywali :( , a Sz.P. Chavez znów mi nabluzga, wiec zadam skromne pytanie
STRANGER: na czym polega poruszanie sie po okręgu i "zaganianie" przeciwników do środka?
  • 0

budo_emerque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Strategia "walki" w aikido ?
narysuj sobie najmniejsze koło, w którym znajdują się w danej chwili twoi przeciwnicy jeśli znajdujesz się wewnątrz tego koła tzn. że każdy z atakujących ma łatwy dostęp do ciebie (pomijam przypadki skrajne). Jeśli znajdujesz się poza lub na brzegu koła (na okręgu) tzn. że masz dużą szansę na to, że część atakujących, aby do ciebie dotrzeć musi ominąć współatakujących lub dociera do ciebie na dwa lub więcej temp (tempo - możliwość wykonania ciosu lub poruszenia się). Próba utrzymania takiego stanu to właśnie poruszanie się po okręgu i zaganianie przeciwników wewnątrz koła.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024